Ekonomiku čaká spomalenie, možno recesia. Investori by sa na ňu mali pripraviť

Ekonomiku čaká spomalenie, možno recesia. Investori by sa na ňu mali pripraviť

26.09.2019 15:20 | Marketing | Komerčný článok

Aby ľudia neprišli o svoje investície, odporúčajú odborníci zmeniť stratégiu. Kým v období konjunktúry nabádali k odvážnejšiemu správaniu, dnes hovoria o presune úspor do konzervatívnejších fondov.

Spomínate si na leto 2008, kedy slovenské automobilky boli nútené organizovať autobusy pre robotníkov z Rumunska, pretože na domácom trhu ich jednoducho nevedeli nájsť? Takúto paralelu s hospodárskou a finančnou krízou spred jedenástich rokov ponúka ekonóm Vladimír Vaňo, keď hovorí o nadchádzajúcej recesii slovenskej ekonomiky.

Aj dnes je rekordne nízka nezamestnanosť, ktorá nedovoľuje firmám ďalej expandovať aj pre nedostatok nových pracovníkov.

Na slovo recesia si podľa neho treba zvyknúť. „Je to prirodzená súčasť hospodárskeho cyklu, spolu s konjunktúrou, teda obdobím expanzie,“ vysvetľuje. Pritom dlhé obdobie expanzie, ktoré teraz zažívame tiež nie je úplne žiadúce.
„Okrem priaznivých prínosov ako je rast blahobytu sa spája nevyhnutne aj s postupnou kumuláciou makroekonomických nerovnováh, ako aj nerovnováh na trhoch s aktívami, najmä na realitných a akciových trhoch,“ hovorí Vladimír Vaňo s tým, že obdobie hospodárskeho oslabenia pomáha tieto nezdravé nerovnováhy odbúrať.

Čo môže krízu ešte zhoršiť?

Okrem týchto všeobecných dôvodov môže prispieť k prehĺbeniu nastupujúcej recesie aj obchodná vojna medzi USA a Čínou, Európou a Čínou, možný tvrdý Brexit, už dlhšie trvajúce ochladenie priemyslu, najmä automobilového. „Najnovšie sa k týmto rizikám pridala aj hrozba potenciálneho ropného šoku,“ vymenúva Vladimír Vaňo.

Aj bez týchto faktorov sa očakáva výrazné spomalenie hospodárskeho rastu. Spomenuté neekonomické riziká však môžu vývoj krízy nečakane zhoršiť.
Ekonomické spomaľovanie už odborníci vidia dlhšiu dobu aj na finančných trhoch. Podľa Martina Kaňu, generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva Prvej penzijnej správcovskej spoločnosti Poštovej banky sa ukazuje na predstihových indikátoroch ekonomickej aktivity.

„Rovnako tak ju vnímajú aj centrálne banky, ktoré otočili menovú politiku z postupného uťahovania na opätovné uvoľňovanie,“ vysvetľuje Martin Kaňa.

Pozor na riziko

Upozorňuje, aby ľudia, ktorí investujú vo fondoch, či sporitelia v druhom pilieri nezačali panikáriť. „Panika a zbrklé rozhodnutia nie sú nikdy dobrým prístupom k investovaniu.“

Svoje úspory môžu sporitelia chrániť dvomi spôsobmi. Buď výberom konzervatívnych investícií ako sú dlhopisy a reality, alebo pravidelným investovaním do aktívne riadených fondov. V druhom pilieri jednoznačne odporúča presunúť už nasporený majetok do dlhopisových alebo aktívne riadených akciových fondov. Svojich klientov, ktorí majú úspory na dôchodok v indexovom fonde, už DSS Poštovej banky upozornila, že by mali zvážiť presun majetku do konzervatívnejších, respektíve aktíve riadených fondov.

