Talianska tlač: Palach nemá s neofašizmom nič spoločné

07.01.2019 22:41 | Stručne | ČTK

 

 

Blížícího se výročí 50. let od smrti Jana Palacha si v nedělní názorové části listu Corriere della Sera všimli dva italští novináři. Gian Antonio Stella italské čtenáře informuje o protestu Studentské rady Filozofické fakulty Univerzity Karlovy proti koncertu neofašistických skupin, které chtějí 19. ledna ve Veroně uctít Palachovu památku. Zároveň uvádí, že Palach nemá s krajní pravicí nic společného. Matador italské žurnalistiky Paolo Mieli pak tvrdí, že ani Praha, ani Budapešť si v současnosti oficiálně nepřipomínají své osobnosti, které symbolizují boj proti sovětskému režimu.

"S rozhořčením jsme přijali zprávu, kterou přinesl list La Repubblica a v návaznosti na něj česká media, o chystaném koncertu ve Veroně, na kterém mají vystoupit hudební uskupení napojená na italskou krajní pravici," cituje Stella Studentskou radu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Zástupci této studentské organizace, která každoročně Palachův čin připomíná, považují "záštitu oficiálních míst, v tomto případě provincie Verona, nad tímto koncertem" za odsouzeníhodnou.

Neofašisté nemají s Palachem nic společného, píše Stella, který se přitom opírá o historické monografie. Upozorňuje přitom, že šéf provincie Verona Manuel Scalzotto z vládní strany Liga, která má podle některých komentátorů ke krajní pravice blízko, mlčí. Mlčí i nepokrytě krajně pravicový Massimo Mariotti, šéf firmy pro zpracování odpadu Serit, která koncert takzvaného nazirocku ve Veroně sponzoruje. Stella koncert nepovažuje za poctu Palachovi, ale za jeho pohanu.

Doyen italské žurnalistiky Mieli v souvislosti s mlčením českého prezidenta Miloše Zemana ohledně palachovského výročí - tedy faktu, že se nekoná žádná oficiální pietní akce - připomíná odstranění sochy Imreho Nagye z náměstí Mučedníků poblíž budovy parlamentu v Budapešti. Tvrdí, že Česká republika a Maďarsko, respektive český prezident Zeman a maďarský premiér Viktor Orbán, neuctívají osobnosti, které symbolizují opozici vůči sovětskému režimu.

Mieli připomíná, že sovětské, československé a maďarské úřady se po desetiletí před pádem berlínské zdi pokoušely Palachův a Nagyův odkaz očernit. Oba jmenování se měsíce před zhroucením východního bloku stali symboly prvních protestů. Pět měsíců po takzvaném Palachově týdnu si úmrtí popraveného bývalého předsedy maďarské vlády Nagye připomněli 16. června 1989 tisíce Maďarů a mezi nimi i Viktor Orbán, který dal sochu Nagye, symbolu neúspěšného maďarského protikomunistického povstání z roku 1956, odstranit.

"Smyslem toho, co se děje ve dvou ze čtyř zemí Visegrádu, je vymazat postupně z paměti Čechů a Maďarů nejen zmiňované osobnosti, ale také ceremonie, které jim byly od roku 1989 věnovány," soudí Mieli.

Vzpomínku na Jana Palacha organizuje 16. ledna v Praze spolek Milion chvilek. Pietní průvod projde ve večerních hodinách z Václavského na Staroměstské náměstí.

pošli na vybrali.sme.sk


Taliban hrozí afganským médiám, že novinári budú terčom útokov

1. Taliban hrozí afganským médiám, že novinári budú terčom útokov

Islamistické hnutie Taliban dnes varovalo afganské médiá, že ich novinári budú terčom útokov, ak neprestanú vysielať "vládnu propagandu namierenú proti povstalcom".

Slovenská a česká pobočka Microsoftu má novú hovorkyňu

2. Slovenská a česká pobočka Microsoftu má novú hovorkyňu

Novou hovorkyňou a manažérkou pre komunikáciu a spoločenskú zodpovednosť spoločnosti Microsoft v SR a ČR je od 1. júna 2019 Miroslava Aleksieva.

Vysielanie z nedeľnej demonštrácie na ČT videlo štvrť milióna ľudí (VIDEO)

3. Vysielanie z nedeľnej demonštrácie na ČT videlo štvrť milióna ľudí (VIDEO)

Vysílání z nedělní demonstrace na pražské Letné vidělo na kanále ČT 24 v průměru 245.000 diváků starších 15 let. To je 12 procent z těch, co byli v tu dobu, tedy mezi 16:30 a 20:00 hodinou, u televize. ČTK to dnes sdělila Česká televize.

