Českí historici požiadali Rusov o sprístupnenie ich archívov

24.06.2019 10:46 | Stručne | ČTK

Riaditelia českých historických ústavov žiadajú v otvorenom liste predstaviteľa ruských inštitúcií o sprístupnenie archívnych dokumentov k československým utečencom pred nacizmom, ktoré sa nachádzajú v ruských štátnych archívoch. Dokumenty majú obsahovať informácie o zhruba 10.000 československých občanoch, ktorí sa v dôsledku nacistickej okupácie Československa v roku 1939 ocitli na sovietskom území, následne boli pozatýkaní a poslaní do pracovných táborov. List prečítal historik Adam Hradilek na Česko-ruskom diskusnom fóre v Moskve, informoval ČTK Ústav pre štúdium totalitných režimov.

Prevažná väčšina československých utečencov bola v Sovietskom zväze odsúdená za nelegálny prechod hraníc, pobyt na sovietskom území bez potrebných dokladov, za špionáž aj protisovietsku činnosť. Za to boli odsúdení na nútené práce v gulagoch. Česi, ktorí prežili, boli na základe amnestie prepustení do československej jednotky a zúčastnili sa po boku Červenej armády bojov proti nacistom.

Ruské archívy bezpečnostných zložiek majú podľa historikov obsahovať vyšetrovacie a väzenské spisy a v nich obsiahnuté vypočúvacie protokoly, zhabané dokumenty, osobné doklady, fotografie a listy. Spisy československých občanov zomrelých v sovietskych väzniciach a táboroch sa na rozdiel od tých prepustených dochovali, a predstavujú tak jedinečný doklad o okolnostiach a mieste ich úmrtia aj pochovania.

"Doterajšie snahy o výskum týchto archívnych prameňov narážajú v ruských archívoch na reštrikcie, ktoré vzhľadom na časový odstup považujeme za neopodstatnené. Pýta sa, aký má zmysel aj naďalej utajovať vyšetrovacie spisy? Prečo nie je možné študovať spisy stoviek Čechoslovákov zomrelých v priebehu druhej svetovej vojny v gulagu? " uviedli historici v liste.

List bol zaslaný šéfovi ruskej prezidentskej Rady pre ľudské práva, šéfovi tajnej služby FSB a riaditeľovi Federálnej archívnej agentúry (Rosarchiv). Medzi podpísanými je riaditeľ USTŘ Zdeněk Hazdra, riaditeľ Historického ústavu Akadémie vied ČR Martin Holý, riaditeľ Post Bellum a vedúci projektu Pamäť národa Mikuláš Kroupa či riaditeľ Židovského múzea v Prahe Leo Pavlát.

Českí vedci sa o otvorení špeciálnych ruských archívov rozprávali aj vlani, kedy sa konal prvý ročník Česko-ruského diskusného fóra v Prahe.

pošli na vybrali.sme.sk


Ten chlapec jej môže zničiť život!

1. Ten chlapec jej môže zničiť život!

Občas sa ocitnete v situácii, ktorá môže radikálne zmeniť váš život. Nielen týždne a mesiace, ktoré prídu. Ale celý váš život...

Začal sa súd s Ruskom a Kočnerom za falšovanie zmeniek televízie Markíza

2. Začal sa súd s Ruskom a Kočnerom za falšovanie zmeniek televízie Markíza

Dnes začalo súdne pojednávanie s exministrom hospodárstva a bývalým riaditeľom televízie Markíza Pavlom Ruskom a kontroverzným podnikateľom Marianom Kočnerom v kauze falšovania štyroch zmeniek vystavených na sumu v celkovej výške takmer 69 miliónov eur, ktorých preplatenie vymáhala aj od Markízy jedna z Kočnerových firiem.

Najlepšie zarábajúcim filmom všetkých čias sa stal Avengers: Endgame (VIDEO)

3. Najlepšie zarábajúcim filmom všetkých čias sa stal Avengers: Endgame (VIDEO)

Pozrite si aktuálny rebríček najlepšie zarábajúcich filmov v histórii.

Novým stratégom Mayer/McCann Erickson sa stal Martin Kozár

4. Novým stratégom Mayer/McCann Erickson sa stal Martin Kozár

O júla tohto roku pôsobí na pozícii Head of Strategy reklamnej agentúry Mayer/McCann Erickson Martin Kozár.

Ministerka kultúry vymenovala nových členov Rady Slovenského filmového ústavu

5. Ministerka kultúry vymenovala nových členov Rady Slovenského filmového ústavu

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie. Ministerka kultúry Ľubica Laššáková vymenovala štyroch nových členov.

Fico: Hlavnú vinu na stave slovenskej spoločnosti nesú slovenské médiá

6. Fico: Hlavnú vinu na stave slovenskej spoločnosti nesú slovenské médiá

Predseda Smeru-SD dnes pobúril článok Nového Času, na facebooku opäť kritizuje slovenské médiá.

Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

7. Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes navrhol výmenu novinára Kyryla Vyšynského väzneného v Kyjeve za režiséra Oleho Sencova odsúdeného v Rusku na dvadsať rokov.

Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

9. Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

Na komunikačnom oddelení spoločnosti Tesco Slovensko došlo k viacerým zmenám.

Zomrel spisovateľ a bývalý šéfredaktor Dotykov a rádia Devín

10. Zomrel spisovateľ a bývalý šéfredaktor Dotykov a rádia Devín

V stredu vo veku 58 rokov zomrel spisovateľ, básnik, textár, publicista a dlhoročný rozhlasový spolupracovník Maroš M. Bančej.

Najčítanejšie