Nie všetci, ktorí prekonajú VOCID-19, si vytvoria protilátky, tvrdia vedci

08.04.2020 21:17 | Stručne | ČTK

Šanghajští vedci zistili, že krv niektorých pacientov, ktorí sa zotavili z choroby covid-19, vykazuje veľmi malú koncentráciu protilátok proti koronavírusu, u niektorých neboli protilátky zistené vôbec. Výsledok štúdie by mohol mať dopad na vývoj vakcíny alebo poznatky o kolektívnej imunite, uviedol hongkonský denník South China Morning Post.

Výskum vykonali odborníci zo šanghajskej univerzity Fu-tan, ktorí podrobili rozboru krvné vzorky 175 pacientov prepustených zo šanghajskej nemocnice. U približne tretiny z nich bolo neočakávane nízke množstvo protilátok, ktoré by na zneškodnenie koronavírusu nestačilo, a u desiatich nebolo možné prítomnosť protilátok preukázať. Nízku hladinu protilátok mali mladí ľudia a koncentrácia rástla s vekom.

"Odborníci, ktorí pracujú na vakcíne, by mali týmto prípadom venovať osobitnú pozornosť," hovorí vedúci výskumného tímu Chuang Ťing-che. Ak koronavírus u niektorých pacientov nedokáže tvorbu protilátok vyvolať, nedokáže to ani jeho slabší variant obsiahnutý vo vakcíne, vysvetľuje.

Riziko, že by sa u ľudí s nízkou hladinou protilátok mohlo ochorenie znovu rozvinúť alebo že by sa mohli opätovne nakaziť, ale musí preskúmať ďalšie štúdie, upozornili vedci. Tiež k tomu, aby sa dalo povedať, čo presne závery štúdie znamenajú pre kolektívnu imunitu, bude treba viac dát z ďalších častí sveta, hovorí Chuang Ťing-che.

Ľudia vo vekovej skupine 60-85 rokov vykazovali približne trikrát vyššie množstvo protilátok ako pacienti v skupine 15-39 rokov. Vedci skúmali iba pacientov s miernymi príznakmi, pretože tí, ktorí boli na jednotkách intenzívnej starostlivosti, mohli získať protilátky z darovanej krvnej plazmy.

Protilátky sú zložité bielkoviny vytvárané imunitným systémom. Dokážu rozpoznať a zneškodniť cudzorodé antigény, v tomto prípade koronavírus. Koronavirové protilátky vie zachytiť bodec na povrchu vírusu a zabrániť mu v tom, aby sa prichytil na ľudskej bunke a následne do nej prenikol.

Pacienti, u ktorých neboli protilátky rozpoznané, zrejme porazili covid-19 inými mechanizmami imunitného systému, avšak zatiaľ nie je presne jasné, akými. Pritom ochorenie u nich pretrvávalo podobnú dobu ako u tých, ktorí mali vyššiu koncentráciu protilátok.

Veľa otázok ohľadom koronavírusov zostáva nezodpovedaných, napríklad ako sa vírus preniesol zo zvierat na človeka, prečo niektorí nakazení nemajú príznaky choroby a ako je možné, že u časti pacientov, ktorí sa uzdravia, môžu testy prítomnosť koronavírusy znovu dokázať, pripomína South China Morning Post.

Čínsky vládny poradca pre vedu Wang Čchen v pondelok uviedol, že je príliš skoro na to, aby Čína nad koronavírusom vyhlásila víťazstvo, aj keď má teraz vírus pod kontrolou. "V tejto chvíli nedokážeme povedať, či sa z koronavírusu stane niečo ako sezónna chrípka, chronické ochorenie ako žltačka typu B, alebo či úplne vymizne podobne ako SARS," citovali Wanga vládne noviny Science and Technology Daily.Matej Tóth vybavil deťom telesnú na doma (VIDEO)

Matej Tóth vybavil deťom telesnú na doma (VIDEO)

Počas pandémie sa na Slovensku zatvorili školy, prerušila činnosť športových klubov a zrušili sa športové podujatia. Táto situácia sa dotkla aj tréningov O2 Športovej akadémie Mateja Tótha, ktoré boli z bezpečnostných dôvodov zrušené do konca školského roka. V čase, kedy je dôležité zostať zdravý, ale zároveň v bezpečí domova, sa O2 spolu s O2 Športovou akadémiou Mateja Tótha rozhodli priniesť projekt „Telesná na doma“.

Formula 1 potvrdila začiatok odloženej sezóny, prinášame podrobný program

 

Nový ročník majstrovstiev sveta Formuly 1, ktorý bol odložený kvôli pandémiu koronavírusu, odštartuje za mesiac v Rakúsku. Dnes o tom informovalo vedenie šampionátu a súčasne zverejnilo kalendár úvodných ôsmich pretekov sezóny.