„Akciový fond totiž naplno využíva flexibilitu svojej stratégie a nie je neustále zainvestovaný v akciových investíciách,“ konštatuje Martin Kaňa. Nové príspevky však odporúča ponechať v akciových či indexových fondoch.BBC prepustí 450 ľudí z britských televíznych kanálov a rádií

BBC prepustí 450 ľudí z britských televíznych kanálov a rádií

Britská vysielacia spoločnosť BBC prepustí 450 ľudí z regionálnych televíznych kanálov, rozhlasových staníc i z radov tých, ktorí vytvárajú spravodajský obsah na internete.

Kampaň Nebuď pirát so Sajfom od O2 získala ocenenie v celosvetovej PR súťaži (VIDEO)

Kampaň Nebuď pirát so Sajfom od O2 získala ocenenie v celosvetovej PR súťaži (VIDEO)

Na celosvetovej súťaži PR projektov SABRE Awards získala spoločnosť O2 Slovakia ocenenie v kategórii Telekomunikácie za kampaň Nebuď pirát, v rámci ktorej operátor poukazuje na nebezpečenstvo používania mobilných telefónov za volantom a mladých vodičov zároveň motivuje k ich zodpovednému využívaniu.

Súd začal riešiť požiadavku Agrofertu na ospravedlnenie od Českej televízie

Súd začal riešiť požiadavku Agrofertu na ospravedlnenie od Českej televízie

Soud se dnes začal zabývat žalobou, kterou se koncern Agrofert domáhá omluvy od České televize (ČT). Koncern tvrdí, že ČT poškodila jeho pověst, když ho ve dvou reportážích spojila s odvoláním ředitele příbramského finančního úřadu. Televize to odmítá. Trvá na tom, že reportáže byly pravdivé a vyvážené a že nebyly objektivně způsobilé k tomu, aby pověst Agrofertu poškodily.

Vo vedení VÚB banky majú posilu

Vo vedení VÚB banky majú posilu

Vrchný riaditeľ Antonio Bergalio, ktorý bol zodpovedný za úsek Financie, plánovanie a kontroling, sa po 6 rokoch vo VÚB banke, stane novým CFO v chorvátskej banke PRIVREDNA BANKA ZAGREB.

Do ČR sa vracajú zahraniční filmári, tých amerických pozýva aj minister

Do ČR sa vracajú zahraniční filmári, tých amerických pozýva aj minister

Do Česka se ve velké míře vracejí zahraniční filmové štáby.

Súd vyniesol rozsudok smrti nad novinárom kvôli protestom

V Iráne odsúdili na trest smrti novinára obvineného z podielu na rozpútanie protestov v roku 2017.

Záchrana pre všetky ženy vylúčené zo spoločnosti

Záchrana pre všetky ženy vylúčené zo spoločnosti

Príbeh o žene, ktorá vyhorela. Sebavedomá, svedomitá perfekcionistka, ktorá vie, čo chce dosiahnuť v živote a za svoje úsilie aj niečo očakáva. Jedného dňa však vyhorí a upadne do hlbokej depresie.

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie aj predsedu

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie aj predsedu

Rada Slovenského filmového ústavu (SFÚ) od 8. júna 2020 pracuje v novom zložení, jej dvoch nových členov vymenovala ministerka kultúry SR Natália Milanová.

Novým vedúcim Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku je bývalý novinár

Novým vedúcim Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku je bývalý novinár

Od 1.júla má Kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku nového vedúceho. Stal sa ním dlhoročný zamestnanec EP a bývalý novinár Robert Sermek.

Spoločnosť Xerox má nového šéfa pre Slovensko a ČR

Spoločnosť Xerox má nového šéfa pre Slovensko a ČR

Spoločnosť Xerox menovala nového generálneho riaditeľa pre Českú republiku a Slovensko. Od 1. júla je ním Peter Halmo, ktorý predtým pôsobil na pozícii riaditeľa slovenského pobočky a priameho predaja v Českej republike a na Slovensku.

Najčítanejšie