Hovorca KBS kritizuje kotlebovcov, že zneužívajú Pannu Máriu Foto: M. Kašubjak

Hovorca KBS kritizuje kotlebovcov, že zneužívajú Pannu Máriu

30.10.2017 10:47 | Marketing | mk

Socha Panny Márie, slovenský znak a k tomu dvojkríž z vojnového Slovenského štátu, alebo samozvané "zasvätenie Mariána Koletbu Panne Márii" -  idú voľby a kotlebovci sršia insitnou tvorbou, v ktorej miešajú fašistickú symboliku so symbolmi štátu či cirkvi.

 

 

 

Napríklad Anton Čulen, ktorý kandiduje za poslanca BSK, dal na bilbord vedľa znaku kotlebovcov ďalší podobný znak – tiež zelený okrúhly aj s dvojkrížom, pričom v strede je kresba sochy Sedembolestnej Panny Márie zo Šaštína. Na ďalšom bilborde má kotlebovské logo upravené tak, že v strede je trikolóra, slovenský znak a socha Archanjela Michala z Anjelského hradu v Ríme.

Využívanie cirkevných symbolov, miešaných s fašistickou symbolikou nie je v prípade kotlebovcov ničím novým. Do svojho sloganu dávajú pravidelne aj Boha: Ich častý slogan "Za Boha a za národ" bol obľúbený slogan, ktorý používala Hlinková slovenská ľudová strana, Jozef Tiso či Hlinkové gardy vo vojnovom Slovenskom štáte.

Kotlebovci neostávajú len pri symboloch.

V lete sa Marián Kotleba vo Vranove „zasvätil" Panne Márii. "Zasväcoval" ho kotlebovský kňaz Miroslav Čajka. Čo označil už skôr hovorca KBS Martin Kramara pre postoj.sk za "bizarný politický marketing."

Foto: Facebook Mirko Kašubjak

V nedeľu hovorca KBS Martin Kramara zverejnil list nespokojnému veriacemu, ktorý prirovnáva Kotlebu k Ježišovi a chce, aby katolícka cirkev intenzívne podporovala ĽSNS. "Cítim k tomuto mužovi obdiv a úctu, a to pre jeho postoj ku katolíckej viere. Tú vieru mu môžu závidieť aj kňazi, lebo sa skutočne obetuje za obyčajných ľudí, podobne ako sám Pán Ježiš," napísal o Kotlebovi v liste biskupom Richard.

„Mojím základným presvedčením je, že Cirkev nie je a nesmie byť nástrojom na použitie v politickom boji," píše mu Kramara.

Ostentatívne lepenie náboženských symbolov na politické značky označil hovorca KBS za zneužitie viery. „Je to veľmi poľutovaniahodné. Ako neprimerané ale vnímam aj výzvy z opačnej strany politického spektra - aby sa hierarchia zapájala do kampane proti určeným stranám. Obe snahy sú si v jednom podobné: Cirkev a vieru znižujú na prostriedok dosiahnutia vlastných zámerov."

Hovorca sa v liste vrátil aj k samozvanému „zasväteniu" Kotlebu Panne Márii. „Ako zdôrazňujú biskupi, zasvätenie je ako kadidlo - cítiť jeho vôňu len vtedy, keď sa vloží na rozžeravené uhlie, ktoré horí v našom srdci odhodlanom na ochotnú službu a obetu... Ak sa v Cirkvi usilujeme o zlepšovanie vzťahov so Židmi a rozvíjame ekumenické úsilie, je prijateľné spochybňovať holokaust alebo nadávať protestantom?... Ak sa venujeme Rómom, zakladáme pastoračné centrá, vydávame časopisy, posielame medzi nich kňazov, možno ich hádzať do vreca ako "cigánskych parazitov"? ... Ak organizujeme zbierky utečencom a posielame státisíce eur prenasledovaným, aj migrantom, ak sme vybojovali prijatie irackých kresťanov, možno sa stotožňovať s postojom odmietania cudzincov? A keď hovoríte o tých moslimoch: ktoréhokoľvek z tých, čo poznám, by som u seba ubytoval, ak by bolo treba - hoci sám mám len jednu izbu," píše Kramara a odkazuje veriacich na blog pána Benčíka, ktorý upozorňuje na rasistickú, neonacistickú či šovinistickú stránku kotlebovcov. „Je to veľmi smutné, ale poučné čítanie," píše Kramara. Hlavné Správy RTVS sa v čase krízy menia na teleshoping

