DÔLEŽITÉ: Ako sa starať o látkové rúška, čo s tými papierovými a ako fungujú respirátory (VIDEO) Reprofoto youtube MZČR

DÔLEŽITÉ: Ako sa starať o látkové rúška, čo s tými papierovými a ako fungujú respirátory (VIDEO)

22.03.2020 12:44 | Stručne | ČTK

Látkové rúška je možné podľa odborníkov opakovane používať po prepranie vo vode teplejšie ako 60 stupňov Celzia. Papierové sa musia po jednom použití vyhodiť. Na webe českého Štátneho zdravotného ústavu to uviedli českí špecialisti.

 

"Jednoduché papierové alebo látkové rúška poskytujú čiastočnú ochranu niekoľko desiatok minút, presnejšie do tej doby, než pôsobením vlastného dychu zvlhnú," uviedli lekári. Papierové je potrebné vyhodiť, látkové možno vyprať nad 60 stupňov Celzia, vyvariť alebo prežehliť.

Respirátory, ktoré poskytujú vyšší stupeň ochrany, lepšie tesnia a dlhšie chránia. Používať by ich mali najmä zdravotníci, ktorí sú vystavení vyššiemu riziku infekcie po dlhú časť svojej pracovnej doby. Pokiaľ ho má na sebe nakazený človek, chorobu môže ďalej šíriť. Tento typ ochrannej pomôcky má totiž ventil, ktorý vydychovaný vzduch nefiltruje. "Tento typ respirátora je určený pre ochranu zdravých osôb, ktoré sa nachádzajú v rizikovom prostredí. Naopak existujú respirátory s vdychovým ventilom, kde je uľahčený vdych a filtruje sa vydychovaný vzduch," napísali.

Respirátory majú rôzne triedy účinnosti podľa kvality filtrácie. Podľa odborníkov by tie s najvyššou ochranou mali mať zdravotníci v nemocniciach pri kontakte s nakazenými novým typom koronavírusu, na jednotkách intenzívnej starostlivosti, ARO, ale aj zubári, ktorí pri vŕtaní v ústach víria kvapôčky.

Na sociálnych sieťach sa v súčasnosti šíria výzvy rôznych organizácií vrátane nemocníc, ktoré žiadajú ľudí, ktorí si respirátory stihli pred začiatkom šírenia zaobstarať, aby im ich darovali. Napríklad Česká stomatologická komora vo vyhlásení uviedla, že ak bude nedostatok zdravotníckych pomôcok pokračovať, bude možné, že budú ordinácie uzavreté a ošetrenie budú len tí pacienti, ktorí prinesú vlastný respirátor.Trump pod pamätníkom exprezidentov kritizoval médiá i ničenie sôch

Trump pod pamätníkom exprezidentov kritizoval médiá i ničenie sôch

Veľa oslavných výrokov o minulosti a kultúre Spojených štátov, ale aj bojovne ladené pasáže o "ľavicovej kultúrnej revolúcii" či údajných snahách "vymazať históriu" obsahoval prejav amerického prezidenta Donalda Trumpa v predvečer Dňa nezávislosti.

Čína informovala o koronavíruse až po dvoch žiadostiach od WHO

Čína informovala o koronavíruse až po dvoch žiadostiach od WHO

Čína informovala o výskyte pľúcnej choroby vo Wu-chan až po dvoch žiadostiach vznesených Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO).

BBC prepustí 450 ľudí z britských televíznych kanálov a rádií

BBC prepustí 450 ľudí z britských televíznych kanálov a rádií

Britská vysielacia spoločnosť BBC prepustí 450 ľudí z regionálnych televíznych kanálov, rozhlasových staníc i z radov tých, ktorí vytvárajú spravodajský obsah na internete.

Kampaň Nebuď pirát so Sajfom od O2 získala ocenenie v celosvetovej PR súťaži (VIDEO)

Kampaň Nebuď pirát so Sajfom od O2 získala ocenenie v celosvetovej PR súťaži (VIDEO)

Na celosvetovej súťaži PR projektov SABRE Awards získala spoločnosť O2 Slovakia ocenenie v kategórii Telekomunikácie za kampaň Nebuď pirát, v rámci ktorej operátor poukazuje na nebezpečenstvo používania mobilných telefónov za volantom a mladých vodičov zároveň motivuje k ich zodpovednému využívaniu.

Súd začal riešiť požiadavku Agrofertu na ospravedlnenie od Českej televízie

Súd začal riešiť požiadavku Agrofertu na ospravedlnenie od Českej televízie

Soud se dnes začal zabývat žalobou, kterou se koncern Agrofert domáhá omluvy od České televize (ČT). Koncern tvrdí, že ČT poškodila jeho pověst, když ho ve dvou reportážích spojila s odvoláním ředitele příbramského finančního úřadu. Televize to odmítá. Trvá na tom, že reportáže byly pravdivé a vyvážené a že nebyly objektivně způsobilé k tomu, aby pověst Agrofertu poškodily.

Vo vedení VÚB banky majú posilu

Vo vedení VÚB banky majú posilu

Vrchný riaditeľ Antonio Bergalio, ktorý bol zodpovedný za úsek Financie, plánovanie a kontroling, sa po 6 rokoch vo VÚB banke, stane novým CFO v chorvátskej banke PRIVREDNA BANKA ZAGREB.

Do ČR sa vracajú zahraniční filmári, tých amerických pozýva aj minister

Do ČR sa vracajú zahraniční filmári, tých amerických pozýva aj minister

Do Česka se ve velké míře vracejí zahraniční filmové štáby.

Súd vyniesol rozsudok smrti nad novinárom kvôli protestom

V Iráne odsúdili na trest smrti novinára obvineného z podielu na rozpútanie protestov v roku 2017.

Záchrana pre všetky ženy vylúčené zo spoločnosti

Záchrana pre všetky ženy vylúčené zo spoločnosti

Príbeh o žene, ktorá vyhorela. Sebavedomá, svedomitá perfekcionistka, ktorá vie, čo chce dosiahnuť v živote a za svoje úsilie aj niečo očakáva. Jedného dňa však vyhorí a upadne do hlbokej depresie.

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie aj predsedu

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie aj predsedu

Rada Slovenského filmového ústavu (SFÚ) od 8. júna 2020 pracuje v novom zložení, jej dvoch nových členov vymenovala ministerka kultúry SR Natália Milanová.

Najčítanejšie