Dvojka vo februári predstaví súčasnú iránsku kinematografiu

01.02.2019 21:36 | Stručne | TS RTVS

Filmový klub na Dvojke bude vo februári patriť súčasnej iránskej kinematografii. Počas februárových pondelkov si diváci budú môcť pozrieť štyri iránske filmy natočené v rokoch 2015 – 2017. Film Bez dátumu, bez podpisu zaznamenal úspech aj na Medzinárodnom filmovom festivale Bratislava, z ktorého si odniesol dve ceny a ceny získal aj na MFF v Benátkach. Počas februára Dvojka odvysiela aj filmy Dúhový ostrov, Čiarový kód a film Číslo 17, Soheila.

Film režiséra Vahida Jalilvanda Bez dátumu, bez podpisu, ktorý bude Dvojka vysielať 25. februára, patrí medzi najúspešnejšie filmy iránskej produkcie za ostatné roky. Získal viaceré ocenenia z filmových festivalov, mimo iných aj ceny z MFF v Benátkach za najlepšiu réžiu a najlepší mužský herecký výkon v sekcii Horizonty. Hlavnou postavou príbehu je doktor Kaveh Nariman, zásadový a cnostný muž, ktorý pracuje ako patológ a nechtiac sa stane súčasťou nehody 8-ročného chlapca. Doktor však následne čelí otázke, či chlapec zomrel následkom nehody, alebo na otravu jedlom tak, ako to diagnostikovala jeho kolegyňa. Otec chlapca prežíva vlastnú tragédiu, zo smrti syna viní muža, ktorý mu predal pokazené mäso a v zúfalstve berie spravodlivosť do vlastných rúk.

Iránsky filmový klub otvorí 4. februára film Dúhový ostrov režiséra Khosrowa Sinaia. Príbeh rozpráva o krásnom ostrove Hormuz, ktorého pôda má viac ako 50 rôznych farebných odtieňov. Umelec z Teheránu chce túto raritu využiť a zlepšiť život miestnych obyvateľov. Nie všetci sú však z jeho pôsobenia na ostrove nadšení. Postupne sa však ukáže, že umenie a pozitívne myslenie má v sebe silu, ktorá dokáže zmeniť svet.

O týždeň neskôr, 11. februára, si diváci Dvojky budú môcť v premiére pozrieť film Čiarový kód. V ňom chce Hamad urobiť na svojho potenciálneho šéfa dojem tým, že mu rozpovie príbeh svojho života, v ktorom okrem neho zohrávajú dôležitú úlohu jeho priatelia a tajomná krásna cudzinka, vďaka ktorej bol čoraz hlbšie vtiahnutý do sveta gangov, drog a násilia. S priateľmi však vymyslí duchaplný plán pomsty. Výsledkom je čierna komédia prinášajúca originálny pohľad na život v modernom Teheráne.

Príbeh ženy okolo štyridsiatky, ktorá sa túži stať matkou, nevie si však nájsť vhodného partnera rozpovie film Číslo 17, Soheila 18. februára na Dvojke. Soheila sa rozhodne nájsť partnera pomocou priateľov, stretne sa s bývalými známosťami, v zúfalstve vyskúša i zoznamovaciu agentúru. Dokáže sa však vzdať svojej predstavy o ideálnom partnerovi?

Filmový klub na Dvojke:
4. 2. – Dúhový ostrov, r. 2015 (The Rainbow Island / Jazireh rangin, réžia Khosrow Sinai)
11. 2. – Čiarový kód, r. 2016 (Barcode / Barkod, réžia Mostafa Kiayee)
18. 2. – Číslo 17, Soheila, r. 2017 (No 17, Soheila / Shomareh 17 Soheila, réžia Mahmoud Ghaffari)
25. 2. – Bez dátumu, bez podpisu, r. 2017 (No date, no signature / Bedoone Tarikh, Bedoone Emza, réžia Vahid Jalilvand)

pošli na vybrali.sme.sk


Ako zabezpečiť svoju domácnosť počas dovolenky?

