8 tipov, ako a kde môžeme ušetriť viac peňazí Foto: 365.bank

8 tipov, ako a kde môžeme ušetriť viac peňazí

03.02.2020 13:54 | Marketing | Komerčný článok

Začať sporiť alebo ušetriť viac peňazí môže byť pre niektorých výzva. Podľa prieskumu 365.bank nesporí 40 % ľudí. Viac šetriť pritom nemusí znamenať začať si všetko automaticky odriekať alebo stanovovať si nesplniteľné sporiace ciele. Preto sa 365 banka pozrela na to, v akých oblastiach môžeme ušetriť hoci aj malou zmenou svojho správania.

1. Revízia výdavkov a stanovenie rozpočtu

Ako prvé je dôležité spraviť si prehľad vo svojich financiách a výdavkoch. Nezabúdajme pritom nielen na pravidelné výdavky, ako sú potraviny, poplatky za domácnosť či splátka hypotéky, ale aj na tie nepravidelné. Môže to byť napríklad poistka za auto, poistka či daň za byt, diaľničná známka, životná poistka a pod. Revíziu si môžeme spraviť za uplynulé obdobie a výdavky za to aktuálne si môžeme začať značiť napríklad do mobilných aplikácií. Takto budeme vedieť, koľko peňazí a na čo každý mesiac míňame, ako základ pre naplánovanie prípadných zmien.

2. Vyhnite sa unáhleným nákupom, neplytvajte a plánujte

Každú kúpu by sme si mali premyslieť a naplánovať. Napríklad za potraviny minie ročne podľa dát Štatistického úradu jeden Slovák 900 eur, čo je pri 3-člennej rodine 2 700 eur za rok. Podľa prieskumu OSN pritom ľudia vyhodia až 30 % potravín. Predtým, ako sa vyberieme na nákup potravín, si teda spravme zoznam toho, čo potrebujeme dokúpiť, a postupujme podľa neho.

„Pomôcť nám môžu aplikácie, v ktorých vieme nákupný zoznam v čase priebežne editovať a navyše aj zdieľať so svojimi deťmi či s partnerom. Budeme tak mať lepší prehľad a kúpime len to, čo potrebujeme. Zároveň sa vyhneme situácii, že každý z partnerov pôjde do obchodu, kúpi to isté a spôsobí tak prebytok jedla v domácnosti,“ radí Linda Valko Gáliková, PR manažérka 365.bank.

Rovnako plánujme aj nákupy iného druhu, napríklad oblečenia, elektroniky a pod. Prehodnoťme ich opodstatnenosť, pričom niektoré nákupy nás môžu vyjsť lacnejšie, keď ich spravíme online.

3. Sporte popri platení

Vďaka automatickému sporeniu, ktoré zaokrúhli každú našu platbu smerom nahor, si popri nákupoch môžeme aj niečo ušetriť. Závisí len od nás, ako intenzívne chceme sporiť. Ak si budeme zaokrúhľovať platby napríklad na jedno celé euro, pri útrate vo výške 18,50 eura usporíme 0,50 eura.

4. Namiesto reštaurácie sa stravujte doma

V reštauráciách minul jeden Slovák podľa ŠÚ SR priemerne 196 eur ročne, čo pri 3-člennej rodine predstavuje 588 eur. Preto ak sa dá, obmedzme stravovanie v reštauráciách alebo v obedových vývarovniach, stravujme sa doma a nosme si do práce vlastné obedy. Môže to byť nielen výhodnejšie, ale aj kvalitnejšie. Rovnaký princíp môžeme uplatniť aj v iných oblastiach. Namiesto kaviarní si spravme svoju rannú kávu doma a rovnako doma môžeme začať napríklad aj cvičiť. Šikovné appky môžu byť výhodnou náhradou osobného trénera.

5. Využívajte cash back programy

V dnešnej dobe môžeme ušetriť aj využívaním rôznych odmeňovacích programov, ktoré nám po nákupe vrátia finančný cash back alebo nám dovolia nakupovať so zľavou. Ak máme možnosť ich využiť, premyslime si kúpu a zadovážme si tovar, ktorý potrebujeme, cez ne. Takto môžeme ušetriť až desiatky percent z pôvodnej sumy. „Pri tých šikovnejších cash back programoch dokonca nepotrebujeme zbierať žiadne body ani poukazy, stačí nám klasická banková platobná karta, ktorou nákup zaplatíme,“ spresňuje Gáliková.

6. Sporte s cieľom

Sporenie môže byť pre niektorých hotovým „strašiakom“. Začnime sporiť pokojne od malých súm, ale hlavne pravidelne a s konkrétnym účelom. Cestovanie, nový nábytok, ale aj sporenie na horšie časy... To všetko by sme nemali mať na jednom účte, ale ako samostatné sporenia, resp. sporiace podúčty. Vďaka tomu získame lepší prehľad a budeme mať nižšiu motiváciu vyberať si nasporené peniaze pred dosiahnutím cieľa.

7. Neplaťte zbytočné poplatky

Streamovacie služby, prémiové kontá, účty v bankách... Zrevidujte svoje „subscriptions“ a ak ich nevyužívate, radšej ich zrušte. Spravte si prehľad v balíkoch služieb k bankovému účtu, prehodnoťte ich využitie a podľa toho si prípadne zvoľte výhodnejší bankový produkt. Podľa dát Finančnej hitparády môže človek vhodnou zmenou účtu (napríklad prechodom na účet bez poplatku) ušetriť aj viac ako 70 eur ročne. Ak potrebujete hotovosť, uprednostnite radšej bezplatný výber z bankomatu svojej banky, aj keby ste sa mali k nemu prejsť.

