Cenzúra v Poľsku: Populárnu pieseň o známom politikovi stiahli z vysielania (VIDEO) Reprofoto youtube S.P. RECORDS

Cenzúra v Poľsku: Populárnu pieseň o známom politikovi stiahli z vysielania (VIDEO)

21.05.2020 15:01 | Rádio | ČTK

Pesnička populárneho poľského speváka o privilégiách šéfa vládnej strany Jaroslawa Kaczyńského sa dostala až na vrchol hitparády populárnej stanice verejnoprávneho poľského rozhlasu Trojka, ale potom náhle zmizla. Rozhlas obviňujú z cenzúry, hrozia odchody novinárov aj bojkot časti umelcov. Pesnička sa stala hitom, na internete má seďem miliónov zhliadnutí.

 

"Aféra vyvolala v Poľsku nové obavy o slobodu médií," napísala agentúra AP. "Kaczyńského strana od čias, kedy v roku 2015 získala moc, používa verejnoprávne médiá ako nástroj propagandy, čím porušuje ich neutralitu. Za posledných päť rokov Poľsko kleslo na rebríčku slobody tlače z 18. na 62. miesto," dodala agentúra.

Sám Kaczyński nie je z odstránenia piesne z rozhlasovej hitparády obviňovaný a to, čo sa stalo, kritizovali aj členovia vlády. Odstránenie "závadnej" piesne je vnímané ako druh autocenzúry v dôsledku prílišnej horlivosti v systéme, v ktorom sú demokratické normy ohrozené, poznamenala AP.

Pieseň "Tvoja bolesť je lepšia ako moja", ktorú zložil a naspieval Kazik Staszewski, opisuje skutočnú Kaczyńského návštevu varšavského cintorína z 10. apríla. Ten deň si krajina pripomenula 10. výročie leteckého nešťastia pri ruskom Smolensku, pri ktorom zahynul Kaczyńského brat-dvojča, prezident Lech Kaczyński, a 95 ďalších ľudí, prevažne popredných politikov a vysoko postavených dôstojníkov.

Kaczyńského cesta na cintorín nahnevala mnohých Poliakov, pretože verejnosť na cintoríny kvôli pandémii covidu-19 nesmela. Kaczyński navštívil hrob svojej matky a položil veniec k pamätníku bratovi, pochovanému v Krakove, a ďalším obetiam katastrofy. Pesnička nezmieňuje Kaczyńského meno, ale spieva sa v nej o limuzínach, bodyguardoch a návšteve jediného človeka na uzavretom cintoríne, kde on smie bolesť utíšiť na rozdiel od všetkých ostatných.

Pesnička sa v piatok dostala na vrchol rozhlasovej hitparády, nasledujúceho dňa však z webu zmizla. Riaditeľ a šéfredaktor stanice Tomasz Kowalczewski v sobotu tvrdil, že sa tak stalo kvôli "nezrovnalostiam", "porušeniu pravidiel" a "manipuláciám pri hlasovaní". Ale podľa redaktorov pesnikču stoplo vedenie.

Trojka vysiela od roku 1962 a za komunizmu hrala rock a tešila sa istej voľnosti. Jeden z novinárov, ktorí cez víkend na protest z rádia odišiel, Marcin Kydryński, vyhlásil, že Trojku už nespoznáva.

"Poľský rozhlas urobil Kazikovej novej pesničke reklamu zadarmo," napísal server Poľska Times a upozornil, že rozhlas kritizovali aj politici z vládneho tábora. Napríklad europoslanec Joachim Brudziński síce pokladá za barbarské kritizovať Kaczyńského návštevu cintorína "na výročie najväčšej národnej katastrofy po roku 1945", ale odstránenie "nespravodlivej" pesničky z rozhlasu je podľa neho buď hlúposť, alebo zlá vôľa. "V slobodnej krajine má umelec právo na vlastnú - občas hlúpu - interpretáciu udalostí," uviedol Brudziński.Hlavné Správy RTVS sa v čase krízy menia na teleshoping

Hlavné Správy RTVS sa v čase krízy menia na teleshoping

V čase, keď sa neustále zvyšujú počty nakazených na COVID-19, na Slovensku dochádza k odhaľovaniu korupcie za milióny, v putách končia sudcovia a ľudia veria stále viac konšpiráciám, v RTVS to vyzerá ako keby ich spravodajský tím sedel na inej planéte, niekde uprostred uhorkovej sezóny, všetci sú šťastní, zdraví, zamestnaní, v politike sa nič nedeje – jednoducho nie je čím zaplátať priestor vo večerných hlavných správach a tak sa vyrábajú trvalky - reportáže, ktorými sa pláta priestor.

