Rodičia Kuciaka veľmi neveria, že sa vraždu podarí úplne vyšetriť Reprofoto Markíza

Rodičia Kuciaka veľmi neveria, že sa vraždu podarí úplne vyšetriť

20.02.2019 08:39 | Tlač | Adrian Bobok, ČTK

Rodičia zavraždeného novinára Jána Kuciaka majú pochybnosti, či sa vyšetrovateľom podarí úplne vyšetriť vraždu ich syna vrátane odhalenia objednávateľa činu.

 

ČTK a ďalším českým novinárom to povedal reportérov otec Jozef Kuciak. Polícia vlani obvinila z vraždy štyri osoby, medzi nimi aj strelca a druhotnú objednávateľku Alenu Zsuzsovú.

Kuciak bol zastrelený vlani 21. februára vo svojom dome v obci Veľká Mača neďaleko Trnavy. Objednávateľ podľa oznámenia prokuratúry zaplatil za vraždu najmenej 70.000 eur. Spolu s novinárom prišla o život aj jeho partnerka.

"Bolo to rozbehnuté dobre, teraz sa to viac menej zastavilo. Majú tých štyroch, ale obávam sa, aby to nebol koniec," povedal o vyšetrovaní Kuciakov otec.

Uviedol tiež, že čím ďalej tým menej verí v úplné objasnenie prípadu. "Nevidím absolútne žiadnu príčinu, prečo by pani Zsuzsová nechala zavraždiť novinára," dodal.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár minulý víkend v televíznej debate povedal, že vyšetrovatelia sú možno blízko k objednávateľom vraždy. Podľa nepotvrdených informácií médií ju mohol objednať podnikateľ Marian Kočner, ktorý je vo väzbe v inom prípade.

Ani odsúdenie páchateľov nebude však pre Kuciakovych rodičov zadosťučinením. "Potrestať ich môžu, ale syna nám to nevráti. Ide mi skôr o to, aby sa niečo zmenilo v spoločnosti. Zatiaľ je to tak, že sa to kedykoľvek môže zopakovať. Ak sa nepreskúmajú všetky tie veci, na ktorých Janko pracoval, tak spokojný nebudem, "uviedol Kuciakov otec.

Reportérov otec poukázal tiež na chyby v úvode vyšetrovania, keď napríklad k ohliadke tiel zastrelenej dvojice polícia neprizvala súdneho lekára, ale patológa, ktorý prednáša histológiu. Pripomenul, že jeho syn bol ešte niekoľko mesiacov pred vraždou preverovaný v policajných databázach. Podľa médií jeden vysoko postavený policajt skôr vypovedal, že Kuciakovu osobu lustrovali na jeseň 2017 na pokyn vtedajšieho šéfa polície Tibora Gašpara, ktorý to poprel.

Foto: Omediach.com

 

"Máme pocit, ako by sa niekto snažil zabrániť tomu, aby sa to (celé) vyšetrilo," povedal Kuciakov otec v reakcii na informácie, že vyšetrovaciemu tímu Kuciakovej vraždy bola odobraná časť spisu, ktorá sa týka plánovania smrti bývalého ministra vnútra a spravodlivosti, námestníka generálneho prokurátora a iného elitného prokurátora. Práve pri vyšetrovaní Kuciakovho prípadu vyšlo najavo, že obvinení zrejme pripravovali aj vraždu ďalších troch spomínaných osôb.

Kuciak starší povedal, že dôveru v existujúcu vládnu koalíciu absolútne nemá a že vyjadrenia politikov o úspechoch krajiny mu pripomínajú obdobie normalizácie v komunistickom Československu. Kritizoval tiež expremiéra Fica za jeho výroky, že protivládne protesty po Kuciakovej vražde boli organizované zo zahraničia.

Kuciakova rodina sa postavila proti plánom samosprávy, ktorá chcela odkúpiť dom, kde novinár s priateľkou žili, a postaviť tam múzeum. "Skôr si predstavujeme, že by tam bol otvorený park. Stavba by sa zbúrala, zbúral by sa plot, vysadili by sa stromčeky," povedal Kuciakov otec. Dodal, že na mieste by zostala len letná kuchyňa s vecami, ktoré zavraždená dvojica mala rada.

pošli na vybrali.sme.sk


Volebné štúdiá v televíziách budú až v nedeľu (VIDEO)

1. Volebné štúdiá v televíziách budú až v nedeľu (VIDEO)

Prvé povolebné diskusie po voľbách do Európskeho parlamentu nie sú v sobotu, ako tradične po rôznych voľbách, ale až v nedeľu, keď sa končia voľby vo všetkých štátoch EU.

