Daňové priznanie: 12 vecí, ktoré sa oplatí vedieť Foto: Shutterstock

Daňové priznanie: 12 vecí, ktoré sa oplatí vedieť

07.03.2018 19:49 | Marketing | PR

Ak budete podávať daňové priznanie za rok 2017 na vlastnú päsť, mohlo by vás zaujímať, že v tejto oblasti nastalo niekoľko dôležitých zmien. Ak sa radšej spoľahnete na vyplnenie daňového priznania online, novinky vás zaujímať nemusia. Webová aplikácia totiž všetky legislatívne zmeny ihneď zohľadňuje.

 

1. Symbolom daňových priznaní je síce koniec marca, no v tomto roku môžete priznanie podať ešte aj 3. apríla, pretože 31. marec je v sobotu. Termín 3. apríl platí aj vtedy, ak potrebujete správcovi dane doručiť Oznámenie o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania. Pozor, na takéto oznámenie musíte použiť nové, predpísané tlačivo.

Odporúčame: Online daňové priznanie 2017 jednoducho a rýchlo

2. Nové tlačivo má aj daňové priznanie typ B, ktoré podávate vtedy, ak máte príjem z podnikania, inej samostatne zárobkovej činnosti, príjem z kapitálového majetku, prenájmu nehnuteľnosti alebo ostatný príjem. Do tlačiva pribudla príloha č. 2 Podiely na zisku a ostatné príjmy.

3. Ako fyzická osoba podávate daňové priznanie za rok 2017, ak vaše zdaniteľné príjmy dosiahli výšku 1 901,67 eura a viac. Priznanie však podávate aj vtedy, ak ste túto sumu nedosiahli, no vykazujete daňovú stratu.

4. Ako podnikateľ alebo živnostník si po novom môžete uplatniť paušálne výdavky vo výške 60 % z príjmov (maximálne 20-tisíc eur ročne), a to bez ohľadu na počet mesiacov podnikania v roku.

5. Sadzba dane je 19 % z tej časti základu dane, ktorá dosahuje maximálne 176,8-násobok životného minima. Z tej časti základu dane, ktorá presahuje túto sumu, je sadzba dane 25 %.

6. Základ dane si môžete znížiť len z aktívnych príjmov (príjmy zo zamestnania, živnosti, inej samostatne zárobkovej činnosti). Pasívne príjmy si nemôžete znížiť o nezdaniteľné sumy.

7. Základ dane si nemôžete znížiť ani o sumu príspevkov preukázateľne zaplatených do sporenia v II. pilieri.

8. Nezdaniteľná časť základu dane je najviac 3 803,33 eur. Pri daňovom základe, ktorý je rovný alebo nižší ako 19 809 eur, si ju môžete uplatniť v plnej výške. Pri vyššom daňovom základe budete nezdaniteľnú sumu krátiť.

9. Nezdaniteľná časť základu dane na manželku alebo manžela je najviac 3 803,33 eur. Pri daňovom základe, ktorý je vyšší ako 35 022,31 eur, budete nezdaniteľnú sumu krátiť. Platí to aj v prípade, ak má manželka vlastné príjmy.

10. Vďaka sporeniu v III. pilieri si základ dane môžete znížiť tiež, a to najviac do výšky 180 eur.

11. Keďže sa zmenila výška minimálnej mzdy, mení sa aj výpočet nároku na daňový bonus.

12. Ak váš príjem z príležitostných činností alebo z prenájmu nepresiahol 500 eur ročne, daňová povinnosť sa vás netýka. Ak bol vyšší než 500 eur, do daňového priznania patrí len príjem presahujúci túto sumu.

 

pošli na vybrali.sme.sk
Súd zakázal Skylinku vysielať na Slovensku programy Primy

Súd zakázal Skylinku vysielať na Slovensku programy Primy

Spoločnosť M7 Group, ktorá prevádzkuje satelitný službu Skylink, musí pri dekódovacích kartách pre slovenský trh zablokovať prístup k televíznym programom Prima, Prima Cool, Prima Love, Prima Zoom, Prima Max a Prima Krimi.

