The Guardian: Chcete zlepšiť svoj život? Naučte sa hovoriť "nie"

09.06.2019 10:45 | Stručne | ČTK

Keď sa niekoho spýtate, ako sa má, v 95 percentách prípadov odpovie: "nestíham", "dobre, ale hekticky", alebo dokonca "som šialene zaneprázdnený". Byť v jednom kole, na roztrhanie, zahltený či preťažený, sa stalo čestným odznakom, známkou úspechu aj skromným chvastaním, ktoré naznačuje, ako veľmi ste dôležití a žiadaní. Ale ak naozaj "šialene nestíhate", potom je aj možné, že neviete dosť často hovoriť "nie". Píše to denník The Guardian.

Mnohí z nás majú problém hovoriť "nie". Bojíme sa odvrhnutia, hnevu - alebo len neistoty ohľadom toho, ako bude protistrana reagovať. Naša snaha zavďačiť sa okoliu má často korene v detstve. Vychovávajú nás, aby sme boli dobrý chlapec alebo dobré dievča. Chvália, že sme "mamičkin malý pomocníček". Alebo sa nám dostatočne nevenujú, a preto sa snažíme vynútiť si pozornosť snahou robiť radosť - aj na vlastný úkor.

Britská hypnoterapeutka Chloe Brotheridgeová spomína na klientku, ktorá mala ako dieťa pocit, že je zodpovedná za šťastie svojej depresiami trpiacej matky. A v súčasnosti je presvedčená, že musí odpovedať "áno" na každú prosbu či žiadosť zo strachu, aby nikoho nepopudili.

Môžeme byť natoľko zvyknutí hovoriť "áno" a snažiť sa robiť radosť iným, že ani nevieme, čo vlastne sami chceme alebo potrebujeme. Ale ak je náš život natoľko nabitý žiadosťami iných ľudí, že nemáme čas na to, čo je naozaj dôležité pre nás, alebo ak je dokonca ohrozené naše psychické zdravie, potom je čas na zmenu.

Prvým krokom, ako sa naučiť používať slovo "nie", je tak trochu sa rozčúliť za všetok ten čas, energiu a peniaze, čo vás stojí každé "áno" na veci, čo ste mali odmietnuť. Koľkokrát ste išli na kávu s ľuďmi, s ktorými ste vlastne na žiadnu ísť nechceli? Na koľkých ste boli svadbách, ktoré by ste radšej vynechali? Koľko hodín ste strávili na nudných stretnutiach, na ktorých ste nemali žiaden dôvod byť?

Môžete povedať: "Čo je zlé na tom povedať 'áno', aby mali ľudia radosť?" Toto môže byť horká pilulka na prehltnutie, ale uvedomte si, že nutkavá túžba niekoho potešiť môže byť formou manipulácie. Americká spisovateľka Byron Katieová to geniálne zhrnula: "Najväčšou klamnou predstavou je: 'Môžem ťa zmanipulovať, aby si ma mal rád'."

Nahovárame si, že sme len slušní, keď sa podvoľuje ostatným. Ale veci môžu nečakane zhorknúť, keď zistíme, že nikto - ani my sami - nenapĺňame naše potreby.

Aby ste začali znovu získavať kontrolu nad svojím časom a psychickú pohodu tým, že začnete viac hovoriť "nie", musíte sa naladiť na to, čo naozaj chcete. Namiesto aby ste impulzívne odpovedali "áno", si zvyknite sa sami seba pýtať: "Súhlasím s tým kvôli sebe?" Začnite od maličkostí, od menej významných vecí. Naučte sa vnímať, ako sa cítite po odmietnutia toho, čo v skutočnosti nechcete urobiť.

Desí vás predstava, že máte niekomu do očí povedať "nie"? Ak vás niekto požiada o niečo, čo nechcete urobiť alebo na to nemáte kapacitu, získajte pre seba trochu času. Požiadajte ľudí, aby vám poslali e-mail alebo textovú správu s tým, o čo vás žiadajú, aby ste sa im mohli ozvať.

Rozumným zdôvodnením je, že sa najprv musíte pozrieť na program ďalších dní, než odpoviete. Vďaka tomu si budete môcť ujasniť, čo naozaj chcete a nájsť správne slová (alebo odvahu) pre prípadné odmietnutie.

A ak vám je stále ešte zaťažko začať ostatné odmietať, majte na pamäti, čo vyhlásil slávny podnikateľ a miliardár Warren Buffett: "Úspešní ľudia hovoria 'nie' skoro na všetko." Pretože hovoriť "nie" vám umožní povedať "áno" na to, čo je pre vás naozaj dôležité. Vytvorí vám priestor na to, na čom vám záleží, miesto aby ste sa topili v zaneprázdnenosti, ako väčšina z nás.

pošli na vybrali.sme.sk


Taliban hrozí afganským médiám, že novinári budú terčom útokov

1. Taliban hrozí afganským médiám, že novinári budú terčom útokov

Islamistické hnutie Taliban dnes varovalo afganské médiá, že ich novinári budú terčom útokov, ak neprestanú vysielať "vládnu propagandu namierenú proti povstalcom".

Slovenská a česká pobočka Microsoftu má novú hovorkyňu

2. Slovenská a česká pobočka Microsoftu má novú hovorkyňu

Novou hovorkyňou a manažérkou pre komunikáciu a spoločenskú zodpovednosť spoločnosti Microsoft v SR a ČR je od 1. júna 2019 Miroslava Aleksieva.

