Hrabko končí v SRo, kvôli politickým tlakom, povedal

Hrabko končí v SRo, kvôli politickým tlakom, povedal

Moderátor relácie Z prvej ruky sa dnes na poludnie rozlúčil s poslucháčmi so slovami, že vedenie neodolalo politickým tlakom.

 

 „Chcem poďakovať za priazeň všetkým poslucháčom, ktorú relácii Z prvej ruky venujú, a ktorí z nej urobili jednu z najsledovanejších relácií nie len Slovenského rozhlasu, ale politických diskusií vôbec. Vedenie rozhlasu však neodolalo politickým tlakom. A bez takejto garancie už nemôžem pre neho ďalej pracovať," povedal v relácii moderátor Juraj Hrabko, bez toho, aby to konkretizoval.

Aktualizácia (17:00):  Vedenie RTVS: Hrabko v živom vysielaní zneužil éter

Na vyhlásenie moderátora reagovalo vedenie RTVS. „Vedenie RTVS absolútne odmieta akékoľvek tvrdenia o politických tlakoch," reagovalo vedenie RTVS na otázky Omédiách.com. krátko po odvysielaní relácie sa vedenie stretlo s moderátorom. Hrabko na stretnutí s vedením rozhlasu a spravodajstva RTVS v zložení Ľuboš Machaj (šéf rozhlasu), Lukáš Diko (riaditeľ spravodajstva, publicistiky a športu RTVS), Branislav Dobšinský (šéf spravodajstva rozhlasu), Vincent Štofaník (šéf okruhu Rádio Slovensko) a Boris Koreň (šéf publicistiky v rozhlase) tento svoj pocit nepodložil žiadnymi faktickými tvrdeniami, tvrdí sa v stanovisku RTVS.

"RTVS mrzí, že chyba v komunikácii vyústila do zneužitia éteru. Nestrannosť a nezávislosť sú základné hodnoty, na ktorých budujeme spravodajstvo a publicistiku v RTVS," píše vedenie RTVS.

Aktualizácia (19:45) Reakcia Juraja Hrabka:

"Indície sú dávnejšie, praktické kroky pár dní. Politické tlaky na môj spôsob moderovania existovali aj počas prvej vlády Roberta Fica, na to poukazujú rokovania mediálneho výboru parlamentu a rozhodnutia bývalej Rozhlasovej rady z tých čias. Ustál ich aj Jaroslav Rezník, za pôsobenia ktorého som moderoval Nočné dialógy aj Miloslava Zemková, za reláciu Z prvej ruky. Teraz sa zmenila len forma - neochota komunikovať zo strany vedenia RTVS o zmenách, ktoré sa ma mali týkať a hlavne z jej strany meniace sa argumenty a dôvody - keď nevedeli obhájiť jeden, vymysleli ďalší. Poďakovanie poslucháčom a dôvod ukončenia spolupráce s rozhlasom nepovažujem za zneužitie éteru, ale za základnú slušnosť. Ako vidieť, ani v tom si však s vedenim nerozumiem."

 Podľa informácií Omédiách.com z prostredia rozhlasu Hrabkovi pred niekoľkými dňami oznámili, že pripravujú zmeny v publicistike. Do tímu Z prvej ruky mal pribudnúť tretí interný moderátor, pre Hrabka by to znamenalo zníženie počtu moderovaných relácií. Hrabko pracoval v rozhlase ako externista, v moderovaní sa striedal s dlhoročnou internou redaktorkou a moderátorkou rozhlasu Evou Sládkovou.

 

Juraj Hrabko  spolupracuje s rozhlasom od roku 2004, najprv moderoval Nočné dialógy, od roku 2007 reláciu Z prvej ruky. Pôsobí aj ako publicista SME.
V minulosti bol komentátorom denníkov Telegraf, SME, Rádia Slobodná Európa, týždenníka Domino, stálym dopisovateľom viacerých zahraničných médií.
V roku 1990 bol kooptovaným poslancom SNR. Vo voľbách v roku 1998 bol na kandidátke SMK. V rokoch 1999-2000 za vlády Mikuláša Dzurindu bol generálny riaditeľ Sekcie ľudských práv a menšín Úradu vlády SR.