Talianska tlač: Palach nemá s neofašizmom nič spoločné

07.01.2019 22:41 | Stručne | ČTK

 

 

Blížícího se výročí 50. let od smrti Jana Palacha si v nedělní názorové části listu Corriere della Sera všimli dva italští novináři. Gian Antonio Stella italské čtenáře informuje o protestu Studentské rady Filozofické fakulty Univerzity Karlovy proti koncertu neofašistických skupin, které chtějí 19. ledna ve Veroně uctít Palachovu památku. Zároveň uvádí, že Palach nemá s krajní pravicí nic společného. Matador italské žurnalistiky Paolo Mieli pak tvrdí, že ani Praha, ani Budapešť si v současnosti oficiálně nepřipomínají své osobnosti, které symbolizují boj proti sovětskému režimu.

"S rozhořčením jsme přijali zprávu, kterou přinesl list La Repubblica a v návaznosti na něj česká media, o chystaném koncertu ve Veroně, na kterém mají vystoupit hudební uskupení napojená na italskou krajní pravici," cituje Stella Studentskou radu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Zástupci této studentské organizace, která každoročně Palachův čin připomíná, považují "záštitu oficiálních míst, v tomto případě provincie Verona, nad tímto koncertem" za odsouzeníhodnou.

Neofašisté nemají s Palachem nic společného, píše Stella, který se přitom opírá o historické monografie. Upozorňuje přitom, že šéf provincie Verona Manuel Scalzotto z vládní strany Liga, která má podle některých komentátorů ke krajní pravice blízko, mlčí. Mlčí i nepokrytě krajně pravicový Massimo Mariotti, šéf firmy pro zpracování odpadu Serit, která koncert takzvaného nazirocku ve Veroně sponzoruje. Stella koncert nepovažuje za poctu Palachovi, ale za jeho pohanu.

Doyen italské žurnalistiky Mieli v souvislosti s mlčením českého prezidenta Miloše Zemana ohledně palachovského výročí - tedy faktu, že se nekoná žádná oficiální pietní akce - připomíná odstranění sochy Imreho Nagye z náměstí Mučedníků poblíž budovy parlamentu v Budapešti. Tvrdí, že Česká republika a Maďarsko, respektive český prezident Zeman a maďarský premiér Viktor Orbán, neuctívají osobnosti, které symbolizují opozici vůči sovětskému režimu.

Mieli připomíná, že sovětské, československé a maďarské úřady se po desetiletí před pádem berlínské zdi pokoušely Palachův a Nagyův odkaz očernit. Oba jmenování se měsíce před zhroucením východního bloku stali symboly prvních protestů. Pět měsíců po takzvaném Palachově týdnu si úmrtí popraveného bývalého předsedy maďarské vlády Nagye připomněli 16. června 1989 tisíce Maďarů a mezi nimi i Viktor Orbán, který dal sochu Nagye, symbolu neúspěšného maďarského protikomunistického povstání z roku 1956, odstranit.

"Smyslem toho, co se děje ve dvou ze čtyř zemí Visegrádu, je vymazat postupně z paměti Čechů a Maďarů nejen zmiňované osobnosti, ale také ceremonie, které jim byly od roku 1989 věnovány," soudí Mieli.

Vzpomínku na Jana Palacha organizuje 16. ledna v Praze spolek Milion chvilek. Pietní průvod projde ve večerních hodinách z Václavského na Staroměstské náměstí.

pošli na vybrali.sme.sk


V Berlíne sa pobili fanúšikovia dvoch súperiacich YouTuberov, zasahovalo 100 policajtov (VIDEO)

1. V Berlíne sa pobili fanúšikovia dvoch súperiacich YouTuberov, zasahovalo 100 policajtov (VIDEO)

V centre Berlína sa pobili desiatky fanúšikov dvoch súperiacich YouTuberov, ktorí sa na internete zahŕňali nadávkami. Polícia musela nasadiť obušky a slzný plyn, pri zákroku zaistila tiež dva nože.

Denník N: Haščák mal Kočnerovi veľakrát pomáhať so svojimi médiami

2. Denník N: Haščák mal Kočnerovi veľakrát pomáhať so svojimi médiami

SMS správa medzi Marianom Kočnerom a Jaroslavom Haščákom o odj…ní nejakého „čuráka“ nebola jediná komunikácia medzi obvineným z vraždy Jána Kuciaka a šéfom finančnej skupiny Penta. Haščák mal s Kočnerom podľa vyšetrovateľa, ktorý skúmal ich vzájomnú komunikáciu, „veľmi blízky a priateľský vzťah.“

Nadácia Orange už 20 rokov mení Slovensko na lepšie miesto

3. Nadácia Orange už 20 rokov mení Slovensko na lepšie miesto

V tomto roku oslavuje Nadácia Orange okrúhle jubileum. Už 20 rokov prostredníctvom nadačných aktivít pomáha formovať zodpovednú a ohľaduplnú spoločnosť, podporuje aktívnych ľudí, inšpiruje, motivuje a mení Slovensko na lepšie miesto.

Monika Tódová prináša podrobnosti o tom, ako Kočner so Zsuzsovou pásli stádo vplyvných ľudí

4. Monika Tódová prináša podrobnosti o tom, ako Kočner so Zsuzsovou pásli stádo vplyvných ľudí

Denník N zverejnil prvé podrobnosti z uznesenia o vznesení obvinenia Marianovi Kočnerovi, ktoré ukazujú ako vyzeral mechanizmus vydierania vplyvných ľudí, pri ktorom mu okrem bývalej milenky Aleny Zsuzsovej vypomáhali aj ďalší.

Microsoft v Česku spustil spravodajskú službu Microsoft News

5. Microsoft v Česku spustil spravodajskú službu Microsoft News

 Společnost Microsoft začala v Česku nabízet svou službu Microsoft News.

Robert Kiyosaki a jeho tipy ako vybudovať silný tím

7. Robert Kiyosaki a jeho tipy ako vybudovať silný tím

Veľa ľudí má nápady za milión dolárov. Sú sebavedomí a veria, že ich nový produkt alebo služba ich spravia bohatými a ich sny sa naplnia. Problém je, že väčšina ľudí nevie, ako zmeniť svoj nápad za milión na skutočný milión dolárov.

Dvaja muži údajne kradli a šírili prenosy športových súťaží

8. Dvaja muži údajne kradli a šírili prenosy športových súťaží

Polícia podozrieva dvoch mužov z českého Karvinska z krádeží prenosov licencovaných a bežne nedostupných športových súťaží ako futbalová anglická Premier League.

.týždeň dementuje nepravdivú informáciu, ktorú o ich editorovi šíria konšpiračné weby

9. .týždeň dementuje nepravdivú informáciu, ktorú o ich editorovi šíria konšpiračné weby

Po prvom kole prezidentských volieb sa prostredníctvom sociálnych sietí začal šíriť status študenta bratislavského gymnázia, ktorý na facebooku vystupuje pod menom Emil Hodál, v ktorom pejoratívne písal o tom, ako Zuzana Čaputová po víťazstve „zatočí“ so svojimi oponentmi.

MZV sa ohradilo proti klamstvám poslanca SNS

10. MZV sa ohradilo proti klamstvám poslanca SNS

Ministerstvo zahraničných vecí zverejnilo vyhlásenie, v ktorom sa „striktne ohradzuje voči vyjadreniam poslanca SNS Jaroslava Pašku."

Najčítanejšie