Cenzúra v Poľsku: Populárnu pieseň o známom politikovi stiahli z vysielania (VIDEO) Reprofoto youtube S.P. RECORDS

Cenzúra v Poľsku: Populárnu pieseň o známom politikovi stiahli z vysielania (VIDEO)

21.05.2020 15:01 | Rádio | ČTK

Pesnička populárneho poľského speváka o privilégiách šéfa vládnej strany Jaroslawa Kaczyńského sa dostala až na vrchol hitparády populárnej stanice verejnoprávneho poľského rozhlasu Trojka, ale potom náhle zmizla. Rozhlas obviňujú z cenzúry, hrozia odchody novinárov aj bojkot časti umelcov. Pesnička sa stala hitom, na internete má seďem miliónov zhliadnutí.

 

"Aféra vyvolala v Poľsku nové obavy o slobodu médií," napísala agentúra AP. "Kaczyńského strana od čias, kedy v roku 2015 získala moc, používa verejnoprávne médiá ako nástroj propagandy, čím porušuje ich neutralitu. Za posledných päť rokov Poľsko kleslo na rebríčku slobody tlače z 18. na 62. miesto," dodala agentúra.

Sám Kaczyński nie je z odstránenia piesne z rozhlasovej hitparády obviňovaný a to, čo sa stalo, kritizovali aj členovia vlády. Odstránenie "závadnej" piesne je vnímané ako druh autocenzúry v dôsledku prílišnej horlivosti v systéme, v ktorom sú demokratické normy ohrozené, poznamenala AP.

Pieseň "Tvoja bolesť je lepšia ako moja", ktorú zložil a naspieval Kazik Staszewski, opisuje skutočnú Kaczyńského návštevu varšavského cintorína z 10. apríla. Ten deň si krajina pripomenula 10. výročie leteckého nešťastia pri ruskom Smolensku, pri ktorom zahynul Kaczyńského brat-dvojča, prezident Lech Kaczyński, a 95 ďalších ľudí, prevažne popredných politikov a vysoko postavených dôstojníkov.

Kaczyńského cesta na cintorín nahnevala mnohých Poliakov, pretože verejnosť na cintoríny kvôli pandémii covidu-19 nesmela. Kaczyński navštívil hrob svojej matky a položil veniec k pamätníku bratovi, pochovanému v Krakove, a ďalším obetiam katastrofy. Pesnička nezmieňuje Kaczyńského meno, ale spieva sa v nej o limuzínach, bodyguardoch a návšteve jediného človeka na uzavretom cintoríne, kde on smie bolesť utíšiť na rozdiel od všetkých ostatných.

Pesnička sa v piatok dostala na vrchol rozhlasovej hitparády, nasledujúceho dňa však z webu zmizla. Riaditeľ a šéfredaktor stanice Tomasz Kowalczewski v sobotu tvrdil, že sa tak stalo kvôli "nezrovnalostiam", "porušeniu pravidiel" a "manipuláciám pri hlasovaní". Ale podľa redaktorov pesnikču stoplo vedenie.

Trojka vysiela od roku 1962 a za komunizmu hrala rock a tešila sa istej voľnosti. Jeden z novinárov, ktorí cez víkend na protest z rádia odišiel, Marcin Kydryński, vyhlásil, že Trojku už nespoznáva.

"Poľský rozhlas urobil Kazikovej novej pesničke reklamu zadarmo," napísal server Poľska Times a upozornil, že rozhlas kritizovali aj politici z vládneho tábora. Napríklad europoslanec Joachim Brudziński síce pokladá za barbarské kritizovať Kaczyńského návštevu cintorína "na výročie najväčšej národnej katastrofy po roku 1945", ale odstránenie "nespravodlivej" pesničky z rozhlasu je podľa neho buď hlúposť, alebo zlá vôľa. "V slobodnej krajine má umelec právo na vlastnú - občas hlúpu - interpretáciu udalostí," uviedol Brudziński.O2 poľudštilo svoju zákaznícku linku. Od prvého momentu sa s vami bude rozprávať zamestnanec linky a nie automat (VIDEO)

O2 poľudštilo svoju zákaznícku linku. Od prvého momentu sa s vami bude rozprávať zamestnanec linky a nie automat (VIDEO)

