Slováci majú plné skrine, napriek tomu stále nemajú čo na seba

Slováci majú plné skrine, napriek tomu stále nemajú čo na seba

16.09.2019 01:50 | Marketing | Komerčný článok

Viac ako polovica Slovákov priznáva, že má plný šatník, ale napriek tomu stále „nemá čo na seba“. 53% našincov má problém s výberom oblečenia, pretože ho nevedia správne kombinovať, a tak si pravidelne dokupujú nové kúsky. V tomto začarovanom kruhu plnom plytvania sa točia viac ženy ako muži a najmä mladí do 24 rokov. Jeden Slovák vyhodí ročne v priemere 4 – 12 kg šatstva.

 

Poštová banka v prieskume od spoločnosti 2muse, ktorý sa realizoval na vzorke 519 respondentov, skúmala zvyky Slovákov v otázke módy. Väčšina opýtaných tvrdí, že pri kúpe oblečenia sa neriadi aktuálnymi trendmi v móde. Toto kritérium výberu šatstva považujú za dôležité skôr mladí vo veku od 25 – 34 rokov.

„Slováci priznali, že ich skrine sú preplnené. Napriek tomu, pravidelne dokupujú nové oblečenie. Viac ako 38% ľudí vymetá obchody raz štvrťročne a až takmer tretina z nás raz mesačne. K mesačnej frekvencii nákupov sa priznali prevažne ženy, najmä vo vekovej skupine 35 – 44 rokov. Dvaja z desiatich chlapov kupujú oblečenie raz za pol roka,“ dodáva hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková. Nájdu sa však medzi nami aj takí, ktorí si urobia radosť niečím novým na seba každý týždeň (2%).

Foto: Dobro sa nosí

V obchodoch s oblečením nechávajú obe pohlavia približne rovnako veľa peňazí. Tretina ľudí do 300 eur ročne, 22% Slovákov od 301 do 500 eur. Dobrou správou je, že ak si už niečo kúpime, nosíme to aj niekoľko rokov. 8 z 10 opýtaných potvrdilo, že im veci vydržia niekoľko sezón.

Na krajine pôvodu odevov nám až tak nezáleží, tento faktor je o niečo dôležitejší pre mužov. „Páni, vo všeobecnosti, preferujú kvalitu pred kvantitou. Ich skrine sú prázdnejšie, nemajú potrebu nakupovať až tak často, ale pritom míňajú rovnako veľa ako ich nežnejšie polovičky. Vyzerá to tak, že radšej zainvestujú väčšiu sumu do pár kvalitnejších kúskov,“ hovorí hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.

Polovica ľudí, hlavne ženy, oblečenie pravidelne pretrieďuje. Najčastejšie ho posúvajú známym a rodine alebo ho darujú rôznym organizáciám. 7% z nás nepotrebné veci, jednoducho, vyhodí. Upcyklovaniu, výrobe nového oblečenia, či iných výrobkov z už vytriedeného oblečenia, sa u nás venujú iba 2% populácie.

Vo svete sa ročne vyprodukuje niekoľko miliárd kusov odevov. Pri ich výrobe, ale aj pri pravidelnom pretrieďovaní oblečenia v našich domácnostiach tak vznikajú tony textilného odpadu. Je druhým najpočetnejším, hneď po plastoch a stáva sa tak celospoločenským problémom. Len jeden Slovák vyhodí ročne v priemere 4 – 12 kg šatstva.

Viaceré módne značky sa už zapojili do recyklácie a do ďalších programov v rámci iniciatívy trvalej udržateľnosti. Urobila tak aj Poštová banka. Po oficiálnom zrušení dress code na svojej centrále dala zamestnancom nielen slobodu v obliekaní, ale aj možnosť podporiť zelenú myšlienku.

„Pravidelne ich vzdelávame o trvalej udržateľnosti, o dopadoch fast fashion, princípoch slow fashion, a to formou blogov, workshopov, pre zamestnancov pripravujeme aj swap. Hneď po zrušení dress code sme zorganizovali zbierku oblečenia. Dokopy sa nám podarilo vyzbierať až 526 dobrých kúskov, z ktorých vznikla kolekcia s rovnomenným názvom „Dobro sa nosí“. Kúsky kolekcie si od 12.9.2019 môže ktokoľvek zakúpiť v predajni NOSENE,“ upresňuje hovorkyňa banky Lýdia Žáčková.

Kolekciu rozpoznáte vďaka visačke s logom značky Dobro sa nosí. Celý výťažok z predaja bude venovaný nadanému študentovi vysokej školy, ktorého rodina sa ocitla v ťažkej finančnej situácií.
Vyše 180 kusov vyzbieraného oblečenia od zamestnancov Poštovej banky bolo určených na recykláciu. Vyrobí sa z nich napríklad výplň do autosedačiek, obaly na notebooky, nákupné tašky, obaly na okuliare.

Misiou Poštovej banky je meniť postoj Slovenska k peniazom a  aj oblečenie by sme mali nakupovať s rozumom, neplytvať peniazmi na módne výstrelky, správať sa ekonomicky a vďaka tomu i ekologicky. Banka dala svojim ľuďom možnosť, aby sa i do práce obliekali pohodlne a zároveň s rešpektom k životnému prostrediu, lebo „Dobro sa nosí“.

