Odporúčania ministerstva a šéfa lekárnikov ako bojovať s COVID-19 pri domácej liečbe

Väčšina pacientov s ochorením COVID-19 sa lieči v domácom prostredí a choroba u nich môže prebiehať s nepríjemnými príznakmi. Priamo na liečbu COVID-19 nie sú bez lekárskeho predpisu dostupné žiadne lieky. Pri ľahkom či miernom priebehu ochorenia však v domácej liečbe môžete siahnuť po viacerých voľnopredajných liekoch, ktoré zmierňujú a potláčajú príznaky. Prečítajte si rady od šéfa lekárnikov zo Slovenskej lekárnickej komory Ondreja Sukeľa:

 Základom liečby je užívanie vitamínu C, vitamínu D a zinku, ktoré pomáhajú štandardnej funkcii imunitného systému. Potrebný je pokoj, ľahká, vyvážená a výživná strava, zvýšený príjem tekutín a dostatočné vetranie miestnosti pacienta. Pri tráviacich problémoch (hnačky, zvracanie) je vhodné s lekárom konzultovať doplnenie (prípadne dočasnú náhradu stravy) nutrične kompletnou tekutou výživou.

HORÚČKA A BOLESŤ

Bez lekárskeho predpisu sú dostupné viaceré lieky s obsahom paracetamolu, ibuprofenu a kyseliny acetylsalicylovej (tá však nie je vhodná pre deti do 15 rokov). Je možné použiť aj lieky s obsahom naproxenu a diklofenaku. Pri vysokych horúčkach je vhodné zníženie telesnej teploty pomocou vlažnej sprchy.

Kým paracetamol nemá protizápalový účinok, ostatné menované liečivá áno a na základe niektorých štúdií sa ukazuje užitočnosť ich podania vo včasných fázach infekcie, pri ktorej dokážu znížiť rozvoj zápalového procesu, zabrániť komplikáciám a zlepšiť prognózu pacientov. Paracetamol sa s ostatnými liečivami môže kombinovať, avšak kombinácie ostatných protizápalových liekov neposkytujú zásadný prospech v porovnaním s výskytom nežiadúcich účinkov.

U všetkých týchto liečiv je dôležité správne dávkovanie, pričom v praxi sa paradoxne stretávame hlavne s poddávkovaním, výnimočne so zbytočnými kombináciami viacerých liečiv

Dávkovanie u dospelých

Paracetamol: 10 – 15 mg/ kg telesnej hmotnosti, maximálne 4 x 1000 mg v priebehu 24 hodín

Ibuprofen: 400 mg v minimálne štvorhodinových intervaloch, denná dávka by nemala prekročiť 1200 mg.

Kyselina acetylsalicylová: 500-1000 mg v 4 – 8 hodinových intervaloch, maximálne 4 gramy denne

Naproxen: 275 mg sa podáva 2 – 3x denne

Diklofenak: 25 – 50 mg sa podáva 3 – 4 x denne, pričom denná dávka by nemala prekročiť 150 mg.

KAŠEĽ

Ešte pred silnejším rozvinutím príznakov ochorenia je vhodné užívať lieky s obsahom ambroxolu, alebo bromhhexinu, ktoré okrem toho, že podporujú vylučovanie a zriedenie hlienu v laboratórnych podmienkach preukázali schopnosť znížiť prienik vírusu do buniek, avšak v tomto smere prebiehajú ďalšie štúdie. Dospelí užívajú 24 – 48 mg bromhexinu rozdelených do troch dávok resp. 60 – 75 mg ambroxolu denne.

Komfort pacientov zlepšujú aj lieky s obsahom acetylcysteínu a erdosteínu nielen vďaka účinku na štruktúru hlienu v dýchacích cestách ale tiež svojim protizápalovým a imunomodulačným účinkom.

Pri rozvinutom suchom kašli, čo je častý príznak ochorenia je vhodné podávať antitusiká, ktoré sú dostupné v rôznych liekových formách. Avšak, niektoré výskumy poukazujú na to, že často užívané antitusikum dextrometrofan môže spôosobať zhoršenie infekcie, preto je vhodnejšie konzultovať s farmaceutom iné vhodné a dostupné liečivá.

BOLESŤ HRDLA

V lekárenskej praxi je dostupné veľké množstvo lokálne účinkujúcich liekov v rôznych formách – kloktadlá, spreje, a žuvacie tablety. Obsahujú lokálne účinkujúce dezinfekčné látky a lokálne anestetiká.

Užívanie lokálnych dezinficiencií – iódovaný povidón, chlorhexidin, benzydamín a iných – jednak zníži bolestivé pocity pacienta, ale zároveň redukuje nákazlivosť vydychovanými kvapôčkami.

Verejná lekáreň je aj v čase pandémie najdostupnejšie zdravotnícke zariadenie, v ktorom sa v každom okamihu nachádza kvalifikovaný odborník vo všetkých oblastiach tzv. samoliečenia. Všetky uvedené odporúčania je preto vhodné konzultovať so zohľadnením individuálnych aspektov konkrétneho pacienta.

Na tiesňovú linku 155 volajte v prípade kolapsového stavu, problémov s dýchaním, napríklad, keď sa neviete poriadne nadýchnuť, prípadne neviete dokončiť vetu, pretože sa zadýchavate.