O2 sa rozhodlo radikálne zmeniť zážitok, s akým sa zákazník najčastejšie stretáva pri volaní na zákaznícke linky. Preto v týchto dňoch pristúpilo k vypnutiu prednahratých hlášok, ktoré slúžili na navigovanie zákazníka a prináša priame spojenie so zamestnancom zákazníckej linky  už od začiatku hovoru. Zákazník tak po novom nebude musieť počúvať vopred nahraté dlhé zoznamy možností ani zadávať žiadne čísla v menu, ale hneď po vytočení čísla 949 je privítaný a spojený s najbližším voľným asistentom.

Začal proces, v ktorom herec Depp žaluje bulvárny denník

Začal proces, v ktorom herec Depp žaluje bulvárny denník

S čiernou šatkou zakrývajúcou ústa a nos dnes prišiel na súd v Londýne hrdina Pirátov z Karibiku a hollywoodsky herec Johnny Depp.

VÚB banka má novú kampaň s Petrou Polnišovou aj Evou Večerovou (VIDEO)

VÚB banka má novú kampaň s Petrou Polnišovou aj Evou Večerovou (VIDEO)

VÚB banka začiatkom júla spustila novú kampaň s názvom „Čo je v rodine to sa počíta“, ktorá sa odohráva v prostredí rodiny a susedov.

EÚ musí bojovať s nenávisťou na internete spoločne, povedala podpredsedníčka EK

EÚ musí bojovať s nenávisťou na internete spoločne, povedala podpredsedníčka EK

Európska únia potrebuje záväzné spoločné pravidlá, ktoré by prinútili internetové sociálne siete aktívne bojovať proti nenávistným prejavom a zároveň rešpektovať slobodu prejavu.

Špeciálna verzia festivalu – Nádych s Atmosférou – bude a až trikrát

Špeciálna verzia festivalu – Nádych s Atmosférou – bude a až trikrát

Výnimočné situácie si žiadajú výnimočné riešenia. Preto sa organizátori festivalu Atmosféra, ktorý sa koná v prekrásnom prostredí viníc neďaleko Hontianskych Nemiec, rozhodli priniesť festival k návštevníkom aj tento rok – avšak v komornejšej verzii s dôrazom na bezpečnosť. Miniséria podujatí Nádych s Atmosférou ovládne atmosférickú lúku v auguste 2020 dokonca trikrát!

RTVS prinesie seriálový hit Babylon Berlín (VIDEO)

RTVS prinesie seriálový hit Babylon Berlín (VIDEO)

Od pondelka 6. júla sa na obrazovky RTVS vráti populárny výpravný seriálový hit z dielne HBO - Babylon Berlín. RTVS odvysiela vždy dva diely za sebou každý pondelok o 22:00 na Dvojke.

Kníhkupecká sieť Panta Rhei má nového šéfa

Kníhkupecká sieť Panta Rhei má nového šéfa

Od 1. júla 2020 došlo k zmene vo vedení v spoločnosti Panta Rhei.

Automatické hlášky nahradili asistenti a asistentky, ohlasuje O2 v reklame (VIDEO)

Automatické hlášky nahradili asistenti a asistentky, ohlasuje O2 v reklame (VIDEO)

O2 sa rozhodla zmeniť komunikáciu so zákazníkmi.

Irán nevylúčil, že za požiarom v Natanze bol kybernetický útok

Irán nevylúčil, že za požiarom v Natanze bol kybernetický útok

Irán podnikne odvetu proti ktorejkoľvek krajine, ktorá spácha kybernetický útok na jeho jadrové zariadenia. Po štvrtkovom požiari v blízkosti továrne na obohacovanie uránu v Natanze to vyhlásil šéf iránskej civilnej obrany.

Bývalý redaktor Trendu sa vyjadruje za ministerstvo školstva

Bývalý redaktor Trendu sa vyjadruje za ministerstvo školstva

Tomáš Nejedlý, ktorý patril medzi skupinu redaktorov, s ktorými vydavateľstvo News and Media Holding počas pandémie koronavírusu ukončilo spoluprácu, už pracuje na ministerstve školstva.

Najčítanejšie