Niektoré výrobky získajú chránené zemepisné označenie, napríklad Piešťanské bahno Foto: hotelmaj.sk

Niektoré výrobky získajú chránené zemepisné označenie, napríklad Piešťanské bahno

18.09.2015 12:02 | Marketing | EK, mk

Modranská majolika, levický zlatý ónyx alebo piešťanské bahno by sa mohli stať výrobkami s chráneným zemepisným označením.


Vyplýva to z tohtotýždňového hlasovania poslancov Výboru pre právne veci Európskeho parlamentu (JURI). Tí požadujú, aby sa chránené zemepisné označenie nevzťahovalo len na poľnohospodárske produkty ako doteraz, ale bolo rozšírené aj na ďalšie výrobky.

"Je to prvý krok k ochrane európskeho know-how. Teraz by sa mala veci ujať Európska komisia a dúfam, že sa čoskoro dočkáme návrhu príslušnej legislatívy," povedala spravodajkyňa Virginie Rozière (S&D, Francúzsko) po hlasovaní o uznesení vo výbore.

V EÚ je registrovaných viac ako 3000 označení zemepisného pôvodu pre víno, alkohol alebo potraviny. Výrobcom tieto označenia umožňujú odlíšiť ich produkty od ostatných a poskytnúť pre zákazníkov záruky pôvodu a kvality. Výbor pre právne veci odhlasoval, aby sa táto ochrana rozšírila i na nepoľnohospodárske produkty, napríklad napríklad nože z Laguiole, čipku z Calais, český krištáľ, škótsky tartan, kararský mramor alebo meissenský porcelán.

"Je to najmä preto, lebo tieto výrobky sú veľmi známe a mnohí výrobcovia používajú ich názvy, pričom tu neexistuje záruka, že tieto produkty spĺňajú požiadavky pôvodu a kvality. Takáto situácia môže zmiasť spotrebiteľa a poškodiť dobrú povesť pravých produktov. Ich ochrana je v súčasnej dobe nedostatočná, keďže špecifická národná legislatíva existuje len v 15 členských štátoch EÚ," hovorí Virginie Rozière.
Podľa poslancov by naopak ochrana zemepisného označenia priniesla daným regiónom nový ekonomický potenciál a benefity napríklad pre malé a stredné podniky. Takisto by pomohla spotrebiteľom vystopovať skutočný pôvod výrobku.

Európska komisia už identifikovala viac ako 800 produktov, ktorým by nový zoznam mohol priniesť určité výhody.

Na Slovensku by sa ochrana mohla týkať aj týchto produktov:
Levicky zlaty ónyx
Modranská majolika
Piešťanské bahno
Slovensky Magnezit
Soľnobanská čipka

pošli na vybrali.sme.sk


Nominácie na ceny Emmy sú známe, ovládla ich dráma Hra o tróny (VIDEO)

1. Nominácie na ceny Emmy sú známe, ovládla ich dráma Hra o tróny (VIDEO)

Záverečná ôsma séria dramatického fantasy seriálu Hra o tróny získala 32 nominácií na televízne ceny Emmy, čo prekonalo doterajší rekord 27 nominácií, ktoré v roku 1994 mal kriminálny seriál Polícia New York.

Z vraždy maltskej novinárky obvinili troch mužov

2. Z vraždy maltskej novinárky obvinili troch mužov

Na Malte sa pre vraždu novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej postavia pred súd traja muži.

V Moskve prepustili štyroch policajtov kvôli zadržaniu investigatívneho novinára

3. V Moskve prepustili štyroch policajtov kvôli zadržaniu investigatívneho novinára

Štyria policajti z Moskvy boli prepustení v súvislosti s júnovým zadržaním investigatívneho novinára Ivana Golunova.

Prečo Agentom 007 bude v novej bondovke žena? (VIDEO)

4. Prečo Agentom 007 bude v novej bondovke žena? (VIDEO)

Novým tajným agentom s označením 007 bude po Danielovi Craigovi prvýkrát v dejinách bondoviek žena a černoška, ​​britská herečka Lashana Lynchová. Tvrdí to britský bulvárny denník Daily Mail, ktorý sa odvoláva na zdroj z filmového priemyslu.

Kampaň s mŕtvym vtákom upozorňuje na masaker v Stredomorí (FOTO)

5. Kampaň s mŕtvym vtákom upozorňuje na masaker v Stredomorí (FOTO)

Nielen na Slovensku ale aj v ČR sa v týchto dňoch objavila nezvyčajná bilbordová kampaň, ktorá ukazuje fotky mŕtvych vtákov.

Výzva politikom a političkám: Nezneužívajte tému LGBT v predvolebných kampaniach

6. Výzva politikom a političkám: Nezneužívajte tému LGBT v predvolebných kampaniach

Festival Dúhový PRIDE vyvrcholí 20. júla 2019 sprievodom na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. V tejto súvislosti organizátori festivalu vyzývajú slovenských politikov a političky, aby prestali zneužívať tému práv LGBT ľudí v predvolebných kampaniach, hľadali riešenia problémov, ktoré ľudí naozaj trápia a prijali konečne legislatívu pre páry rovnakého pohlavia a ich rodiny.

Falošný profil láka od dievčat nahé fotky, film ukazuje ako predátor loví deti na sociálnej sieti (VIDEO)

7. Falošný profil láka od dievčat nahé fotky, film ukazuje ako predátor loví deti na sociálnej sieti (VIDEO)

Ako získať kompromitujúci materiál od neplnoletých osôb, je jednou z tém filmu s názvom Kto je ďalší?, ktorý ide do kín. Film je nakrútený podľa skutočných príbehov zo Slovenska, Kanady a Ruska. Ako námet slúžila aj reálna instagramová stránka, ktorá dodnes funguje.

Ukrajinská televízia 112 bola terčom útoku z granátometu

8. Ukrajinská televízia 112 bola terčom útoku z granátometu

Neznámy útočník v sobotu na sídlo ukrajinskej spravodajskej televízie 112 vypálil strelu z granátometu, nikto zranený nebol, budova ale bola poškodená. Prípad úrady vyšetrujú ako teroristický akt, napísala agentúra AP.

České vydavateľstvo Penty minulý rok prehĺbilo stratu na 83,6 miliónov Kč

9. České vydavateľstvo Penty minulý rok prehĺbilo stratu na 83,6 miliónov Kč

 Vydavatelství Vltava Labe Media loni prohloubilo ztrátu z 18 milionů na 83,6 milionu korun. Tržby vydavatele novin Deník klesly zhruba o desetinu na 1,46 miliardy korun. Vyplývá to účetní závěrky společnosti.

DIGI prináša rozprávkové leto a skvelé zľavy

10. DIGI prináša rozprávkové leto a skvelé zľavy

Spoločnosť DIGI SLOVAKIA si na letné obdobie pripravila zaujímavú ponuku. Výhodné zľavy na prvých 6 mesiacov pre nových zákazníkov, TV + Internet pod jednou strechou, ako aj rozprávková ponuka detských programov pre všetkých.

Najčítanejšie