Čaputová: S obavami sledujem zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu

23.09.2020 12:34 | Stručne |

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v súvislosti s vysokým nárastom ochorení COVID-19 zverejnila na facebooku tento status.

S obavami sledujem zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu u nás aj za hranicami Slovenska. Pozvala som preto včera do Prezidentského paláca našich popredných epidemiológov a epidemiologičky spolu s hlavným hygienikom. Podľa ich expertného stanoviska situácia nie je dobrá a najbližšie týždne a mesiace sa budeme stretávať s rastúcim počtom infikovaných, aj s negatívnymi dopadmi na kapacitu nemocníc a vyťažením zdravotného personálu.
Dobrou správou je, že Slovensko začalo obstarávať nový antigénový test na Covid-19, ktorého výsledky sú dostupné do pár minút. Prisľúbila som v tomto procese aj svoju pomoc, aby Slovensko zadovážilo tieto testy čo najskôr, rovnako ako aj pri zabezpečovaní liečiv. Rýchle testovanie, s výsledkom do pár minút, umožní ľuďom žiť slobodnejšie vďaka dostupnosti rýchleho výsledku.
Pre dobré zvládnutie aktuálnej situácie ale nestačí len zlepšenie testovania. Potrebné je zlepšiť samotnú komunikáciu zo strany štátu a jeho inštitúcii. Tomu by pomohlo niekoľko princípov, ktoré som zopakovala aj na tomto stretnutí:
· Opatrenia by nemali byť prekvapením pre verejnosť a majú byť predvídateľné. Tak ako sme mali jasný plán uvoľňovania po prvej vlne, mali by sme vedieť ľuďom dopredu ukázať, aké opatrenia štát zavedie ak sa situácia zhorší.
· Opatrenia, ktoré štát zavádza, musia vychádzať z dát a odborných posudkov expertov a expertiek. Ich autorita je dnes veľmi dôležitá.
· Opatrenia by mali byť zrozumiteľné a férové, to znamená pre prípady s rovnakým rizikom šírenia vírusu by mali platiť aj rovnaké obmedzenia.
· Prezentovať verejnosti by sme mali len opatrenia, ktoré sú definitívne a majú aj najvyššiu politickú podporu. Aby sa nám nestávalo, že v éteri koluje množstvo opatrení a nie je jasné, ktoré z nich a kde vlastne platia. Neprehľadnosť a nezrozumiteľnosť opatrení vždy bude zdrojom odporu verejnosti.
· V boji s pandémiou je okrem odbornosti veľmi dôležitý aj efektívny manažment prijímania rozhodnutí a ich výkonu. V nadväznosti na to je rovnako dôležitá komunikácia s verejnosťou a zodpovednosť za ňu. Náš spoločný úspech teda stojí na dvoch pilieroch, manažovanie zo strany štátu a zodpovednosť, solidarita každého z nás. Potrebujeme si znovu a znovu pripomínať, že zmyslom tohto úsilia je ochrana zdravia a životov tých najzraniteľnejších.
· Prijímanie opatrení je potrebné naviazať na rýchle a efektívne kompenzovanie strát. Obzvlášť to platí teraz v oblasti kultúry a športu pretože ide o profesie a segmenty, ktorým sa po prvej vlne nepodarilo pomôcť dostatočne.
Prvú vlnu sme zvládli aj za cenu, že sme dočasne a na nevyhnutnú mieru obmedzili všetky naše sociálne kontakty a tiež za cenu dočasného utlmenia našej ekonomiky. Nikto si dnes neželá, aby sa to zopakovalo znovu. Je teraz len v našich rukách aby sme tvrdým opatreniam dokázali predísť. Chce to však od každého z nás väčšiu mieru obozretnosti, vyhýbanie sa situáciám a miestam s väčším rizikom nákazy a dôsledné rešpektovanie odporúčaní a opatrení epidemiológov a hygienikov. Najmä nosenie rúšok, lebo to je dnes najmenej bolestivé a zároveň aj najúčinnejšie opatrenie pre to, aby sa nám situácia nevymkla spod kontroly. Situácia v okolitých krajinách by pre nás mala byť upozornením. So znepokojením sledujem aj názory rôznych ľudí, ktorí bez rešpektu a samozrejme aj bez zodpovednosti za výsledok, šíria dezinformácie.
Zatiaľ sme na tom aj v prípade druhej vlny stále lepšie ako okolité štáty a podľa slov prítomných odborníkov sme aj na ďalšie týždne a mesiace pripravení. Potrebujeme sa však výraznejšie pohnúť v zabezpečení dostatočnej finančnej, materiálnej, ale aj morálnej podpory našim zdravotníkom a zdravotníčkam v prvej línii. Tí si od nástupu prvej vlny prakticky neoddýchli, stále pracujú v mimoriadnom režime a práve na nich príde v nasledujúcich týždňoch a mesiacov najväčší nápor nových prípadov.
Riešenie situácie si vyžaduje nás všetkých, našu empatiu, solidaritu so slabšími, ohľaduplnosť. Nič viac a nič menej. Zvládneme to.Šéfredaktor Denníka N zverejnil ospravedlnenie prezidentke, premiérovi aj čitateľom

