Juraj Čurný: Sex, drogy a rock and roll, to je autobiografia Erica Claptona!

Juraj Čurný: Sex, drogy a rock and roll, to je autobiografia Erica Claptona! Foto: Ikar

Ikona hudobnej scény Eric Clapton v dojímavom životopise otvorene a úprimne rozpráva o svojom dobrodružnom a inšpiratívnom živote a po prvý raz mapuje svoju profesionálnu kariéru.

Vynikajúca autobiografia Eric Clapton.

Vypočujte si knižný podcast, v ktorom o knihe hovorí hudobný publicista Juraj Čurný:

Eric Clapton sa narodil v roku 1945 ako nemanželské dieťa. Vychovávali ho starí rodičia. Eric nevedel, kto je jeho otcom, a až ako deväťročný sa dozvedel, že žena, ktorú dosiaľ pokladal za sestru, je jeho matka. V puberte mu bola útechou gitara a vďaka mimoriadnemu talentu sa stal kultovou postavou britských klubov. Podieľal sa na vzniku formácie Cream a po jej vyhlásení za „superskupinu“ sa stal celosvetovo uznávanou hudobnou hviezdou. Po dvoch rokoch sa kapela pre konfliktné egá svojich členov rozpadla.

Koncom šesťdesiatych rokov si ako hosť zahral s Jimim Hendrixom, Bobom Dylanom, ale aj s Beatles, Rolling Stones a s dlhoročným priateľom Georgom Harrisonom. Práve v čase spolupráce s Georgom sa Clapton zaľúbil do jeho manželky Pattie Boydovej. Táto zdanlivo neopätovaná láska ho uvrhla do hlbokého zúfalstva, dobrovoľnej izolácie a časom prepadol drogám. Začiatkom sedemdesiatych rokov sa mu podarilo závislosť prekonať a zároveň vydal mimoriadne úspešný album 461 Ocean Boulevard s ohromným hitom I Shot the Sheriff. Po ňom nasledoval platinový album Slowhand s dojemnou srdcovkou Wonderful Tonight, tú zložil pre Pattie, s ktorou sa napokon koncom roka 1979 oženil. No netrvalo dlho a Eric vymenil heroín za alkohol, čo uškodilo nielen jeho hudbe, ale prispelo aj k definitívnemu rozpadu manželstva.

V osemdesiatych rokoch sa vzchopil, postupne sa zotavil z alkoholizmu a stal sa otcom. No zakrátko mu život uštedril ďalší úder – pri nehode prišiel o život jeho štvorročný syn Conor. Keby sa to stalo v inom období, asi by sa vrátil k drogám. V tom čase však už bol omnoho silnejší, hľadal útechu v hudbe a zložil bolestne nádhernú pieseň Tears in Heaven.

Vynikajúci životopis

V knihe Eric Clapton sa vraciame do Claptonovho detstva, ako začínal hrať na gitare. Spomína zvučné mená ako Rolling Stones, Beatles, Bob Dylan, koncerty, hudobné podujatia... Chvíľami to bola doslova prehliadka histórie hudby, samé veľké a známe mená, ako sa rodili skupiny, slávne piesne...a vy máte okamžite chuť zapnúť Youtube alebo Spotify a vypočuť si pár jeho skladieb.
Zaujímavé sú jeho začiatky – napríklad ako si spieval doma na schodisku, lebo tam bol dobrý zvuk, alebo ako nasával hudbu najmä z rádia. „Mal som rád každú hudbu nabitú emóciami...a hudba sa stala mojím liekom,“ tvrdí Clapton v knihe, ktorá vyšla vo vydavateľstve Ikar.
Výborná je časť o Jimim Hendrixovi, ktorého Clapton vnímal naozaj silno a jeho smrť znamenala pre Claptona veľký úder. Alebo ako mu raz večer zavolal John Lennon, že poď si zahrať do Toronta s Plastic Ono Band. Clapton si povedal prečo nie a bol z toho úžasný zážitok.

Vypočujte si úryvok. Z knihy číta Kamil Mikulčík:

Milan Buno, knižný publicista