Emir Kusturica je poradcom proruskej hlavy bosnianskosrbského štátu

15.03.2019 07:22 | Stručne | ČTK

Srbský režisér Emir Kusturica je oficiálnym poradcom súčasného šéfa kolektívnej hlavy bosnianskeho štátu Milorada Dodika. Prorusky orientovaný bosnianskosrbský politik známeho filmového umelca zamestnal ako jedného z poradcov úradu predsedu predsedníctva Bosny a Hercegoviny, informoval Sarajevský denník Dnevni Avaz.

Dodik oznámil mená celkom 11 poradcov pre rôzne oblasti.

Medzinárodne uznávaný 64-ročný režisér a filmový producent Kusturica, ktorému sú niekedy vyčítané príliš prosrbské stanoviská, získal za svoju tvorbu niekoľko ocenení. Na festivale v Cannes vyhral dve Zlaté palmy - v roku 1985 za snímku Otec na služobnej ceste a v roku 1995 za Podzemie. Narodil sa v Sarajeve a s Dodilpm má dlhodobo dobré vzťahy.

Pôvodne Západom podporovaný sociálnodemokratický bosniansky politik Dodik postupne prešiel na nacionalistické pozície a pravidelne hrozí referendom o vyhlásení nezávislosti prevažne Srbmi obývanej časti Bosny, Republiky srbskej (RS). Podľa jeho názoru Bosna a Hercegovina nemá perspektívu obstáť ako štát.

Od konca občianskej vojny (1992-1995), ktorá si vyžiadala okolo 100.000 obetí, je Bosna rozdelená na Republiku srbskú a bosňácko-chorvátsku Federáciu Bosny a Hercegoviny (FBaH). Malý samosprávny celok tvoria na severe krajiny federálny dištrikt okolo mesta Brčko.

Dodik bol členom predsedníctva BiH zvolený vo voľbách v októbri minulého roka a teraz vykonáva funkciu predsedu kolektívnej hlavy štátu. V nej sa postupne vystriedajú všetci traja členovia predsedníctva. Do vlaňajška bol Dodik najprv premiérom a potom prezidentom Republiky srbskej.

pošli na vybrali.sme.sk


Robert Kiyosaki a jeho tipy ako vybudovať silný tím

2. Robert Kiyosaki a jeho tipy ako vybudovať silný tím

Veľa ľudí má nápady za milión dolárov. Sú sebavedomí a veria, že ich nový produkt alebo služba ich spravia bohatými a ich sny sa naplnia. Problém je, že väčšina ľudí nevie, ako zmeniť svoj nápad za milión na skutočný milión dolárov.

Dvaja muži údajne kradli a šírili prenosy športových súťaží

3. Dvaja muži údajne kradli a šírili prenosy športových súťaží

Polícia podozrieva dvoch mužov z českého Karvinska z krádeží prenosov licencovaných a bežne nedostupných športových súťaží ako futbalová anglická Premier League.

.týždeň dementuje nepravdivú informáciu, ktorú o ich editorovi šíria konšpiračné weby

4. .týždeň dementuje nepravdivú informáciu, ktorú o ich editorovi šíria konšpiračné weby

Po prvom kole prezidentských volieb sa prostredníctvom sociálnych sietí začal šíriť status študenta bratislavského gymnázia, ktorý na facebooku vystupuje pod menom Emil Hodál, v ktorom pejoratívne písal o tom, ako Zuzana Čaputová po víťazstve „zatočí“ so svojimi oponentmi.

MZV sa ohradilo proti klamstvám poslanca SNS

5. MZV sa ohradilo proti klamstvám poslanca SNS

Ministerstvo zahraničných vecí zverejnilo vyhlásenie, v ktorom sa „striktne ohradzuje voči vyjadreniam poslanca SNS Jaroslava Pašku."

Osvienčimské múzeum: Nepózujte na koľajniciach do tábora smrti!

6. Osvienčimské múzeum: Nepózujte na koľajniciach do tábora smrti!

Múzeum v bývalom nacistickom koncentračnom tábore v Osvienčime požiadalo návštevníkov, aby prestali pózovať na koľajniciach vedúcich do niekdajšieho vyhladzovacieho tábora Osvienčim-Brezinka.

Orange vyzbieral už viac ako 304 000 nepotrebných telefónov. Motivuje zákazníkov rozmýšľať zodpovedne

7. Orange vyzbieral už viac ako 304 000 nepotrebných telefónov. Motivuje zákazníkov rozmýšľať zodpovedne

Staré mobilné telefóny nepatria do smetného koša. Vďaka pretrvávajúcemu technologickému boomu sa mobily stali našou nevyhnutnou súčasťou a fungovanie bez nich si už nevieme predstaviť.

Fico novinárom: Nemám pred vami žiaden rešpekt, budem s vami bojovať! (VIDEO)

8. Fico novinárom: Nemám pred vami žiaden rešpekt, budem s vami bojovať! (VIDEO)

Robert Fico dnes zvolal tlačovú besedu, na to, aby vynadal novinárom a oznámil im, že sa k ním bude chovať ešte horšie, ako sa chová.

Slováci vytvorili chatbota, ktorý pomáha odhaliť falošné správy

9. Slováci vytvorili chatbota, ktorý pomáha odhaliť falošné správy

Neoverené informácie, konšpirácie, falošné fotky, strašenie či chýbajúci autor. To sú časté manipulácie dezinformačných webov. Pomôcť odhaliť ich má prvý facebookový chatbot menom Checkbot.

Markíza dostala vysokú pokutu za reportáže o pôrode rodičky, ktorá zomrela

10. Markíza dostala vysokú pokutu za reportáže o pôrode rodičky, ktorá zomrela

Prípad rodičky, ktorá po pôrode upadla do kómy a následne zomrela, minulý rok otriasol Slovenskom a venovali sa mu viaceré médiá. Markíza na prípad upozornila vo viacerých reportážach – v Televíznych novinách aj v relácii Reflex.

Najčítanejšie