Šéfredaktor Denníka N zverejnil ospravedlnenie prezidentke, premiérovi aj čitateľom

Denník N a šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný zverejnili ospravedlnenie.

Čaputová a Matovič si cez facebook posielajú odkazy

Čaputová a Matovič si cez facebook posielajú odkazy

To, že vláda chce plošne testovať na koronavírus celú populáciu pomocou armády, sa prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá je veliteľkou Ozbrojených síl SR, dozvedela až z médií.

RTVS mení program, odvysiela mimoriadnu reláciu (VIDEO)

RTVS mení program, odvysiela mimoriadnu reláciu (VIDEO)

RTVS v súvislosti s aktuálnou pandemickou situáciou na Slovensku odvysiela dnes o 20.30 na Jednotke špeciálnu spravodajskú reláciu Druhá vlna venovanú zdravotníctvu.

Alarmujúci prieskum: Až 31% učiteľov II. stupňa ZŠ si myslí, že očkovanie proti korone je prípravou na čipovanie ľudí

Alarmujúci prieskum: Až 31% učiteľov II. stupňa ZŠ si myslí, že očkovanie proti korone je prípravou na čipovanie ľudí

Hoci odborníkmi overená očkovacia látka ešte nie je na trhu, hoaxoch o očkovaní, pôvode či existencii koronavírusu je neúrekom a to žiaľ, aj medzi ľuľmi, u ktorých sa predpokladá istá úroveň poznania a kritického myslenia.

Asistent poslanca Žigu kritizuje správanie premiéra v zákulisí diskusie na Markíze

Asistent poslanca Žigu kritizuje správanie premiéra v zákulisí diskusie na Markíze

V nedeľu bol hosťom televíznej diskusie Na telo aj premiér Igor Matovič.

Dezinfo scéna zneužila fotku z protestov Za slušné Slovensko

Dezinfo scéna zneužila fotku z protestov Za slušné Slovensko

V sobotu bol v Bratislave nepovoleného protest, počas ktorého fanúšikovia Ultras Slovan a prívrženci Kotlebovcov pred Úradom vlády skandovali hanlivé heslá a vzduchom lietali dymovnice, kamene aj dlažobné kocky a zasahovali policajní ťažkoodenci.

Tip ako ušetriť: 4ka odmení zákazníkov za platbu kartou

Tip ako ušetriť: 4ka odmení zákazníkov za platbu kartou

Ak sa zákazník rozhodne platiť za svoj paušál SLOBODA ∞+ automatickou platbou zo svojej karty, dostane ho každý mesiac len za 20 eur, namiesto pôvodných 22.

V Plus 7 dní skončila redaktorka Nina Košecká

V Plus 7 dní skončila redaktorka Nina Košecká

V Plus 7 dní skončila redaktorka Nina Košecká. O svojom odchode informovala statusom na facebooku.

Poslanec Čekovský podal trestné oznámenie pre podozrenie z prelievania štátnych peňazí z TASR do súkromných rúk

Poslanec Čekovský podal trestné oznámenie pre podozrenie z prelievania štátnych peňazí z TASR do súkromných rúk

Poslanec NR SR Kristián Čekovský (OĽANO) dnes na Generálnu prokuratúru doručil trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za činnosť vo verejnoprávnej TASR a spriaznených spoločnostiach od roku 2013, keď bol šéfom TASR terajší riaditeĽ RTVS Jaroslav Rezník, až doteraz.

V Prahe a Brne začne vychádzať bezplatný týždenník Náš region

V Prahe a Brne začne vychádzať bezplatný týždenník Náš region

V Praze a v Brně začnou od příštího týdne vycházet lokální mutace bezplatného týdeníku Náš region. Předpokládá se náklad kolem 150.000 kusů. Oznámilo to dnes vydavatelství A 11.

Najčítanejšie