Klimatické dezinformácie vznikajú buď jednoduchým nepochopením, alebo vďaka organizovanému hnutiu

Klimatické dezinformácie vznikajú buď jednoduchým nepochopením, alebo vďaka organizovanému hnutiu Ilustr. reprofoto youtube EK

U popieračov zmien klímy sú v posledných rokoch obľúbené konšpiračné teórie, ktoré tvrdia, že informácie o klimatickej zmene sú výsledkom sprisahania. ČTK to povedal analytik Vojtech Pecka. Škála rôznorodosti týchto teórií je podľa neho široká, ich motivácia sú ekonomické, ideologické či geopolitické a mocenské. K popieračom klimatických zmien podľa Pecky patria nielen zástupcovia fosílneho priemyslu, ale aj štátov ako napríklad Rusko alebo Saudská Arábia, ktoré sú závislé od exportu fosílnych palív.

„Klimatické dezinformácie vznikajú dvoma spôsobmi. Buď organicky jednoduchým nepochopením, alebo vďaka organizovanému hnutiu, ktoré ich vytvára cielene. Techniky popieračov klimatickej vedy sú rôzne. Patria medzi ne napríklad manipulácia, vytrhovanie vecí z kontextu, narušovanie dôvery verejnosti v inštitúcie alebo poslednou dobou obľúbené a úspešné konšpiračné teórie o sprisahaní," uviedol analytik.

Konšpiračné teórie a jej varianty zahŕňajú napríklad tvrdenia o sprisahaní satanistov, globalistov, židov, ale aj napríklad mimozemšťanov. "Tá škála bizarnosti je široká. Od uveriteľných teórií, že niekto chce nejaký grant a preto straší klimatickou zmenou, až po reptiliánov (čiže jašterích ľudí)," povedal Pecka.

Zástupcovia fosílneho priemyslu podľa neho tiež na popieranie klimatických zmien využívajú niektoré vedecké osobnosti. Veľakrát si podľa Pecku vytipujú vedcov, ktorí sa nevenujú výskumu klímy a majú s touto témou z nejakého dôvodu problém, ale zároveň majú vďaka svojmu vzdelaniu autoritu. Takých ľudí potom priemyselné firmy začnú väčšinou finančne dotovať a šíriť ich názory, hoci nie sú odborníkmi na klímu.

Subjekty, ktorí organizovane popierajú zmeny klímy, možno podľa Pecku rozdeliť do troch kategórií. Prví sú biznisoví aktéri ako napríklad automobilky alebo fosílny priemysel, ktorí majú jasný ekonomický motív, povedal. Ďalšími sú podľa neho fundamentalisti, pre ktorých je regulácia fosílnych palív ideologický problém, pretože napáda ich presvedčenie. Ako tretích menoval politických hráčov. Za dobrý príklad označil v tomto zmysle Spojené štáty, kde možno podľa Pecku pozorovať značené rozdiely medzi tým, či sú pri moci republikáni, či demokrati.

Kampane popieračov zmien klímy sa začali objavovať v 80. rokoch minulého storočia v Spojených štátoch zo strany fosílneho priemyslu, povedal Pecka. "Do Európy sa hnutie a klimatické dezinformácie dostávali o niečo neskôr v 90. rokoch. V Česku začali svoje kampane pomocou ideologickej linky, v tom čase bol hlavným predstaviteľom Václav Klaus," uviedol Pecka. Za hlavnú postavu hnutia považuje profesora Freda Singera, vyškoleného atmosférického fyzika, ktorý mal podľa Pecku preukázateľné väzby na fosílny priemysel.