Po 20 rokoch prvýkrát rástli príjmy z predaja hudby Ilustr.foto: RTVS

Po 20 rokoch prvýkrát rástli príjmy z predaja hudby

13.04.2016 08:21 | Marketing | ČTK

Vysoký rast príjmov zo streamovania hudby pomohol vlani zvrátiť takmer 20 rokov trvajúci pokles globálnych príjmov z predaja.

 

 

Príjmy z predaja hudby v digitálnom formáte potom prvýkrát prekonali príjmy z predaja hudobných nosičov. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Medzinárodná federácia fonografického priemyslu (IFPI). Celosvetové príjmy z predaja hudby sa vlani zvýšili o 3,2 percenta na 15 miliárd dolárov.

"Po dvoch desaťročiach takmer neprerušeného poklesu sme boli v roku 2015 svedkami významného míľnika pre nahrávací priemysel: merateľného rastu príjmov celosvetovo; konzumácia hudby všade vyletela nahor; a digitálne príjmy prekonali prvýkrát príjmy z fyzických formátov," povedala generálna riaditeľka IFPI Frances Mooreová. Dodala, že výsledky ukazujú, že hudobný priemysel sa prispôsobil digitálnemu veku a stal sa silnejší a múdrejší.

Príjmy z digitálneho predaja hudby vlani stúpli o 10,2 percenta na 6,7 miliardy USD a pomohli vyrovnať pokles predaja na fyzickom hudobnom trhu, kam patrí predaj hudobných nosičov ako CD, DVD a vinylových platní. Na celkovom predaji majú tak teraz príjmy z digitálneho predaja podiel 45 percent a príjmy z predaja fyzických nosičov 39 percent.

Príjmy zo streamovania stúpli o 45 percent na 2,9 miliardy USD, čo je takmer polovica celkových príjmov z predaja digitálnej hudby. Záujem o tieto služby podporuje hlavne rozšírenie inteligentných telefónov. Podľa analytikov príjmy zo streamovania by už čoskoro mohli prekonať príjmy zo sťahovania hudby.

Najpredávanejším albumom sa vlani stala nahrávka 25 britskej speváčky Adele. Celkom sa jej predalo 17,4 milióna kópií. Na druhom mieste skončil Ed Sheeran a album X, ktorého sa predalo 3,5 milióna kópií, napísali agentúry AP a Reuters.

pošli na vybrali.sme.sk


Video, ako policajt roztrhol dievčaťu slúchadlá, je kampaň (VIDEO)

1. Video, ako policajt roztrhol dievčaťu slúchadlá, je kampaň (VIDEO)

V stredu a vo štvrtok viaceré médiá a stránky na sociálnych sieťach zdieľali video, na ktorom je zaznamenený konflikt mladého dievčaťa a policajta.

S nepohodlným prokurátorom mali byť zavraždené aj jeho deti a manželka, Ďateľ sa ho snažil spochybniť

2. S nepohodlným prokurátorom mali byť zavraždené aj jeho deti a manželka, Ďateľ sa ho snažil spochybniť

S vyšetrovaním vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vychádzajú na povrch nové obludné skutočnosti.

Bauer Media v prípade odškodného pre Havlovú zvažuje opravný prostriedok

3. Bauer Media v prípade odškodného pre Havlovú zvažuje opravný prostriedok

 Německé nakladatelství Bauer Media zvažuje, zda podá opravný prostředek proti úternímu rozhodnutí pražského vrchního soudu, který přiznal herečce Dagmar Havlové čtyři miliony korun odškodného za tvrzení, že měla milenecký poměr v době, kdy jí umíral manžel, bývalý prezident Václav Havel.

Pozor na podvody pri kúpe zahraničnej dovolenky cez internet

4. Pozor na podvody pri kúpe zahraničnej dovolenky cez internet

Finančná správa upozorňuje na podvodnú internetovú stránku, ktorá predáva zájazdy do zahraničia.

Reuters: Regulátori EÚ skúmajú plány Facebooku na digitálne menu

5. Reuters: Regulátori EÚ skúmajú plány Facebooku na digitálne menu

Protimonopolní regulátori Európskej únie sa rozhodli preskúmať plány americkej internetovej spoločnosti Facebook na vytvorenie novej digitálnej meny.

Supertajnú americkú základňu ohrozuje invázia záhadológov z facebooku

6. Supertajnú americkú základňu ohrozuje invázia záhadológov z facebooku

Kalifornský záhadológ vyzval na facebooku spriaznených Američanov, aby sa dostavili k supertajnej nevadskej vojenskej základni Area 51, ktorú podozrieva z ukrývania dôkazov o mimozemských civilizáciách. Informovala o tom agentúra Reuters.

Do Bratislavy zavíta herečka z Harryho Pottera a Game of Thrones (FOTO)

7. Do Bratislavy zavíta herečka z Harryho Pottera a Game of Thrones (FOTO)

Už v septembri príde na Comics salón do Bratislavy Natalia Tena, jedna z herečiek filmovej série o Harrym Potterovi, kde stvárnila postavu Nymphadory Tonks allias Tonksovej.

Redaktorku JOJ prekvapilo, že sa spomína v Kočnerovej Threeme

8. Redaktorku JOJ prekvapilo, že sa spomína v Kočnerovej Threeme

V ďalšej časti komunikácie Mariana Kočnera s Alenou Zsuzsovou, ktorá bola údajne zachytené z aplikácie Threema v jeho telefóne, sa spomína aj televízna redaktorka.

Najkvalitnejší stolný tenis nájdete na Arena Sport

9. Najkvalitnejší stolný tenis nájdete na Arena Sport

Už túto sobotu a nedeľu 24. a 25. augusta 2019 vám televízia Arena Sport prinesie priame prenosy zo svetového turnaja v stolnom tenise 2019 ITTF World Tour, Czech Open.

 

Babiš sa odvolal proti novému rozhodnutiu v kauze stretu záujmov ohľadom ovládania médií

10. Babiš sa odvolal proti novému rozhodnutiu v kauze stretu záujmov ohľadom ovládania médií

 Premiér Andrej Babiš (ANO) se odvolal proti novému rozhodnutí černošického úřadu v kauze jeho možného střetu zájmů.

Najčítanejšie