Prokurátor: Ak by súd Kočnera s Ruskom odsúdil, hrozí im 12 až 20 rokov

Prokurátor: Ak by súd Kočnera s Ruskom odsúdil, hrozí im 12 až 20 rokov

"Ak by súd Kočnera s Ruskom naozaj odsúdil, pre trestný čin falšovania cenných papierov by im hrozila sadzba 12 až 20 rokov väzení," povedal dnes na tlačovej besede prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta, ktorý navrhol väzbu pre Kočnera.

V TA3 bude neobvyklá zostava: Viktor Orban, Harabin, Chmelár, Pellegrini a ďalší

V TA3 bude neobvyklá zostava: Viktor Orban, Harabin, Chmelár, Pellegrini a ďalší

Televízia TA3 bude mať v nedeľu V politike neobvyklú zostavu hostí.

Skutočné príbehy inšpirované Tajomstvom

Skutočné príbehy inšpirované Tajomstvom

Ako mi Tajomstvo zmenilo život prináša výber najsilnejších, najdojímavejších a najpovzbudzujúcejších životných osudov v jednej knižke. Každý príbeh je autentickou ilustráciou cesty k úspechu, bez ohľadu na to, či ide o peniaze, zdravie, vzťahy, lásku, rodinu, kariéru, alebo iné oblasti života.

V O 5 minút 12 sa stretnú Kiska, Pellegrini a Danko

V O 5 minút 12 sa stretnú Kiska, Pellegrini a Danko

Relácia O 5 minút 12 bude mať túto nedeľu špeciálnu zostavu.

Niektoré zastávky sa zmenili na čitárne s nápisom Sóda

Niektoré zastávky sa zmenili na čitárne s nápisom Sóda

V 6 mestách po Slovensku sa v týchto dňoch zmenilo niekoľko obyčajných zastávok na malé čitárne. V nich si ľudia môžu čítať magazín Sóda, ktorý vydáva spoločnosť O2.

ČRo chce navýšiť koncesionársky poplatok o desať korún

ČRo chce navýšiť koncesionársky poplatok o desať korún

Vedení Českého rozhlasu (ČRo) bude usilovat o navýšení koncesionářského poplatku zhruba o deset korun ze stávajících 45 Kč měsíčně. ČTK to dnes řekl mluvčí ČRo Jiří Hošna. Rozhlasový poplatek se naposledy zvýšil na podzim roku 2005, kdy stoupl o osm korun.

Matica klame. Má blízko k Slovenským brancom, dôkazom je aj článok, ktorý radšej schovala

Matica klame. Má blízko k Slovenským brancom, dôkazom je aj článok, ktorý radšej schovala

Matici slovenskej tečie do topánok. Jej predstavitelia by sa radi ukazovali po boku kadejakých proruských spolkov, strašili islamizáciou a bratríčkovali sa s extrémistami, no zároveň by chceli, aby im tiekli peniaze zo štátneho rozpočtu a všetci sa na to len ticho pozerali. No nedá sa. Pokračovanie.

Tesco zmenilo názor v kauze predaja časopisu Zem a Vek

Tesco zmenilo názor v kauze predaja časopisu Zem a Vek

Pred niekoľkými dňami Peter Hajdin a Jakub Goda rozprúdili diskusiu o tom, či majú obchodné reťazce ponúkať na svojich pultoch časopis, ktorí šíri rasizmus a konšpiračné bludy.

Kofola získala minerálnu vodu Kláštorná

Kofola získala minerálnu vodu Kláštorná

Spoločnosť Kofola ČeskoSlovensko posilňuje svoje postavenie na trhu. Do svojho portfólia získava slovenskú minerálnu vodu Kláštorná.

Najčítanejšie