Slováci majú plné skrine, napriek tomu stále nemajú čo na seba

Slováci majú plné skrine, napriek tomu stále nemajú čo na seba

16.09.2019 01:50 | Marketing | Komerčný článok

Viac ako polovica Slovákov priznáva, že má plný šatník, ale napriek tomu stále „nemá čo na seba“. 53% našincov má problém s výberom oblečenia, pretože ho nevedia správne kombinovať, a tak si pravidelne dokupujú nové kúsky. V tomto začarovanom kruhu plnom plytvania sa točia viac ženy ako muži a najmä mladí do 24 rokov. Jeden Slovák vyhodí ročne v priemere 4 – 12 kg šatstva.

 

Poštová banka v prieskume od spoločnosti 2muse, ktorý sa realizoval na vzorke 519 respondentov, skúmala zvyky Slovákov v otázke módy. Väčšina opýtaných tvrdí, že pri kúpe oblečenia sa neriadi aktuálnymi trendmi v móde. Toto kritérium výberu šatstva považujú za dôležité skôr mladí vo veku od 25 – 34 rokov.

„Slováci priznali, že ich skrine sú preplnené. Napriek tomu, pravidelne dokupujú nové oblečenie. Viac ako 38% ľudí vymetá obchody raz štvrťročne a až takmer tretina z nás raz mesačne. K mesačnej frekvencii nákupov sa priznali prevažne ženy, najmä vo vekovej skupine 35 – 44 rokov. Dvaja z desiatich chlapov kupujú oblečenie raz za pol roka,“ dodáva hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková. Nájdu sa však medzi nami aj takí, ktorí si urobia radosť niečím novým na seba každý týždeň (2%).

Foto: Dobro sa nosí

V obchodoch s oblečením nechávajú obe pohlavia približne rovnako veľa peňazí. Tretina ľudí do 300 eur ročne, 22% Slovákov od 301 do 500 eur. Dobrou správou je, že ak si už niečo kúpime, nosíme to aj niekoľko rokov. 8 z 10 opýtaných potvrdilo, že im veci vydržia niekoľko sezón.

Na krajine pôvodu odevov nám až tak nezáleží, tento faktor je o niečo dôležitejší pre mužov. „Páni, vo všeobecnosti, preferujú kvalitu pred kvantitou. Ich skrine sú prázdnejšie, nemajú potrebu nakupovať až tak často, ale pritom míňajú rovnako veľa ako ich nežnejšie polovičky. Vyzerá to tak, že radšej zainvestujú väčšiu sumu do pár kvalitnejších kúskov,“ hovorí hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.

Polovica ľudí, hlavne ženy, oblečenie pravidelne pretrieďuje. Najčastejšie ho posúvajú známym a rodine alebo ho darujú rôznym organizáciám. 7% z nás nepotrebné veci, jednoducho, vyhodí. Upcyklovaniu, výrobe nového oblečenia, či iných výrobkov z už vytriedeného oblečenia, sa u nás venujú iba 2% populácie.

Vo svete sa ročne vyprodukuje niekoľko miliárd kusov odevov. Pri ich výrobe, ale aj pri pravidelnom pretrieďovaní oblečenia v našich domácnostiach tak vznikajú tony textilného odpadu. Je druhým najpočetnejším, hneď po plastoch a stáva sa tak celospoločenským problémom. Len jeden Slovák vyhodí ročne v priemere 4 – 12 kg šatstva.

Viaceré módne značky sa už zapojili do recyklácie a do ďalších programov v rámci iniciatívy trvalej udržateľnosti. Urobila tak aj Poštová banka. Po oficiálnom zrušení dress code na svojej centrále dala zamestnancom nielen slobodu v obliekaní, ale aj možnosť podporiť zelenú myšlienku.

„Pravidelne ich vzdelávame o trvalej udržateľnosti, o dopadoch fast fashion, princípoch slow fashion, a to formou blogov, workshopov, pre zamestnancov pripravujeme aj swap. Hneď po zrušení dress code sme zorganizovali zbierku oblečenia. Dokopy sa nám podarilo vyzbierať až 526 dobrých kúskov, z ktorých vznikla kolekcia s rovnomenným názvom „Dobro sa nosí“. Kúsky kolekcie si od 12.9.2019 môže ktokoľvek zakúpiť v predajni NOSENE,“ upresňuje hovorkyňa banky Lýdia Žáčková.

Kolekciu rozpoznáte vďaka visačke s logom značky Dobro sa nosí. Celý výťažok z predaja bude venovaný nadanému študentovi vysokej školy, ktorého rodina sa ocitla v ťažkej finančnej situácií.
Vyše 180 kusov vyzbieraného oblečenia od zamestnancov Poštovej banky bolo určených na recykláciu. Vyrobí sa z nich napríklad výplň do autosedačiek, obaly na notebooky, nákupné tašky, obaly na okuliare.

Misiou Poštovej banky je meniť postoj Slovenska k peniazom a  aj oblečenie by sme mali nakupovať s rozumom, neplytvať peniazmi na módne výstrelky, správať sa ekonomicky a vďaka tomu i ekologicky. Banka dala svojim ľuďom možnosť, aby sa i do práce obliekali pohodlne a zároveň s rešpektom k životnému prostrediu, lebo „Dobro sa nosí“.

