Kofola aj drobné zmeny v obaloch ušetria stovky ton materiálu ročne

Kofola aj drobné zmeny v obaloch ušetria stovky ton materiálu ročne Foto: Kofola

Nápojárska spoločnosť Kofola ČeskoSlovensko prišla pred 2 rokmi s obalovými inováciami, vďaka ktorým znížila množstvo použitého PET materiálu o viac ako 1000 ton. Takisto zjednotila farebnosť fliaš pre ľahšiu recykláciu a u spotrebiteľov zožala úspech aj s vratnými sklenenými fľašami. Svojimi krokmi Kofola dokazuje, že udržateľnosť je nielen ekologicky, ale aj ekonomicky prínosná.

Energetická kríza nespomalila udržateľné snahy spoločnosti Kofola. Naopak, urýchlila niektoré inovácie, ktoré priniesli nielen materiálovú a energetickú, ale aj finančnú úsporu. „Už niekoľko rokov sa venujeme ekodizajnu našich obalov. Teda hľadaniu ciest, ako znížiť množstvo použitej primárnej suroviny pri výrobe obalov, ako zlepšiť recyklovateľnosť fliaš alebo zaistiť ich opakovateľné využitie,“ vysvetľuje David Sommer, manažér udržateľných aktivít v Kofole. „Minulý rok sme začali vyrábať fľaše z odľahčených preforiem a nahradili robustné uzávery, vďaka čomu sme znížili ročnú spotrebu plastu o viac ako 540 ton. Zjednocujeme farebnosť fliaš, aby boli ľahšie recyklovateľné, a pripravujeme sa na postupný prechod na širšie využitie recyklovaného PETu (rPET),“ dopĺňa David Sommer.

V lepšie recyklovateľných svetlozelených fľašiach sa od minulého roka predáva minerálna voda Ondrášovka. Ikonické masívne viečko minerálky Korunní, ktoré pripomínalo kráľovskú korunu, nahradil ekologicky šetrný uzáver (tzv. ultra short neck). Okrem toho Kofola rozšírila počet produktov vo fľašiach zo 100% rPETu. Ten začala využívať už v roku 2019 pre Kláštornú Kalcia, vďaka čomu ušetrí ročne viac ako 420 ton plastu. Vlani ku Kláštornej Kalcia pribudli pollitrové rPET fľaše s pramenitou vodou Rajec, čo je o ďalších zhruba 100 ton úspor navyše, a testy použitia rPET fliaš prebiehajú na mnohých ďalších formátoch.

Z pohľadu uhlíkovej stopy sú jednoznačne k prírode najšetrnejšie vratné obaly. V nich distribuuje Kofola 8 % svojich nápojov. Ide predovšetkým o nerezové sudy KEG, vratné sklo pre gastronómiu a Cirkulku, ktorá vlani zamierila do obchodov. „Sú to vratné litrové sklenené fľaše, ktoré sme spolu s modulárnou prepravkou uviedli do maloobchodu, a v ktorých sa predáva Kofola, Rajec a Vinea. Sme radi, že Cirkulka si svojich spotrebiteľov našla, a to aj napriek nepriaznivým dopadom ekonomickej krízy na sklársky priemysel a obmedzenú distribúciu sklenených fliaš. Predaje prekročili naše očakávania,“ komentuje výsledky Markéta Ryšková, projektová manažérka Kofoly.

Tento rok pripravuje Kofola ešte ďalšiu vlnu odľahčovania fliaš a uzáverov. Zameria sa ale aj na elimináciu nadbytočných plastových uší, či obmedzenie ťažko recyklovateľných zmršťovacích fólií na fľašiach.

„Sú zmeny, ktoré môžeme ako nápojári zrealizovať sami. K niektorým krokom je ale potrebný konsenzus viacerých strán. Takýmto príkladom je zavedenie zálohového systému na jednorazové nápojové PET fľaše a plechovky, ktorý dokáže efektívne zvýšiť mieru zberu a následnú recykláciu obalov špeciálne pre potravinársky priemysel, ale tiež obmedziť ich výskyt v prírode. Na Slovensku už zálohovanie funguje rok a jeho výsledky sú nad očakávania. Aktívne preto podporujeme zavedenie aj v Českej republike a veríme, že Česko bude nasledovať úspešný príklad zo Slovenska,“ uzatvára Markéta Ryšková.

Nápojársky priemysel je tak ako jeden z mála priemyslov na ceste k tomu, aby naplno využil princípy cirkulárnej ekonomiky a z odpadu vytváral zdroj.