Hovorca KBS kritizuje kotlebovcov, že zneužívajú Pannu Máriu Foto: M. Kašubjak

Hovorca KBS kritizuje kotlebovcov, že zneužívajú Pannu Máriu

30.10.2017 10:47 | Marketing | mk

Socha Panny Márie, slovenský znak a k tomu dvojkríž z vojnového Slovenského štátu, alebo samozvané "zasvätenie Mariána Koletbu Panne Márii" -  idú voľby a kotlebovci sršia insitnou tvorbou, v ktorej miešajú fašistickú symboliku so symbolmi štátu či cirkvi.

 

 

 

Napríklad Anton Čulen, ktorý kandiduje za poslanca BSK, dal na bilbord vedľa znaku kotlebovcov ďalší podobný znak – tiež zelený okrúhly aj s dvojkrížom, pričom v strede je kresba sochy Sedembolestnej Panny Márie zo Šaštína. Na ďalšom bilborde má kotlebovské logo upravené tak, že v strede je trikolóra, slovenský znak a socha Archanjela Michala z Anjelského hradu v Ríme.

Využívanie cirkevných symbolov, miešaných s fašistickou symbolikou nie je v prípade kotlebovcov ničím novým. Do svojho sloganu dávajú pravidelne aj Boha: Ich častý slogan "Za Boha a za národ" bol obľúbený slogan, ktorý používala Hlinková slovenská ľudová strana, Jozef Tiso či Hlinkové gardy vo vojnovom Slovenskom štáte.

Kotlebovci neostávajú len pri symboloch.

V lete sa Marián Kotleba vo Vranove „zasvätil" Panne Márii. "Zasväcoval" ho kotlebovský kňaz Miroslav Čajka. Čo označil už skôr hovorca KBS Martin Kramara pre postoj.sk za "bizarný politický marketing."

Foto: Facebook Mirko Kašubjak

V nedeľu hovorca KBS Martin Kramara zverejnil list nespokojnému veriacemu, ktorý prirovnáva Kotlebu k Ježišovi a chce, aby katolícka cirkev intenzívne podporovala ĽSNS. "Cítim k tomuto mužovi obdiv a úctu, a to pre jeho postoj ku katolíckej viere. Tú vieru mu môžu závidieť aj kňazi, lebo sa skutočne obetuje za obyčajných ľudí, podobne ako sám Pán Ježiš," napísal o Kotlebovi v liste biskupom Richard.

„Mojím základným presvedčením je, že Cirkev nie je a nesmie byť nástrojom na použitie v politickom boji," píše mu Kramara.

Ostentatívne lepenie náboženských symbolov na politické značky označil hovorca KBS za zneužitie viery. „Je to veľmi poľutovaniahodné. Ako neprimerané ale vnímam aj výzvy z opačnej strany politického spektra - aby sa hierarchia zapájala do kampane proti určeným stranám. Obe snahy sú si v jednom podobné: Cirkev a vieru znižujú na prostriedok dosiahnutia vlastných zámerov."

Hovorca sa v liste vrátil aj k samozvanému „zasväteniu" Kotlebu Panne Márii. „Ako zdôrazňujú biskupi, zasvätenie je ako kadidlo - cítiť jeho vôňu len vtedy, keď sa vloží na rozžeravené uhlie, ktoré horí v našom srdci odhodlanom na ochotnú službu a obetu... Ak sa v Cirkvi usilujeme o zlepšovanie vzťahov so Židmi a rozvíjame ekumenické úsilie, je prijateľné spochybňovať holokaust alebo nadávať protestantom?... Ak sa venujeme Rómom, zakladáme pastoračné centrá, vydávame časopisy, posielame medzi nich kňazov, možno ich hádzať do vreca ako "cigánskych parazitov"? ... Ak organizujeme zbierky utečencom a posielame státisíce eur prenasledovaným, aj migrantom, ak sme vybojovali prijatie irackých kresťanov, možno sa stotožňovať s postojom odmietania cudzincov? A keď hovoríte o tých moslimoch: ktoréhokoľvek z tých, čo poznám, by som u seba ubytoval, ak by bolo treba - hoci sám mám len jednu izbu," píše Kramara a odkazuje veriacich na blog pána Benčíka, ktorý upozorňuje na rasistickú, neonacistickú či šovinistickú stránku kotlebovcov. „Je to veľmi smutné, ale poučné čítanie," píše Kramara. 

pošli na vybrali.sme.sk


Fico zverejnil video, v ktorom sa zastal Danka a zaútočil na médiá  (VIDEO)

Fico zverejnil video, v ktorom sa zastal Danka a zaútočil na médiá (VIDEO)

V utorok neskoro večer predseda Smeru Robert Fico zverejnil video, v ktorom sa zastal predsedu parlamentu Andreja Danka, po tom, ako médiá zverejnili telefonáty predsedu parlamentu s Alenou Zsuzsovou, ktoré sa našli u Mariana Kočnera. Zároveň zaútočil na médiá.

