The Guardian: Chcete zlepšiť svoj život? Naučte sa hovoriť "nie"

09.06.2019 10:45 | Stručne | ČTK

Keď sa niekoho spýtate, ako sa má, v 95 percentách prípadov odpovie: "nestíham", "dobre, ale hekticky", alebo dokonca "som šialene zaneprázdnený". Byť v jednom kole, na roztrhanie, zahltený či preťažený, sa stalo čestným odznakom, známkou úspechu aj skromným chvastaním, ktoré naznačuje, ako veľmi ste dôležití a žiadaní. Ale ak naozaj "šialene nestíhate", potom je aj možné, že neviete dosť často hovoriť "nie". Píše to denník The Guardian.

Mnohí z nás majú problém hovoriť "nie". Bojíme sa odvrhnutia, hnevu - alebo len neistoty ohľadom toho, ako bude protistrana reagovať. Naša snaha zavďačiť sa okoliu má často korene v detstve. Vychovávajú nás, aby sme boli dobrý chlapec alebo dobré dievča. Chvália, že sme "mamičkin malý pomocníček". Alebo sa nám dostatočne nevenujú, a preto sa snažíme vynútiť si pozornosť snahou robiť radosť - aj na vlastný úkor.

Britská hypnoterapeutka Chloe Brotheridgeová spomína na klientku, ktorá mala ako dieťa pocit, že je zodpovedná za šťastie svojej depresiami trpiacej matky. A v súčasnosti je presvedčená, že musí odpovedať "áno" na každú prosbu či žiadosť zo strachu, aby nikoho nepopudili.

Môžeme byť natoľko zvyknutí hovoriť "áno" a snažiť sa robiť radosť iným, že ani nevieme, čo vlastne sami chceme alebo potrebujeme. Ale ak je náš život natoľko nabitý žiadosťami iných ľudí, že nemáme čas na to, čo je naozaj dôležité pre nás, alebo ak je dokonca ohrozené naše psychické zdravie, potom je čas na zmenu.

Prvým krokom, ako sa naučiť používať slovo "nie", je tak trochu sa rozčúliť za všetok ten čas, energiu a peniaze, čo vás stojí každé "áno" na veci, čo ste mali odmietnuť. Koľkokrát ste išli na kávu s ľuďmi, s ktorými ste vlastne na žiadnu ísť nechceli? Na koľkých ste boli svadbách, ktoré by ste radšej vynechali? Koľko hodín ste strávili na nudných stretnutiach, na ktorých ste nemali žiaden dôvod byť?

Môžete povedať: "Čo je zlé na tom povedať 'áno', aby mali ľudia radosť?" Toto môže byť horká pilulka na prehltnutie, ale uvedomte si, že nutkavá túžba niekoho potešiť môže byť formou manipulácie. Americká spisovateľka Byron Katieová to geniálne zhrnula: "Najväčšou klamnou predstavou je: 'Môžem ťa zmanipulovať, aby si ma mal rád'."

Nahovárame si, že sme len slušní, keď sa podvoľuje ostatným. Ale veci môžu nečakane zhorknúť, keď zistíme, že nikto - ani my sami - nenapĺňame naše potreby.

Aby ste začali znovu získavať kontrolu nad svojím časom a psychickú pohodu tým, že začnete viac hovoriť "nie", musíte sa naladiť na to, čo naozaj chcete. Namiesto aby ste impulzívne odpovedali "áno", si zvyknite sa sami seba pýtať: "Súhlasím s tým kvôli sebe?" Začnite od maličkostí, od menej významných vecí. Naučte sa vnímať, ako sa cítite po odmietnutia toho, čo v skutočnosti nechcete urobiť.

Desí vás predstava, že máte niekomu do očí povedať "nie"? Ak vás niekto požiada o niečo, čo nechcete urobiť alebo na to nemáte kapacitu, získajte pre seba trochu času. Požiadajte ľudí, aby vám poslali e-mail alebo textovú správu s tým, o čo vás žiadajú, aby ste sa im mohli ozvať.

Rozumným zdôvodnením je, že sa najprv musíte pozrieť na program ďalších dní, než odpoviete. Vďaka tomu si budete môcť ujasniť, čo naozaj chcete a nájsť správne slová (alebo odvahu) pre prípadné odmietnutie.