Hlavné Správy RTVS sa v čase krízy menia na teleshoping

V čase, keď sa neustále zvyšujú počty nakazených na COVID-19, na Slovensku dochádza k odhaľovaniu korupcie za milióny, v putách končia sudcovia a ľudia veria stále viac konšpiráciám, v RTVS to vyzerá ako keby ich spravodajský tím sedel na inej planéte, niekde uprostred uhorkovej sezóny, všetci sú šťastní, zdraví, zamestnaní, v politike sa nič nedeje – jednoducho nie je čím zaplátať priestor vo večerných hlavných správach a tak sa vyrábajú trvalky - reportáže, ktorými sa pláta priestor.

Navaľného prepustili z nemocnice, zverejnil status o tom, čím prešiel a čo bude robiť (FOTO)

Navaľného prepustili z nemocnice, zverejnil status o tom, čím prešiel a čo bude robiť (FOTO)

Ruského opozičného politika Alexeja Navaľného prepustili v utorok z berlínskej nemocnice.

Aké to je byť nevidiacim a nakupovať, si vyskúšal youtuber Malý Mišo (VIDEO)

Aké to je byť nevidiacim a nakupovať, si vyskúšal youtuber Malý Mišo (VIDEO)

„Nákupný asistent“ je ucelený koncept spoločnosti BILLA, ktorý pomáha nevidiacim a slabozrakým ľuďom nakúpiť si pohodlne a bez stresu. Projekt funguje vo vybraných predajniach po celom Slovensku a v rámci verejnej zbierky „Biela pastelka 2020“ si ho vyskúšal aj youtuber Malý Mišo.

V Turecku vyšetrujú podozrivé úmrtie novinára českého pôvodu

V Turecku vyšetrujú podozrivé úmrtie novinára českého pôvodu

Turecká polícia vyšetruje úmrtie amerického novinára a filmára Andreho Vltcheka (57), ktorý zomrel v utorok ráno v Turecku počas cesty autom do Istanbulu.

Členka vedenia časopisu Charlie Hebdo musela kvôli hrozbám opustiť domov

Členka vedenia časopisu Charlie Hebdo musela kvôli hrozbám opustiť domov

Členka vedenia francúzskeho satirického časopisu Charlie Hebdo musela minulý týždeň opustiť svoj domov kvôli vyhrážkam, ktoré polícia považovala za závažné.

Michal Havran už nie je obvinený za článok: Pošlite Kuffu do cirkusu

Michal Havran už nie je obvinený za článok: Pošlite Kuffu do cirkusu

Publicista Michal Havran už nie je obvinený za článok s názvom Pošlite Kuffu do cirkusu, ktorý vyšiel v júni 2018 v denníku SME. Trestné oznámenie podala advokátska kancelária Jána Čarnogurského mladšieho.

Vydavateľ Respektu sľúbil novému nezávislému maďarskému webu 200.000 eur

Vydavateľ Respektu sľúbil novému nezávislému maďarskému webu 200.000 eur

České vydavateľstvo Economia sľúbilo vznikajúcemu nezávislému maďarskému spravodajskému webu Telex.hu dar vo výške 200.000 eur. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

Boris Kollár: Haščák mi dal veľmi peknú prednášku (VIDEO)

Boris Kollár: Haščák mi dal veľmi peknú prednášku (VIDEO)

Predseda Sme rodina Boris Kollár dnes zvolal tlačovú besedu, kde sa vyjadroval k piatkovému stretnutiu so spolumajiteľom Penty Jaroslavom Haščákom.

Televízne ceny Emmy sú rozdané. Medzi víťazmi je Watchmen či Succession (VIDEO)

Televízne ceny Emmy sú rozdané. Medzi víťazmi je Watchmen či Succession (VIDEO)

Tohtoročný 72. ročník amerických televíznych cien Emmy, ktorý sa kvôli pandémiu COVID-19 uskutočnil bez osobnej účasti divákov aj bez červeného koberca, ovládol americký seriál Watchmen (Strážcovia) s 11 výhrami, vrátane ceny za najlepšiu minisériu.

Zomrel autor knižnej predlohy Forresta Gumpa, bol aj novinárom (FOTO)

Zomrel autor knižnej predlohy Forresta Gumpa, bol aj novinárom (FOTO)

Vo veku 77 rokov zomrel americký spisovateľ Winston Groom, autor knižnej predlohy oceňovaného filmu Forrest Gump.

Najčítanejšie