8. Cestujte výhodnejšie

Porovnávajte ceny ubytovania a leteniek v rôznych porovnávačoch. Niektorí predajcovia vám dokonca môžu zasielať aj push notifikácie o akciových cenách vami preferovaného ubytovania alebo leteniek. V prípade leteniek si určite všimnite veľkosť batožiny, aby ste si ju prípadným dokupovaním zbytočne nepredražili. Dovolenku si môžete zlacniť napríklad aj vycestovaním mimo sezóny.

Pri cestovaní platí, že v určitých prípadoch vás môže vyjsť ubytovanie cez „sharing“ platformy (napr. Airbnb) výhodnejšie než hotel. Ak ste dobrodružný typ, ktorý chce vidieť čo najviac za čo najmenej peňazí, vyskúšajte house sitting, resp. pet sitting, kde získate ubytovanie za starostlivosť o dom alebo o byt, prípadne o domáceho miláčika. Pre „alternatívnych“ cestovateľov, ktorým nerobí problém spoznať popri cestovaní aj nových ľudí, môže byť voľbou tzv. couch surfing.Slovensko pozná víťazov 1. ročníka Social Awards Slovakia. Rozhodlo viac ako 183-tisíc hlasov

Slovensko pozná víťazov 1. ročníka Social Awards Slovakia. Rozhodlo viac ako 183-tisíc hlasov

Je rozhodnuté. Slováci rozhodli o tom, ktorí influenceri a vlogeri zvíťazili v 1. ročníku najväčšej ankety v slovenskom online priestore.

Prečo vám prišla SMS, že ste COVID-19 pozitívni alebo negatívni, a pritom ste na teste neboli?

Prečo vám prišla SMS, že ste COVID-19 pozitívni alebo negatívni, a pritom ste na teste neboli?

„Dnes mi volal známy, že šiel včera s dcérou na test, ale bolo tam veľa ludi, tak nečakali. Dnes im prišla sms, že sú obaja pozitívni. Kde berie Matelko tie čísla? Umelo to nafukuje,“ napísal na facebooku istý Erik.

Finále tenisového Roland Garros prinesie Dajto a TVnoviny.sk, pozrite si program (VIDEO)

Finále tenisového Roland Garros prinesie Dajto a TVnoviny.sk, pozrite si program (VIDEO)

Televízia DAJTO a portál TVnoviny.sk prinesú priamy prenos finále tenisového turnaja Roland Garros.

Prečo Kotleba mal mať v RTVS rúško a Bukovský a Daniška nemuseli?

Prečo Kotleba mal mať v RTVS rúško a Bukovský a Daniška nemuseli?

RTVS má svoje interné pravidlá, tie však platia len pre niektorých. V praxi to znamená, že väčšina zamestnancov chodí v rúšku a niektorí nemusia a dokonca môžu z obrazovky vysielať divákom posolstvo, že to nie je vôbec nutné.

365.bank už nebude len digitálna, stane sa fullservisovou bankou. Poštová banka posilní pozicioning najdostupnejšej banky

365.bank už nebude len digitálna, stane sa fullservisovou bankou. Poštová banka posilní pozicioning najdostupnejšej banky

Skupina Poštovej banky vstupuje do dôležitej fázy svojej rozvojovej stratégie. V rámci nej zmení pozicioning oboch svojich bankových značiek – Poštovej banky a 365.bank.

Teórie o korze na hraniciach neplatia, podľa dát mobilného operátora 4ka Slováci dovolenkovali doma

Teórie o korze na hraniciach neplatia, podľa dát mobilného operátora 4ka Slováci dovolenkovali doma

Počty pozitívne testovaných na COVID-19 neustále rastú a za jeden z dôvodov odborníci označujú aj otvorené hranice a nedávne prázdniny. Podľa dát mobilného operátora 4ka však počet Slovákov, ktorí v lete vycestovali za hranice medziročne klesol o desiatky percent.

Vyšetrovateľ NAKA obvinil zakladateľa Kulturblogu a asistenta Mazureka

Vyšetrovateľ NAKA obvinil zakladateľa Kulturblogu a asistenta Mazureka

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry obvinil asistenta poslanca Milana Mazureka a zakladateľa Kulturblogu Jána Pastuszeka zo zločinu rozširovania extrémistického materiálu páchaného po dlhší čas a verejne.

Orange hlási rozsiahly výpadok na území celého Slovenska

Orange hlási rozsiahly výpadok na území celého Slovenska

Zákazníci z rôznych častí Slovenska hlásia poruchy niektorých internetových služieb Orange.

Kňažko: Som COVID-19 pozitív. Neverte lacným exhibicionistom, že je to len ľahká chrípka

Kňažko: Som COVID-19 pozitív. Neverte lacným exhibicionistom, že je to len ľahká chrípka

Herec a bývalý minister kultúry Milan Kňažko na facebooku oznámil, že je v nemocnici a je chorý na COVID-19. Zároveň vyzval ľudí, aby neverili tým, ktorí ochorenie zľahčujú a šíria dezinformácie o tom, že COVID-19 je len ľahká chrípka. 

Dag Daniš odchádza z Aktualít

Dag Daniš odchádza z Aktualít

Komentátor Dag Daniš odchádza z Aktualít.

Najčítanejšie