Cenzúra v Poľsku: Populárnu pieseň o známom politikovi stiahli z vysielania (VIDEO) Reprofoto youtube S.P. RECORDS

Cenzúra v Poľsku: Populárnu pieseň o známom politikovi stiahli z vysielania (VIDEO)

21.05.2020 15:01 | Rádio | ČTK

Pesnička populárneho poľského speváka o privilégiách šéfa vládnej strany Jaroslawa Kaczyńského sa dostala až na vrchol hitparády populárnej stanice verejnoprávneho poľského rozhlasu Trojka, ale potom náhle zmizla. Rozhlas obviňujú z cenzúry, hrozia odchody novinárov aj bojkot časti umelcov. Pesnička sa stala hitom, na internete má seďem miliónov zhliadnutí.

 

"Aféra vyvolala v Poľsku nové obavy o slobodu médií," napísala agentúra AP. "Kaczyńského strana od čias, kedy v roku 2015 získala moc, používa verejnoprávne médiá ako nástroj propagandy, čím porušuje ich neutralitu. Za posledných päť rokov Poľsko kleslo na rebríčku slobody tlače z 18. na 62. miesto," dodala agentúra.

Sám Kaczyński nie je z odstránenia piesne z rozhlasovej hitparády obviňovaný a to, čo sa stalo, kritizovali aj členovia vlády. Odstránenie "závadnej" piesne je vnímané ako druh autocenzúry v dôsledku prílišnej horlivosti v systéme, v ktorom sú demokratické normy ohrozené, poznamenala AP.

Pieseň "Tvoja bolesť je lepšia ako moja", ktorú zložil a naspieval Kazik Staszewski, opisuje skutočnú Kaczyńského návštevu varšavského cintorína z 10. apríla. Ten deň si krajina pripomenula 10. výročie leteckého nešťastia pri ruskom Smolensku, pri ktorom zahynul Kaczyńského brat-dvojča, prezident Lech Kaczyński, a 95 ďalších ľudí, prevažne popredných politikov a vysoko postavených dôstojníkov.

Kaczyńského cesta na cintorín nahnevala mnohých Poliakov, pretože verejnosť na cintoríny kvôli pandémii covidu-19 nesmela. Kaczyński navštívil hrob svojej matky a položil veniec k pamätníku bratovi, pochovanému v Krakove, a ďalším obetiam katastrofy. Pesnička nezmieňuje Kaczyńského meno, ale spieva sa v nej o limuzínach, bodyguardoch a návšteve jediného človeka na uzavretom cintoríne, kde on smie bolesť utíšiť na rozdiel od všetkých ostatných.

Pesnička sa v piatok dostala na vrchol rozhlasovej hitparády, nasledujúceho dňa však z webu zmizla. Riaditeľ a šéfredaktor stanice Tomasz Kowalczewski v sobotu tvrdil, že sa tak stalo kvôli "nezrovnalostiam", "porušeniu pravidiel" a "manipuláciám pri hlasovaní". Ale podľa redaktorov pesnikču stoplo vedenie.

Trojka vysiela od roku 1962 a za komunizmu hrala rock a tešila sa istej voľnosti. Jeden z novinárov, ktorí cez víkend na protest z rádia odišiel, Marcin Kydryński, vyhlásil, že Trojku už nespoznáva.

"Poľský rozhlas urobil Kazikovej novej pesničke reklamu zadarmo," napísal server Poľska Times a upozornil, že rozhlas kritizovali aj politici z vládneho tábora. Napríklad europoslanec Joachim Brudziński síce pokladá za barbarské kritizovať Kaczyńského návštevu cintorína "na výročie najväčšej národnej katastrofy po roku 1945", ale odstránenie "nespravodlivej" pesničky z rozhlasu je podľa neho buď hlúposť, alebo zlá vôľa. "V slobodnej krajine má umelec právo na vlastnú - občas hlúpu - interpretáciu udalostí," uviedol Brudziński.Online účet zadarmo cez Georgea propaguje známy herec (VIDEO)

Online účet zadarmo cez Georgea propaguje známy herec (VIDEO)

Slovenská sporiteľňa prichádza s novou kampaň, ktorou tvárou je herec Marián Mitáš.

4ka naďalej rozširuje svoje pokrytie, jej signál pribudol vo vyše troch desiatkach miest a obcí

4ka naďalej rozširuje svoje pokrytie, jej signál pribudol vo vyše troch desiatkach miest a obcí

Mobilný operátor 4ka má opäť dobré správy pre svojich klientov. V týchto týždňoch zvýšil svoje pokrytie na 80% populácie, pre ktorých je odteraz k dispozícii najmodernejšia LTE sieť.

RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

Na stredu 27. mája je naplánovaný štart misie Demo-2 do vesmíru. Od roku 2011, čo bol ukončený program letu raketoplánov do vesmíru, je to prvýkrát čo poletí americká posádka do vesmíru z americkej pôdy na americkom zariadení, ale aj prvýkrát, čo ľudí do vesmíru dopraví súkromná spoločnosť.

Zuzana Čaputová bude večer na Markíze  (VIDEO)

Zuzana Čaputová bude večer na Markíze (VIDEO)

Televízia Markíza odvysiela dnes večer so začiatkom o 20:30 ďalšie vydanie spravodajského špeciálu Koronavírus: Mimoriadna relácia.

Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Vďaka internetu sú dnes informácie dostupné rýchlejšie, než kedykoľvek predtým. To je určite dobrá vec, no správ môže byť niekedy až priveľa.

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Rádio Expres exkluzívne odvysiela najväčšiu európsku house párty Radio Rave s najúspešnejšími svetovými dídžejmi súčasnosti.

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Jedným z hlavných terčov koronovírusových hoaxov je americký miliardár Bill Gates, ktorý sa rozhodol investovať milióny do boja s pandémiou.

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na rastúci trh sa streamovacími službami prichádza nový hráč - spoločnosť HBO Max. Od stredy ponúkne mediálny obsah firmy WarnerMedia, rovnako ako vlastné nové programy, ale aj staršie obľúbené seriály, napríklad South Park alebo Priatelia.

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Dvaja agenti pridelení ku kolumbijsko-americkému pátraciemu oddielu Bloque de Búsqueda, ktorý mal za úlohu skoncovať s Escobarovou hrôzovládou.Steve Murphy a Javier F. Pena.

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Americká internetová spoločnosť Facebook plánuje vplyvom pandémie viac využívať prácu z domova.

Najčítanejšie