Európsky súd dal definitívne za pravdu Pussy Riot

04.12.2018 20:01 | Stručne | ČTK

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) zamietol odvolanie ruskej vlády proti rozsudku v prípade členiek punkovej skupiny Pussy Riot, odsúdených svojho času v Rusku za výtržnosť v hlavnom pravoslávnom chráme krajiny. Rusko bude musieť v priebehu troch mesiacov vyplatiť odškodnenie: Márii Aljochinovej a Nadežde Tolokonnikovovej po 16.000 eurách a Jekaterine Samucevičovej 5000 eur , uviedla dnes agentúra Interfax. Okrem toho bude Rusko musieť zaplatiť Pussy Riot ešte 11.760 eur ako úhradu súdnych nákladov.

Uvedenými čiastkami štrasburský súd ohodnotil porušenie práv členiek Pussy Riot. ESĽP tento rok v júli rozhodol, že Rusko v kauze porušilo článok 3 Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv, ktorý hovorí o zákaze neľudského a ponižujúceho zaobchádzania. Súdu vadia podmienky, v ktorých boli ženy prevážané na súd, a tiež ponižujúce zaobchádzanie, ktorému boli vystavené v súdnej sieni. Rusko podľa súdu tiež porušilo článok 5 (právo na slobodu a osobnú bezpečnosť), článok 6 (právo na spravodlivé konanie) a článok 10 (sloboda prejavu). Dievčatá boli súdené za výtržnosti a náboženskú neznášanlivosť.

"(Ruský) rozsudok nad členkami Pussy Riot bude musieť zrušiť najvyšší súd a bude musieť byť vyplatená kompenzácia vo výške 48.760 eur," povedal agentúre TASS právnik Pavel Čikov o dôsledkoch rozhodnutia európskeho súdu.

Päť členiek Pussy Riot vo februári 2012 zorganizovalo v moskovskom chráme Krista Spasiteľa punkovú modlitbu "Bohorodička, vyžeň Putina", aby tak protestovali proti podpore cirkvi Vladimirovi Putinovi pred prezidentskými voľbami v marci 2012. Polícia neskôr dopadla tri účastníčky, ktoré v auguste toho istého roku moskovský súd poslal na dva roky za mreže. V októbri odvolací súd zmenil Samucevičovej trest na podmienku. Aljochinová a Tolokonnikovová vyšli na slobodu v marci 2014 na amnestiu v čase, keď im do odpykania celého trestu ostávalo štvrť roka.

pošli na vybrali.sme.sk


Slovensko kleslo na rebríčku slobody tlače. Príčinou sú útoky Fica, vražda novinára aj situácia v RTVS

1. Slovensko kleslo na rebríčku slobody tlače. Príčinou sú útoky Fica, vražda novinára aj situácia v RTVS

Svetová novinárska organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) dnes zverejnila pravidelný Index slobody tlače. Slovensko sa na rebríčku opäť prepadlo oproti minulému roku o 8 priečok. Je na 35 mieste.

RTVS v súvislosti s úmrtím televíznej hlásateľky a teatrológa mení program

2. RTVS v súvislosti s úmrtím televíznej hlásateľky a teatrológa mení program

RTVS v súvislosti s úmrtím prvej internej televíznej hlásateľky Blaženy Kočtúchovej a teatrológa Jaroslava Blaha mení program.

 

Hypotéka roka: Slovenská sporiteľňa zvíťazila s veľkým náskokom

3. Hypotéka roka: Slovenská sporiteľňa zvíťazila s veľkým náskokom

Slovenská sporiteľňa získala ocenenie Hypotéka roka, ktoré udeľuje týždenník Trend v spolupráci s Fincentrom. V hodnotení odbornej poroty dominovala vo všetkých hodnotených kritériách, spravidla s vysokým odstupom.

DM drogéria spúšťa testovanie plniacich staníc na niektoré prostriedky

4. DM drogéria spúšťa testovanie plniacich staníc na niektoré prostriedky

V sobotu spustila obchodná sieť DM vo vybraných filiálkach testovanie ekologickej služby – plniacich staníc na pracie a čistiace prostriedky.

V ČR vlani riešili 11 trestných oznámení súvisiacich s obsahom konšpiračných webov

5. V ČR vlani riešili 11 trestných oznámení súvisiacich s obsahom konšpiračných webov

 Na šírení xenofóbie v ČR sa výrazne podieľali konšpiračné weby.

Pozrite sa, ako vytvorili falošné video o moslimovi na katedrále pri vzniku požiaru (VIDEO)

6. Pozrite sa, ako vytvorili falošné video o moslimovi na katedrále pri vzniku požiaru (VIDEO)

Dôvod vzniku požiaru katedrály Notre-Dame v Paríži je stále neznámy. Francúzske úrady vyhlásili, že zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že išlo o úmysel a podpaľačstvo.

Mobil za volantom bez rizika. Aplikácie Android Auto a Apple CarPlay chránia vodičov

7. Mobil za volantom bez rizika. Aplikácie Android Auto a Apple CarPlay chránia vodičov

Hoci počet tragických dopravných nehôd na Slovensku dlhodobo klesá, vlani na našich cestách napriek tomu zomrelo až 229 osôb. Podľa niektorých odborníkov sú za poklesom týchto čísel modernejšie a bezpečnejšie autá, keďže podobný trend môžeme sledovať v takmer všetkých krajinách Európskej únie.

Požiar katedrály vyvolal záplavu konšpirácií o tom, kto to spôsobil

8. Požiar katedrály vyvolal záplavu konšpirácií o tom, kto to spôsobil

Požiar parížskej katedrály Notre-Dame vyvolal na internete záplavu lživých správ a sprisahaneckých teórií.

Riaditeľ vládnej letky vysvetľuje, aká je pravda o chemtrails (VIDEO)

9. Riaditeľ vládnej letky vysvetľuje, aká je pravda o chemtrails (VIDEO)

Jedným z najobľúbenejších a najprimitívnejších hoaxov, ktoré už roky šíria konšpirátori je hrozba chemtrails – ide o teóriu, že lietadla do ovzdušia rozprašujú rôzne škodlivé baktérie, vírusy a iné látky s cieľom poškodzovať krajinu, civilizáciu.

4ka pokrýva rýchlym roamingom európske krajiny

10. 4ka pokrýva rýchlym roamingom európske krajiny

Rýchle dáta nepoznajú hranice. V čoraz väčšom počte krajín môžu Štvorkári využívať už aj rýchly 4G medzinárodný roaming. Pred letnou sezónou operátor sprístupnil rýchle 4G dáta v roamingu v ďalších 21 krajinách.

Najčítanejšie