Talianka z Bergama: Umieračik počujeme denne, kostoly sú plné truhiel

31.03.2020 10:26 | Stručne | ČTK

Kostoly sú plné truhiel, mestom znejú bez prestávky sirény sanitiek a miestne noviny majú teraz smútočné oznámenia na desiatich až dvanástich stranách namiesto bežných dvoch.

 

Tak opísala v rozhovore s ČTK situáciu v severotalianskom meste Bergamo jedna z miestnych obyvateliek, tlmočníčka a prekladateľka Marianne Seminatiová. Kvôli šíreniu koronavírusu sa život v lombardskom meste s viac ako 120.000 obyvateľmi, ktoré je teraz spolu s neďalekú Brescia najviac postihnutým v Taliansku, prakticky zastavil. Tiež tridsiatnička Seminatiová zostáva kvôli strachu z nákazy s rodinou čo najviac doma. Karanténne opatrenia, ktoré v boji proti pandémii prijala talianska vláda, sú podľa nej správne, prišla ale príliš neskoro.

"Nebývam u žiadnej nemocnice a napriek tomu počujem neustále sirény sanitiek a umieračikom z kostolov ... Pohrebné ústavy nemajú voľné termíny. V mnohých kostoloch čaká aj sedem až osem desiatok rakiev na to, až ich uloží do zeme alebo spáli," hovorí Seminatiová. Najhoršie podľa nej je, že chorí zostávajú na lôžku sami a osamote ľudia i umierajú. "Rodiny je v nemocniciach samozrejme nesmú navštevovať a väčšinou už ani nedostanú správu o úmrtí. Svojich blízkych potom nevidí ani mŕtve. Telá sa hneď odvážajú, pohreby sa nesmú konať," opisuje situáciu obyvateľka Bergama.

Aj Seminatiová prišla kvôli koronavírusy o príbuzných a známych. "Moja teta zomrela pred pár týždňami. V niekoľkých posledných dňoch zomrel náš rodinný lekár a štyria ďalší ľudia, ktorých som dobre poznala," hovorí. Jedným z prvých, kto v jej okolí chorobe COVID-19 podľahol, bol farár z kostola, ktorý navštevuje. "To bol pre všetkých ohromný šok," vysvetľuje Seminatiová.

Talianska vláda kvôli šíreniu koronavírusy začala od začiatku marca prijímať stále prísnejšie opatrenia, až nakoniec pred troma týždňami zaviedla celoštátnej karanténu. Podľa Talianky Seminatiové sú vládne opatrenia proti šíreniu vírusu správna, "ale bohužiaľ nebola dosť rýchla". K zdržaniu v prijatie radikálnych opatrení v priemyselnej provincii Bergamo podľa nej prispelo aj to, že tu má sídlo mnoho významných podnikov. "Mali strach, že by poškodili hospodárstvo. Hovorili: Všetko je pod kontrolou, môžeme ďalej pracovať. Kým sa všetko kontrole nevymknulo," hovorí.

Podľa Seminatiové by ale nebolo správne postup úradov kritizovať, lebo nikto nemohol tušiť, ako vážna situácia bude. Ani ona podľa svojich slov takýto vývoj nečakala. "Na začiatku som verila tomu, čo sa hovorilo: je to len normálne chrípka, komplikovaný priebeh má iba v niektorých špecifických prípadoch," hovorí. "Vôbec to ale nie je normálne chrípka ... Teraz už by som to tak nepodceňovala," dodáva. Vzhľadom na vývoj v Taliansku vraj nedokáže pochopiť, ako mohli niektoré iné krajiny tak dlho otáľať s prísnymi krokmi.

Seminatiová je s manželom a rok a pol starým synom teraz už viac ako tri týždne v domácej karanténe. Ako tlmočníčka a prekladateľka by vraj síce mohla pracovať z domova, práca pre ňu ale teraz veľa nie je. Bez živobytie sa ocitla aj rad jej príbuzných, priateľov a známych. Región Lombardia, v ktorom Bergamo leží, je pritom hospodárskym motorom Talianska. "Hospodárske škody sú už teraz obrovské," hovorí Seminatiová. Zároveň podľa nej ale teraz ešte nenastala doba strachovať sa o ekonomické dopady pandémie.

"Absolútna prioritou je teraz prekonať krízu a dosiahnuť, aby neumieralo toľko ľudí," zdôrazňuje a priznáva, že najväčší strach má teraz o život a zdravie svojich rodičov. "Ak sa nakazí, je mi jasné, že ich šance na prežitie je veľmi malá," hovorí. Na návštevu preto k rodičom radšej vôbec nechodí.

Kvôli šíreniu koronavírusy v rodnom meste sa Seminatiová radšej vzdala aj športu a na nákupy potravín chodí čo najmenej. "Mám strach chodiť do supermarketu, pretože je to teraz ešte nebezpečné," hovorí. Podobne na tom je valné väčšina obyvateľov Bergama, ktorí podľa nej na rozdiel napríklad od obyvateľov južnej časti Talianska chápu, aké dôležité je zostať doma. "Na juhu si pravdepodobne všetci myslia, že koronavírus je ďaleko a im sa nemôže nič stať. To sme si tu na severe ale taky všetci mysleli," varuje. Nemocnice na juhu Talianska podľa nej pritom nie sú tak dobre vybavené a pripravené na záťaž, akú pandémie COVID-19 prináša.

