Vražda Jána Kuciaka: Zverejnili nákres tváre dôležitého svedka, sú už len dva motívy (VIDEO) Reprofoto FB Denník N/TV

Vražda Jána Kuciaka: Zverejnili nákres tváre dôležitého svedka, sú už len dva motívy (VIDEO)

17.09.2018 13:06 | Tlač | mk

Motívom vraždy Jána Kuciaka bola jeho novinárska práca, vyšetrujú sa už len dve verzie môžného motívu, povedal to dnes prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry na tlačovej konferencii.

Dozorujúci prokurátor dnes zverejnil identikit tváre dôležitého svedka, ktorý by mohol priniesť potrebné informácie k vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Ide o osobu, ktorá sa mohla pohybovať v okolí miesta vraždy v čase spáchania vraždy.  "mohla by nás vo vyšetrovaní posunúť ďalej." Na otázku, či by mohlo ísť o páchateľa, povedal, že v tejto chvíli by šlo o špekulácie. "Uvítame, ak sa nám sám prihlási," dodal.

Úrad zverejnil presný čas vraždy - 21. februára o 20:20 hodine s tým, že usmrtenie vykonal jeden páchateľ. Zisťuje sa, či tejto osobe poskytovali pomoc aj ďalšie osoby.

Zistené okolností vyšetrovania odôvodňujú záver, že vražda Ján Kuciaka a Martiny Kušnírovej bola vraždou úkladnou, vykonaná profesionálnym vrahom a vykonaná na objednávku. Dôvodom vraždy bola práca Jána Kuciaka, pričom v súčasnosti sa vyšetrovanie zameriava na dva hlavné okruhy jeho práce. Úrad ich nešpecifikoval.

Odporúčame aj: Vražda novinára: Poslanci Európskeho parlamentu prídu na Slovensko preveriť situáciu

"Bolo zadržaných sedem podozrivých osôb, ktoré však po vykonaní úkonov a pri absencii dôkazov boli zo zadržania prepustené," povedal dozorujúci prokurátor. Všetci boli Taliani. "Zatiaľ sme v štádiu, že nemáme konkrétnych páchateľov," dodal. "Obete boli nájdené 98 hodín od skutku... Tých dôvodov, pre ktoré mohli byť títo ľudia zavraždení, bolo x. My sme sa z tej veľkej neznámej dopracovali k určitým výsledkom... Získali sme isté penzum poznatkov, myslím si, že časom sa k tomu úspešnému výsledku dopracujeme," povedal.

Odmietol odpovedať na otázku či je vylúčená verzia, že Marián Kočner, ktorý sa v minulosti vyhrážal Kuciakovi, má súvis s vraždou.

Prokurátor sa vyjadril aj k situácii, ktorá nastala po zverejnení miliónovej odmeny za informácie vedúce k dolapeniu vraha. "Po prvom návale oznámení sa rozsah informácií relevantných aj nerelevantných podstatne znížil," povedal špeciálny prokurátor, podľa ktorého tieto informácie boli hlavne od ľudí, ktorí sa chceli prezentovať, ale časť tých informácií bola aj zaujímavá.Seriál No počkaj, zajac! pokračuje novými epizódami (VIDEO)

Seriál No počkaj, zajac! pokračuje novými epizódami (VIDEO)

Obľúbený, pôvodne sovietsky kreslený seriál pre deti No počkaj, zajac! sa rozšíri o ďalšie desiatky epizód. Premiéra prvej z nich bude v Rusku na prelome leta a jesene.

RTVS naživo odvysiela druhý pokus letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

RTVS naživo odvysiela druhý pokus letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

Let historicky prvej vesmírnej lode súkromnej výroby v stredu 27. mája pre nepriaznivé počasie nevyšiel. Druhý pokus je naplánovaný na dnes, sobotu 30. mája.

Nora Gubková bude vo vedení rozhlasového spravodajstva

Nora Gubková bude vo vedení rozhlasového spravodajstva

Bývalá dlhoročná hovorkyňa Nora Gubková len pred pár dňami nastúpila do RTVS ako editorka a už mieri medzi šéfov spravodajstva.

Rezník zosadil vedenie televízneho spravodajstva RTVS

Rezník zosadil vedenie televízneho spravodajstva RTVS

V RTVS v televíznej časti spravodajstva a publicistiky to posledné dni vrie. Medzi členmi vedenia spravodajstva sú nezhody. Až také, že ich riešila Rada RTVS.