Prieskum: Dezinformácie na českých weboch pred eurovoľbami nepribudli

2. Prieskum: Dezinformácie na českých weboch pred eurovoľbami nepribudli

Dezinformací na českých webech v souvislosti s volbami do Evropského parlamentu kvůli volbám přes původní obavy výrazně nepřibylo. Oznámil to dnes Pražský institut bezpečnostních studií na základě svého průzkumu.

Leonardo da Vinci, akého ste ešte nevideli

3. Leonardo da Vinci, akého ste ešte nevideli

Pred päťsto rokmi, presne 2. mája 1519, zomrel maliar, sochár, architekt, prírodovedec, hudobník, spisovateľ, vynálezca a konštruktér Leonardo da Vinci. Dokonalá renesančná osobnosť, ktorá mala ruky umelca a myseľ vedca. Leonardo nám zanechal rozsiahle dielo, a to veľká časť jeho výtvarných prác a vedeckých rozpráv bola zničená.

Firma Nike stiahla nový model topánok po sťažnosti domorodcov z Panamy

4. Firma Nike stiahla nový model topánok po sťažnosti domorodcov z Panamy

Americká firma Nike stiahla nový model športových topánok, ktorý sa mal začať predávať budúci mesiac.

Ako je to s kvalitou nášho piva? Odborníci a spotrebitelia sú za jedno - kvalita sa zlepšuje

5. Ako je to s kvalitou nášho piva? Odborníci a spotrebitelia sú za jedno - kvalita sa zlepšuje

Na Slovensku máme kvalitné pivo. Potvrdzujú to nielen milovníci piva, ale aj odborníci, ktorí tento týždeň v rámci 13. ročníka degustačnej súťaže Slovenská pivná korunka hodnotia slovenské pivá. V nedávnom prieskume agentúry Kantar navyše tri štvrtiny slovenských pivárov potvrdili, že kultúra pitia piva sa u nás zlepšuje.

ČR sa musí ospravedlniť za Zemanov výrok v TV Barrandov

6. ČR sa musí ospravedlniť za Zemanov výrok v TV Barrandov

 Český stát se musí omluvit za výrok prezidenta Miloše Zemana o jeho bývalém poradci Zdeňkovi Šarapatkovi, rozhodl dnes Obvodní soud pro Prahu 1. Zeman v televizi Barrandov řekl, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost.

Víťazi ceny Podnikové médium roka 2018 sú známi

7. Víťazi ceny Podnikové médium roka 2018 sú známi

Klub podnikových médií vyhlásil výsledky 16. ročníka súťaže Podnikové Médium Roka 2018. Do súťaže sa zapojili firmy, podniky, agentúry, štátne aj mimovládne organizácie, mestá a obce.

Vyhlásenie LGBTI organizácií: Vyzývame Petra Pellegriniho, aby urýchlene riešil situáciu v slovenskej kultúre

8. Vyhlásenie LGBTI organizácií: Vyzývame Petra Pellegriniho, aby urýchlene riešil situáciu v slovenskej kultúre


23. mája 2019 predložilo MK do medzirezortného pripomienkového konania úplne nový zákon o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Ministerstvo ním chce zakotviť nové pravidlá poskytovania dotácií do budúcnosti. Udialo sa tak bez akejkoľvek konzultácie, poza chrbát dotknutých subjektov a to nás utvrdzuje v tom, že snaha ministerky Laššákovej o dialóg je neúprimná a hraná.

Odhaliť falošné správy vám pomôžu tri jednoduché otázky

9. Odhaliť falošné správy vám pomôžu tri jednoduché otázky

Mnoho ľudí napomáha šíreniu dezinformácií a manipulácií nechtiac, len pod vplyvom emócií či povrchnosti. Nechajú sa strhnúť emtívnou fotkou, titulkom, či vymysleným textom.

Podrobnosti, ako budú zverejňované výsledky volieb do Európskeho parlamentu

10. Podrobnosti, ako budú zverejňované výsledky volieb do Európskeho parlamentu

Voľby do Európskeho parlamentu sa konajú v štátoch EU priebežne od 23. do 26. mája. Na Slovensku budú 25. mája. Výsledky budú zverejňované postupne v jednotlivých krajinách ale aj v EP.

Najčítanejšie