Majstrovstvá, ktoré mali pôvodne odštartovať v marci, začnú 5. júla Veľkou cenou Rakúska. Týždeň nato sa na okruhu vo Spielbergu pôjde znova, potom sa formula presunie do Maďarska. Nasledovať budú dva preteky v Silverstone a Veľké ceny Španielska, Belgicka a Talianska, kde by sa malo ísť 6. septembra.

Podľa vyhlásenia na webe Formuly 1 sa zatiaľ všetky preteky pôjdu bez divákov a za prísnych hygienických opatrení. Konečný program seriálu by mal byť zverejnený v najbližších týždňoch. Uskutočniť sa má 15 až 19 závodov a majstrovstvá by malo skončiť v decembri.

"V posledných týždňoch sme neustále rokovali so všetkými partnermi vrátane stajní a Medzinárodnej automobilovej federácie, aby sme pripravili úvodnú časť kalendára pre sezónu 2020 a mohli za čo najbezpečnejších podmienok začať pretekať," uviedol na webe šéf seriálu Chase Carey.

"Sezóna síce odštartuje bez divákov na pretekoch, ale veríme, že v najbližších mesiacoch bude situácia už natoľko bezpečná, že ich budeme môcť znova privítať späť. Sme presvedčení, že návrat Formuly 1 urobí radosť športovým fanúšikom na celom svete," dodal.

Zatiaľ známy program sezóny Formuly 1:

5. júla: Veľká cena Rakúska (Red Bull Ring, Spielberg),
12. júla: Veľká cena Štajerska (Red Bull Ring, Spielberg),
19. júla: Veľká cena Maďarska (Hungaroring, Budapešť),
2. augusta: Veľká cena Británia (Silverstone),
9. augusta: Jubilejný Veľká cena k výročiu 70 rokov F1 (Silverstone),
16. augusta: Veľká cena Španielska (Circuit de Catalunya, Barcelona),
30. augusta: Veľká cena Belgicka (Spa-Francorchamps),
6. septembra: Veľká cena Talianska (Monza).

Počítačová hra s Hitlerom v Moskve rozhnevala Kremeľ (VIDEO)

Počítačová hra s Hitlerom v Moskve rozhnevala Kremeľ (VIDEO)

Kremeľ dnes obvinil ukrajinskú firmu vyvíjajúcu počítačové hry z glorifikácie nacizmu.

RTVS odvysiela prejav Zuzany Čaputovej a mimoriadne štúdio (VIDEO)

RTVS odvysiela prejav Zuzany Čaputovej a mimoriadne štúdio (VIDEO)

Prezidentka SR Zuzana Čaputová predstúpi v piatok 5. júna o 9:00 pred parlament so správou o stave republiky, prvou od svojho nástupu do funkcie.

12 slovenských médií získalo podporu z krízového fondu Google

12 slovenských médií získalo podporu z krízového fondu Google

Pandémia rapídne zasiahla mediálne odvetvie po celom svete a niektoré lokálne vydavateľstvá museli v posledných týždňoch pristúpiť k prepúšťaniu zamestnancov, ku škrtaniu rozpočtov a v niektorých prípadoch aj k ukončeniu činnosti.

UPC zaraďuje balíček s 8 ruskými TV stanicami

UPC zaraďuje balíček s 8 ruskými TV stanicami

Spoločnosť UPC okrem rôznych žánrových balíčkov ponúka tiež Nemecký, Maďarský a po novom aj Ruský balíček

Železnice majú novú hovorkyňu

Železnice majú novú hovorkyňu

Od 1. júna majú Železnice Slovenskej republiky novú hovorkyňu.

EÚ ponúka obciam možnosť získať verejné Wi-Fi zadarmo

EÚ ponúka obciam možnosť získať verejné Wi-Fi zadarmo

V stredu 3. júna komisia vyhlási štvrtú výzvu na predkladanie žiadostí do iniciatívy WiFi4EU.

Minister školstva sa na Markíze stretne zoči-voči riaditeľom škôl (VIDEO)

Minister školstva sa na Markíze stretne zoči-voči riaditeľom škôl (VIDEO)

Dnes večer, v utorok 2. júna, televízia Markíza sa bude v mimoriadnej relácii venovať návratu detí do škôl.

Slovenská sporiteľňa otvorila svoju prvú bezhotovostnú pobočku (FOTO)

Slovenská sporiteľňa otvorila svoju prvú bezhotovostnú pobočku (FOTO)

V turbulentnom období pandémie koronavírusu sa Slovenská sporiteľňa rozhodla otvoriť svoju prvú bezhotovostnú pobočku s modernou samoobslužnou zónou, ktorá bude klientom k dispozícií 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

Najčítanejšie