Rusko vyhostilo troch slovenských diplomatov

Rusko v odvete za vyhostenie troch ruských diplomatov zo Slovenska vypovedalo troch diplomatických pracovníkov slovenského veľvyslanectva v Moskve. Oznámila to dnes agentúra TASS s odvolaním sa na ruské ministerstvo zahraničia. Rusko sľubovalo "zrkadlovú odpoveď" hneď 10. augusta, kedy hovorca slovenského ministerstva zahraničia médiám potvrdil, že Slovensko vyhostilo trojicu ruských diplomatov. Podľa médií pracovali pre ruské tajné služby a Slovensko ich vypovedalo v súvislosti s minuloročnou vraždou Čečenca Zelimchana Changošviliho v Berlíne.

Ruské ministerstvo zahraničia si dnes predvolalo slovenského veľvyslanca, ktorému vyjadrilo "rozhodný protest v súvislosti s neodôvodneným vyhostením troch diplomatických pracovníkov ruského veľvyslanectva na Slovensku". Na tento "nepriateľský krok Bratislavy, odporujúci tradičnému duchu konštruktívneho rozvoja vzťahov", ruská strana odpovedala podľa princípu reciprocity vyhostením troch českých diplomatov.

Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov hneď 11. augusta naznačil, že Bratislava konala pod vplyvom Spojených štátov.

Minuloročná vražda Čečenca s gruzínskym občianstvom Zelimchana Changošviliho vyvolala napätie v nemecko-ruských vzťahoch. Štyridsaťročný muž prišiel o život 23. augusta, keď ho vo štvrti Moabit neďaleko centra Berlína útočník z bezprostrednej blízkosti zozadu opakovane strelil do hlavy. Podozrivého Rusa zadržala polícia v ten istý deň. Teraz je vo väzbe a súd s ním by mal začať ešte tento rok.

Rusko podiel na vražde odmieta. Nemecké najvyššie štátne zastupiteľstvo je ale presvedčené, že si vraždu objednala Moskva.

Spolupáchateľ Changošviliho vraždy sa podľa zistení investigatívneho webu Bellingcat do Nemecka dostal vďaka slovenským vízam. Toto vízum získal na konzuláte v Petrohrade pod falošným menom.

Lavrov na tlačovej konferencii so svojím nemeckým náprotivkom podľa agentúry Interfax uviedol, že nie je vylúčené, že vo vyhostení ruských diplomatov zo Slovenska majú prsty Spojené štáty. Slovensko pritom šéf ruskej diplomacie označil za "priateľskú krajinu", s ktorou Moskva nikdy nemala "politický problém".