Filmové kluby ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

15.05.2019 08:08 | Stručne | ČTK

 

Režisér Hynek Bočan a herec Milan Lasica dostanou Výroční cenu Asociace českých filmových klubů. Budou hosty 45. ročníku Letní filmové školy Uherské Hradiště, kde jim pořadatelé cenu předají. Organizátoři tradičního filmového festivalu to dnes řekli novinářům. Filmová škola se bude konat od 26. července do 4. srpna.

"Nemyslím, že bychom měli tolik režisérů, kteří v každém svém období natočili špičkové filmy, on je dokázal točit od začátku a daří se mu to pořád," řekl dramaturg festivalu Jaroslav Sedláček. Připomněl, že i když Bočan točil ve stejné době, je československá nová vlna spojována především se jmény jako Věra Chytilová, Jiří Menzel, Miloš Forman, o Bočanovi se v této souvislosti podle něj neprávem mluví málo. Na festivalu se budou promítat Bočanovy snímky Čest a sláva nebo Smích se lepí na paty, povede také se zájemci své masterclass.

Sedláček uvedl, že letos poprvé festival bude mít sekci FAMU history, která uvede rané filmy pozdějších pedagogů FAMU. "Takže uvedeme i Bočanovy famácké filmy Nenávist a Návštěva," řekl.

Retrospektivu letos festival věnuje jedné z velkých osobností filmové režie klasického období amerického filmu Williamu Wylerovi. Ozdobou sekce budou ikonické snímky Prázdniny v Římě či Ben Hur. "Je to člověk, o němž se říkalo, že nedokáže natočit propadák. Mnozí jeho filmy znají z televize, ale vidět je restaurované na filmovém plátně je obrovský zážitek," řekla programová ředitelka festivalu Iva Hejlíčková.

Filmová čítanka se zaměří na francouzskou novou vlnu a představí krátkometrážní tvorbu i celovečerní debuty režisérů jako Francois Truffaut, Agnes Vardová či Jacques Rivette. Nová sekce festivalu Příběh jednoho filmu bude přinášet tituly, které představují výslednice celé řady tendencí, vlivů či inspirací a které sehrály ve své době v kinematografii zásadní roli. Letos budou diváci i pomocí doprovodných ukázek a komentářů uvedeni do světa dvou milníků kinematografie: avantgardní klasiky Andaluský pes Luise Buňuela a přelomového akčního filmu Police Story Jackieho Chana.

Letní filmová škola v rámci partnerství s Českou tiskovou kanceláří uvede výstavu Okamžiky sametové revoluce, kterou letos agentura připravuje. Za tím účelem shromažďuje dosud nepublikované fotografie ze soukromých i institucionálních sbírek, doplní je známé snímky z revolučního dění roku 1989 v Praze. Agentura připravuje také workshopy na téma zpravodajství a novinářská fotografie.

pošli na vybrali.sme.sk


Na koncertoch bez mobilu, aj tak padali na festivale Pohoda rekordy

1. Na koncertoch bez mobilu, aj tak padali na festivale Pohoda rekordy

Orange a festival Pohoda idú ruka v ruke už osem rokov k stále vydarenejším ročníkom tohto obľúbeného festivalu. Tento rok však návštevníci nezdieľali len jedinečnú atmosféru, hudbu či zážitky s priateľmi, ale aj myšlienku o zodpovednom používaní telefónu či podporu ekologického recyklovania elektro-odpadu. Štatistiky sú aj tento rok plné rekordov.

Ten chlapec jej môže zničiť život!

2. Ten chlapec jej môže zničiť život!

Občas sa ocitnete v situácii, ktorá môže radikálne zmeniť váš život. Nielen týždne a mesiace, ktoré prídu. Ale celý váš život...

Začal sa súd s Ruskom a Kočnerom za falšovanie zmeniek televízie Markíza

3. Začal sa súd s Ruskom a Kočnerom za falšovanie zmeniek televízie Markíza

Dnes začalo súdne pojednávanie s exministrom hospodárstva a bývalým riaditeľom televízie Markíza Pavlom Ruskom a kontroverzným podnikateľom Marianom Kočnerom v kauze falšovania štyroch zmeniek vystavených na sumu v celkovej výške takmer 69 miliónov eur, ktorých preplatenie vymáhala aj od Markízy jedna z Kočnerových firiem.

Najlepšie zarábajúcim filmom všetkých čias sa stal Avengers: Endgame (VIDEO)

4. Najlepšie zarábajúcim filmom všetkých čias sa stal Avengers: Endgame (VIDEO)

Pozrite si aktuálny rebríček najlepšie zarábajúcich filmov v histórii.

Novým stratégom Mayer/McCann Erickson sa stal Martin Kozár

5. Novým stratégom Mayer/McCann Erickson sa stal Martin Kozár

O júla tohto roku pôsobí na pozícii Head of Strategy reklamnej agentúry Mayer/McCann Erickson Martin Kozár.

Ministerka kultúry vymenovala nových členov Rady Slovenského filmového ústavu

6. Ministerka kultúry vymenovala nových členov Rady Slovenského filmového ústavu

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie. Ministerka kultúry Ľubica Laššáková vymenovala štyroch nových členov.

Fico: Hlavnú vinu na stave slovenskej spoločnosti nesú slovenské médiá

7. Fico: Hlavnú vinu na stave slovenskej spoločnosti nesú slovenské médiá

Predseda Smeru-SD dnes pobúril článok Nového Času, na facebooku opäť kritizuje slovenské médiá.

Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

8. Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes navrhol výmenu novinára Kyryla Vyšynského väzneného v Kyjeve za režiséra Oleho Sencova odsúdeného v Rusku na dvadsať rokov.

Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

10. Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

Na komunikačnom oddelení spoločnosti Tesco Slovensko došlo k viacerým zmenám.

Najčítanejšie