Novoročný príhovor pápeža Františka (VIDEO)

01.01.2020 21:04 | Stručne | VR

Príhovor pápeža Františka pred modlitbou Anjel Pána v novoročný sviatok Panny Márie Bohorodičky a 53. svetový deň pokoja 2020.

 

Drahí bratia a sestry, dobrý deň! A šťastlivý Nový rok!

Včera večer sme uzavreli rok 2019 ďakovaním Bohu za dar času a za všetko dobré, čo priniesol. Dnes začíname rok 2020 takým istým postojom vďaky a chvály. Nie je totiž samozrejmosť, že naša planéta opäť raz začína svoj beh okolo slnka a že my, ľudské bytosti môžeme ďalej na tejto planéte bývať. Nie je to samozrejmé, ale skôr „zázrak“, nad ktorým treba žasnúť a za ktorý nám treba ďakovať.

Prvý deň nového roka slávime v liturgii slávnosť Panny Márie Bohorodičky,

Panny z Nazareta, ktorá priviedla na svet Ježiša Krista, Spasiteľa. Toto dieťa je požehnaním od Boha pre každého muža a ženu, pre veľkú ľudskú rodinu a celý svet. Ježiš svet nezbavil zla, lež porazil zlo v jeho základoch. Jeho záchrana nie je teda magická, ale je to spása „trpezlivá“, čiže prináša so sebou trpezlivosť lásky, ktorá sa angažuje voči nespravodlivosti a zbavuje ju moci. Trpezlivosť lásky: láska nás robí trpezlivými. Koľkokrát stratíme trpezlivosť. Aj ja, a prosím o prepáčenie za zlý príklad zo včera. Preto keď kontemplujeme scénu Betlehema, očami viery vidíme obnovený svet, oslobodený od nadvlády zla, kde ako kráľ vládne Kristus, Božie Dieťa uložené v jasličkách.

Preto nás dnes Božia Matka požehnáva. A ako nás žehná Panna Mária? Ukazujúc nám svojho Syna. Berie ho do náručia, ukazuje nám ho a tým nás požehnáva. Požehnáva celú Cirkev, požehnáva celý svet. Ježiš je, tak ako spievajú anjeli v Betleheme, radosť pre celý svet, je slávou Boha a pokojom pre ľudí (porov. Lk 2,14). A z tohto dôvodu svätý pápež Pavol VI. zasvätil prvý deň v roku pokoju – je to Svetový deň pokoja: zasvätený modlitbe za pokoj, prehlbovaniu povedomia a zodpovednosti zaň. Posolstvo na rok 2020 je nasledovné: pokoj je cestou nádeje, cestou, na ktorej sa postupuje cez dialóg, zmierenie a ekologické obrátenie.

Upriamme teda svoj zrak na Matku a na jej Syna, ktorého nám ukazuje. Nechajme sa na začiatku roka požehnať! Dajme sa Márii požehnať jej Synom.

Ježiš je požehnaním pre všetkých tých, ktorých utláča jarmo otroctva, otroctiev morálnych i otroctiev materiálnych. Ježiš vyslobodzuje láskou. Tomu, kto stratil úctu k sebe samému a stal sa väzňom vo víre nerestí, Ježiš hovorí: Otec ťa miluje, neopustí ťa, s neochvejnou trpezlivosťou čaká, kedy sa vrátiš (porov. Lk 15,20). Tomu, kto sa stal obeťou nespravodlivosti a vykorisťovania a nevidí cestu von, Ježiš otvára dvere bratskej lásky, kde môže nájsť prívetivé tváre, srdcia i ruky ľudí, kde sa môže podeliť vo svojej zatrpknutosti a zúfalstve, a kde môže opäť získať dôstojnosť. Tomu, kto je vážne chorý a cíti sa byť opustený a klesá na mysli, tomu stojí Ježiš na blízku, nežne sa dotýka jeho rán, maže ho olejom útechy a mení slabosť na silu dobra, aby tak rozviazal zamotané uzly. Tomu, kto je vo väzení a hrozí mu, že sa uzavrie do seba, Ježiš nanovo otvára horizonty nádeje, počnúc malým lúčom svetla.

Drahí bratia a sestry, zostúpme z piedestálov našej pýchy – všetci máme pokušenie k pýche - a prosme o požehnanie svätú Bohorodičku, pokornú Božiu Matku. Ona nám dáva vidieť Ježiša: dajme sa požehnať, otvorme srdcia jeho láskavosti. Takto bude začínajúci sa rok cestou nádeje a pokoja, nie slovami, ale každodennými činmi dialógu, zmierenia a starostlivosti o stvorený svet.

