Vražda Jána Kuciaka: Zverejnili nákres tváre dôležitého svedka, sú už len dva motívy (VIDEO) Reprofoto FB Denník N/TV

Vražda Jána Kuciaka: Zverejnili nákres tváre dôležitého svedka, sú už len dva motívy (VIDEO)

17.09.2018 13:06 | Tlač | mk

Motívom vraždy Jána Kuciaka bola jeho novinárska práca, vyšetrujú sa už len dve verzie môžného motívu, povedal to dnes prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry na tlačovej konferencii.

Dozorujúci prokurátor dnes zverejnil identikit tváre dôležitého svedka, ktorý by mohol priniesť potrebné informácie k vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Ide o osobu, ktorá sa mohla pohybovať v okolí miesta vraždy v čase spáchania vraždy.  "mohla by nás vo vyšetrovaní posunúť ďalej." Na otázku, či by mohlo ísť o páchateľa, povedal, že v tejto chvíli by šlo o špekulácie. "Uvítame, ak sa nám sám prihlási," dodal.

Úrad zverejnil presný čas vraždy - 21. februára o 20:20 hodine s tým, že usmrtenie vykonal jeden páchateľ. Zisťuje sa, či tejto osobe poskytovali pomoc aj ďalšie osoby.

Zistené okolností vyšetrovania odôvodňujú záver, že vražda Ján Kuciaka a Martiny Kušnírovej bola vraždou úkladnou, vykonaná profesionálnym vrahom a vykonaná na objednávku. Dôvodom vraždy bola práca Jána Kuciaka, pričom v súčasnosti sa vyšetrovanie zameriava na dva hlavné okruhy jeho práce. Úrad ich nešpecifikoval.

Odporúčame aj: Vražda novinára: Poslanci Európskeho parlamentu prídu na Slovensko preveriť situáciu

"Bolo zadržaných sedem podozrivých osôb, ktoré však po vykonaní úkonov a pri absencii dôkazov boli zo zadržania prepustené," povedal dozorujúci prokurátor. Všetci boli Taliani. "Zatiaľ sme v štádiu, že nemáme konkrétnych páchateľov," dodal. "Obete boli nájdené 98 hodín od skutku... Tých dôvodov, pre ktoré mohli byť títo ľudia zavraždení, bolo x. My sme sa z tej veľkej neznámej dopracovali k určitým výsledkom... Získali sme isté penzum poznatkov, myslím si, že časom sa k tomu úspešnému výsledku dopracujeme," povedal.

Odmietol odpovedať na otázku či je vylúčená verzia, že Marián Kočner, ktorý sa v minulosti vyhrážal Kuciakovi, má súvis s vraždou.

Prokurátor sa vyjadril aj k situácii, ktorá nastala po zverejnení miliónovej odmeny za informácie vedúce k dolapeniu vraha. "Po prvom návale oznámení sa rozsah informácií relevantných aj nerelevantných podstatne znížil," povedal špeciálny prokurátor, podľa ktorého tieto informácie boli hlavne od ľudí, ktorí sa chceli prezentovať, ale časť tých informácií bola aj zaujímavá.

pošli na vybrali.sme.sk


Zomrel spisovateľ a bývalý šéfredaktor Dotykov a rádia Devín

1. Zomrel spisovateľ a bývalý šéfredaktor Dotykov a rádia Devín

V stredu vo veku 58 rokov zomrel spisovateľ, básnik, textár, publicista a dlhoročný rozhlasový spolupracovník Maroš M. Bančej.

Pri požiari v štúdiu animovaných filmov zahynulo najmenej 33 ľudí (VIDEO)

2. Pri požiari v štúdiu animovaných filmov zahynulo najmenej 33 ľudí (VIDEO)

Najmenej 33 ľudí zahynulo pri požiari v známom japonskom štúdiu animovaného filmu Kyoto Animation Studio v japonskom Kjóte.