Status o migrantoch pri jazere už rieši polícia ako podozrenie zo šírenia poplašnej správy

4. Status o migrantoch pri jazere už rieši polícia ako podozrenie zo šírenia poplašnej správy

Už štyri dni sa šíri správa o tom, že na Draždiaku v Petržalke sa kúpali 10 migranti v spodnom prádle, ktorí „pokukovali po našich dievčencoch.“

Za prepusteného redaktora v RTVS sa postavili jeho kolegovia

5. Za prepusteného redaktora v RTVS sa postavili jeho kolegovia

Minulý týždeň v RTVS nečakane skončil jeden z hlavných a dlhoročných redaktorov Jaroslav Barborák.

Slováci majú čoraz väčší záujem o aktívnu dovolenku

6. Slováci majú čoraz väčší záujem o aktívnu dovolenku

Polovica Európanov je obézna. Tento priemer, žiaľ, nevylepšujú ani Slováci. Štatistiky však ukazujú, že máme záujem zmeniť svoj životný štýl – viac sa hýbeme a čoraz viac si vyberáme aktívny spôsob trávenia letnej dovolenky.

V RTVS sú opäť čistky, dotkli sa skúseného redaktora a moderátora

7. V RTVS sú opäť čistky, dotkli sa skúseného redaktora a moderátora

V RTVS sa dnes nečakane dozvedel o svojom konci jeden z najskúsenejších redaktorov a moderátorov rozhlasového spravodajstva Jaroslav Barborák.

Som spokojný, je tu o nás postarané, naozaj, hovoria redaktori RTVS a TASR v promovideu Úradu vlády (VIDEO)

8. Som spokojný, je tu o nás postarané, naozaj, hovoria redaktori RTVS a TASR v promovideu Úradu vlády (VIDEO)

Úrad vlády zverejnil video, v ktorom traja redaktori verejnoprávnych médií chvália podmienky pre novinárov na Úrade vlády. Ukázalo sa, že Úrad vlády "nepekné veci" vystrihol.

Poľský vicepremiér sľubuje návrat médií do poľských rúk

9. Poľský vicepremiér sľubuje návrat médií do poľských rúk

Poľskej vládnucej strane Právo a spravodlivosť (PiS) pripadne podľa vicepremiéra Jaroslawa Gowino v prípade volebného víťazstva úloha vrátiť médiá pôsobiace v jeho krajine do poľských rúk. Informoval o tom internetový portál Onet.pl. Gowin je presvedčený o tom, že zahraniční majitelia médií budú vždy reprezentovať záujmy tej krajiny, odkiaľ pochádzajú.

Sloboda médií je na Balkáne podľa pozorovateľov v rastúcom ohrození

10. Sloboda médií je na Balkáne podľa pozorovateľov v rastúcom ohrození

 

Viac ako tretina útokov na slobodu prejavu novinárov z rokov 2018 a 2019 sa udiala na Balkáne, pričom za polovicou z nich stáli priamo miestne vlády. S odkazom na oznámenie generálneho tajomníka Európskeho zväzu novinárov Ricarda Gutierreza o tom informovala agentúra Reuters. Útokov na novinárov pritom podľa neho stále pribúda.

"Sloboda médií je na ústupe všade v Európe, ale situácia v tomto regióne (na Balkáne) je horšia, než kdekoľvek inde," uviedol Gutierrez v stredu na záver dvojdňovej konferencie organizovanej Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v Sarajeve. Mnoho novinárov z Albánska, Turecka, Bosny, Macedónska či Srbska na nej hovorili o strastiach pri výkone ich povolania.

Viac ako tretina zo 79 útokov na slobodu prejavu novinárov zaznamenaných v Európe sa udiala práve na Balkáne. Podľa Gutierezzu pritom ohrozenie novinárskej práce začína u politikov, ktorí hovoria o žurnalistoch spôsobom podnecujúcim násilnosti.

Časť viny podľa neho leží tiež na miestnych súdoch, ktoré prešetrujú sťažnosti podané novinármi príliš pomaly, alebo sa nimi vôbec nezaoberajú. Mnoho útokov na žurnalistov pritom súvisí s ich prácou pri odkrývaní korupčných afér.

Štefica Galićová, editorka bosnianskeho nezávislého spravodajského portálu tacno.net, na konferencii uviedla, že bola kvôli svojej práci niekoľkokrát fyzicky napadnutá, súdy však všetky jej žaloby proti útočníkom zamietli. "Nehľadiac na to, ako veľmi bojujem, všetky bitky prehrávam," povedala Galićová. "Budem naďalej pracovať, nikoho sa nebojím," dodala.

Námestník britského ministra zahraničia Tariq Ahmad na konferencii sľúbil, že Spojené kráľovstvo poskytne na podporu nezávislých médií na západnom Balkáne desať miliónov libier. Ochrana miestnych novinárov je podľa jeho slov pre Britániu prioritou.

Najčítanejšie