(Preklad: Slovenská redakcia VR, Martina Korytiaková)O2 poľudštilo svoju zákaznícku linku. Od prvého momentu sa s vami bude rozprávať zamestnanec linky a nie automat (VIDEO)

O2 poľudštilo svoju zákaznícku linku. Od prvého momentu sa s vami bude rozprávať zamestnanec linky a nie automat (VIDEO)

O2 sa rozhodlo radikálne zmeniť zážitok, s akým sa zákazník najčastejšie stretáva pri volaní na zákaznícke linky. Preto v týchto dňoch pristúpilo k vypnutiu prednahratých hlášok, ktoré slúžili na navigovanie zákazníka a prináša priame spojenie so zamestnancom zákazníckej linky  už od začiatku hovoru. Zákazník tak po novom nebude musieť počúvať vopred nahraté dlhé zoznamy možností ani zadávať žiadne čísla v menu, ale hneď po vytočení čísla 949 je privítaný a spojený s najbližším voľným asistentom.

Začal proces, v ktorom herec Depp žaluje bulvárny denník

Začal proces, v ktorom herec Depp žaluje bulvárny denník

S čiernou šatkou zakrývajúcou ústa a nos dnes prišiel na súd v Londýne hrdina Pirátov z Karibiku a hollywoodsky herec Johnny Depp.

VÚB banka má novú kampaň s Petrou Polnišovou aj Evou Večerovou (VIDEO)

VÚB banka má novú kampaň s Petrou Polnišovou aj Evou Večerovou (VIDEO)

VÚB banka začiatkom júla spustila novú kampaň s názvom „Čo je v rodine to sa počíta“, ktorá sa odohráva v prostredí rodiny a susedov.

EÚ musí bojovať s nenávisťou na internete spoločne, povedala podpredsedníčka EK

EÚ musí bojovať s nenávisťou na internete spoločne, povedala podpredsedníčka EK

Európska únia potrebuje záväzné spoločné pravidlá, ktoré by prinútili internetové sociálne siete aktívne bojovať proti nenávistným prejavom a zároveň rešpektovať slobodu prejavu.

Špeciálna verzia festivalu – Nádych s Atmosférou – bude a až trikrát

Špeciálna verzia festivalu – Nádych s Atmosférou – bude a až trikrát

Výnimočné situácie si žiadajú výnimočné riešenia. Preto sa organizátori festivalu Atmosféra, ktorý sa koná v prekrásnom prostredí viníc neďaleko Hontianskych Nemiec, rozhodli priniesť festival k návštevníkom aj tento rok – avšak v komornejšej verzii s dôrazom na bezpečnosť. Miniséria podujatí Nádych s Atmosférou ovládne atmosférickú lúku v auguste 2020 dokonca trikrát!

RTVS prinesie seriálový hit Babylon Berlín (VIDEO)

RTVS prinesie seriálový hit Babylon Berlín (VIDEO)

Od pondelka 6. júla sa na obrazovky RTVS vráti populárny výpravný seriálový hit z dielne HBO - Babylon Berlín. RTVS odvysiela vždy dva diely za sebou každý pondelok o 22:00 na Dvojke.

Kníhkupecká sieť Panta Rhei má nového šéfa

Kníhkupecká sieť Panta Rhei má nového šéfa

Od 1. júla 2020 došlo k zmene vo vedení v spoločnosti Panta Rhei.

Automatické hlášky nahradili asistenti a asistentky, ohlasuje O2 v reklame (VIDEO)

Automatické hlášky nahradili asistenti a asistentky, ohlasuje O2 v reklame (VIDEO)

O2 sa rozhodla zmeniť komunikáciu so zákazníkmi.

Irán nevylúčil, že za požiarom v Natanze bol kybernetický útok

Irán nevylúčil, že za požiarom v Natanze bol kybernetický útok

Irán podnikne odvetu proti ktorejkoľvek krajine, ktorá spácha kybernetický útok na jeho jadrové zariadenia. Po štvrtkovom požiari v blízkosti továrne na obohacovanie uránu v Natanze to vyhlásil šéf iránskej civilnej obrany.

Bývalý redaktor Trendu sa vyjadruje za ministerstvo školstva

Bývalý redaktor Trendu sa vyjadruje za ministerstvo školstva

Tomáš Nejedlý, ktorý patril medzi skupinu redaktorov, s ktorými vydavateľstvo News and Media Holding počas pandémie koronavírusu ukončilo spoluprácu, už pracuje na ministerstve školstva.

Najčítanejšie