Dvojka vo februári predstaví súčasnú iránsku kinematografiu

01.02.2019 21:36 | Stručne | TS RTVS

Filmový klub na Dvojke bude vo februári patriť súčasnej iránskej kinematografii. Počas februárových pondelkov si diváci budú môcť pozrieť štyri iránske filmy natočené v rokoch 2015 – 2017. Film Bez dátumu, bez podpisu zaznamenal úspech aj na Medzinárodnom filmovom festivale Bratislava, z ktorého si odniesol dve ceny a ceny získal aj na MFF v Benátkach. Počas februára Dvojka odvysiela aj filmy Dúhový ostrov, Čiarový kód a film Číslo 17, Soheila.

Film režiséra Vahida Jalilvanda Bez dátumu, bez podpisu, ktorý bude Dvojka vysielať 25. februára, patrí medzi najúspešnejšie filmy iránskej produkcie za ostatné roky. Získal viaceré ocenenia z filmových festivalov, mimo iných aj ceny z MFF v Benátkach za najlepšiu réžiu a najlepší mužský herecký výkon v sekcii Horizonty. Hlavnou postavou príbehu je doktor Kaveh Nariman, zásadový a cnostný muž, ktorý pracuje ako patológ a nechtiac sa stane súčasťou nehody 8-ročného chlapca. Doktor však následne čelí otázke, či chlapec zomrel následkom nehody, alebo na otravu jedlom tak, ako to diagnostikovala jeho kolegyňa. Otec chlapca prežíva vlastnú tragédiu, zo smrti syna viní muža, ktorý mu predal pokazené mäso a v zúfalstve berie spravodlivosť do vlastných rúk.

Iránsky filmový klub otvorí 4. februára film Dúhový ostrov režiséra Khosrowa Sinaia. Príbeh rozpráva o krásnom ostrove Hormuz, ktorého pôda má viac ako 50 rôznych farebných odtieňov. Umelec z Teheránu chce túto raritu využiť a zlepšiť život miestnych obyvateľov. Nie všetci sú však z jeho pôsobenia na ostrove nadšení. Postupne sa však ukáže, že umenie a pozitívne myslenie má v sebe silu, ktorá dokáže zmeniť svet.

O týždeň neskôr, 11. februára, si diváci Dvojky budú môcť v premiére pozrieť film Čiarový kód. V ňom chce Hamad urobiť na svojho potenciálneho šéfa dojem tým, že mu rozpovie príbeh svojho života, v ktorom okrem neho zohrávajú dôležitú úlohu jeho priatelia a tajomná krásna cudzinka, vďaka ktorej bol čoraz hlbšie vtiahnutý do sveta gangov, drog a násilia. S priateľmi však vymyslí duchaplný plán pomsty. Výsledkom je čierna komédia prinášajúca originálny pohľad na život v modernom Teheráne.

Príbeh ženy okolo štyridsiatky, ktorá sa túži stať matkou, nevie si však nájsť vhodného partnera rozpovie film Číslo 17, Soheila 18. februára na Dvojke. Soheila sa rozhodne nájsť partnera pomocou priateľov, stretne sa s bývalými známosťami, v zúfalstve vyskúša i zoznamovaciu agentúru. Dokáže sa však vzdať svojej predstavy o ideálnom partnerovi?

Filmový klub na Dvojke:
4. 2. – Dúhový ostrov, r. 2015 (The Rainbow Island / Jazireh rangin, réžia Khosrow Sinai)
11. 2. – Čiarový kód, r. 2016 (Barcode / Barkod, réžia Mostafa Kiayee)
18. 2. – Číslo 17, Soheila, r. 2017 (No 17, Soheila / Shomareh 17 Soheila, réžia Mahmoud Ghaffari)
25. 2. – Bez dátumu, bez podpisu, r. 2017 (No date, no signature / Bedoone Tarikh, Bedoone Emza, réžia Vahid Jalilvand)

pošli na vybrali.sme.sk


V Bratislave svieti veľká fotka Martiny a Jána, do ulíc idú ľudia z celého Slovenska

1. V Bratislave svieti veľká fotka Martiny a Jána, do ulíc idú ľudia z celého Slovenska

V predvečer výročia vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa na Primaciálnom námestí v Bratislave rozsvietil nápis #ALL FOR JAN so známou fotkou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Vyhlásenie viac ako 400 novinárov: Zabili nám kolegu a jeho snúbenicu. Nezabudli sme. A nikam neodchádzame!

