Nemecké filmové ceny ovládla dráma o lovcovi nacistov Bauerovi

29.05.2016 19:10 | Stručne | ČTK

Tohtoročný ročník nemeckých filmových cien ovládol politický thriller o lovcovi nacistov Der Staat gegen Fritz Bauer (Štát verzus Fritz Bauer), ktorý získal spolu šesť zlatých sošiek Lola. Ani víkendový ceremoniál, ktorý v televízii sledovalo vyše 1,2 milióna ľudí, nezostal apolitický. Niekoľko účastníkov na ňom podľa agentúry DPA komentovalo súčasné napätie v krajine kvôli utečencom.

Najúspešnejšia snímka tohtoročných cien rozpráva o generálnom prokurátorovi v spolkovej krajine Hesensku Bauerovi, ktorý hral v 50. rokoch kľúčovú úlohu pri dolapení jedného zo strojcov holokaustu Adolfa Eichmanna a v 60. rokoch pri frankfurtských procesoch sa zločincami z Osvienčimu. Film mladého režiséra Larsa Kraumeho získala cenu za najlepší film, vedľajšiu úlohu, réžiu, scenár, scény a kostýmy.

U Nemeckej filmovej akadémie, ktorá ceny Lola udeľuje, naopak celkom prepadla satira Už je tu zas. Tento film o prebudení Adolfa Hitlera v dnešnom Berlíne sa pritom stal kasovým trhákom, keď ho videlo okolo 2,5 milióna ľudí. Lolu ale nezískal ani jednu. Film sa už premietal aj v slovenských kinách.

Politickú poznámku k dnešnej situácii s migrantmi si neodpustila napríklad predsedníčka filmovej akadémie Iris Berben. "Islamofóbne a xenofóbne návrhy sa stali politickým programom. Ale my ako umelci nesmieme mlčať, musíme konať," vyhlásila na piatkovom galavečeri.

Idol žien a dievčat Elyas M'Barek, ktorý dostal cenu divákov za komédiu Fakjů pán učiteľ 2, pripomenul, že napríklad tento film by bez cudzincov nevznikol. On sám má tuniského otca a nemeckú matku, režisér komédie Bora Dagtekin je napoly tureckého pôvodu.

Nemecké filmové ceny Lola sa udeľujú od roku 1951. Polstoročie o nich rozhodovala komisia, v ktorej zasadali aj politici a zástupcovia cirkvi. Od roku 2005 ich organizuje Nemecká filmová akadémia. Honorované sú mimoriadne vysokými finančnými prémiami. Ku Zlaté Lole pripadne pol milión eur, k striebornej a k bronzovej 375.000 eur.

pošli na vybrali.sme.sk


Nela Pocisková a Filip Tuma v kampani Orange hovoria o svojom súkromí (VIDEO)

1. Nela Pocisková a Filip Tuma v kampani Orange hovoria o svojom súkromí (VIDEO)

Spoločnosť Orange štartuje novú PR kampaň s názvom Rodinné LOVEstories.

Známy prejav Jakeša má už 30 rokov, pozrite si necenzurovaný záznam (VIDEO)

2. Známy prejav Jakeša má už 30 rokov, pozrite si necenzurovaný záznam (VIDEO)

Paní Zagorová je síce „milá holka“, ale už tri roky po sobe berie 600 tisíc... a čo potom „Jandovia a iní“? Od slávneho prejavu Miloša Jakeša, ktorý bol predzvesťou pádu komunismu, uplynulo presne 30 rokov.

Aj vás nadchla aplikácia, ktorá vám ukáže, ako budete vyzerať o 30 rokov? Pozor, prináša viaceré riziká

3. Aj vás nadchla aplikácia, ktorá vám ukáže, ako budete vyzerať o 30 rokov? Pozor, prináša viaceré riziká

Na sociálnych sieťach pribúdajú v posledných dňoch fotky ľudí, ako môžu vyzerať o 30 rokov, či naopak fotky, ako vyzerajú o niekoľko rokov mladší. Ľudia si ich vytvorili pomocou aplikácie FaceApp, ktorá dokáže pomocou umelej inteligencie zmeniť tvár ľudí podľa rôznych kritérií a aj podľa veku. Odborníci však varujú, aplikácia sa môže dostať k citlivým údajom, s ktorými môže ďalej bez vedomia ich majiteľa nakladať.

Turecký súd zbavil viny novinára a experta Reportérov bez hraníc

4. Turecký súd zbavil viny novinára a experta Reportérov bez hraníc

Istanbulský súd dnes oslobodil novinára a experta medzinárodnej novinárskej organizácie Reportéri bez hraníc (RSF) Erola Önderoglua obžaloby z teroristickej propagandy.

AFP: Pigasse a Křetínský chcú posilniť svoje pozície v Le Monde

5. AFP: Pigasse a Křetínský chcú posilniť svoje pozície v Le Monde

Francouzský bankéř Matthieu Pigasse a český miliardář Daniel Křetínský exkluzivně jednají o odkoupení podílů španělské mediální skupiny Prisa ve společnosti Le Monde Libre. Ta kontroluje skupinu Le Monde, jenž vydává stejnojmenný deník.

O2 Dobrá vec pozná svojich víťazov O2 Športovej akadémie Mateja Tótha. Poteší až 40 škôl po celom Slovensku

6. O2 Dobrá vec pozná svojich víťazov O2 Športovej akadémie Mateja Tótha. Poteší až 40 škôl po celom Slovensku

Aktuálny ročník O2 Dobrej veci v boji o O2 Športovú akadémiu Mateja Tótha už pozná svojich víťazov. Akadémie, ktorých cieľom je budovať kladný vzťah detí k športu a motivovať ich k nemu cez všeobecnú pohybovú prípravu, získalo pre nadchádzajúci školský rok až 40 základných škôl po celom Slovensku.

Nominácie na ceny Emmy sú známe, ovládla ich dráma Hra o tróny (VIDEO)

7. Nominácie na ceny Emmy sú známe, ovládla ich dráma Hra o tróny (VIDEO)

Záverečná ôsma séria dramatického fantasy seriálu Hra o tróny získala 32 nominácií na televízne ceny Emmy, čo prekonalo doterajší rekord 27 nominácií, ktoré v roku 1994 mal kriminálny seriál Polícia New York.

Z vraždy maltskej novinárky obvinili troch mužov

8. Z vraždy maltskej novinárky obvinili troch mužov

Na Malte sa pre vraždu novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej postavia pred súd traja muži.

V Moskve prepustili štyroch policajtov kvôli zadržaniu investigatívneho novinára

9. V Moskve prepustili štyroch policajtov kvôli zadržaniu investigatívneho novinára

Štyria policajti z Moskvy boli prepustení v súvislosti s júnovým zadržaním investigatívneho novinára Ivana Golunova.

Prečo Agentom 007 bude v novej bondovke žena? (VIDEO)

10. Prečo Agentom 007 bude v novej bondovke žena? (VIDEO)

Novým tajným agentom s označením 007 bude po Danielovi Craigovi prvýkrát v dejinách bondoviek žena a černoška, ​​britská herečka Lashana Lynchová. Tvrdí to britský bulvárny denník Daily Mail, ktorý sa odvoláva na zdroj z filmového priemyslu.

Najčítanejšie