Emir Kusturica je poradcom proruskej hlavy bosnianskosrbského štátu

15.03.2019 07:22 | Stručne | ČTK

Srbský režisér Emir Kusturica je oficiálnym poradcom súčasného šéfa kolektívnej hlavy bosnianskeho štátu Milorada Dodika. Prorusky orientovaný bosnianskosrbský politik známeho filmového umelca zamestnal ako jedného z poradcov úradu predsedu predsedníctva Bosny a Hercegoviny, informoval Sarajevský denník Dnevni Avaz.

Dodik oznámil mená celkom 11 poradcov pre rôzne oblasti.

Medzinárodne uznávaný 64-ročný režisér a filmový producent Kusturica, ktorému sú niekedy vyčítané príliš prosrbské stanoviská, získal za svoju tvorbu niekoľko ocenení. Na festivale v Cannes vyhral dve Zlaté palmy - v roku 1985 za snímku Otec na služobnej ceste a v roku 1995 za Podzemie. Narodil sa v Sarajeve a s Dodilpm má dlhodobo dobré vzťahy.

Pôvodne Západom podporovaný sociálnodemokratický bosniansky politik Dodik postupne prešiel na nacionalistické pozície a pravidelne hrozí referendom o vyhlásení nezávislosti prevažne Srbmi obývanej časti Bosny, Republiky srbskej (RS). Podľa jeho názoru Bosna a Hercegovina nemá perspektívu obstáť ako štát.

Od konca občianskej vojny (1992-1995), ktorá si vyžiadala okolo 100.000 obetí, je Bosna rozdelená na Republiku srbskú a bosňácko-chorvátsku Federáciu Bosny a Hercegoviny (FBaH). Malý samosprávny celok tvoria na severe krajiny federálny dištrikt okolo mesta Brčko.

Dodik bol členom predsedníctva BiH zvolený vo voľbách v októbri minulého roka a teraz vykonáva funkciu predsedu kolektívnej hlavy štátu. V nej sa postupne vystriedajú všetci traja členovia predsedníctva. Do vlaňajška bol Dodik najprv premiérom a potom prezidentom Republiky srbskej.

pošli na vybrali.sme.sk


Volebné štúdiá v televíziách budú až v nedeľu (VIDEO)

1. Volebné štúdiá v televíziách budú až v nedeľu (VIDEO)

Prvé povolebné diskusie po voľbách do Európskeho parlamentu nie sú v sobotu, ako tradične po rôznych voľbách, ale až v nedeľu, keď sa končia voľby vo všetkých štátoch EU.

Prieskum: Dezinformácie na českých weboch pred eurovoľbami nepribudli

2. Prieskum: Dezinformácie na českých weboch pred eurovoľbami nepribudli

Dezinformací na českých webech v souvislosti s volbami do Evropského parlamentu kvůli volbám přes původní obavy výrazně nepřibylo. Oznámil to dnes Pražský institut bezpečnostních studií na základě svého průzkumu.

Leonardo da Vinci, akého ste ešte nevideli

3. Leonardo da Vinci, akého ste ešte nevideli

Pred päťsto rokmi, presne 2. mája 1519, zomrel maliar, sochár, architekt, prírodovedec, hudobník, spisovateľ, vynálezca a konštruktér Leonardo da Vinci. Dokonalá renesančná osobnosť, ktorá mala ruky umelca a myseľ vedca. Leonardo nám zanechal rozsiahle dielo, a to veľká časť jeho výtvarných prác a vedeckých rozpráv bola zničená.

Firma Nike stiahla nový model topánok po sťažnosti domorodcov z Panamy

4. Firma Nike stiahla nový model topánok po sťažnosti domorodcov z Panamy

Americká firma Nike stiahla nový model športových topánok, ktorý sa mal začať predávať budúci mesiac.

Ako je to s kvalitou nášho piva? Odborníci a spotrebitelia sú za jedno - kvalita sa zlepšuje

5. Ako je to s kvalitou nášho piva? Odborníci a spotrebitelia sú za jedno - kvalita sa zlepšuje

Na Slovensku máme kvalitné pivo. Potvrdzujú to nielen milovníci piva, ale aj odborníci, ktorí tento týždeň v rámci 13. ročníka degustačnej súťaže Slovenská pivná korunka hodnotia slovenské pivá. V nedávnom prieskume agentúry Kantar navyše tri štvrtiny slovenských pivárov potvrdili, že kultúra pitia piva sa u nás zlepšuje.

ČR sa musí ospravedlniť za Zemanov výrok v TV Barrandov

6. ČR sa musí ospravedlniť za Zemanov výrok v TV Barrandov

 Český stát se musí omluvit za výrok prezidenta Miloše Zemana o jeho bývalém poradci Zdeňkovi Šarapatkovi, rozhodl dnes Obvodní soud pro Prahu 1. Zeman v televizi Barrandov řekl, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost.

Víťazi ceny Podnikové médium roka 2018 sú známi

7. Víťazi ceny Podnikové médium roka 2018 sú známi

Klub podnikových médií vyhlásil výsledky 16. ročníka súťaže Podnikové Médium Roka 2018. Do súťaže sa zapojili firmy, podniky, agentúry, štátne aj mimovládne organizácie, mestá a obce.

Vyhlásenie LGBTI organizácií: Vyzývame Petra Pellegriniho, aby urýchlene riešil situáciu v slovenskej kultúre

8. Vyhlásenie LGBTI organizácií: Vyzývame Petra Pellegriniho, aby urýchlene riešil situáciu v slovenskej kultúre


23. mája 2019 predložilo MK do medzirezortného pripomienkového konania úplne nový zákon o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Ministerstvo ním chce zakotviť nové pravidlá poskytovania dotácií do budúcnosti. Udialo sa tak bez akejkoľvek konzultácie, poza chrbát dotknutých subjektov a to nás utvrdzuje v tom, že snaha ministerky Laššákovej o dialóg je neúprimná a hraná.

Odhaliť falošné správy vám pomôžu tri jednoduché otázky

9. Odhaliť falošné správy vám pomôžu tri jednoduché otázky

Mnoho ľudí napomáha šíreniu dezinformácií a manipulácií nechtiac, len pod vplyvom emócií či povrchnosti. Nechajú sa strhnúť emtívnou fotkou, titulkom, či vymysleným textom.

Podrobnosti, ako budú zverejňované výsledky volieb do Európskeho parlamentu

10. Podrobnosti, ako budú zverejňované výsledky volieb do Európskeho parlamentu

Voľby do Európskeho parlamentu sa konajú v štátoch EU priebežne od 23. do 26. mája. Na Slovensku budú 25. mája. Výsledky budú zverejňované postupne v jednotlivých krajinách ale aj v EP.

Najčítanejšie