Ján Baránek v rádiu dával za vzor opatrenia nacistického Nemecka aj éry Husáka

Ján Baránek v rádiu dával za vzor opatrenia nacistického Nemecka aj éry Husáka Reprofoto FB Rádio Aktual

Začiatkom februára si bývalá politička a dnes moderátorka Zuzana Martináková pozvala do svojej Talkshow v Rádiu Aktuál analytika Jána Baránka, aby hodnotil výsledky politických prieskumov. 


Témou poslednej časti relácie bolo aj riešenie problémov súžitia občanov, žijúcich v blízkosti chudobou postihnutých rómskych osád. Ján Baránek v relácii povedal, že treba prekonať strach a zobrať si aj zo zločineckých režimov to, čo na nich bolo dobré a implementovať to do bežného života.

Prípadom sa v stredu zaoberala Rada pre vysielanie a retransmisiu. „Ján Baránek nehoráznym spôsobom verejne prepájal príklad legislatívy nacistického Nemecka s potrebou riešiť akútne problémy komunít, žijúcich v podmienkach ťažkej chudoby, sociálneho vylúčenia,“ píše sa v sťažnosti rade.

Ján Baránek patrí medzi najčastejšie citovaných analytikov v slovenských médiách. „Nemôžem akceptovať, aby človek s takýmto mienkotvorným postavením, v čase všeobecného nárastu politického extrémizmu, v priamom prenose vyzdvihuje opatrenia nacistického Nemecka, eufeministicky ich ospravedlňuje, zľahčuje tragické súvislosti a vo výsledku ich propaguje ako také, z ktorých si je možné a vhodné brať príklad aj do súčasnosti,“ píše sťažovateľka, podľa ktorej vyjadrenia Baránka hrubým spôsobom zasiahli do práva na ochranu ľudskej dôstojnosti a to vo vzťahu k obetiam židovského holokaustu, obetiam rómskej genocídy z čias II. svetovej vojny a ich žijúcich pozostalých,“ píše sťažovateľka, podľa ktorej bol v relácii porušený  ustanovenie zákona o ochrane ľudskej dôstojnosti a ľudskosti.

Čo presne odznelo v relácii:

Baránek: Hovorím o opatreniach, ktoré sú potrebné, ktoré sú v konečnom dôsledku prospešné aj pre rómsku menšinu. ... . Lebo jej treba pomôcť (pozn. rómskej menšine), viete ja to poviem úplne jednoducho, jak to je v Biblii napísané. Nemáte dávať ryby, musíte naučiť chytať ryby. Ale so všetkým, čo s tým súvisí aj s povinnosťami, aj so všetkým. Lebo my tu naozaj v istých častiach Slovenska máme stredovek.“
Martináková: „Hmm, to je pravda.“
Baránek: „Aj či to je zdravotne, oni majú veľmi vysokú úmrtnosť napríklad.“
Martináková: „Áno, dokonca naozaj ... .“
Baránek: „Vysokú chorobnosť.“
Martináková: „Áno.“
Baránek: „Ako je tam incest, či sa to niekomu páči či nie. Možno je politicky nekorektné, to povedať, ale jednoducho to tak funguje. Ja som socio-ekonomický geograf. A keď ja som to ešte študoval, vtedy sa o tom za komunistov hovorilo, že je tam vysoká miera incestu. Sú tam rozšírené choroby, o ktorých my ani netušíme. Je tam vysoká úmrtnosť novorodenecká. Oni majú priemernú dĺžku života menšiu ako my.“
Martináková: „Menšiu. Takmer nepoberajú dôchodok.“
Baránek: „Takže, my ten stredovek musíme riešiť, ale na to treba odvahu povedať to, že čo sa tam deje. To treba povedať, ale to nemôže povedať Baránek u vás, V relácii. To musí povedať politik. ... “
Baránek: „... . My si myslíme, že sme definitívne štádium vývoja spoločnosti. Nie sme. Toto si myslelo už plno kultúr pred nami. Toto je tá téma. My potrebujeme zmysluplnú populačnú politiku. A poviem príklad, keď sa niekto v duchu opýta, že akú. Dnes produktívna časť  obyvateľstva sú tzv. Husákové deti, a teda ja som bol silný antikomunista. Aj som ostal silný antikomunista. Považujem to za zločineckú organizáciu, celú ich komunistickú stranu, aká bola. Ale to neznamená, že to dobré si nemôžme zobrať. Tak jak sme si od Hitlera zobrali dobré veci, napríklad Göringov zákon o ochrane lesov. Je prapôvod a pravzor všetkých zákonov v Európe.“
Martináková: „Nedávajme tieto príklady.“
Baránek: „Musím ich dávať, lebo to je o tom strachu. Teraz sme sa bavili o strachu takže, no nedávajme tieto príklady, tak ja poviem ešte jeden príklad Wernher von Brauna, plukovníka SS, si Američania zobrali a dostal ich na Mesiac. Tým chcem povedať iné, my si z tých režimoch predchádzajúcich, ktoré označujeme zločinecké, nesmieme sa hanbiť, zobrať z nich to, čo v nich bolo dobré, čo fungovalo. Či to bol Göringov zákon o lesoch alebo populačná politika za Husáka, kde dával nájomné byty, boli lacné mladomanželské pôžičky. Tieto príklady, prečo by sme nemohli dávať?“
Martináková: „Ešte som sa krátko, už sa blížime ku koncu, chcela zmieniť o opozícii, keď sme rozobrali Smer. ... “

Podľa rady k porušeniu zákona v relácii nedošlo. Sťažnosť označila rada za neopodstatnenú. "Myslíme si, že Ján Baránek počas svojej prezentácie nevyzdvihoval, neschvaľoval a ani nezľahčoval skutky, ktorých sa dopustilo nacistické Nemecko počas II. svetovej vojny na židovskej či rómskej komunite, nakoľko vo svojich reakciách neargumentoval ďalšími príkladmi legislatívy nacistického Nemecka alebo iných zločineckých režimov (napríklad o rasovej diskriminácii a podobne)," píše Kancelária Rady.

Na zázname diskusia  na spomínané témy začína približne o 45:30: