Dvojka vo februári predstaví súčasnú iránsku kinematografiu

01.02.2019 21:36 | Stručne | TS RTVS

Filmový klub na Dvojke bude vo februári patriť súčasnej iránskej kinematografii. Počas februárových pondelkov si diváci budú môcť pozrieť štyri iránske filmy natočené v rokoch 2015 – 2017. Film Bez dátumu, bez podpisu zaznamenal úspech aj na Medzinárodnom filmovom festivale Bratislava, z ktorého si odniesol dve ceny a ceny získal aj na MFF v Benátkach. Počas februára Dvojka odvysiela aj filmy Dúhový ostrov, Čiarový kód a film Číslo 17, Soheila.

Film režiséra Vahida Jalilvanda Bez dátumu, bez podpisu, ktorý bude Dvojka vysielať 25. februára, patrí medzi najúspešnejšie filmy iránskej produkcie za ostatné roky. Získal viaceré ocenenia z filmových festivalov, mimo iných aj ceny z MFF v Benátkach za najlepšiu réžiu a najlepší mužský herecký výkon v sekcii Horizonty. Hlavnou postavou príbehu je doktor Kaveh Nariman, zásadový a cnostný muž, ktorý pracuje ako patológ a nechtiac sa stane súčasťou nehody 8-ročného chlapca. Doktor však následne čelí otázke, či chlapec zomrel následkom nehody, alebo na otravu jedlom tak, ako to diagnostikovala jeho kolegyňa. Otec chlapca prežíva vlastnú tragédiu, zo smrti syna viní muža, ktorý mu predal pokazené mäso a v zúfalstve berie spravodlivosť do vlastných rúk.

Iránsky filmový klub otvorí 4. februára film Dúhový ostrov režiséra Khosrowa Sinaia. Príbeh rozpráva o krásnom ostrove Hormuz, ktorého pôda má viac ako 50 rôznych farebných odtieňov. Umelec z Teheránu chce túto raritu využiť a zlepšiť život miestnych obyvateľov. Nie všetci sú však z jeho pôsobenia na ostrove nadšení. Postupne sa však ukáže, že umenie a pozitívne myslenie má v sebe silu, ktorá dokáže zmeniť svet.

O týždeň neskôr, 11. februára, si diváci Dvojky budú môcť v premiére pozrieť film Čiarový kód. V ňom chce Hamad urobiť na svojho potenciálneho šéfa dojem tým, že mu rozpovie príbeh svojho života, v ktorom okrem neho zohrávajú dôležitú úlohu jeho priatelia a tajomná krásna cudzinka, vďaka ktorej bol čoraz hlbšie vtiahnutý do sveta gangov, drog a násilia. S priateľmi však vymyslí duchaplný plán pomsty. Výsledkom je čierna komédia prinášajúca originálny pohľad na život v modernom Teheráne.

Príbeh ženy okolo štyridsiatky, ktorá sa túži stať matkou, nevie si však nájsť vhodného partnera rozpovie film Číslo 17, Soheila 18. februára na Dvojke. Soheila sa rozhodne nájsť partnera pomocou priateľov, stretne sa s bývalými známosťami, v zúfalstve vyskúša i zoznamovaciu agentúru. Dokáže sa však vzdať svojej predstavy o ideálnom partnerovi?

Filmový klub na Dvojke:
4. 2. – Dúhový ostrov, r. 2015 (The Rainbow Island / Jazireh rangin, réžia Khosrow Sinai)
11. 2. – Čiarový kód, r. 2016 (Barcode / Barkod, réžia Mostafa Kiayee)
18. 2. – Číslo 17, Soheila, r. 2017 (No 17, Soheila / Shomareh 17 Soheila, réžia Mahmoud Ghaffari)
25. 2. – Bez dátumu, bez podpisu, r. 2017 (No date, no signature / Bedoone Tarikh, Bedoone Emza, réžia Vahid Jalilvand)

pošli na vybrali.sme.sk


Slovensko kleslo na rebríčku slobody tlače. Príčinou sú útoky Fica, vražda novinára aj situácia v RTVS

1. Slovensko kleslo na rebríčku slobody tlače. Príčinou sú útoky Fica, vražda novinára aj situácia v RTVS

Svetová novinárska organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) dnes zverejnila pravidelný Index slobody tlače. Slovensko sa na rebríčku opäť prepadlo oproti minulému roku o 8 priečok. Je na 35 mieste.

RTVS v súvislosti s úmrtím televíznej hlásateľky a teatrológa mení program

2. RTVS v súvislosti s úmrtím televíznej hlásateľky a teatrológa mení program

RTVS v súvislosti s úmrtím prvej internej televíznej hlásateľky Blaženy Kočtúchovej a teatrológa Jaroslava Blaha mení program.

 

Hypotéka roka: Slovenská sporiteľňa zvíťazila s veľkým náskokom

3. Hypotéka roka: Slovenská sporiteľňa zvíťazila s veľkým náskokom

Slovenská sporiteľňa získala ocenenie Hypotéka roka, ktoré udeľuje týždenník Trend v spolupráci s Fincentrom. V hodnotení odbornej poroty dominovala vo všetkých hodnotených kritériách, spravidla s vysokým odstupom.

DM drogéria spúšťa testovanie plniacich staníc na niektoré prostriedky

4. DM drogéria spúšťa testovanie plniacich staníc na niektoré prostriedky

V sobotu spustila obchodná sieť DM vo vybraných filiálkach testovanie ekologickej služby – plniacich staníc na pracie a čistiace prostriedky.

V ČR vlani riešili 11 trestných oznámení súvisiacich s obsahom konšpiračných webov

5. V ČR vlani riešili 11 trestných oznámení súvisiacich s obsahom konšpiračných webov

 Na šírení xenofóbie v ČR sa výrazne podieľali konšpiračné weby.

Pozrite sa, ako vytvorili falošné video o moslimovi na katedrále pri vzniku požiaru (VIDEO)

6. Pozrite sa, ako vytvorili falošné video o moslimovi na katedrále pri vzniku požiaru (VIDEO)

Dôvod vzniku požiaru katedrály Notre-Dame v Paríži je stále neznámy. Francúzske úrady vyhlásili, že zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že išlo o úmysel a podpaľačstvo.

Mobil za volantom bez rizika. Aplikácie Android Auto a Apple CarPlay chránia vodičov

7. Mobil za volantom bez rizika. Aplikácie Android Auto a Apple CarPlay chránia vodičov

Hoci počet tragických dopravných nehôd na Slovensku dlhodobo klesá, vlani na našich cestách napriek tomu zomrelo až 229 osôb. Podľa niektorých odborníkov sú za poklesom týchto čísel modernejšie a bezpečnejšie autá, keďže podobný trend môžeme sledovať v takmer všetkých krajinách Európskej únie.

Požiar katedrály vyvolal záplavu konšpirácií o tom, kto to spôsobil

8. Požiar katedrály vyvolal záplavu konšpirácií o tom, kto to spôsobil

Požiar parížskej katedrály Notre-Dame vyvolal na internete záplavu lživých správ a sprisahaneckých teórií.

Riaditeľ vládnej letky vysvetľuje, aká je pravda o chemtrails (VIDEO)

9. Riaditeľ vládnej letky vysvetľuje, aká je pravda o chemtrails (VIDEO)

Jedným z najobľúbenejších a najprimitívnejších hoaxov, ktoré už roky šíria konšpirátori je hrozba chemtrails – ide o teóriu, že lietadla do ovzdušia rozprašujú rôzne škodlivé baktérie, vírusy a iné látky s cieľom poškodzovať krajinu, civilizáciu.

4ka pokrýva rýchlym roamingom európske krajiny

10. 4ka pokrýva rýchlym roamingom európske krajiny

Rýchle dáta nepoznajú hranice. V čoraz väčšom počte krajín môžu Štvorkári využívať už aj rýchly 4G medzinárodný roaming. Pred letnou sezónou operátor sprístupnil rýchle 4G dáta v roamingu v ďalších 21 krajinách.

Najčítanejšie