1. Ako zabezpečiť svoju domácnosť počas dovolenky?

Nezáleží na tom, či prázdninové mesiace strávite v Tatrách, pri jadranskom pobreží alebo kdekoľvek inde. Kým budete mimo domu, treba sa postarať o to, aby vaša obývačka zostala bez neželaných návštev.

Čína vedie informačnú vojnu proti hongkonským demonštrantom

2. Čína vedie informačnú vojnu proti hongkonským demonštrantom

Čínske štátne médiá sa stali nástrojom informačnej vojny Pekingu proti demonštrantom, ktorí sa od júna búria proti pomerom v Hongkongu. Obhajujú kroky tamojšej polície a manipulatívnym spravodajstvom zhadzujú účastníkov protestov, z ktorých zosnovania vinia Západ. V čínskom podaní sú aktuálne udalosti dielom malej skupiny násilníkov, ktorá bez podpory ľudu usiluje o nezávislosť Hongkongu a rozvracia Čínu, píše denník The New York Times.

DIGI prináša najlepší svetový program

3. DIGI prináša najlepší svetový program

DIGI SLOVAKIA si so štartom svetových futbalových líg pripravila pre svojich zákazníkov zaujímavú jesennú kampaň. Na štyroch kanáloch DIGI SPORT a novom programe PREMIER SPORT čaká na divákov to najlepšie zo svetového futbalu. Zákazníci si môžu vychutnať až 11 športových HD kanálov a k tomu 54 rodinných programov už v základnom balíku za stále nezmenených 9,60 € mesačne. Jesennú kampaň DIGI spúšťa od 15. augusta 2019.

Facebook nechal prepisovať hlasové správy svojich užívateľov

4. Facebook nechal prepisovať hlasové správy svojich užívateľov

Spoločnosť Facebook platila stovky externých spolupracovníkov, aby pre ňu prepisovali hlasové správy užívateľov jednej z jej aplikácií.

Terčom kybernetického útoku sa stali novinári aj aktivisti, ktorí informujú o Rusku

5. Terčom kybernetického útoku sa stali novinári aj aktivisti, ktorí informujú o Rusku

Tri desiatky expertov na Rusko v Európe a USA, medzi nimi pracovníci mimovládnych organizácií, akademici, novinári a politickí aktivisti, sa stali obeťou dômyselného kybernetického útoku, oznámil v sobotu investigatívny server Bellingcat.

Británia zakázala reklamy so stereotypným pohľadom na mužov a ženy (VIDEO)

6. Británia zakázala reklamy so stereotypným pohľadom na mužov a ženy (VIDEO)

 V Británii prvýkrát zakázali dve reklamy na základe nového pravidla, ktoré nedovoľuje pri propagácii výrobkov prisudzovať mužom a ženám stereotypné role. Podľa regulačného úradu, ktorý v krajine na reklamy dohliada (ASA), sa nenáležité klišé objavilo v reklame amerického výrobcu potravín Mondelez a automobilky Volkswagen.

Bývalý šéfredaktor aj zástupca šéfredaktora Trendu chystajú nový ekonomický projekt

7. Bývalý šéfredaktor aj zástupca šéfredaktora Trendu chystajú nový ekonomický projekt

Odídenci z Trendu pripravujú ďalší nový ekonomický projekt.

Relácia Jaromíra Soukupa dostala pokutu za neobjektivitu a nevyváženosť

8. Relácia Jaromíra Soukupa dostala pokutu za neobjektivitu a nevyváženosť

 Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) na svém dnešním zasedání vyměřila pokutu 400.000 korun televizi Barrandov za neobjektivitu a nevyváženost v pořadu Kauzy Jaromíra Soukupa.

Každý desiaty dôchodca si musí privyrábať

9. Každý desiaty dôchodca si musí privyrábať

Na Slovensku nie je veľa ľudí, ktorí majú dve zamestnania. Pätina pracujúcich, každý desiaty dôchodca a každý ôsmy rodič, starajúci sa o dieťa do troch rokov však v prieskume uviedli, že musia mať ešte jeden džob.

Marta Jandová bude mať vlastnú talk show MARTA (VIDEO)

10. Marta Jandová bude mať vlastnú talk show MARTA (VIDEO)

Speváčka Marta Jandová bude mať vlastnú televíznu talkshow.

Najčítanejšie