„Tým ale nekončíme. V konaní dobra chceme pokračovať, pretože v dobro veríme. Veríme, že #dobrosanosi aj v dnešnom svete, pretože je nadčasové a pristane každému. V rámci tejto myšlienky sa Poštová banka bude i naďalej venovať EKO témam, nielen v oblasti módy, ale aj ďalším CSR aktivitám,“ dodáva L. Žáčková.

pošli na vybrali.sme.sk


Tisícky ľudí šírili podvod so sedačkami, polícia im posiela dôležitú radu

Tisícky ľudí šírili podvod so sedačkami, polícia im posiela dôležitú radu

Ľudia na Slovensku opäť vo vidine, že niečo drahé získajú zadarmo, šírili hoax a zároveň poskytovali dôležité údaje, ktoré mohli následne podvodníci zneužiť.

Vatikán si chce získať mladých – prináša aplikáciu s elektronickým ružencom (VIDEO)

Vatikán si chce získať mladých – prináša aplikáciu s elektronickým ružencom (VIDEO)

Vatikán chce získať sympatie mladých veriacich vďaka technologickej inovácii, ktorá ich má prepojiť s elektronickou aplikáciou, a pomôcť im tak pri tradičných ružencových modlitbách.

Do Na telo príde šéf vyšetrovacieho tímu Gorila (VIDEO)

Do Na telo príde šéf vyšetrovacieho tímu Gorila (VIDEO)

Hostia a témy víkendových diskusii. Na verejnosť sa dostal zvukový záznam z Gorily, ktorý obsahuje nahrávky, ktoré naznačujú politickú korupciu.

Posledný videoklip Karla Gotta už má okolo 23 miliónov zhliadnutí (VIDEO)

Posledný videoklip Karla Gotta už má okolo 23 miliónov zhliadnutí (VIDEO)

Posledný klip Karla Gotta a jeho dcéry Charlotte Elly k piesni Srdcia nehasnú už má na YouTube okolo 23 miliónov zhliadnutí. Singel zložil frontman skupiny Kryštof Richard Krajčo, ktorý ich tiež doprevádzal na akustickej gitare. Ide o prvú pieseň, ktorú Krajčo napísal pre niekoho iného než svoju kapelu. Finálnu podobu doladil s Petrom Harazinom z kapely Nebe.

Wanda Adamík Hrycová sa stala opäť prezidentkou filmovej a televíznej akadémie

Wanda Adamík Hrycová sa stala opäť prezidentkou filmovej a televíznej akadémie

Valné zhromaždenie Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA) si zvolilo nových členov prezídia. Tí následne jednohlasne potvrdili v pozícii prezidentky SFTA Wandu Adamík Hrycovú a zvolili dvojicu nových viceprezidentov Katarínu Krnáčovú a Tibora Búzu.

Křetinský a Tkáč vlastnia podiel v nemeckej ProSiebenSat.1

Křetinský a Tkáč vlastnia podiel v nemeckej ProSiebenSat.1

Skupina Czech Media Invest (CMI), ktorú spoluvlastní český podnikateľ Daniel Křetínský a má v nej podiel aj Patrik Tkáč, kúpila podiel zhruba 4,07 percenta v nemeckej televíznej a rozhlasovej spoločnosti ProSiebenSat.1 Media.

Jeden z obvinených z vraždy Kuciaka sa dohodol na znížení trestu

Jeden z obvinených z vraždy Kuciaka sa dohodol na znížení trestu

Dohodu o vine a treste dnes s prokurátorom uzavrel Zoltán Andrusko, sprostredkovateľ minuloročnej vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Kočnerova Threema: Novinárka Ruttkayová si vypýtala od Kočnera na dovolenku. Z médií sa teraz sťahuje

Kočnerova Threema: Novinárka Ruttkayová si vypýtala od Kočnera na dovolenku. Z médií sa teraz sťahuje

Pokrivený imidž štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej mala na žiadosť Mariana Kočnera v médiách napravovať redaktorka Martina Ruttkayová. Od Kočnera si podľa komunikácie z Kočnerovej Threemy vypýtala peniaze na dovolenku za pomoc pri odchode ministerky Lucie Žitňanskej.

České médiá sú pod tlakom, uvádza Európska novinárska federácia

České médiá sú pod tlakom, uvádza Európska novinárska federácia

Česká média jsou pod tlakem veřejnosti a politiků, část mediálního trhu navíc stále nepřímo ovládá premiér Andrej Babiš, uvádí zpráva Evropské novinářské federace (EJF), na kterou upozornil zpravodajský server iRozhlas.

Kvôli škandalóznej stopke odvolali šéfa bulharského rádia

Kvôli škandalóznej stopke odvolali šéfa bulharského rádia

Odvolanie generálneho riaditeľa bulharského verejnoprávneho rozhlasu BNR Svetoslava Kostova dnes schválila bulharská Rada pre elektronické médiá (SEM).

Najčítanejšie