Slovensko kleslo v rebríčku Slobody tlače, pre vraždu novinára, aj správanie sa Fica či Rezníka Foto: Omédiách.com

Slovensko kleslo v rebríčku Slobody tlače, pre vraždu novinára, aj správanie sa Fica či Rezníka

25.04.2018 09:53 | Tlač | mk

Miera slobody tlače sa na Slovensku za posledný rok výrazne znížila, vyplýva to z každoročnej správy medzinárodnej mimovládnej organizácie Reportéri bez hraníc (RSF).

 

Kým v roku 2017 bolo Slovensko na 17 priečke spomedzi 180 krajín sveta, teraz kleslo o desať miest na 27 priečku.
Najväčší slobodu poskytuje médiám Nórsko, Švédsko, Holandsko a Fínsko. Slove nsko na rebríčku predbehla napríklad Kostarika, Estónsko, Portugalsko, Cyprus, Ghana či Namíbia. Za Slovenskom sa ocitli: Česká republika (34), Poľsko (53) aj Maďarsko (73).

Organizácia v svojej správe upozornila na vraždu novinára Jána Kuciaka, ktorá vyvolala na Slovensku „nevídané politické zemetrasenie." Do správy sa dostala aj informácia o tom, že Kuciak chystal článok o údajných vzťahoch medzi talianskou mafiou a vládnou stranou Smer-SD a o údajnej sprenevere finančných prostriedkov EÚ. „V nedokončenom článku zverejnenom po jeho smrti obvinil premiéra Róberta Fica z priamej účasti.“

Správa spomína, protesty, aj odchod Fica a ďalších ľudí z vlády. Reportéri bez hraníc upozorňujú na útoky Fica a ďalších politikov na novinárov. Špeciálne spomínajú prípad, keď bývalý premiér v novembri 2016 nazval novinárov "špinavé prostitútky" a obvinil ich z toho, že sa pokúsili poškodiť predsedníctvo SR v EÚ.

„Keďže neexistujú silné inštitúcie, ktoré by ich mohli chrániť, novinári na Slovensku sú čoraz viac vystavení všetkým druhom obťažovania, zastrašovania a zneužívania."

RSF pripomía, že Kuciakova vražda oživila otázky o nevysvetliteľných zmiznutiach dvoch novinárov, jeden v roku 2008 a druhý v roku 2015, a otázku bezpečnosti novinárov.

RSF upozorňuje aj na majetkové pomery. V posledných rokoch získali slovenské médiá, ktoré predtým vlastnili popredné medzinárodné mediálne spoločnosti, miestni oligarchovia, ktorých hlavné obchodné záujmy sú mimo žurnalistiky.

RTVS je podľa RSF za súčasného riaditeľa Jaroslava Rezníka ohrozená. Upozorňujú, že Rezník od augusta 2017 pozastavil jediný investigatívny televízny program v krajine.
RSF zároveň kritizujú ustanovenia trestného zákona, na základe ktorého hrozí stále novinárom na Slovensku väzenie.RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

Na stredu 27. mája je naplánovaný štart misie Demo-2 do vesmíru. Od roku 2011, čo bol ukončený program letu raketoplánov do vesmíru, je to prvýkrát čo poletí americká posádka do vesmíru z americkej pôdy na americkom zariadení, ale aj prvýkrát, čo ľudí do vesmíru dopraví súkromná spoločnosť.

Zuzana Čaputová bude večer na Markíze  (VIDEO)

Zuzana Čaputová bude večer na Markíze (VIDEO)

Televízia Markíza odvysiela dnes večer so začiatkom o 20:30 ďalšie vydanie spravodajského špeciálu Koronavírus: Mimoriadna relácia.

Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Vďaka internetu sú dnes informácie dostupné rýchlejšie, než kedykoľvek predtým. To je určite dobrá vec, no správ môže byť niekedy až priveľa.

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Rádio Expres exkluzívne odvysiela najväčšiu európsku house párty Radio Rave s najúspešnejšími svetovými dídžejmi súčasnosti.

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Jedným z hlavných terčov koronovírusových hoaxov je americký miliardár Bill Gates, ktorý sa rozhodol investovať milióny do boja s pandémiou.

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na rastúci trh sa streamovacími službami prichádza nový hráč - spoločnosť HBO Max. Od stredy ponúkne mediálny obsah firmy WarnerMedia, rovnako ako vlastné nové programy, ale aj staršie obľúbené seriály, napríklad South Park alebo Priatelia.

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Dvaja agenti pridelení ku kolumbijsko-americkému pátraciemu oddielu Bloque de Búsqueda, ktorý mal za úlohu skoncovať s Escobarovou hrôzovládou.Steve Murphy a Javier F. Pena.

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Americká internetová spoločnosť Facebook plánuje vplyvom pandémie viac využívať prácu z domova.

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Jiřímu Kopřivovi, ktorý v centre Prahy vylepil letáky oslavujúce smrť českých vojakov v Afganistane, uložil dnes súd polročný podmienečný trest za schvaľovanie trestného činu a za podnecovanie. Verdikt nie je právoplatný, prokurátor sa obratom odvolal. Pre muža žiadal päťročné väzenie za podporu a propagáciu terorizmu. Kopřiva uviedol, že je zásadným odporcom násilia a že jeho cieľom bolo vyjadriť nesúhlas s vojenským konfliktom v Afganistane, nie podporovať terorizmus.

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Organizátori sa rozhodli presunúť deviaty ročník festivalu na leto 2021.

Najčítanejšie