Slovensko kleslo v rebríčku Slobody tlače, pre vraždu novinára, aj správanie sa Fica či Rezníka Foto: Omédiách.com

Slovensko kleslo v rebríčku Slobody tlače, pre vraždu novinára, aj správanie sa Fica či Rezníka

25.04.2018 09:53 | Tlač | mk

Miera slobody tlače sa na Slovensku za posledný rok výrazne znížila, vyplýva to z každoročnej správy medzinárodnej mimovládnej organizácie Reportéri bez hraníc (RSF).

 

Kým v roku 2017 bolo Slovensko na 17 priečke spomedzi 180 krajín sveta, teraz kleslo o desať miest na 27 priečku.
Najväčší slobodu poskytuje médiám Nórsko, Švédsko, Holandsko a Fínsko. Slove nsko na rebríčku predbehla napríklad Kostarika, Estónsko, Portugalsko, Cyprus, Ghana či Namíbia. Za Slovenskom sa ocitli: Česká republika (34), Poľsko (53) aj Maďarsko (73).

Organizácia v svojej správe upozornila na vraždu novinára Jána Kuciaka, ktorá vyvolala na Slovensku „nevídané politické zemetrasenie." Do správy sa dostala aj informácia o tom, že Kuciak chystal článok o údajných vzťahoch medzi talianskou mafiou a vládnou stranou Smer-SD a o údajnej sprenevere finančných prostriedkov EÚ. „V nedokončenom článku zverejnenom po jeho smrti obvinil premiéra Róberta Fica z priamej účasti.“

Správa spomína, protesty, aj odchod Fica a ďalších ľudí z vlády. Reportéri bez hraníc upozorňujú na útoky Fica a ďalších politikov na novinárov. Špeciálne spomínajú prípad, keď bývalý premiér v novembri 2016 nazval novinárov "špinavé prostitútky" a obvinil ich z toho, že sa pokúsili poškodiť predsedníctvo SR v EÚ.

„Keďže neexistujú silné inštitúcie, ktoré by ich mohli chrániť, novinári na Slovensku sú čoraz viac vystavení všetkým druhom obťažovania, zastrašovania a zneužívania."

RSF pripomía, že Kuciakova vražda oživila otázky o nevysvetliteľných zmiznutiach dvoch novinárov, jeden v roku 2008 a druhý v roku 2015, a otázku bezpečnosti novinárov.

RSF upozorňuje aj na majetkové pomery. V posledných rokoch získali slovenské médiá, ktoré predtým vlastnili popredné medzinárodné mediálne spoločnosti, miestni oligarchovia, ktorých hlavné obchodné záujmy sú mimo žurnalistiky.

RTVS je podľa RSF za súčasného riaditeľa Jaroslava Rezníka ohrozená. Upozorňujú, že Rezník od augusta 2017 pozastavil jediný investigatívny televízny program v krajine.
RSF zároveň kritizujú ustanovenia trestného zákona, na základe ktorého hrozí stále novinárom na Slovensku väzenie.

pošli na vybrali.sme.sk


Ako zabezpečiť svoju domácnosť počas dovolenky?

1. Ako zabezpečiť svoju domácnosť počas dovolenky?

Nezáleží na tom, či prázdninové mesiace strávite v Tatrách, pri jadranskom pobreží alebo kdekoľvek inde. Kým budete mimo domu, treba sa postarať o to, aby vaša obývačka zostala bez neželaných návštev.

Čína vedie informačnú vojnu proti hongkonským demonštrantom

2. Čína vedie informačnú vojnu proti hongkonským demonštrantom

Čínske štátne médiá sa stali nástrojom informačnej vojny Pekingu proti demonštrantom, ktorí sa od júna búria proti pomerom v Hongkongu. Obhajujú kroky tamojšej polície a manipulatívnym spravodajstvom zhadzujú účastníkov protestov, z ktorých zosnovania vinia Západ. V čínskom podaní sú aktuálne udalosti dielom malej skupiny násilníkov, ktorá bez podpory ľudu usiluje o nezávislosť Hongkongu a rozvracia Čínu, píše denník The New York Times.

DIGI prináša najlepší svetový program

3. DIGI prináša najlepší svetový program

DIGI SLOVAKIA si so štartom svetových futbalových líg pripravila pre svojich zákazníkov zaujímavú jesennú kampaň. Na štyroch kanáloch DIGI SPORT a novom programe PREMIER SPORT čaká na divákov to najlepšie zo svetového futbalu. Zákazníci si môžu vychutnať až 11 športových HD kanálov a k tomu 54 rodinných programov už v základnom balíku za stále nezmenených 9,60 € mesačne. Jesennú kampaň DIGI spúšťa od 15. augusta 2019.

Facebook nechal prepisovať hlasové správy svojich užívateľov

4. Facebook nechal prepisovať hlasové správy svojich užívateľov

Spoločnosť Facebook platila stovky externých spolupracovníkov, aby pre ňu prepisovali hlasové správy užívateľov jednej z jej aplikácií.

Terčom kybernetického útoku sa stali novinári aj aktivisti, ktorí informujú o Rusku

5. Terčom kybernetického útoku sa stali novinári aj aktivisti, ktorí informujú o Rusku

Tri desiatky expertov na Rusko v Európe a USA, medzi nimi pracovníci mimovládnych organizácií, akademici, novinári a politickí aktivisti, sa stali obeťou dômyselného kybernetického útoku, oznámil v sobotu investigatívny server Bellingcat.

Británia zakázala reklamy so stereotypným pohľadom na mužov a ženy (VIDEO)

6. Británia zakázala reklamy so stereotypným pohľadom na mužov a ženy (VIDEO)

 V Británii prvýkrát zakázali dve reklamy na základe nového pravidla, ktoré nedovoľuje pri propagácii výrobkov prisudzovať mužom a ženám stereotypné role. Podľa regulačného úradu, ktorý v krajine na reklamy dohliada (ASA), sa nenáležité klišé objavilo v reklame amerického výrobcu potravín Mondelez a automobilky Volkswagen.

Bývalý šéfredaktor aj zástupca šéfredaktora Trendu chystajú nový ekonomický projekt

7. Bývalý šéfredaktor aj zástupca šéfredaktora Trendu chystajú nový ekonomický projekt

Odídenci z Trendu pripravujú ďalší nový ekonomický projekt.

Relácia Jaromíra Soukupa dostala pokutu za neobjektivitu a nevyváženosť

8. Relácia Jaromíra Soukupa dostala pokutu za neobjektivitu a nevyváženosť

 Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) na svém dnešním zasedání vyměřila pokutu 400.000 korun televizi Barrandov za neobjektivitu a nevyváženost v pořadu Kauzy Jaromíra Soukupa.

Každý desiaty dôchodca si musí privyrábať

9. Každý desiaty dôchodca si musí privyrábať

Na Slovensku nie je veľa ľudí, ktorí majú dve zamestnania. Pätina pracujúcich, každý desiaty dôchodca a každý ôsmy rodič, starajúci sa o dieťa do troch rokov však v prieskume uviedli, že musia mať ešte jeden džob.

Marta Jandová bude mať vlastnú talk show MARTA (VIDEO)

10. Marta Jandová bude mať vlastnú talk show MARTA (VIDEO)

Speváčka Marta Jandová bude mať vlastnú televíznu talkshow.

Najčítanejšie