Nela Pocisková a Filip Tuma v kampani Orange hovoria o svojom súkromí (VIDEO)

3. Nela Pocisková a Filip Tuma v kampani Orange hovoria o svojom súkromí (VIDEO)

Spoločnosť Orange štartuje novú PR kampaň s názvom Rodinné LOVEstories.

Známy prejav Jakeša má už 30 rokov, pozrite si necenzurovaný záznam (VIDEO)

4. Známy prejav Jakeša má už 30 rokov, pozrite si necenzurovaný záznam (VIDEO)

Paní Zagorová je síce „milá holka“, ale už tri roky po sobe berie 600 tisíc... a čo potom „Jandovia a iní“? Od slávneho prejavu Miloša Jakeša, ktorý bol predzvesťou pádu komunismu, uplynulo presne 30 rokov.

Aj vás nadchla aplikácia, ktorá vám ukáže, ako budete vyzerať o 30 rokov? Pozor, prináša viaceré riziká

5. Aj vás nadchla aplikácia, ktorá vám ukáže, ako budete vyzerať o 30 rokov? Pozor, prináša viaceré riziká

Na sociálnych sieťach pribúdajú v posledných dňoch fotky ľudí, ako môžu vyzerať o 30 rokov, či naopak fotky, ako vyzerajú o niekoľko rokov mladší. Ľudia si ich vytvorili pomocou aplikácie FaceApp, ktorá dokáže pomocou umelej inteligencie zmeniť tvár ľudí podľa rôznych kritérií a aj podľa veku. Odborníci však varujú, aplikácia sa môže dostať k citlivým údajom, s ktorými môže ďalej bez vedomia ich majiteľa nakladať.

Turecký súd zbavil viny novinára a experta Reportérov bez hraníc

6. Turecký súd zbavil viny novinára a experta Reportérov bez hraníc

Istanbulský súd dnes oslobodil novinára a experta medzinárodnej novinárskej organizácie Reportéri bez hraníc (RSF) Erola Önderoglua obžaloby z teroristickej propagandy.

AFP: Pigasse a Křetínský chcú posilniť svoje pozície v Le Monde

7. AFP: Pigasse a Křetínský chcú posilniť svoje pozície v Le Monde

Francouzský bankéř Matthieu Pigasse a český miliardář Daniel Křetínský exkluzivně jednají o odkoupení podílů španělské mediální skupiny Prisa ve společnosti Le Monde Libre. Ta kontroluje skupinu Le Monde, jenž vydává stejnojmenný deník.

O2 Dobrá vec pozná svojich víťazov O2 Športovej akadémie Mateja Tótha. Poteší až 40 škôl po celom Slovensku

8. O2 Dobrá vec pozná svojich víťazov O2 Športovej akadémie Mateja Tótha. Poteší až 40 škôl po celom Slovensku

Aktuálny ročník O2 Dobrej veci v boji o O2 Športovú akadémiu Mateja Tótha už pozná svojich víťazov. Akadémie, ktorých cieľom je budovať kladný vzťah detí k športu a motivovať ich k nemu cez všeobecnú pohybovú prípravu, získalo pre nadchádzajúci školský rok až 40 základných škôl po celom Slovensku.

Nominácie na ceny Emmy sú známe, ovládla ich dráma Hra o tróny (VIDEO)

9. Nominácie na ceny Emmy sú známe, ovládla ich dráma Hra o tróny (VIDEO)

Záverečná ôsma séria dramatického fantasy seriálu Hra o tróny získala 32 nominácií na televízne ceny Emmy, čo prekonalo doterajší rekord 27 nominácií, ktoré v roku 1994 mal kriminálny seriál Polícia New York.

Z vraždy maltskej novinárky obvinili troch mužov

10. Z vraždy maltskej novinárky obvinili troch mužov

Na Malte sa pre vraždu novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej postavia pred súd traja muži.

Najčítanejšie