V súčasnej situácii nie je podľa Seminatiové ľahké zachovať si pozitívny myseľ a neplakať, keď je toľko ľudí okolo chorých, alebo dokonca zomrelo. Iskru nádeje ale vidí v posledných dátach o vývoji pandémie v jej meste. "V posledných dňoch sa situácia trochu lepšia: počet nových prípadov ďalej rastie, ale trochu pomalšie ako predtým," hovorí. "Ešte zďaleka ale nie sme na konci," upozorňuje Talianka z Bergama.Nora Gubková bude vo vedení rozhlasového spravodajstva

Nora Gubková bude vo vedení rozhlasového spravodajstva

Bývalá dlhoročná hovorkyňa Nora Gubková len pred pár dňami nastúpila do RTVS ako editorka a už mieri medzi šéfov spravodajstva.

Rezník zosadil vedenie televízneho spravodajstva RTVS

Rezník zosadil vedenie televízneho spravodajstva RTVS

V RTVS v televíznej časti spravodajstva a publicistiky to posledné dni vrie. Medzi členmi vedenia spravodajstva sú nezhody. Až také, že ich riešila Rada RTVS.

Abstinujúci gambler prehovoril o svojej závislosti

Abstinujúci gambler prehovoril o svojej závislosti

„Nevenujem majiteľom ani prevádzkovateľom stávkových kancelárií.“ Píše v úvode knihy Gambler samotný autor. Aj on

Markíza bude mať špeciálny večer - Spolu pre Slovensko (VIDEO)

Markíza bude mať špeciálny večer - Spolu pre Slovensko (VIDEO)

Televízia Markíza odvysiela v nedeľu, 7. júna 2020, so začiatkom o 20:30 charitatívny večer s názvom Spolu pre Slovensko. V spolupráci so Slovenskou sporiteľňou prinesie na obrazovky program, v rámci ktorého sa známe osobnosti predstavia spoločne s hrdinami z prvej línie v boji s COVID-19.

Moderátorka BBC skončila potom, čo premiéra kritizovala za poradcu

Moderátorka BBC skončila potom, čo premiéra kritizovala za poradcu

Moderátorka britskej vysielacej spoločnosti BBC dočasne skončila s účinkovaním vo svojej relácii potom, čo sa kriticky vyjadrila k súčasnej afére premiérovho poradcu Dominika Cummingsa.

Riaditeľ ČT: Časti poslancov vyhovuje stupňujúci sa tlak na ČT

Riaditeľ ČT: Časti poslancov vyhovuje stupňujúci sa tlak na ČT

 

Generálního ředitele České televize (ČT) Petra Dvořáka výsledek dnešní volby do Rady ČT nepřekvapil. Část poslanců se podle něj dlouhodobě netají tím, že jim vyhovuje, když se tlak na ČT a její nezávislost stupňuje. Dvořák to uvedl ve stanovisku zveřejněném na twitteru České televize. Sněmovna zvolila do Rady ČT ekonomku Hanu Lipovskou, novináře Pavla Matochu a moderátora Lubomíra Veselého známého pod jménem Luboš Xaver Veselý.

"Výsledek volby pro mě není překvapivý. Část poslanců se dlouhodobě netají tím, že jí vyhovuje stav, kdy se tlak na Českou televizi a její nezávislost stupňuje, k čemuž má možná směřovat i personální obměna Rady ČT," uvedl Dvořák.

O této skutečnosti podle něj svědčil nedávný dopis předsedy sněmovního volebního výboru Stanislava Berkovce (ANO) o kandidátech do rady. Berkovec v e-mailu u kandidátů například analyzoval, zda případné zvolení vzbudí protesty médií a zda by mohli v radě zastupovat zájmy generálního ředitele.

"Nemohu tak nyní jako ředitel televize, kterou Rada ČT kontroluje, vyslovit nic jiného než víru v to, že přístup všech jejích členů k České televizi bude konstruktivní, objektivní a bude respektovat zákon a Kodex ČT," dodal Dvořák.

Většina opozice výsledek volby kritizuje. ODS jej považuje za ohrožení svobody a nezávislosti fungování veřejnoprávního média. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše je volba výsledkem nedůstojného politického handlu. Místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík považuje volbu za alarmující a za ohrožení nezávislosti jednoho ze stěžejních pilířů demokracie. TOP 09 hovořila o černém dni pro svobodu českého mediálního prostředí a ČT jako takovou. Rozčarování dal najevo i poslanec koaliční ČSSD Roman Sklenák.

Rada ČT je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do působnosti rady náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu.

Online účet zadarmo cez Georgea propaguje známy herec (VIDEO)

Online účet zadarmo cez Georgea propaguje známy herec (VIDEO)

Slovenská sporiteľňa prichádza s novou kampaň, ktorou tvárou je herec Marián Mitáš.

4ka naďalej rozširuje svoje pokrytie, jej signál pribudol vo vyše troch desiatkach miest a obcí

4ka naďalej rozširuje svoje pokrytie, jej signál pribudol vo vyše troch desiatkach miest a obcí

Mobilný operátor 4ka má opäť dobré správy pre svojich klientov. V týchto týždňoch zvýšil svoje pokrytie na 80% populácie, pre ktorých je odteraz k dispozícii najmodernejšia LTE sieť.

RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

Na stredu 27. mája je naplánovaný štart misie Demo-2 do vesmíru. Od roku 2011, čo bol ukončený program letu raketoplánov do vesmíru, je to prvýkrát čo poletí americká posádka do vesmíru z americkej pôdy na americkom zariadení, ale aj prvýkrát, čo ľudí do vesmíru dopraví súkromná spoločnosť.

Zuzana Čaputová bude večer na Markíze  (VIDEO)

Zuzana Čaputová bude večer na Markíze (VIDEO)

Televízia Markíza odvysiela dnes večer so začiatkom o 20:30 ďalšie vydanie spravodajského špeciálu Koronavírus: Mimoriadna relácia.

Najčítanejšie