Human Rights Watch žiada Caracas, aby prepustil väzneného novinára

24.05.2019 16:22 | Stručne | ČTK

Organizácia Human Rights Watch (HRW) a americké mimovládne organizácie Výbor na ochranu novinárov (CPJ) vyzvali vládu venezuelského prezidenta Nicolasa Madura, aby prepustila z väzenia novinára Jesúsa Medinu. Venezuelský fotoreportér je vo väzbe už deväť mesiacov a až vo štvrtok predstúpil prvýkrát pred sudcu. Obvinený je okrem iného z podnecovania k nenávisti, za čo mu hrozí až 20 rokov väzenia.

Podľa HRW aj CPJ je Medina vo väzení iba kvôli svojej novinárskej práci. "Zatváraním novinárov sa hlboká kríza vo Venezuele nevyrieši," uviedla Natalie Southwicková z CPJ.

Politická kríza v krajine sa vyhrotila tento rok, trvá ale už viac ako tri roky, od víťazstva opozície v parlamentných voľbách. Odvtedy Madurova vláda parlament s pomocou ústavného súdu blokuje a v roku 2017 si založila vlastný zákonodarný zbor. Ten schválil aj zákon, ktorý umožňuje až 20 ročné tresty väzenia za "nenávisť voči venezuelskému ľudu".

Organizácia Human Rights Watch tento týždeň pripomenula, že podľa venezuelskej legislatívy má byť zadržaný predvedený pred sudcu do 45 dní od zatknutia. Medina, ktorý pracuje ako fotoreportér okrem iného pre americký server DolarToday, sa pred sudcu dostal až tento týždeň. Zatknutý bol 29. augusta minulého roka a podľa novinárskych odborov bol súčasťou tímu, ktorý robil reportáž z jednej nemocnice v Caracase.

Tento týždeň sa na sociálnych sieťach objavili fotografie schudnutého novinára za mrežami vojenskej väznice Ramo Verde v Caracase. Novinár na nich sedí v cele zvanej El Tigrito, ktorá meria dvakrát dva metre. Podľa kolegov schudol od zatknutia desať kilogramov a trpí depresiami.

Venezuelská MVO Espacio Público uviedla, že od januára do apríla bolo v krajine zatknutých 41 novinárov a ďalších desať pracovníkov médií, čo je dvakrát viac ako v tom istom období vlani. Tento rok v januári sa politická situácia vyhrotila, keď opozícia na čele s Juanom Guaidóm získala širokú diplomatickú podporu zo zahraničia. Takmer šesť desiatok krajín uznalo Guaidóa predbežným prezidentom, ktorý má usporiadať v krajine demokratické voľby. Maduro ale stále podporuje vedenie armády a tiež napríklad Rusko, Čína alebo Turecko.

Venezuela, ktorá má najväčšie zásoby ropy na svete, pritom už niekoľko rokov zápasí s kolabujúcim hospodárstvom, z čoho opozícia a experti vinia hospodársku politiku Madurovej socialistickej vlády. Podľa opozície tiež vláda spreneverila milióny zo štátneho rozpočtu, namiesto aby ich investovala napríklad do obnovy energetickej infraštruktúry.

pošli na vybrali.sme.sk


Rokovanie o zmene tlačového zákona koalícia odložila

1. Rokovanie o zmene tlačového zákona koalícia odložila

Koalícia dnes opäť odložila rokovania o spornej novele tlačového zákona v parlamente, podľa ktorej by politici mali znovu získať právo na bezplatné uverejnenie reakcie na články v médiách, ktoré sa týkajú ich osoby.

Slovenská sporiteľňa zlacňuje hypotéky na rekordných 0,89 %

2. Slovenská sporiteľňa zlacňuje hypotéky na rekordných 0,89 %

Horúce leto schladia rekordne nízke úroky. Najväčšia slovenská banka razantne znižuje sadzby hypoték, počas letnej akcie môžu klienti získať úver už od 0,89 % ročne. Sadzba platí pri ročnej aj trojročnej fixácii. Bývanie so Slovenskou sporiteľňou je dnes historicky najlacnejšie. Vďaka inováciám sporiteľne vám na vybavenie úveru môže stačiť len jedna návšteva pobočky.

Taliban hrozí afganským médiám, že novinári budú terčom útokov

3. Taliban hrozí afganským médiám, že novinári budú terčom útokov

Islamistické hnutie Taliban dnes varovalo afganské médiá, že ich novinári budú terčom útokov, ak neprestanú vysielať "vládnu propagandu namierenú proti povstalcom".

Slovenská a česká pobočka Microsoftu má novú hovorkyňu

4. Slovenská a česká pobočka Microsoftu má novú hovorkyňu

Novou hovorkyňou a manažérkou pre komunikáciu a spoločenskú zodpovednosť spoločnosti Microsoft v SR a ČR je od 1. júna 2019 Miroslava Aleksieva.

Vysielanie z nedeľnej demonštrácie na ČT videlo štvrť milióna ľudí (VIDEO)

5. Vysielanie z nedeľnej demonštrácie na ČT videlo štvrť milióna ľudí (VIDEO)

Vysílání z nedělní demonstrace na pražské Letné vidělo na kanále ČT 24 v průměru 245.000 diváků starších 15 let. To je 12 procent z těch, co byli v tu dobu, tedy mezi 16:30 a 20:00 hodinou, u televize. ČTK to dnes sdělila Česká televize.

Status o migrantoch pri jazere už rieši polícia ako podozrenie zo šírenia poplašnej správy

6. Status o migrantoch pri jazere už rieši polícia ako podozrenie zo šírenia poplašnej správy

Už štyri dni sa šíri správa o tom, že na Draždiaku v Petržalke sa kúpali 10 migranti v spodnom prádle, ktorí „pokukovali po našich dievčencoch.“

Za prepusteného redaktora v RTVS sa postavili jeho kolegovia

7. Za prepusteného redaktora v RTVS sa postavili jeho kolegovia

Minulý týždeň v RTVS nečakane skončil jeden z hlavných a dlhoročných redaktorov Jaroslav Barborák.

Slováci majú čoraz väčší záujem o aktívnu dovolenku

8. Slováci majú čoraz väčší záujem o aktívnu dovolenku

Polovica Európanov je obézna. Tento priemer, žiaľ, nevylepšujú ani Slováci. Štatistiky však ukazujú, že máme záujem zmeniť svoj životný štýl – viac sa hýbeme a čoraz viac si vyberáme aktívny spôsob trávenia letnej dovolenky.

V RTVS sú opäť čistky, dotkli sa skúseného redaktora a moderátora

9. V RTVS sú opäť čistky, dotkli sa skúseného redaktora a moderátora

V RTVS sa dnes nečakane dozvedel o svojom konci jeden z najskúsenejších redaktorov a moderátorov rozhlasového spravodajstva Jaroslav Barborák.

Som spokojný, je tu o nás postarané, naozaj, hovoria redaktori RTVS a TASR v promovideu Úradu vlády (VIDEO)

10. Som spokojný, je tu o nás postarané, naozaj, hovoria redaktori RTVS a TASR v promovideu Úradu vlády (VIDEO)

Úrad vlády zverejnil video, v ktorom traja redaktori verejnoprávnych médií chvália podmienky pre novinárov na Úrade vlády. Ukázalo sa, že Úrad vlády "nepekné veci" vystrihol.

Najčítanejšie