RTVS pripravila špeciálne vysielanie k okrúhlemu výročiu Milana Lasicu (VIDEO)

RTVS pripravila špeciálne vysielanie k okrúhlemu výročiu Milana Lasicu (VIDEO)

Humorista, dramatik, prozaik, herec Milan Lasica o pár dní oslávi okrúhle výročie. Pri tejto príležitosti pripravila RTVS špeciálne vysielanie.

Danko si telefonoval so Zsuzsovou. Ich flirtujúce rozhovory sa našli u Kočnera

Danko si telefonoval so Zsuzsovou. Ich flirtujúce rozhovory sa našli u Kočnera

Predseda parlamentu Andrej Danko dlhodobo komunikoval s Alenou Zsuzsovou, ktorá je jedna z obžalovaných v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka, žiadal od nej fotografie a chcel sa s ňou stretnúť.

V roku 2019 narástlo O2 o takmer 121 tis. zákazníkov

V roku 2019 narástlo O2 o takmer 121 tis. zákazníkov

O2 malo koncom minulého roka už takmer 2,15 mil. zákazníkov, čo je o 6% viac ako pred rokom. Výnosy operátora medziročne vzrástli o takmer 2% na 295 mil. eur. Jednou z najrastovejších zložiek sú dátové výnosy, ktoré sa medziročne zvýšili o takmer 27%. Zisk O2 pred úrokmi a zdanením (EBITDA) medziročne stúpol o 16% na 121 mil. eur.

Keď mafia čulo spolupracuje so štátnymi orgánmi...

Keď mafia čulo spolupracuje so štátnymi orgánmi...

„Nejaký prokurátor sa s nejakým fízlom a s nejakým sudcom dohodnú, že jej byt proste počká. Teba noviny už raz osrali, a veľmi rýchlo. S tebou nebude žiadna extra námaha, stačí z teba urobiť kokota. A to si na dobrej ceste.“

Angelina Jolie pripravuje v BBC reláciu aj o manipuláciách (VIDEO)

Angelina Jolie pripravuje v BBC reláciu aj o manipuláciách (VIDEO)

Britská vysielacia spoločnosť BBC pripravuje v spolupráci s americkou herečkou Angelinou Jolie reláciu, ktorý má pomôcť dospievajúcim deťom s orientáciou vo svetovom dianí a s rozlišovaním dôveryhodných informácií od manipulácií.

Ceny Trilobit sú rozdané, ocenenia získali aj tvorcovia zo Slovenska

Ceny Trilobit sú rozdané, ocenenia získali aj tvorcovia zo Slovenska

Český filmový a televizní svaz FITES udělil Hlavní cenu Trilobit 2020 hercům Jiřímu Schmitzerovi a Ladislavu Mrkvičkovi za jejich role ve filmu Staříci.

Markíza bude mať špeciálne Na telo so Zuzanou Čaputovou (VIDEO)

Markíza bude mať špeciálne Na telo so Zuzanou Čaputovou (VIDEO)

Televízia Markíza v nedeľu o 13:00 odvysiela v relácii Na telo rozhovor s prezidentkou Zuzanu Čaputovou.

Registrácia na Digital PIE 2020 je spustená, známe je už aj zloženie poroty

Registrácia na Digital PIE 2020 je spustená, známe je už aj zloženie poroty

Asociácia digitálnych marketingových agentúr (ADMA) a organizátor RULEZZ konferencií – TheMarketers.biz tento týždeň spustili 4. ročník súťaže v digitálnom marketingu na Slovensku - Digital PIE 2020. Aj v tomto roku je partnerom združenie pre internetovú reklamu IAB Slovakia, ktoré odovzdá špeciálne ocenenie DIGITAL MEDIA SOLUTION.

Časopis Vatikánu: Za poklesom počtu mníšok je aj zneužívanie

Časopis Vatikánu: Za poklesom počtu mníšok je aj zneužívanie

Vatikánsky dámsky časopis pripísal dramatický pokles počtu rádových sestier na svete veľmi náročným pracovným podmienkam, sexuálnemu zneužívaniu a zneužívaniu moci zo strany ich nadriadených a duchovných.

Najčítanejšie