Vysielanie z nedeľnej demonštrácie na ČT videlo štvrť milióna ľudí (VIDEO)

3. Vysielanie z nedeľnej demonštrácie na ČT videlo štvrť milióna ľudí (VIDEO)

Vysílání z nedělní demonstrace na pražské Letné vidělo na kanále ČT 24 v průměru 245.000 diváků starších 15 let. To je 12 procent z těch, co byli v tu dobu, tedy mezi 16:30 a 20:00 hodinou, u televize. ČTK to dnes sdělila Česká televize.

Status o migrantoch pri jazere už rieši polícia ako podozrenie zo šírenia poplašnej správy

4. Status o migrantoch pri jazere už rieši polícia ako podozrenie zo šírenia poplašnej správy

Už štyri dni sa šíri správa o tom, že na Draždiaku v Petržalke sa kúpali 10 migranti v spodnom prádle, ktorí „pokukovali po našich dievčencoch.“

Za prepusteného redaktora v RTVS sa postavili jeho kolegovia

5. Za prepusteného redaktora v RTVS sa postavili jeho kolegovia

Minulý týždeň v RTVS nečakane skončil jeden z hlavných a dlhoročných redaktorov Jaroslav Barborák.

Slováci majú čoraz väčší záujem o aktívnu dovolenku

6. Slováci majú čoraz väčší záujem o aktívnu dovolenku

Polovica Európanov je obézna. Tento priemer, žiaľ, nevylepšujú ani Slováci. Štatistiky však ukazujú, že máme záujem zmeniť svoj životný štýl – viac sa hýbeme a čoraz viac si vyberáme aktívny spôsob trávenia letnej dovolenky.

V RTVS sú opäť čistky, dotkli sa skúseného redaktora a moderátora

7. V RTVS sú opäť čistky, dotkli sa skúseného redaktora a moderátora

V RTVS sa dnes nečakane dozvedel o svojom konci jeden z najskúsenejších redaktorov a moderátorov rozhlasového spravodajstva Jaroslav Barborák.

Som spokojný, je tu o nás postarané, naozaj, hovoria redaktori RTVS a TASR v promovideu Úradu vlády (VIDEO)

8. Som spokojný, je tu o nás postarané, naozaj, hovoria redaktori RTVS a TASR v promovideu Úradu vlády (VIDEO)

Úrad vlády zverejnil video, v ktorom traja redaktori verejnoprávnych médií chvália podmienky pre novinárov na Úrade vlády. Ukázalo sa, že Úrad vlády "nepekné veci" vystrihol.

Poľský vicepremiér sľubuje návrat médií do poľských rúk

9. Poľský vicepremiér sľubuje návrat médií do poľských rúk

Poľskej vládnucej strane Právo a spravodlivosť (PiS) pripadne podľa vicepremiéra Jaroslawa Gowino v prípade volebného víťazstva úloha vrátiť médiá pôsobiace v jeho krajine do poľských rúk. Informoval o tom internetový portál Onet.pl. Gowin je presvedčený o tom, že zahraniční majitelia médií budú vždy reprezentovať záujmy tej krajiny, odkiaľ pochádzajú.

Sloboda médií je na Balkáne podľa pozorovateľov v rastúcom ohrození

10. Sloboda médií je na Balkáne podľa pozorovateľov v rastúcom ohrození

 

Viac ako tretina útokov na slobodu prejavu novinárov z rokov 2018 a 2019 sa udiala na Balkáne, pričom za polovicou z nich stáli priamo miestne vlády. S odkazom na oznámenie generálneho tajomníka Európskeho zväzu novinárov Ricarda Gutierreza o tom informovala agentúra Reuters. Útokov na novinárov pritom podľa neho stále pribúda.

"Sloboda médií je na ústupe všade v Európe, ale situácia v tomto regióne (na Balkáne) je horšia, než kdekoľvek inde," uviedol Gutierrez v stredu na záver dvojdňovej konferencie organizovanej Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v Sarajeve. Mnoho novinárov z Albánska, Turecka, Bosny, Macedónska či Srbska na nej hovorili o strastiach pri výkone ich povolania.

Viac ako tretina zo 79 útokov na slobodu prejavu novinárov zaznamenaných v Európe sa udiala práve na Balkáne. Podľa Gutierezzu pritom ohrozenie novinárskej práce začína u politikov, ktorí hovoria o žurnalistoch spôsobom podnecujúcim násilnosti.

Časť viny podľa neho leží tiež na miestnych súdoch, ktoré prešetrujú sťažnosti podané novinármi príliš pomaly, alebo sa nimi vôbec nezaoberajú. Mnoho útokov na žurnalistov pritom súvisí s ich prácou pri odkrývaní korupčných afér.

Štefica Galićová, editorka bosnianskeho nezávislého spravodajského portálu tacno.net, na konferencii uviedla, že bola kvôli svojej práci niekoľkokrát fyzicky napadnutá, súdy však všetky jej žaloby proti útočníkom zamietli. "Nehľadiac na to, ako veľmi bojujem, všetky bitky prehrávam," povedala Galićová. "Budem naďalej pracovať, nikoho sa nebojím," dodala.

Námestník britského ministra zahraničia Tariq Ahmad na konferencii sľúbil, že Spojené kráľovstvo poskytne na podporu nezávislých médií na západnom Balkáne desať miliónov libier. Ochrana miestnych novinárov je podľa jeho slov pre Britániu prioritou.

Najčítanejšie