Markíza, JOJ, Pravda a ďalší pri prezidentských voľbách porušili zákon Foto: ÚV SR

Markíza, JOJ, Pravda a ďalší pri prezidentských voľbách porušili zákon

13.08.2014 11:10 | Reklama | mk

Médiám hrozí pokuta do 66 400 eur.

 

 

Slovenské komerčné médiá masovo porušovali zákonnú povinnosť nahlasovať objem inzercie predaný v kampani prezidentským kandidátom tento rok, čím sami paradoxne znižujú transparentnosť politiky, po ktorej inak stále volajú, konštatuje to Transparency International Slovensko.

TIS si vyžiadala od ministerstva financií informáciu, ktoré médiá si splnili zákonnú povinnosť o oznámili výšku prostriedkov vynaložených jednotlivými kandidátmi na funkciu prezidenta na propagáciu a akú pokutu za nesplnenie povinnosti v minulosti dostali.

Podľa odpovede z ministerstva, ktorú TIS zverejnila, Markíza, Joj, Pravda, Nový Čas, Pluska či Týždeň v zákonnej 30-dňovej lehote výkazy neodovzdali.

TIS pripomína, že zákon sa masovo porušoval už po voľbách v roku 2009. „Podľa nás k tomu prispieva aj smiešna sankcia. V roku 2009 ministerstvo udelilo 12 médiám, vrátane vydavateľov SME, týždňa či Nového Času, po sto eur, pričom zo zákona maximum je 66 400 eur. A niektoré médiá dáta ani po udelení pokuty neodovzdali... Potom nečudo, že zákon sa veselo porušoval aj tento rok," píše TIS, podľa ktorej médiá by mohli mať naozaj viac citu pre dodržiavanie zákonov aj pri sebe, nielen keď píšu a robia reportáže o iných.

Podľa zákona o voľbe prezidenta vydavateľ periodickej tlače, prevádzkovateľ rozhlasového a televízneho vysielania prevádzkovateľ reklám umiestnených na verejných priestranstvách a fyzická osoba alebo právnická osoba, ktoré zhotovili reklamný program, plagát, leták alebo iný propagačný materiál, alebo predmet v prospech kandidáta na funkciu prezidenta, sú povinní písomne oznámiť Ministerstvu financií  výšku prostriedkov vynaložených jednotlivými kandidátmi na funkciu prezidenta na propagáciu, ktorú zverejnili, odvysielali alebo zhotovili.Spotreba narastá. Častejšie chodíme do reštaurácií aj do potravín. Dovolenkujeme doma

Spotreba narastá. Častejšie chodíme do reštaurácií aj do potravín. Dovolenkujeme doma

Letné mesiace patria vo všeobecnosti k tým obdobiam, kedy viac míňame. Takýto trend sa potvrdzuje aj tento rok, a to aj napriek pretrvávajúcej pandémii koronavírusu. Aj keď obavy zo straty príjmu mala v apríli polovica populácie, dnes sa situácia stabilizuje, čo môžeme sledovať na narastajúcej spotrebe a výdavkoch.

Formula 1 bude exkluzívne na SPORT1 A SPORT2

Formula 1 bude exkluzívne na SPORT1 A SPORT2

Spoločnosť AMC Networks International - Central and Northern Europe predĺžila svoj kontrakt na vysielanie Formuly 1 na Slovensku a v Českej republike o ďalšie tri sezóny.

RTVS pripravila špeciálne vysielanie k SNP (VIDEO)

RTVS pripravila špeciálne vysielanie k SNP (VIDEO)

76. výročie Slovenského národného povstania si RTVS v televíznom a rozhlasovom vysielaní bude pripomínať už od polovice augusta. RTVS zaradila do vysielania dokumenty, filmy, diskusie, ale aj priame prenosy z osláv v Banskej Bystrici.

Telekom spustil kampaň s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY (VIDEO)

Telekom spustil kampaň s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY (VIDEO)

Telekom odštartoval v spolupráci s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY Billie Eilish globálnu kampaň, v ktorej poukazuje na úspechy a potenciál mladých ľudí.

Česká vláda pripravuje zákon o službách ako je YouTube

Česká vláda pripravuje zákon o službách ako je YouTube

 Lepší ochranu dětí před nevhodným obsahem či obecně ochranu veřejnosti před projevy násilí a nenávisti i před nežádoucí reklamou má zajistit navrhovaný zákon o službách platforem pro sdílení videonahrávek. Zákon předkládaný ministerstvem kultury do českého právního řádu zavádí evropskou směrnici z roku 2018, členské státy se k ní mají připojit do 19. září. V pondělí se návrhem zákona, který mimo jiné zavádí i povinnost pevného podílu evropských děl v nabídce služeb videoték na vyžádání, bude zabývat vláda.

Bývalý redaktor Trendu o spôsoboch Penty: Drž hubu a krok, šúchaj nohami o zem a bude pokoj. Ak sa ozveš, dostaneš cez držku

Bývalý redaktor Trendu o spôsoboch Penty: Drž hubu a krok, šúchaj nohami o zem a bude pokoj. Ak sa ozveš, dostaneš cez držku

„Žralokov z deväťdesiatych rokov si pamätám len zbežne. Nátlakové vyjednávania s hrubými krkmi poznám vlastne len z románov a filmov. Ale to, čo sa dialo v Rosume (sídlo vydavateľstva Trendu - pozn.red.) krátko po tom, ako som dostal výpoveď, mi deväťdesiatky v niečom pripomínalo.“

Zdravý olovrant je pre deti základom popoludnia

Zdravý olovrant je pre deti základom popoludnia

Deti na svoj správny vývin potrebujú rozmanitú a zdravú stravu, ktorá by mala byť rozdelená do viacerých porcií počas dňa. Hoci raňajky, obed či večera sú pre väčšinu rodín samozrejmosťou, to isté sa už nedá povedať o olovrante. Ide pritom o dôležitú súčasť jedálnička detí vo vývoji. Potvrdzuje to aj odborník na výživu MUDr. Boris Bajer, ktorý pre BILLA navrhol päť jednoduchých tipov na zdravý detský olovrant.

Walt Disney končí s jednou z najznámejších značiek

Walt Disney končí s jednou z najznámejších značiek

Americká spoločnosť Walt Disney končí so značkou 20th Century Fox, ktorá je jedným z najznámejších mien v zábavnom priemysle.

Z Trendu odchádzajú ďalší redaktori

Z Trendu odchádzajú ďalší redaktori

Odchody v redakcii Trendu pokračujú. Redakčný tím je od nástupu nového vedenia v júni minulého roka už takmer celý obmenený.

Prieskum: Česi najviac dôverujú rozhlasu, potom televízii

Prieskum: Česi najviac dôverujú rozhlasu, potom televízii

Nejdůvěryhodnějším typem média je podle Čechů rádio, kterému věří 73 procent lidí. Následuje televize s 64 procenty a tisk s důvěrou 60 procent lidí.

Najčítanejšie