Daňové priznanie: 12 vecí, ktoré sa oplatí vedieť Foto: Shutterstock

Daňové priznanie: 12 vecí, ktoré sa oplatí vedieť

07.03.2018 19:49 | Marketing | PR

Ak budete podávať daňové priznanie za rok 2017 na vlastnú päsť, mohlo by vás zaujímať, že v tejto oblasti nastalo niekoľko dôležitých zmien. Ak sa radšej spoľahnete na vyplnenie daňového priznania online, novinky vás zaujímať nemusia. Webová aplikácia totiž všetky legislatívne zmeny ihneď zohľadňuje.

 

1. Symbolom daňových priznaní je síce koniec marca, no v tomto roku môžete priznanie podať ešte aj 3. apríla, pretože 31. marec je v sobotu. Termín 3. apríl platí aj vtedy, ak potrebujete správcovi dane doručiť Oznámenie o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania. Pozor, na takéto oznámenie musíte použiť nové, predpísané tlačivo.

Odporúčame: Online daňové priznanie 2017 jednoducho a rýchlo

2. Nové tlačivo má aj daňové priznanie typ B, ktoré podávate vtedy, ak máte príjem z podnikania, inej samostatne zárobkovej činnosti, príjem z kapitálového majetku, prenájmu nehnuteľnosti alebo ostatný príjem. Do tlačiva pribudla príloha č. 2 Podiely na zisku a ostatné príjmy.

3. Ako fyzická osoba podávate daňové priznanie za rok 2017, ak vaše zdaniteľné príjmy dosiahli výšku 1 901,67 eura a viac. Priznanie však podávate aj vtedy, ak ste túto sumu nedosiahli, no vykazujete daňovú stratu.

4. Ako podnikateľ alebo živnostník si po novom môžete uplatniť paušálne výdavky vo výške 60 % z príjmov (maximálne 20-tisíc eur ročne), a to bez ohľadu na počet mesiacov podnikania v roku.

5. Sadzba dane je 19 % z tej časti základu dane, ktorá dosahuje maximálne 176,8-násobok životného minima. Z tej časti základu dane, ktorá presahuje túto sumu, je sadzba dane 25 %.

6. Základ dane si môžete znížiť len z aktívnych príjmov (príjmy zo zamestnania, živnosti, inej samostatne zárobkovej činnosti). Pasívne príjmy si nemôžete znížiť o nezdaniteľné sumy.

7. Základ dane si nemôžete znížiť ani o sumu príspevkov preukázateľne zaplatených do sporenia v II. pilieri.

8. Nezdaniteľná časť základu dane je najviac 3 803,33 eur. Pri daňovom základe, ktorý je rovný alebo nižší ako 19 809 eur, si ju môžete uplatniť v plnej výške. Pri vyššom daňovom základe budete nezdaniteľnú sumu krátiť.

9. Nezdaniteľná časť základu dane na manželku alebo manžela je najviac 3 803,33 eur. Pri daňovom základe, ktorý je vyšší ako 35 022,31 eur, budete nezdaniteľnú sumu krátiť. Platí to aj v prípade, ak má manželka vlastné príjmy.

10. Vďaka sporeniu v III. pilieri si základ dane môžete znížiť tiež, a to najviac do výšky 180 eur.

11. Keďže sa zmenila výška minimálnej mzdy, mení sa aj výpočet nároku na daňový bonus.

12. Ak váš príjem z príležitostných činností alebo z prenájmu nepresiahol 500 eur ročne, daňová povinnosť sa vás netýka. Ak bol vyšší než 500 eur, do daňového priznania patrí len príjem presahujúci túto sumu.

 

pošli na vybrali.sme.sk
Jozef Karika dosiahol rekordný úspech

Jozef Karika dosiahol rekordný úspech

Nový román Jozefa Kariku Priepasť dosiahol to, čo sa doteraz nepodarilo žiadnej slovenskej knihe. Počas prvého dňa predpredaja zaznamenal najvyššie čísla predajnosti v celej histórii kníhkupectva Martinus.

