Šírenie koronavírusu môže podľa vedcov súvisieť so znečisteným ovzduším

Šírenie koronavírusu, ktorým sa po celom svete nakazilo viac ako 600.000 ľudí, môže súvisieť so znečistením ovzdušia. Vyplýva to zo štúdie publikovanej talianskymi vedcami, o ktorej informoval denník The Economist.

Odborníci sa domnievajú, že vírus SARS-CoV-2 sa môže prenášať aj za pomocou prachových častíc.

Odborníci zistili, že denná bilancia potvrdených prípadov nákazy v severnom Taliansku úzko súvisí s úrovňou znečistenia, čo môže mať dva rôzne dôvody. Ich hypotéza sa prikláňa k vysvetleniu, že pevné prachové častice v ovzduší môžu vírus prenášať na svojom povrchu. V Pádskej nížine je týchto častíc podstatne viac, než vo zvyšku krajiny.

Vedci vychádzali z predchádzajúcich štúdií, ktoré uvádzajú, že sa podobným spôsobom môžu šíriť aj iné vírusy - ako napríklad tie spôsobujúce chrípku, infekciu dýchacích ciest alebo osýpky.

Druhým vysvetlením pre koreláciu medzi oboma javmi môže byť tiež to, že vysoká koncentrácia prachových častíc v ovzduší zvyšuje náchylnosť k chorobám.

Štúdia Settiho tímu ešte neprešla recenznou fázou medzi inými odborníkmi v odbore. Táto prax nie je však u nových štúdií ohľadom vírusu SARS-CoV-2 ničím nevídaným, poznamenáva denník. Akademici vychádzajú z predpokladu, že pozdržanie publikácie výskumov je za súčasnej krízy doslova otázkou života a smrti.

Aj napriek tomu existuje šanca, že zníženie množstva pevných častíc v ovzduší prispeje k spomaleniu šírenia vírusu - podobne ako napríklad dobrovoľná sociálna izolácia, uzatvára The Economist