Astronóm: Geomagnetickú búrku môžu niektorí ľudia nepriaznivo pocítiť (FOTO)

Astronóm: Geomagnetickú búrku môžu niektorí ľudia nepriaznivo pocítiť (FOTO) Foto: Facebook SHMU

Geomagnetickú búrku, ktorá zasiahla Zem, môžu niektorí ľudia nepriaznivo pocítiť. Podľa niektorých starších štúdií môže mať tento jav vplyv treba na pozornosť. Základným sprievodným javom geomagnetických búrok je polárna žiara. Pri nižších stupňoch sa vyskytuje len v polárnych oblastiach, tentoraz však bolo vidieť na celom území Česka, povedal ČTK Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akadémie vied SR. Viditeľná bola aj na Slovensku.

 

Astronóm Petr Horálek z Fyzikálneho ústavu v Opave dodal, že šancu vidieť polárnu žiaru majú ľudia až do noci z pondelka na utorok, zrejme už ale nebude taká intenzívna ako v noci z piatka na sobotu.

Zem zasiahla v piatok geomagnetická búrka najvyššieho stupňa, stalo sa tak prvýkrát od roku 2003. „Je tu vysoká koncentrácia nabitých častíc zo Slnka, ktoré sem doleteli v priebehu zhruba dvoch dní v podobe takzvaného slnečného vetra. Ten slnečný vietor je tým pádom rýchlejší a hustejší. "A to môže spôsobiť poruchy, ktoré sa dotknú našej civilizácie," upozornil Suchan.

Nepriaznivým dôsledkom môžu byť problémy v rádiovom spojení a výpadky satelitnej navigácie. Do budúcnosti podľa Suchana tiež hrozí, že sa indukujú silnejšie prúdy na dlhých vedeniach elektrickej sústavy, transformátor na začiatku alebo na konci vyhorí a ľudia sa ocitnú bez elektriny. Podľa Suchana sa to už stalo v roku 1989 v Kanade v Quebecu.

Viditeľným dôkazom toho, že nastala geomagnetická búrka, je polárna žiara. Pri nižších stupňoch sa vyskytuje len v polárnych oblastiach okolo pólov, pri vyšších je viditeľná aj inde. "Ak je to takto veľmi silné, tak sa polárna žiara dostane aj do stredných zemepisných šírok, niekedy aj celkom na juh. Dnes v noci bolo vidieť z celej republiky, aj od Českých Budějovíc," uviedol Suchan.

Ostatné sprievodné javy človek nespozná, živé organizmy vrátane človeka sú však na geomagnetické pole citlivé. "Nie som fyziológ, ale predpokladám, že to je otázka nervozity, nepozornosti a podobne," povedal Suchan. Niektoré štúdie podľa neho poukazovali na vyšší výskyt infarktov alebo štatistiku dopravných nehôd. "Na druhú stranu tie práce sú pomerne staré, napríklad 20 až 30 rokov, a naša spoločnosť sa mení," podotkol vedec. Treba si tiež uvedomiť, že takzvané kozmické počasie je len jedným z faktorov, ktoré človeka ovplyvňujú.

Slnečná činnosť má jedenásťročnú periódu, maximum sa predpokladá práve v tomto roku. "Presne to tomu zodpovedá, pretože za posledných 24 hodín bolo na Slnku 20 erupcií a okolo polnoci tam buchla ďalšia, najsilnejšia erupcia, ktorá vôbec môže byť z tej oblasti aktívna, takže sa k nám ženie ďalší oblak nabitých častíc," dodal astronóm.

Horálek pripomenul prípad z roku 1859, kedy na Slnku vznikli ešte výrazne väčšie erupcie. "Tie, keby sa stali dnes, tak by spôsobili oveľa väčšie problémy - práve výpadky elektriny, výpadky signálu, výpadky internetu. Toto ale ani zďaleka nebol ten prípad, my sme mali len tú peknú časť dôsledkov geomagnetických búrok v podobe polárnej žiary, ktorá takto pekne nebolo vidieť 20 rokov," povedal ČTK Horálek.

Uviedol, že v roku 2003 bola polárna žiara taká intenzívna, že ju mohli pozorovať nízko nad obzorom ľudia aj z Maroka. "Keď som sa pozeral, odkiaľ pochádzajú dnešné fotky, tak jedna fotka ma prekvapila. Fotil to práve český fotograf, čo bol na dovolenke na Kanárskych ostrovoch," dodal.

Možnosť vidieť polárnu žiaru v Česku podľa neho je ešte do noci z pondelka na utorok. "Ale ak ešte nejaké budú, tak s najväčšou pravdepodobnosťou budú slabšie. Šanca na tie naozaj jasné tam stále je, nie je to úplne nulové, ale nesľuboval by som ľuďom, že majú možnosť vidieť znova to isté čo dnes v noci," povedal ČTK Horálek.