V nezvyčajnom aukčnom boji o televíziu Sky je víťazom americký Comcast

V nezvyčajnom aukčnom boji o televíziu Sky je víťazom americký Comcast

Americká káblová spoločnosť Comcast dnes zvíťazila v boji o prevzatie britskej platenej televízie Sky. Konkurenta 21st Century Fox porazila ponukou 17,28 libry za akciu.

Návod pre rodiča: Čo vám budú vyčítať vaše deti, keď uvidia váš profil na Facebooku?

Návod pre rodiča: Čo vám budú vyčítať vaše deti, keď uvidia váš profil na Facebooku?

Jedna z najpopulárnejších sociálnych sietí – Facebook – je otvorená všetkým, bez rozdielu veku. Kým tínedžeri s internetom vyrastali a spolu so zrodom Facebooku sa im akosi prirodzene dostali do krvi jeho nepísané pravidlá, pre starších, ktorí začínali používaním pevnej linky, môže ísť o desivé miesto plné neznámych tlačidiel a obrázkov.

Krajcer odišiel z Glob.sk, Ruttkayová sa stala šéfredaktorka

Krajcer odišiel z Glob.sk, Ruttkayová sa stala šéfredaktorka

Keď sme koncom augusta písali o spravodajskom webe Glob.sk, Daniel Krajcer mal s webom ešte veľké plány, v súčasnosti je všetko inak. Krajcer sa rozhodol z projektu odísť.

Finančná gramotnosť je nízka. Sporíme väčšinou bez účelu a neefektívne

Finančná gramotnosť je nízka. Sporíme väčšinou bez účelu a neefektívne

Výsledky prieskumu Poštovej banky o vzťahu Slovákov k peniazom* potvrdili, že naše znalosti v oblasti financií sú stále podpriemerné. Vo veľkom teste finančnej gramotnosti prepadli aj tí, ktorí si v tejto oblasti verili. Výrazne lepšie výsledky nedosiahli ani mladí, či ekonomicky aktívni ľudia. Finančná gramotnosť pritom ovplyvňuje životnú situáciu nás všetkých, ako aj budúcnosť našich detí.

Zemana nahneval status redaktora Českého rozhlasu na facebooku

Zemana nahneval status redaktora Českého rozhlasu na facebooku

Rozhlas aj redaktor sa českému prezidentovi ospravedlnili.

Gott sa postavil za Slávika, podľa Ortela stratil svoju podstatu

Gott sa postavil za Slávika, podľa Ortela stratil svoju podstatu

Spevák Karel Gott označil hudobné anketu Český slávik, ktorej tohtoročné zrušenie oznámil Jaroslav Těšínský z usporiadateľskej agentúry Musica Bohemica, za neoddeliteľnú súčasť českej populárnej hudby.

Vyjde kniha o Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej

Vyjde kniha o Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej

Na jeseň tohto roka vyjde špeciálna kniha o zavraždenom novinárovi Jánovi Kuciakovi a archeologičke Martine Kušnírovej.

Arena Sport odvysiela historicky prvé majstrovstvá sveta v minifutbale

Arena Sport odvysiela historicky prvé majstrovstvá sveta v minifutbale

Stanica Arena Sport odvysiela historicky prvé majstrovstvá sveta v minifutbale (Socca World CUP 2018). Národné výbery z Európy, Afriky, Ázie a Ameriky sa stretnú v boji o titul majstra sveta v portugalskom Lisabone. Na šampionáte, ktorý bude od 24. do 29. septembra, bude až 32 reprezentácií, medzi ktorými nebude chýbať Slovensko.

 

Zomrel producent seriálu Mafiáni

Zomrel producent seriálu Mafiáni

Po vážnej chorobe zomrel v nedeľu televízny producent Miroslav Čížek.

Najčítanejšie