2. Vyhlásenie viac ako 400 novinárov: Zabili nám kolegu a jeho snúbenicu. Nezabudli sme. A nikam neodchádzame!

Viac ako 400 novinárov sa podpísalo pod vyhlásenie k výročiu vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

 

S novými nonstop dátovými balíkmi Nonstop Navigácia a Nonstop Hry Orange predstavuje ďalšie možnosti neobmedzeného dátovania

3. S novými nonstop dátovými balíkmi Nonstop Navigácia a Nonstop Hry Orange predstavuje ďalšie možnosti neobmedzeného dátovania

Orange rozširuje ponuku obľúbených nonstop dátových balíkov a svojim zákazníkom prináša ďalšie možnosti, ako bez obmedzení využívať dáta a mobilné aplikácie.

Zástupcovia krajín EÚ schválili dohodu o autorských právach na sieti

4. Zástupcovia krajín EÚ schválili dohodu o autorských právach na sieti

Zástupcovia vlád krajín Európskej únie dnes schválili kompromisnú verziu dohody o ochrane autorských práv na internete, ktorá bola minulý týždeň dosiahnutá spoločne s Európskym parlamentom.

Czech Media Invest prodala skupinu polských rádií Eurozet

5. Czech Media Invest prodala skupinu polských rádií Eurozet

Společnost Czech Media Invest (CMI) prodala skupinu polských rozhlasových stanic Eurozet, které loni získala od francouzského koncernu Lagardere.

Dezinformácie, nevedomosť a Moc faktov

6. Dezinformácie, nevedomosť a Moc faktov

Ako povedal bývalý prezident Barack Obama, „je to nádej vzbudzujúca kniha o tom, čo dokáže ľudský pokrok, keď sa naučíme pracovať s faktami namiesto toho, aby sme podliehali vrodeným predsudkom a zaujatosti.“

Rodičia Kuciaka veľmi neveria, že sa vraždu podarí úplne vyšetriť

7. Rodičia Kuciaka veľmi neveria, že sa vraždu podarí úplne vyšetriť

Rodičia zavraždeného novinára Jána Kuciaka majú pochybnosti, či sa vyšetrovateľom podarí úplne vyšetriť vraždu ich syna vrátane odhalenia objednávateľa činu.

The Jerusalem Post: Médiá robia zo zajatých členov Islamského štátu celebrity (VIDEO)

8. The Jerusalem Post: Médiá robia zo zajatých členov Islamského štátu celebrity (VIDEO)

Mnohých Iračanov a Sýrčanov poburuje ako o členoch samozvaného Islamského štátu (IS) píšu niektoré hlavne západné médiá. Robia z nich celebrity, pýtajú sa ich na ich životné plány a ignorujú otázky týkajúce sa vraždenia a mučenia obetí.

Majiteľ Pravdy a Parlamentných listov prevádza svoj majetok do zvereneckého fondu

9. Majiteľ Pravdy a Parlamentných listov prevádza svoj majetok do zvereneckého fondu

Český senátor a miliardár Ivo Valenta prevádza svoj majetok do zvereneckého fondu. ČTK dnes povedal, že sa pre prevod rozhodol kvôli dedičskému usporiadaniu majetku.

Kovačič Hanzelová bude mať vlastnú reláciu Rozhovory ZKH (VIDEO)

10. Kovačič Hanzelová bude mať vlastnú reláciu Rozhovory ZKH (VIDEO)


SME.sk spúšťa novú videosekciu a niekoľko nových relácií.

 

Najčítanejšie