Finále vyhrala dráma Domestik a dokument Mimořádná zpráva

16.04.2019 22:19 | Stručne | ČTK

 

 

Zlatého ledňáčka za nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film udělila dnes mezinárodní odborná porota festivalu Finále v Plzni dramatu Domestik režiséra Adama Sedláka. Vypráví o proměně vášně profesionálního cyklisty v sebedestruktivní obsesi. Ledňáčka za nejlepší dokument získala Mimořádná zpráva Tomáše Bojara. Sleduje hon dvou českých tradičních redakcí za důležitou zprávou v informacemi přehlcené době.

ČTK to řekla Eva Veruňková Košařová, ředitelka 32. ročníku soutěžní přehlídky českých a slovenských celovečerních snímků, dokumentů i televizních a internetových projektů.

"Ve sterilním a minimalistickém prostředí se rozvíjí složité psychologické a emocionální podmínky, které vedou k hluboce znepokojivému a děsivému zážitku," zhodnotila Domestik předsedkyně poroty a poradkyně festivalů Loreta Gandolfiová. Film podle ní zkoumá hlavní myšlenky svěžím a originálním přístupem. Grit Lemkeová, německá dramaturgyně, pedagožka a spisovatelka, která šéfovala porotě dokumentů, dodala, že Mimořádná zpráva zaujala filmovými situacemi v běžných okamžicích, v nichž bylo možné najít obecnější pravdu. "Humor zvýraznil kafkovské mocenské struktury a ukázal, že naše krize není o fake news, ale o fake systému," uvedla.

Festival letos navštívilo 14.500 diváků, meziročně asi o 1000 více. "Návštěvnost ale nezajistily jen filmy, u nichž se to dalo očekávat, ale návštěvníci měli ve velké míře zájem i o snímky, které jsou v kinech vnímány jako okrajovější. Do Plzně přijíždí stále více mladých tvůrců a herců," uvedla ředitelka.

Už před začátkem byly některé projekce vyprodané a organizátoři přidávali maximum filmů, co jim dovolil program pěti promítacích míst. Finále uvedlo 127 projekcí. O Zlaté ledňáčky se utkalo 28 soutěžních snímků a sedm krátkometrážních studentských filmů. Diváci mohli zhlédnout 12 premiér a předpremiér.

Vítězným televizním a internetovým projektem v kategorii cyklická tvorba je čtyřdílný kriminální thriller Rédl režiséra Jana Hřebejka. Nejlepším televizní a internetovým projektem v kategorii film a mini série se stal dvoudílný televizní film Davida Ondříčka Dukla 61. Ze studentských snímků se nejvíce líbil Spolu sami od Diany Cam Van Nguyen.

Další ročník Finále bude od 16. do 21. dubna 2020.

pošli na vybrali.sme.sk


Film Amnestie pripomenie najväčšiu väzenskú vzburu v Československu (VIDEO)

1. Film Amnestie pripomenie najväčšiu väzenskú vzburu v Československu (VIDEO)

Najväčšiu vzburu vo väzenskej histórii bývalého Československa stvárni pripravovaný film Amnestie režiséra Jonáša Karáska.

V aplikácii O2 Extra výhody najazdili vodiči takmer milión kilometrov a dostali za odmenu 2000 GB dát

2. V aplikácii O2 Extra výhody najazdili vodiči takmer milión kilometrov a dostali za odmenu 2000 GB dát

Operátor O2 začiatkom apríla odštartoval v rámci svojej iniciatívy Dátuj zodpovedne kampaň Nebuď pirát, ktorej cieľom bolo upozorniť širokú verejnosť na nebezpečenstvo používania telefónov za volantom.

Cenu MTV za najlepší film získal film Avengers: Endgame (VIDEO)

3. Cenu MTV za najlepší film získal film Avengers: Endgame (VIDEO)

Hlavným víťazom tohtoročných filmových a televíznych cien stanice MTV sa stal superhrdinský epos Avengers: Endgame.

Redaktor Trendu je novým analytikom VÚB banky

4. Redaktor Trendu je novým analytikom VÚB banky

Redaktor Trendu nastúpil do VÚB banky, je novým členom analytického tímu banky.

NAKA robila domové prehliadky, ide o prípad sledovania novinárov (FOTO)

5. NAKA robila domové prehliadky, ide o prípad sledovania novinárov (FOTO)

Policajti NAKA dnes zasahovali v troch mestách. Zo zásahu zverejnili fotografie.

Slovensko má jedinečnú luxusnú knihu Harmónia veľkého sveta (VIDEO)

6. Slovensko má jedinečnú luxusnú knihu Harmónia veľkého sveta (VIDEO)

Pozrite si VIDEÁ, ako vyzerá jedna z najkrajších kníh 17.storočia, ktorá práve vyšla v exkluzívnom prevedení v slovenčine. Navyše vyšla ako moderné faksimile, čiže verná kópia originálu z roku 1661, doplnená o slovenský preklad latinského výkladu.

Vzniká nový film o Václavovi Havlovi, Olgu stvárni Anna Geislerová

7. Vzniká nový film o Václavovi Havlovi, Olgu stvárni Anna Geislerová

Na výročie okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy sa začne natáčať film Havel.

 

Ivan Zach úplne ovládol televíznu skupinu Prima

8. Ivan Zach úplne ovládol televíznu skupinu Prima

 Televizní skupinu Prima zcela ovládl Ivan Zach. Jeho firma THR Media koupila 75 procent v polovičním vlastníkovi Primy Denemo Media od Vladimíra Komára. V Denemo Media má přitom zbývající čtvrtinový podíl Zachova skupina GES, která zároveň už vlastní druhou polovinu Primy.

Asociácia vydavateľov tlače sa mení

9. Asociácia vydavateľov tlače sa mení

Minulý týždeň v stredu sa uskutočnilo valné zhromaždenie Asociácie vydavateľov tlače (AVT), na ktorom bola prijatá zmena stanov.

Jaromír Soukup rozbehol vlastný e-shop

10. Jaromír Soukup rozbehol vlastný e-shop

Ředitel TV Barrandov a předseda představenstva mediálního domu Empresa Media Jaromír Soukup spustil vlastní internetový obchod.

Najčítanejšie