Navaľného prepustili z nemocnice, zverejnil status o tom, čím prešiel a čo bude robiť (FOTO)

Navaľného prepustili z nemocnice, zverejnil status o tom, čím prešiel a čo bude robiť (FOTO)

Ruského opozičného politika Alexeja Navaľného prepustili v utorok z berlínskej nemocnice.

Aké to je byť nevidiacim a nakupovať, si vyskúšal youtuber Malý Mišo (VIDEO)

Aké to je byť nevidiacim a nakupovať, si vyskúšal youtuber Malý Mišo (VIDEO)

„Nákupný asistent“ je ucelený koncept spoločnosti BILLA, ktorý pomáha nevidiacim a slabozrakým ľuďom nakúpiť si pohodlne a bez stresu. Projekt funguje vo vybraných predajniach po celom Slovensku a v rámci verejnej zbierky „Biela pastelka 2020“ si ho vyskúšal aj youtuber Malý Mišo.

V Turecku vyšetrujú podozrivé úmrtie novinára českého pôvodu

V Turecku vyšetrujú podozrivé úmrtie novinára českého pôvodu

Turecká polícia vyšetruje úmrtie amerického novinára a filmára Andreho Vltcheka (57), ktorý zomrel v utorok ráno v Turecku počas cesty autom do Istanbulu.

Členka vedenia časopisu Charlie Hebdo musela kvôli hrozbám opustiť domov

Členka vedenia časopisu Charlie Hebdo musela kvôli hrozbám opustiť domov

Členka vedenia francúzskeho satirického časopisu Charlie Hebdo musela minulý týždeň opustiť svoj domov kvôli vyhrážkam, ktoré polícia považovala za závažné.

Michal Havran už nie je obvinený za článok: Pošlite Kuffu do cirkusu

Michal Havran už nie je obvinený za článok: Pošlite Kuffu do cirkusu

Publicista Michal Havran už nie je obvinený za článok s názvom Pošlite Kuffu do cirkusu, ktorý vyšiel v júni 2018 v denníku SME. Trestné oznámenie podala advokátska kancelária Jána Čarnogurského mladšieho.

Vydavateľ Respektu sľúbil novému nezávislému maďarskému webu 200.000 eur

Vydavateľ Respektu sľúbil novému nezávislému maďarskému webu 200.000 eur

České vydavateľstvo Economia sľúbilo vznikajúcemu nezávislému maďarskému spravodajskému webu Telex.hu dar vo výške 200.000 eur. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

Boris Kollár: Haščák mi dal veľmi peknú prednášku (VIDEO)

Boris Kollár: Haščák mi dal veľmi peknú prednášku (VIDEO)

Predseda Sme rodina Boris Kollár dnes zvolal tlačovú besedu, kde sa vyjadroval k piatkovému stretnutiu so spolumajiteľom Penty Jaroslavom Haščákom.

Televízne ceny Emmy sú rozdané. Medzi víťazmi je Watchmen či Succession (VIDEO)

Televízne ceny Emmy sú rozdané. Medzi víťazmi je Watchmen či Succession (VIDEO)

Tohtoročný 72. ročník amerických televíznych cien Emmy, ktorý sa kvôli pandémiu COVID-19 uskutočnil bez osobnej účasti divákov aj bez červeného koberca, ovládol americký seriál Watchmen (Strážcovia) s 11 výhrami, vrátane ceny za najlepšiu minisériu.

Zomrel autor knižnej predlohy Forresta Gumpa, bol aj novinárom (FOTO)

Zomrel autor knižnej predlohy Forresta Gumpa, bol aj novinárom (FOTO)

Vo veku 77 rokov zomrel americký spisovateľ Winston Groom, autor knižnej predlohy oceňovaného filmu Forrest Gump.

Najčítanejšie