Vedci sa blížia k odpovedi, ako smrtiaci je COVID-19

23.07.2020 11:28 | Stručne | ČTK

Po šiestich mesiacoch od začiatku pandémie odborníci hľadajú odpoveď na jednu zo základných otázok týkajúcich sa koronavírusu: Ako je choroba covid-19 vlastne smrtiaca? Vedci najprv analyzovali údaje o šírení nákazy na výletných lodiach a neskôr prieskumy tisícov ľudí v ohniskách covidu-19. Teraz vykonali desiatky štúdií, aby vypočítali úmrtnosť nakazených s touto chorobou, napísal spravodajský server The Wall Street Journal.

Tento výskum, ktorý započítal úmrtia z celkového počtu nakazených vrátane neohlásených prípadov, naznačuje, že covid-19 zabíja asi 0,3 až 1,5 percenta nakazených ľudí. Väčšina štúdií spresňuje tento podiel na 0,5 až jedno percento. To znamená, že z každých 1000 nakazených ľudí päť až desať priemerne zomrie.

Tento odhad naznačuje, že nový koronavírus je smrteľnejší ako bežná sezónna chrípka, ale nie je tak smrtiaci ako ebola a ďalšie nákazlivé choroby, ktoré sa objavili v posledných rokoch. Koronavírus ale zabíja viac ľudí ako smrtelnějšie choroby, čiastočne preto, že je nákazlivejší.

"Nejde len o to, aká je úmrtnosť medzi nakazenými. Ide aj o to, ako nákazlivá daná choroba je - a covid-19 je veľmi nákazlivý," povedal Eric Toner, lekár pohotovostný medicíny a vedec Strediska Johnsa Hopkinsa pre zdravotnú bezpečnosť, ktorý študuje pripravenosť zdravotnej starostlivosti na epidémie a nákazlivé choroby. "Práve kombinácia úmrtnosti a nákazlivosti robí z covidu-19 tak nebezpečnú chorobu," dodal.

Zdravotné úrady a vedci sa snažia zistiť úmrtnosť na covid-19, aby lepšie pochopili riziká tejto choroby, aby odhadli, koľko ľudí na ňu môže zomrieť, a zaviedli potrebné opatrenia na ochranu verejného zdravia.

Avšak zistiť tento údaj je náročné, pretože značný počet nakazených nemá žiadne symptómy, alebo len málo, prípadne vôbec neboli testovaní. Úmrtnosť tiež súvisí s takými faktormi, ako je vek dotyčného a prístup k zdravotnému systému.

Vírusom SARS-CoV-2 sa po celom svete nakazilo viac ako 15 milióna ľudí, z ktorých viac ako 609.000 zomrelo - takmer štvrtina v USA, ako vyplýva z údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa. To znamená, že z potvrdených prípadov na svete zomrelo zhruba 4,2 percenta nakazených.

Percento úmrtia medzi potvrdenými prípadmi nákazy je vyššie, než percento úmrtí medzi celkovým počtom nakazených, pretože mnoho miernejších a asymptomatických prípadov covidu-19 sa do štatistík nedostane, uvádzajú vedci.

V júni oficiálni činitelia amerických Stredísk pre kontrolu a prevenciu chorôb odhadli, že na začiatku mája na každý potvrdený prípad covidu-19 pripadlo zhruba desať nepotvrdených. "Naozaj ťažká úloha predstavuje zistiť, koľko ľudí bolo nakazených," povedala Lucy Okellová z Kráľovskej univerzity v Londýne, ktorá v štúdii zverejnenej v marci odhadla úmrtnosť na covidu-19 v Číne na 0,66 percenta.

Aby získali údaje pre zistenie úmrtnosti, vezmú niektorí vedci počet známych prípadov nákazy a obetí, a potom odhadnú podiel neupravených alebo asymptomatických prípadov. Avšak aj v počtoch obetí môžu chýbať nezistené prípady ľudí, ktorí zomreli s covidom-19 - a tiež to musia vedci vziať do úvahy.

Iní vedci zakladajú svoje odhady na výsledkoch testov protilátok, ktoré skúmajú krv účastníkov a zisťujú, či boli nakazení. Ale aj údaje z testovania protilátok majú svoje nedostatky, pretože sa vedci stále snažia pochopiť imunitnú reakciu na vírus.

"Povedať, že niekedy budeme mať jeden absolútne pravdivý odhad, je chybné. Môžeme získať predstavu o celkovom trende, ale musíme mať na pamäti, že sa môže meniť a kolísať," povedala Lea Meroneová, lekárka a zdravotná ekonómka austrálskej Univerzity Jamesa Cooka. "Všetko závisí od kontextu."

Úmrtnosť sa líšia - a často výrazne - v závislosti od takých faktorov, ako je vek, pohlavie a zdravotný stav. Prístup k zdravotnej starostlivosti a jej kvalita tiež môžu hrať úlohu.

Lepšia liečba v budúcnosti by mohla úmrtnosť znížiť, ale preťažený nemocničný systém ju môže naopak zvýšiť, uviedol Gideon Meyerowitz-Katz, epidemiológ Univerzity vo Wollongong.