A ak vám je stále ešte zaťažko začať ostatné odmietať, majte na pamäti, čo vyhlásil slávny podnikateľ a miliardár Warren Buffett: "Úspešní ľudia hovoria 'nie' skoro na všetko." Pretože hovoriť "nie" vám umožní povedať "áno" na to, čo je pre vás naozaj dôležité. Vytvorí vám priestor na to, na čom vám záleží, miesto aby ste sa topili v zaneprázdnenosti, ako väčšina z nás.Slovenská sporiteľňa otvorila svoju prvú bezhotovostnú pobočku (FOTO)

Slovenská sporiteľňa otvorila svoju prvú bezhotovostnú pobočku (FOTO)

V turbulentnom období pandémie koronavírusu sa Slovenská sporiteľňa rozhodla otvoriť svoju prvú bezhotovostnú pobočku s modernou samoobslužnou zónou, ktorá bude klientom k dispozícií 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

Slovak Telekom, Digi Slovakia a T-Mobile rozširujú svoje partnerstvo s Discovery Inc. Bude aj Eurosport 4K

Slovak Telekom, Digi Slovakia a T-Mobile rozširujú svoje partnerstvo s Discovery Inc. Bude aj Eurosport 4K

Slovak Telekom, Digi Slovakia a T-Mobile Czech Republic, nadviazali strategické partnerstvo so spoločnosťou Discovery, vďaka ktorému operátori ponúknu divákom okrem prémiového obsahu dostupného na kanáloch Eurosport 1, Eurosport 2, Discovery Channel, TLC, Travel Channel, Animal Planet, Fine Living, Investigation Discovery, Discovery Science a Discovery Turbo Extra taktiež špeciálny vzdelávací obsah dostupný cez VOD služby a Eurosport 4K.

Slovenské domácnosti si preladili

Slovenské domácnosti si preladili

Po viac ako 7 mesiacoch prác a viac ako roku informovania verejnosti, si slovenské domácnosti preladili svoje televízne prijímače. Proces uvoľňovania 700 MHz frekvencií, využívaných pre šírenie televízneho signálu cez anténu, je ukončený.

Orange Slovensko má nového šéfa strategického oddelenia

Orange Slovensko má nového šéfa strategického oddelenia

Strategické oddelenie Orange Slovensko má nového šéfa. Od 1. júna pozíciu Senior manažéra zodpovedného za strategické oddelenie zastáva Martin Mosný.

Hoax o dodávke unášajúcej deti sa šíri už 20 rokov, aká je pravda? (VIDEO)

Hoax o dodávke unášajúcej deti sa šíri už 20 rokov, aká je pravda? (VIDEO)

Jedna z najčastejších „zaručených správ“, ktorá sa v pravidelných intervaloch šíri nielen na sociálnych sieťach, je, že okolo škôl sa pohybuje podozrivá dodávka, ktorá striehne a unáša deti alebo sa ich pokúša uniesť.

Koronavírus prevetral ľuďom finančné rezervy. Tieto tipy pomôžu reštartovať hospodárenie s peniazmi

Koronavírus prevetral ľuďom finančné rezervy. Tieto tipy pomôžu reštartovať hospodárenie s peniazmi

Pandémia koronavírusu donútila mnohých Slovákov siahnuť po finančných rezervách. Na horšie časy však podľa štatistík* nemyslia štyria z desiatich ľudí, a tak naštartovať ich fungovanie môže byť o čosi náročnejšie. Kedy si začať vytvárať úspory do rezervy, ako správne postupovať a hlavne ako vytrvať? Pozreli sme sa aj na to, ako sa psychicky vyrovnať so zhoršenou finančnou situáciou.

Z vydavateľstva KOŠICE:DNES odchádza generálna riaditeľka

Z vydavateľstva KOŠICE:DNES odchádza generálna riaditeľka

Alexandra Mihók-Kvietková odchádza z pozície generálnej riaditeľky mediálneho domu KOŠICE:DNES. Vo vedení firmy zostávajú šéfredaktor Dušan Karolyi a obchodný riaditeľ Marko Duditš.

Digitálnou agentúrou značky ŠKODA na Slovensku bude aj naďalej agentúra Socialists

Digitálnou agentúrou značky ŠKODA na Slovensku bude aj naďalej agentúra Socialists

V tendri na digitálnu agentúru, ktorá sa bude starať o obraz značky ŠKODA na sociálnych sieťach, vyhrala agentúra Socialists.

Microsoft chce nahradiť novinárov systémom umelej inteligencie

Microsoft chce nahradiť novinárov systémom umelej inteligencie

Americká technologická spoločnosť Microsoft chce nahradiť niekoľko desiatok novinárskych pozícií robotickým systémom umelej inteligencie.

Seriál No počkaj, zajac! pokračuje novými epizódami (VIDEO)

Seriál No počkaj, zajac! pokračuje novými epizódami (VIDEO)

Obľúbený, pôvodne sovietsky kreslený seriál pre deti No počkaj, zajac! sa rozšíri o ďalšie desiatky epizód. Premiéra prvej z nich bude v Rusku na prelome leta a jesene.

Najčítanejšie