Abstinujúci gambler prehovoril o svojej závislosti

Abstinujúci gambler prehovoril o svojej závislosti

„Nevenujem majiteľom ani prevádzkovateľom stávkových kancelárií.“ Píše v úvode knihy Gambler samotný autor. Aj on

Markíza bude mať špeciálny večer - Spolu pre Slovensko (VIDEO)

Markíza bude mať špeciálny večer - Spolu pre Slovensko (VIDEO)

Televízia Markíza odvysiela v nedeľu, 7. júna 2020, so začiatkom o 20:30 charitatívny večer s názvom Spolu pre Slovensko. V spolupráci so Slovenskou sporiteľňou prinesie na obrazovky program, v rámci ktorého sa známe osobnosti predstavia spoločne s hrdinami z prvej línie v boji s COVID-19.

Moderátorka BBC skončila potom, čo premiéra kritizovala za poradcu

Moderátorka BBC skončila potom, čo premiéra kritizovala za poradcu

Moderátorka britskej vysielacej spoločnosti BBC dočasne skončila s účinkovaním vo svojej relácii potom, čo sa kriticky vyjadrila k súčasnej afére premiérovho poradcu Dominika Cummingsa.

Riaditeľ ČT: Časti poslancov vyhovuje stupňujúci sa tlak na ČT

Riaditeľ ČT: Časti poslancov vyhovuje stupňujúci sa tlak na ČT

 

Generálního ředitele České televize (ČT) Petra Dvořáka výsledek dnešní volby do Rady ČT nepřekvapil. Část poslanců se podle něj dlouhodobě netají tím, že jim vyhovuje, když se tlak na ČT a její nezávislost stupňuje. Dvořák to uvedl ve stanovisku zveřejněném na twitteru České televize. Sněmovna zvolila do Rady ČT ekonomku Hanu Lipovskou, novináře Pavla Matochu a moderátora Lubomíra Veselého známého pod jménem Luboš Xaver Veselý.

"Výsledek volby pro mě není překvapivý. Část poslanců se dlouhodobě netají tím, že jí vyhovuje stav, kdy se tlak na Českou televizi a její nezávislost stupňuje, k čemuž má možná směřovat i personální obměna Rady ČT," uvedl Dvořák.

O této skutečnosti podle něj svědčil nedávný dopis předsedy sněmovního volebního výboru Stanislava Berkovce (ANO) o kandidátech do rady. Berkovec v e-mailu u kandidátů například analyzoval, zda případné zvolení vzbudí protesty médií a zda by mohli v radě zastupovat zájmy generálního ředitele.

"Nemohu tak nyní jako ředitel televize, kterou Rada ČT kontroluje, vyslovit nic jiného než víru v to, že přístup všech jejích členů k České televizi bude konstruktivní, objektivní a bude respektovat zákon a Kodex ČT," dodal Dvořák.

Většina opozice výsledek volby kritizuje. ODS jej považuje za ohrožení svobody a nezávislosti fungování veřejnoprávního média. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše je volba výsledkem nedůstojného politického handlu. Místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík považuje volbu za alarmující a za ohrožení nezávislosti jednoho ze stěžejních pilířů demokracie. TOP 09 hovořila o černém dni pro svobodu českého mediálního prostředí a ČT jako takovou. Rozčarování dal najevo i poslanec koaliční ČSSD Roman Sklenák.

Rada ČT je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do působnosti rady náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu.

Online účet zadarmo cez Georgea propaguje známy herec (VIDEO)

Online účet zadarmo cez Georgea propaguje známy herec (VIDEO)

Slovenská sporiteľňa prichádza s novou kampaň, ktorou tvárou je herec Marián Mitáš.

4ka naďalej rozširuje svoje pokrytie, jej signál pribudol vo vyše troch desiatkach miest a obcí

4ka naďalej rozširuje svoje pokrytie, jej signál pribudol vo vyše troch desiatkach miest a obcí

Mobilný operátor 4ka má opäť dobré správy pre svojich klientov. V týchto týždňoch zvýšil svoje pokrytie na 80% populácie, pre ktorých je odteraz k dispozícii najmodernejšia LTE sieť.

Najčítanejšie