Human Rights Watch žiada Caracas, aby prepustil väzneného novinára

24.05.2019 16:22 | Stručne | ČTK

Organizácia Human Rights Watch (HRW) a americké mimovládne organizácie Výbor na ochranu novinárov (CPJ) vyzvali vládu venezuelského prezidenta Nicolasa Madura, aby prepustila z väzenia novinára Jesúsa Medinu. Venezuelský fotoreportér je vo väzbe už deväť mesiacov a až vo štvrtok predstúpil prvýkrát pred sudcu. Obvinený je okrem iného z podnecovania k nenávisti, za čo mu hrozí až 20 rokov väzenia.

Podľa HRW aj CPJ je Medina vo väzení iba kvôli svojej novinárskej práci. "Zatváraním novinárov sa hlboká kríza vo Venezuele nevyrieši," uviedla Natalie Southwicková z CPJ.

Politická kríza v krajine sa vyhrotila tento rok, trvá ale už viac ako tri roky, od víťazstva opozície v parlamentných voľbách. Odvtedy Madurova vláda parlament s pomocou ústavného súdu blokuje a v roku 2017 si založila vlastný zákonodarný zbor. Ten schválil aj zákon, ktorý umožňuje až 20 ročné tresty väzenia za "nenávisť voči venezuelskému ľudu".

Organizácia Human Rights Watch tento týždeň pripomenula, že podľa venezuelskej legislatívy má byť zadržaný predvedený pred sudcu do 45 dní od zatknutia. Medina, ktorý pracuje ako fotoreportér okrem iného pre americký server DolarToday, sa pred sudcu dostal až tento týždeň. Zatknutý bol 29. augusta minulého roka a podľa novinárskych odborov bol súčasťou tímu, ktorý robil reportáž z jednej nemocnice v Caracase.

Tento týždeň sa na sociálnych sieťach objavili fotografie schudnutého novinára za mrežami vojenskej väznice Ramo Verde v Caracase. Novinár na nich sedí v cele zvanej El Tigrito, ktorá meria dvakrát dva metre. Podľa kolegov schudol od zatknutia desať kilogramov a trpí depresiami.

Venezuelská MVO Espacio Público uviedla, že od januára do apríla bolo v krajine zatknutých 41 novinárov a ďalších desať pracovníkov médií, čo je dvakrát viac ako v tom istom období vlani. Tento rok v januári sa politická situácia vyhrotila, keď opozícia na čele s Juanom Guaidóm získala širokú diplomatickú podporu zo zahraničia. Takmer šesť desiatok krajín uznalo Guaidóa predbežným prezidentom, ktorý má usporiadať v krajine demokratické voľby. Maduro ale stále podporuje vedenie armády a tiež napríklad Rusko, Čína alebo Turecko.

Venezuela, ktorá má najväčšie zásoby ropy na svete, pritom už niekoľko rokov zápasí s kolabujúcim hospodárstvom, z čoho opozícia a experti vinia hospodársku politiku Madurovej socialistickej vlády. Podľa opozície tiež vláda spreneverila milióny zo štátneho rozpočtu, namiesto aby ich investovala napríklad do obnovy energetickej infraštruktúry.

pošli na vybrali.sme.sk


Čínska firma môže kontrolovať Soukupovu Empresa Mediu a Médeu

1. Čínska firma môže kontrolovať Soukupovu Empresa Mediu a Médeu

Čínská společnost Rainbow Wisdom Investment ze skupiny CITIC se může podílet na kontrole firem Empresa Media a Médea Jaromíra Soukupa. Povolil to Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Pochod za život promujú aj Kotlebovci, organizátori sa dištancujú od nevhodných prejavov

2. Pochod za život promujú aj Kotlebovci, organizátori sa dištancujú od nevhodných prejavov

Organizátori Národného pochodu za život, ktorý bude tento víkend, zverejnili vyhlásenie, v ktorom sa dištancujú od "násilných a urážlivých prejavov ... a od všetkých možných foriem, ktoré by smerovali k potláčaniu ľudských práv a slobôd."

Ku klimatickej iniciatíve 250 médií z celého sveta sa pridal aj denník zo Slovenska

3. Ku klimatickej iniciatíve 250 médií z celého sveta sa pridal aj denník zo Slovenska

Stovky svetových médií a ďalších inštitúcií upozorňujú tento týždeň vo zvýšenej miere na klimatické hrozby dnešnej doby. Pridali k iniciatíve s názvom Covering Climate Now.

Reuters: Za hackerským útokom na austrálsky parlament bola Čína

4. Reuters: Za hackerským útokom na austrálsky parlament bola Čína

Čína stála za hackerským útokom na austrálsky parlament a tri najväčšie politické strany pred májovými parlamentnými voľbami. Vyplýva to zo správy austrálskych tajných služieb, o ktorej s odvolaním sa na zdroje oboznámené s obsahom dokumentu informovala agentúra Reuters.

Slováci majú plné skrine, napriek tomu stále nemajú čo na seba

5. Slováci majú plné skrine, napriek tomu stále nemajú čo na seba

Viac ako polovica Slovákov priznáva, že má plný šatník, ale napriek tomu stále „nemá čo na seba“. 53% našincov má problém s výberom oblečenia, pretože ho nevedia správne kombinovať, a tak si pravidelne dokupujú nové kúsky. V tomto začarovanom kruhu plnom plytvania sa točia viac ženy ako muži a najmä mladí do 24 rokov. Jeden Slovák vyhodí ročne v priemere 4 – 12 kg šatstva.

Najčítanejším týždenníkom na Slovensku je sieť novín REGIONPRESS

6. Najčítanejším týždenníkom na Slovensku je sieť novín REGIONPRESS

Noviny regionálnej siete REGIONPRESS sú bezplatne distribuované až do 1,5 milióna domácností. Dokážu týždenne osloviť takmer pol milióna čitateľov.

Film Pomaľované vtáča sa dostalo do výberu hollywoodskych kritikov (VIDEO)

7. Film Pomaľované vtáča sa dostalo do výberu hollywoodskych kritikov (VIDEO)

Americký magazín The Hollywood Reporter zaradil nový film Pomaľované vtáča do výberu dvadsiatich najlepších snímok z filmových festivalov tohtoročnej jesene. Film sa dostal aj do nominácie na Oscara.

Tajomstvo izraelských inovácií a vynálezov

8. Tajomstvo izraelských inovácií a vynálezov

Štát Izrael existuje len sedem desaťročí, no za svoju krátku existenciu dokázal zúrodniť nehostinné miesta vďaka dômyselným zavlažovacím technológiám, vybudovať infraštruktúru, postaviť špičkové nemocnice a vzdelávať svoje obyvateľstvo na prestížnych univerzitách.

Herečka zo seriálu Zúfalé manželky dostala 14 dní väzenia a pokutu 30.000 dolárov (VIDEO)

9. Herečka zo seriálu Zúfalé manželky dostala 14 dní väzenia a pokutu 30.000 dolárov (VIDEO)

Americká herečka Felicity Huffmanova, známa zo seriálu Zúfalé manželky, bola odsúdená k 14 dňom väzenia, 250 hodinám verejnoprospešných prác a pokute 30.000 dolárov v korupčnom škandále s prijímacími testami na prestížnej americkej univerzite. Informovala o tom televízia CNN.

RTVS odvysiela všetky zápasy slovenskej futbalovej reprezentácie do 21 rokov

10. RTVS odvysiela všetky zápasy slovenskej futbalovej reprezentácie do 21 rokov

Všetky kvalifikačné zápasy reprezentantov do 21 rokov prinesie naživo RTVS.

Najčítanejšie