Pomer úmrtnosti okolo 0,6 percenta je šesťkrát vyšší, než 0,1 percento u bežnej sezónnej chrípky. Choroby, ako je SARS, MERS či ebola, sú oveľa smrtelnejšie - úmrtnosť na ne dosahuje zhruba desať až 50 percent. Na tieto choroby ale zomrelo oveľa menej ľudí, než na covid-19, pretože nie sú ani zďaleka tak nákazlivé alebo rozšírené; na SARS zomrelo 774 ľudí, na MERS 858 a Ebolu podľahlo viac než 11.300 ľudí.O aktivity TikToku sa zaujíma už aj Twitter

O aktivity TikToku sa zaujíma už aj Twitter

Americká internetová spoločnosť Twitter prejavila záujem o prevzatie aktivít čínskej aplikácie pre zdieľanie krátkych videí TikTok v Spojených štátoch.

CNN Prima News nebude vysielať spravodajskú relaciu Hlavní Zprávy

CNN Prima News nebude vysielať spravodajskú relaciu Hlavní Zprávy

Televizní skupina Prima v příštích týdnech stáhne svou hlavní zpravodajskou relaci Hlavní zprávy ze CNN Prima News, dále ji bude vysílat už jen na stanici Prima.

Novou šéfkou tlačového oddelenia ministerstva kultúry je dlhoročná novinárka

Novou šéfkou tlačového oddelenia ministerstva kultúry je dlhoročná novinárka

Aj tlačové oddelenie ministerstva kultúry, na čele ktorého je nominantka OĽaNO Natália Milanová, prešlo po voľbách zmenou.

Znížená mobilita Slovákov vyplývajúca z opatrení v koronakríze sa naplno prejavila v polročných výsledkoch skupiny O2

Znížená mobilita Slovákov vyplývajúca z opatrení v koronakríze sa naplno prejavila v polročných výsledkoch skupiny O2

Počet zákazníkov operátora O2 dosiahol koncom júna už takmer 2,16 mil., čo je o 4% viac ako pred rokom. Výnosy skupiny O2 na Slovensku, ktorá zahŕňa aj výsledky spoločnosti O2 Business Services, dosiahli koncom júna 138 mil. eur, čo je medziročne menej o 6%. Do polročných výnosov sa tak naplno premietla už aj situácia spojená so šírením koronavírusu na Slovensku a štátnych opatrení k jeho zamedzeniu, ako aj tretinový pokles ceny prepojovacích poplatkov. Zisk skupiny O2 pred úrokmi a zdanením (EBITDA) medziročne stúpol o necelé 2% na 58 mil. eur.

Nova chystá nové díly Špecialistov aj svadobný sociálny experiment (VIDEO)

Nova chystá nové díly Špecialistov aj svadobný sociálny experiment (VIDEO)

Televize Nova chystá na podzim nové díly krimi seriálu Specialisté, na obrazovky se po několikaměsíční pauze způsobené koronavirem vrátí seriál Ulice.

Domáce spravodajstvo v RTVS bude riadiť bývalá hovorkyňa a redaktorka

Domáce spravodajstvo v RTVS bude riadiť bývalá hovorkyňa a redaktorka

Do vedenia televízneho spravodajstva prichádza Slávka Gáborová.

New York Times klesol zisk o 6%, tržby z digitálu prevýšili tlač

New York Times klesol zisk o 6%, tržby z digitálu prevýšili tlač

Americkému vydavateľovi novín The New York Times (NYT) klesol v druhom štvrťroku čistý zisk o šesť percent na 23,7 milióna dolárov. Tržby digitálnej divízie prvýkrát prevýšili tržby z tlačenej verzie novín. Celkové tržby sa síce znížili, ale prekonali odhady analytikov.

Zbierka na pomoc obyvateľstvu Libanonu po tragickom výbuchu v Bejrúte

Zbierka na pomoc obyvateľstvu Libanonu po tragickom výbuchu v Bejrúte

Platforma Ambrela, združujúca 27 humanitárnych a rozvojových organizácií na Slovensku, prináša zoznam verejných zbierok svojich členov na podporu obyvateľstva Libanonu po utorkovej masívnej explózii v Bejrúte. Do zdieľania výzvy či priamej finančnej pomoci sa môže zapojiť každý z nás.

EÚ podporí projekty v oblasti kybernetickej bezpečnosti

EÚ podporí projekty v oblasti kybernetickej bezpečnosti

Na poslednom samite európskych lídrov sa riešila aj oblasť kybernetickej bezpečnosti, ktorej Európska únia prikladá obrovszvýšený záujem.

Na NBÚ vzniklo pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie

Na NBÚ vzniklo pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie

Národný bezpečnostný úrad zriadil začiatkom júla tzv. Pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie (PHHD). Po ministerstve zahraničných vecí ide o druhú štátnu inštitúciu, ktorá sa chystá systematicky sledovať, vyhodnocovať, analyzovať a reagovať na informačné operácie zamerané na šírenie potenciálne škodlivých informácií.

Najčítanejšie