„Tým ale nekončíme. V konaní dobra chceme pokračovať, pretože v dobro veríme. Veríme, že #dobrosanosi aj v dnešnom svete, pretože je nadčasové a pristane každému. V rámci tejto myšlienky sa Poštová banka bude i naďalej venovať EKO témam, nielen v oblasti módy, ale aj ďalším CSR aktivitám,“ dodáva L. Žáčková.

pošli na vybrali.sme.sk


Od statusov Ľuboša Blahu sa dištancuje aj Akadémia Policajného zboru

Od statusov Ľuboša Blahu sa dištancuje aj Akadémia Policajného zboru

Akadémia Policajného zboru v Bratislave sa vo vyhlásení dištancuje od nenávistných statusov poslanca Ľuboša Blahu, ktorý je vedený na akadémii ako vyučujúci.

Čo predchádzalo vojne, v ktorej zahynuli milióny ľudí?

Čo predchádzalo vojne, v ktorej zahynuli milióny ľudí?

Zneli mierové zvony a Európa ich počúvala s nádejou. Zdalo sa, že svetová vojna, vražedný konflikt veľmocí, je navždy zažehnaný. Vďaka bezpríkladnému priemyselnému rozvoju silneli vo všetkých krajinách myšlienky socializmu, ktorého prvoradým cieľom bolo ukončenie nepriateľstva medzi národmi.

Pozor na podvodné ponuky smartfónov na akoby serióznych stránkach médií

Pozor na podvodné ponuky smartfónov na akoby serióznych stránkach médií

Spoločnosť Samsung varuje pred podvodnými ponukami na internete.

Ukrajinská polícia zadržala podozrivých z vraždy novinára, ktorého ubili na smrť

Ukrajinská polícia zadržala podozrivých z vraždy novinára, ktorého ubili na smrť

Ukrajinská polícia zadržala a obvinila podozrivých z vraždy novinára Pavla Seremeta. Toho pred tromi rokmi zabil v centre Kyjeva výbuch bomby nastraženej v aute. Zadržanie podozrivých dnes oznámil minister vnútra Arsen Avakov.
Seremet v minulosti pracoval ako novinár aj v Bielorusku a v Rusku.

Greta Thunbergová sa stala osobnosťou roka časopisu Time (VIDEO)

Greta Thunbergová sa stala osobnosťou roka časopisu Time (VIDEO)

Osobnosťou roka, ktorú každoročne vyberá časopis Time, sa tento rok stala švédska ekologická aktivistka Greta Thunbergová. Informoval o tom tento americký týždenník.

Podpredseda OKS podal na Blahu trestné oznámenie za fotku na facebooku

Podpredseda OKS podal na Blahu trestné oznámenie za fotku na facebooku

Podpredseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS) Juraj Petrovič podal trestné oznámenie na poslanca Smeru Ľuboša Blahu za status s fotkou Roboerta Fica, na ktorej drží Blaha v ruke hviezdu s kosákom a kladivom, ktorú dostal k 40tke od Fica.

PR projekty je už možné prihlasovať do súťaže PROKOP

PR projekty je už možné prihlasovať do súťaže PROKOP

Asociácia Public Relations na Slovensku (APRSR) vyhlásila nový, v poradí už 10 ročník súťaže  najlepších PR projektov na Slovensku – PROKOP 2019.

Vedenie SAV sa striktne dištancuje od statusov Blahu a vyzýva ho na odchod

Vedenie SAV sa striktne dištancuje od statusov Blahu a vyzýva ho na odchod

Primitívne, dehonestujúce a klamlivé statusy poslanca Smeru Ľuboša Blahu na facebooku už nahnevali aj vedenie Slovenskej akadémie vied, kde je Blaha stále zamestnancom. A keďže s ním nemôžu podľa zákona rozviazať pracovný pomer, vyzývajú ho nepriamo na odchod, lebo „inštitúciu vážne poškodzuje.“

Američania mimoriadne zasiahli voči Kočnerovi a zmrazili mu všetky financie

Američania mimoriadne zasiahli voči Kočnerovi a zmrazili mu všetky financie

Ministerstvo financií Spojených štátov amerických dalo Mariana Kočnera a šesť jeho firiem na Magnitského sankčný zoznam. Znamená to, že v Amerike a zrejme ani v Európe už nebude môcť obchodovať. Ak tam má peniaze, o všetky príde.

Medzinárodný tlačový inštitút odsúdil primitívne útoky Blahu na Moniku Tódovú a Zuzanu Kovačič Hanzelovú

Medzinárodný tlačový inštitút odsúdil primitívne útoky Blahu na Moniku Tódovú a Zuzanu Kovačič Hanzelovú

Medzinárodný tlačový inštitút (IPI) dnes odsúdil sériu online útokov poslanca Smeru Ľuboša Blahu na novinárky Moniku Tódovú a Zuzanu Kovačič Hanzelovú, ktoré zverejňuje na svojom facebooku.

 

Najčítanejšie