S miliardovou investiciou a českým kapitálom budujú srbské ateliéry

05.07.2019 08:30 | Stručne | ČTK

 

 

S investicí přes miliardu korun a českým kapitálem vznikají nové filmové ateliéry v srbském Bělehradě. Čeští a srbští investoři koupili tamní studia ze 40. let, rekonstruují a dostavují nové s velkou okolní plochou a třeba bazénem pro podvodní natáčení. Reagují na natáčecí boom a nedostatečné kapacity ateliérů po celém světě. Filmařům by měly být k dispozici do tří let a mohou být i přímou konkurencí pro Barrandov nebo ateliéry v Budapešti.

V rozhovoru s ČTK to řekl někdejší ředitel barrandovských ateliérů Vladimír Kuba, který na nové éře srbských ateliéru pracuje se společností Sebre Petra Němce a Jana Fidlera; ta před třemi lety koupila pětinový podíl v srbských studiích. Ateliéry Avala Film vznikly v roce 1946 jako první svého druhu v poválečné Jugoslávii a v zemi jsou považovány za rodinné stříbro. Sebre podíl koupila v konkurzu, studia byla do té doby státní. Rozpočet na opravy srbských ateliérů osciluje mezi 40 a 50 miliony euro, uvedl Kuba.

"Byl jsem osloven pro přípravu návrhu výstavby studií, rekonstrukce stávajících ateliérů, na analýzu využití okolních pozemků," řekl Kuba. A připomněl, že pro vnik nových ateliérů kdekoli na světě je ideální doba. "Trh v celé Evropě se za posledních pět, sedm let zásadně změnil. Přišli noví hráči, platformy jako Amazon či Netflix a je potřeba obrovské množství obsahu pro jejich vysílání. Filmové ateliéry jsou dnes plné televizních produkcí, teprve v druhé řadě jsou filmy - to je případ Budapešti i Prahy, Barrandov je plný Amazonu a Netflixu," uvedl podnikatel.

Barrandovská studia mají devět ateliérů, v Praze v posledních letech ale studia stavějí či rozšiřují i další společnosti. V Bělehradě plánují ateliéry o rozloze 10.000 metrů čtverečních, výška největších ateliérů má být až 20 metrů. Stavba filmových ateliérů není podle Kuby technicky náročná, s nadsázkou mluví o obestavěném vzduchu a zdánlivě vysoká vstupní investice se rychle vrací, navíc "obestavěný vzduch" nepotřebuje tolik údržby. V Praze byly ateliéry postaveny před 70 lety a pořád jsou vhodným místem pro natáčení. Kuba mluví v případě ateliérů v Bělehradě o návratnosti za osm až deset let.

V Bělehradě má vzniknout pět nových ateliérů a tři stávající by se měly rekonstruovat. "Ta dvě největší plánovaná studia budou mít po 2000 metrů čtverečních, v jednom z nich bude vnitřní bazén o 150 metrech čtverečních a s hloubkou až čtyři metry a s technologií pro podvodní natáčení. Vedle budou tři studia v rámci jedné budovy, každé s rozlohou 1800 metrů, budou se dát propojit na skoro šestitisícový ateliér," popisuje.

Kuba se neobává, že by se situace na trhu mohla během let, kdy se ateliéry staví, či brzy poté, otočit, a studia by neměla náplň. "Diváků, kteří budou platit poplatky vysílacím platformám, je na světě dané množství, ale obsah se točí pořád nový, je to jako perpetuum mobile, jsou na tom závislé miliony lidí a zdrojů financování. Někdy to zaplatí soukromý investor, někdy to platí různé dotační tituly, ale potřeba obsahu je obrovská," řekl.

O tom, že Srbsko filmaře přiláká, je přesvědčen. I proto, že když Sebre do studia Avala vstoupila, byly filmové pobídky v Srbsku 20 procent, dnes jsou 25 procent. V Česku zůstávají i přes velké volání odborníků na 20 procentech a jsou nejnižší v Evropě.

pošli na vybrali.sme.sk


Chcete zbohatnúť? Musíte si opakovať: Mám na to!

Chcete zbohatnúť? Musíte si opakovať: Mám na to!

