Ukrajinského novinára ubili na smrť, útočníkov sa nedarí vypátrať Ilustr.foto RFE

Ukrajinského novinára ubili na smrť, útočníkov sa nedarí vypátrať

20.06.2019 17:00 | Tlač | ČTK

Ukrajinský novinár a protikorupčný aktivista Vadym Komarov, ktorého neznámi páchatelia minulý mesiac zbili v centre mesta Čerkasy, dnes zraneniam podľahol. Oznámila to polícia, ktorá vyšetruje, či útok na žurnalistu súvisel s jeho profesiou.

 

Vyšetrovatelia skúmajú tri verzie, z ktorých prvý spája zločin s novinárovou prácou, spresnil agentúre AFP hovorca ministerstva vnútra. Ďalšími možnosťami sa javí lúpežné prepadnutie, alebo osobný konflikt.

Komarov bol napadnutý už 4. mája, utrpel zranenie hlavy a bol hospitalizovaný v kóme na jednotke intenzívnej starostlivosti. Lekári ho niekoľkokrát operovali. Teraz zomrel. Po jeho smrti polícia prekvalifikovala zločin na úkladnú vraždu. Prepadnutý bol potom, čo podľa kolegov avizoval, že zverejní dokumenty dokazujúce korupcii na miestnej radnici.

Polícia zverejnila portrét predpokladaného podozrivého z útoku na novinára a zábery z pouličných kamier a požiadala verejnosť o pomoc pri zistení totožnosti podozrivého, uviedla televízia TSN na svojom webe.

Od útoku policajti vypočuli viac ako 1300 ľudí, ale útočníkov sa stále nepodarilo identifikovať. Podľa miestnej tlače bol Komarov, ktorý sa venoval hlavne korupcii a organizovanému zločinu v meste, terčom útokov aj v minulosti.

Pobúrenie nad zločinom vyjadrila organizácia Reportéri bez hraníc. "Požadujeme od polície rýchle objasnenie prípadu a dolapenie páchateľov," uviedla Oksana Romanjuková z ukrajinského mimovládneho Inštitútu masových informácií, špecializujúceho sa na médiá.

AFP poznamenala, že novinári sa na Ukrajine tešia slobode slova, ale ich bezpečnosť budí znepokojenie: útoky na žurnalistov nie sú vzácne a vyšetrovaní často končia v slepej uličke. K najznámejším prípadom patrí zavraždenie rusko-bieloruského novinára Pavla Seremeta, ktorému v júli 2016 v Kyjeve vybuchla v aute bomba. Táto vražda nebola dodnes objasnená.

Vražda zakladateľa renomovaného denníka Ukrajinská pravda Heorhija Gongadzeho v roku 2000 otriasla Ukrajinou a pošpinila vtedajšieho prezidenta Leonida Kučmu, ale objednávateľa zločinu sa nikdy nepodarilo vypátrať.

Na tohtoročnom rebríčku slobody tlače, zostaveného Reportérmi bez hraníc, figuruje Ukrajina na 102. zo 180 miest.

pošli na vybrali.sme.sk


Denník SME spustil smeti.sme.sk a ďalší špecializovaný web

1. Denník SME spustil smeti.sme.sk a ďalší špecializovaný web

Denník SME spustil špecializované weby.

Útoky Tibora Gašpara na novinárov odsúdilo aj Európske centrum pre slobodu tlače a médií

2. Útoky Tibora Gašpara na novinárov odsúdilo aj Európske centrum pre slobodu tlače a médií

Sponzorované statusy útočiace na novinárov, ktoré zverejňuje bývalý policajný prezident Tibor Gašpar na facebooku, si všimli medzinárodné novinárske organizácie Európske centrum pre slobodu tlače a médií a organizácia Reportéri bez hraníc.

NSS: Homeopatia nie je zdravotná služba, nie je vedecky preukázaná

3. NSS: Homeopatia nie je zdravotná služba, nie je vedecky preukázaná

Homeopatia nenapĺňa znaky zdravotnej služby, ako ju definuje zákon. Jej účinky nie sú vedecky preukázané. Ak nie je možné homeopatiu poskytovať podľa pravidiel vedy a uznávaných medicínskych postupov, potom nemôže ísť o zdravotnú službu, rozhodla rozšírená komora českého Najvyššieho správneho súdu (NSS).

Organizátori Eurovízie dali pokutu Islandu kvôli skupine Hatari (VIDEO)

4. Organizátori Eurovízie dali pokutu Islandu kvôli skupine Hatari (VIDEO)

Organizátori medzinárodnej súťaže Eurovízia potrestali Island pokutou za správanie skupiny Határ pri tohtoročnom ročníku akcie, ktorej finále sa konalo v máji v Tel Avive.

Twitter zrušil tisíce účtov na Blízkom východe, šírili propagandu

5. Twitter zrušil tisíce účtov na Blízkom východe, šírili propagandu

Twitter zrušil 4258 účtov zo Spojených arabských emirátov, ktoré prostredníctvom falošných mien šírili tweety o Katare a Jemene.

Kultový seriál Priatelia ovplyvnil životy miliónov divákov (VIDEO)

6. Kultový seriál Priatelia ovplyvnil životy miliónov divákov (VIDEO)

Americký seriál Priatelia patril k najúspešnejším televíznym projektom vysielaným na prelome storočia.

Odborník: Podľa štúdií je na internete závislá polovica mladých

7. Odborník: Podľa štúdií je na internete závislá polovica mladých

Niektoré štúdie uvádzajú, že na internete je závislá až polovica tínedžerov. Na sociálnych sieťach sú závislí aj dospelí.

Medzi najväčšími favoritmi o televízne ceny Emmy patria seriály HBO a Netflix

8. Medzi najväčšími favoritmi o televízne ceny Emmy patria seriály HBO a Netflix

Medzi najväčších favoritov tohtoročných amerických televíznych cien Emmy patria kandidáti z produkcie televízneho velikána HBO - fantasy seriál Hra o tróny alebo miniséria Černobyľ o havárii jadrovej elektrárne v roku 1986.

O2 má nových maskotov - Ludda a Moyu (VIDEO)

9. O2 má nových maskotov - Ludda a Moyu (VIDEO)

Operátor O2 má novú kampaň, v ktorej predstavuje nových maskotov – robotov Ludda a Moyu.

Mark Zuckerberg sa v Bielom dome stretol s Donaldom Trumpom

10. Mark Zuckerberg sa v Bielom dome stretol s Donaldom Trumpom

Americký prezident Donald Trump sa vo štvrtok v Bielom dome stretol so šéfom spoločnosti Facebook Markom Zuckerbergom. Sám Trump to dnes oznámil na twitteri s tým, že stretnutie bolo "pekné". Firma Facebook schôdzku potvrdila, stretnutie vraj bolo "dobré a konštruktívne".

Najčítanejšie