Európsky súd dal definitívne za pravdu Pussy Riot

04.12.2018 20:01 | Stručne | ČTK

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) zamietol odvolanie ruskej vlády proti rozsudku v prípade členiek punkovej skupiny Pussy Riot, odsúdených svojho času v Rusku za výtržnosť v hlavnom pravoslávnom chráme krajiny. Rusko bude musieť v priebehu troch mesiacov vyplatiť odškodnenie: Márii Aljochinovej a Nadežde Tolokonnikovovej po 16.000 eurách a Jekaterine Samucevičovej 5000 eur , uviedla dnes agentúra Interfax. Okrem toho bude Rusko musieť zaplatiť Pussy Riot ešte 11.760 eur ako úhradu súdnych nákladov.

Uvedenými čiastkami štrasburský súd ohodnotil porušenie práv členiek Pussy Riot. ESĽP tento rok v júli rozhodol, že Rusko v kauze porušilo článok 3 Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv, ktorý hovorí o zákaze neľudského a ponižujúceho zaobchádzania. Súdu vadia podmienky, v ktorých boli ženy prevážané na súd, a tiež ponižujúce zaobchádzanie, ktorému boli vystavené v súdnej sieni. Rusko podľa súdu tiež porušilo článok 5 (právo na slobodu a osobnú bezpečnosť), článok 6 (právo na spravodlivé konanie) a článok 10 (sloboda prejavu). Dievčatá boli súdené za výtržnosti a náboženskú neznášanlivosť.

"(Ruský) rozsudok nad členkami Pussy Riot bude musieť zrušiť najvyšší súd a bude musieť byť vyplatená kompenzácia vo výške 48.760 eur," povedal agentúre TASS právnik Pavel Čikov o dôsledkoch rozhodnutia európskeho súdu.

Päť členiek Pussy Riot vo februári 2012 zorganizovalo v moskovskom chráme Krista Spasiteľa punkovú modlitbu "Bohorodička, vyžeň Putina", aby tak protestovali proti podpore cirkvi Vladimirovi Putinovi pred prezidentskými voľbami v marci 2012. Polícia neskôr dopadla tri účastníčky, ktoré v auguste toho istého roku moskovský súd poslal na dva roky za mreže. V októbri odvolací súd zmenil Samucevičovej trest na podmienku. Aljochinová a Tolokonnikovová vyšli na slobodu v marci 2014 na amnestiu v čase, keď im do odpykania celého trestu ostávalo štvrť roka.

pošli na vybrali.sme.sk


Danšari. Spoznajte umenie upratovať

1. Danšari. Spoznajte umenie upratovať

Danšari je japonské umenie upratovať, ktoré ponúka návod, ako si urobiť poriadok nielen v priestore, v ktorom žijeme, ale v sebe samom. Výborne ho popísala a ponúkla aj množstvo tipov Hideko Jamašitová v knihe Danšari – umenie upratovať.

Minulý rok opäť klesol predaj slovenských novín

2. Minulý rok opäť klesol predaj slovenských novín

Vydavatelia vlani zaznamenali nižší predaj tlačeného vydania novín. Predaný náklad klesol oproti predchádzajúcemu roku každému z piatich sledovaných celoštátnych denníkov.

RTVS odvysiela špeciálne vydanie Reportérov (VIDEO)

3. RTVS odvysiela špeciálne vydanie Reportérov (VIDEO)

Od vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej uplynie vo štvrtok 21. februára presne rok.

Markíza odvysiela duel Mistríka so Šefčovičom (VIDEO)

4. Markíza odvysiela duel Mistríka so Šefčovičom (VIDEO)

Televízia vysvetľuje, prečo v dueli nepočítala so Zuzanou Čaputovou.

Křetinský s Tkáčom kúpili za 52 miliónov známe časopisy vo Francúzsku

5. Křetinský s Tkáčom kúpili za 52 miliónov známe časopisy vo Francúzsku

Spoločnosť Czech Media Invest (CMI), ktorú spoluvlastnia hlavne český miliardár Daniel Křetínský a Patrik Tkáč z J&T, dokončila nákup francúzskych časopisov mediálnej skupiny Lagardère za 52 miliónov eur. Súčasťou kúpy je licencia na značku módneho magazínu Elle pre Francúzsko.

Fico opäť zaútočil na novinárov: Vy ste najväčší zločinci na svete! (VIDEO)

6. Fico opäť zaútočil na novinárov: Vy ste najväčší zločinci na svete! (VIDEO)

Národná rada dnes opätovne nezvolila žiadnych kandidátov na sudcov Ústavného súdu a súd sa tým stane nefunkčným.

eKasa prichádza na Slovensko

7. eKasa prichádza na Slovensko

Od 1. apríla vstúpi do platnosti nová povinnosť pre podnikateľov vo forme eKasy s online pripojením do systému finančnej správy. Štátu má priniesť zvýšenie transparentnosti výberu daní a podnikateľom zjednodušenie komunikácie so štátom a potenciál pre inovácie. Nové riešenia pokladníc okrem online pripojenia majú priniesť mnohé vlastnosti, ktoré podnikateľom môžu uľahčiť život. Všetky bločky z pokladníc budú po novom obsahovať aj QR kód, ktorý jednoduchým spôsobom umožní overiť pravosť a platnosť pokladničného dokladu.

Komisia: Bývalý prorektor Univerzity Karlovej sa v textoch dopustil plagiátorstva

8. Komisia: Bývalý prorektor Univerzity Karlovej sa v textoch dopustil plagiátorstva

Bývalý prorektor Univerzity Karlovej v Prahe Martin Kovář sa podľa etickej komisie Filozofickej fakulty UK dopustil plagiátorstva. Na rokovaní akademického senátu Filozofickej fakulty UK to uviedla členka komisie Olga Lomová.

Cestovateľ Miroslav Zikmund oslavuje 100 rokov, na všetky miesta by sa vrátil opäť (VIDEO)

9. Cestovateľ Miroslav Zikmund oslavuje 100 rokov, na všetky miesta by sa vrátil opäť (VIDEO)

Cestovatelskou legendou se už za života stala dvojice Zikmund - Hanzelka, která společně navštívila přes 80 zemí, ve světě proslavila bývalé Československo a vozy Tatra a mimo jiné dojednala i zakázky pro československý průmysl.

O 100 dní budú Eurovoľby - kampaň prináša súťaž, špeciálnu schránku aj časomieru

10. O 100 dní budú Eurovoľby - kampaň prináša súťaž, špeciálnu schránku aj časomieru

Len niekoľko týždňov po prezidentských voľbách čakajú Slovensko ďalšie dôležité voľby – voľby do Európskeho parlamentu. Voliči na Slovensku budú v sobotu 25. mája 2019 vyberať 14 zástupcov do Európskeho parlamentu.

Najčítanejšie