Mnohých z nás v súčasnosti trápi finančná neistota a to bez ohľadu na sumu, aká sa nám mesačne pripisuje na účet. Máme pocit, akoby na nás svet kričal: „Nemáš dosť peňazí.“

Zomrel syn spisovateľa Tolkiena, ktorý sa staral o otcov odkaz

Zomrel syn spisovateľa Tolkiena, ktorý sa staral o otcov odkaz

Vo veku 95 rokov zomrel Christopher Tolkien, ktorý sa posledných niekoľko desiatok rokov venoval literárnemu odkazu svojho otca J. R. R. Tolkiena.

Mobilná aplikácia dokáže rozpoznávať huby a mapovať ich

Mobilná aplikácia dokáže rozpoznávať huby a mapovať ich

Študent Fakulty aplikovaných vied Západočeskej univerzity (ZČU) Lukáš Picek sa podieľal na vývoji mobilnej aplikácie Svampeatlas, ktorá vie rozpoznávať huby, mapovať ich a zdieľať súradnice s ostatnými užívateľmi. Aplikácia je výstupom rovnomenného projektu s dánskymi kolegami z kodanskej univerzity, dokáže rozpoznať 1400 druhov húb.

Študenti lekárskych fakúlt posielajú Ficovi otvorený list (VIDEO)

Študenti lekárskych fakúlt posielajú Ficovi otvorený list (VIDEO)

Študenti lekárskych fakúlt zverejnili vyhlásenie, v ktorom reagujú na prejav predsedu Smeru Roberta Fica na dnešnej programovej konferencii strany. 

Negatívnych článkov o Meghan je viac než pozitívnych (VIDEO)

Negatívnych článkov o Meghan je viac než pozitívnych (VIDEO)

O manželke britského princa Harryho Meghan vychádzalo dvakrát viac negatívnych článkov než pozitívnych.

Producentka Bonda vylúčila špekulácie, že agentom 007 bude žena (VIDEO)

Producentka Bonda vylúčila špekulácie, že agentom 007 bude žena (VIDEO)

Budúcim Jamesom Bondom bude opäť muž, a nie žena. Potvrdila to v rozhovore s magazínom Variety filmová producentka Barbara Broccoliová, ktorá stojí aj za najnovšou bondovkou, v ktorej hlavnú úlohu stvárnil opäť Daniel Craig.

Na twitteri bolo možné zacieliť reklamy na nenávistné skupiny

Na twitteri bolo možné zacieliť reklamy na nenávistné skupiny

Sociálna sieť Twitter umožňovala cieliť reklamy na používateľov aj podľa kľúčových slov ako "neonacista", "zástancovia belošskej nadradenosti" či "islamofob". Ukázal to nedávny experiment spravodajskej spoločnosti BBC, ktorej sa podarilo opakovane spustiť platené oznámenia s problematicky definovanou cieľovou skupinou. Platforma sa po upozornení redakcie ospravedlnila a uviedla, že problém odstránila.

Šéf maltskej polície rezignoval kvôli kauze zavraždenej novinárky

Šéf maltskej polície rezignoval kvôli kauze zavraždenej novinárky

Veliteľ maltskej polícii Lawrence Cutajar v piatok podal demisiu v súvislosti s prípadom zavraždenia novinárky Daphne Caruanaovej Galiziovej v roku 2017.

Admin stránky Harabina sa chválil spoluprácou s veľkými firmami, ktoré o ňom ani netušia

Admin stránky Harabina sa chválil spoluprácou s veľkými firmami, ktoré o ňom ani netušia

Chyba Facebooku odhalila nielen adminov mnohých stránok, ale aj pochybné praktiky jednej agentúry.

Salvador Dalí. Kniha o tajomstvách jeho života

Salvador Dalí. Kniha o tajomstvách jeho života

Tajný život Salvadora Dalího vyšla v roku 1942 vo francúzštine, potom ju preložili do angličtiny. Dalí knihu napísal tak ako maľoval – veľmi podrobne, metodicky vrstvil slová jedno na druhé, tretie vedľa štvrtého. Je to kniha plná fantázie, humoru, narcistických i sadistických priznaní.

Najčítanejšie