Poľský vicepremiér sľubuje návrat médií do poľských rúk FOto: Jaroslaw Gowin

Poľský vicepremiér sľubuje návrat médií do poľských rúk

20.06.2019 19:30 | Tlač | ČTK

Poľskej vládnucej strane Právo a spravodlivosť (PiS) pripadne podľa vicepremiéra Jaroslawa Gowino v prípade volebného víťazstva úloha vrátiť médiá pôsobiace v jeho krajine do poľských rúk. Informoval o tom internetový portál Onet.pl. Gowin je presvedčený o tom, že zahraniční majitelia médií budú vždy reprezentovať záujmy tej krajiny, odkiaľ pochádzajú.

 

"Štát a národ, ktoré si vážia samy seba, nemôžu dopustiť, aby väčšina médií mala zahraničných vlastníkov," povedal Gowin. "A to je jasný úloha, ktorá stojí pred našou vládou, pokiaľ zostane pri moci v budúcom volebnom období," dodal vicepremiér. Poľsko čakajú parlamentné voľby v októbri alebo v novembri. Politici z Práva a spravodlivosti, ktoré vládne od roku 2015, opakovane vyhlasujú, že médiá so zahraničnými vlastníkmi prevedú pod poľskou kontrolu. Opozícia to kritizuje ako snahu médiá umlčať.

Právo a spravodlivosť v uplynulých rokoch ovládlo verejnoprávnu Poľskú televíziu, ktorej spravodajstvo je podľa opozície i nezávislých expertov príliš priaznivé pre túto národno-konzervatívnu stranu a naopak nepomerne kritické k jej oponentom.

Agentúra Reuters pripomína, že nemecká mediálna skupina Axel Springer v Poľsku vlastní tamojšiu edíciu týždenníka Newsweek a bulvárny denník Fakt, oba tieto denníky sú voči súčasnej vláde často kritické.

"Prečo máme vychádzať z toho, že nemeckí majitelia sú horší vlastenci ako my. ... A ako dochádza ku konfliktu medzi Poľskom a Nemeckom, tak tie noviny zastupujú nemecký uhol pohľadu a nemeckej záujmy," povedal Gowin.

Americká vláda sa predvlani ohradila proti tomu, keď sa poľská Rada pre rozhlasové a televízne vysielanie pokúsila potrestať pokutou spravodajskú televíziu TVN24 kvôli reportážam o protivládnych demonštráciách v parlamente v roku 2016. Mediálna skupina TVN, pod ktorú TVN24 spadá, patrí americkej mediálnej spoločnosti Discovery.

pošli na vybrali.sme.sk


Ten chlapec jej môže zničiť život!

1. Ten chlapec jej môže zničiť život!

Občas sa ocitnete v situácii, ktorá môže radikálne zmeniť váš život. Nielen týždne a mesiace, ktoré prídu. Ale celý váš život...

Začal sa súd s Ruskom a Kočnerom za falšovanie zmeniek televízie Markíza

2. Začal sa súd s Ruskom a Kočnerom za falšovanie zmeniek televízie Markíza

Dnes začalo súdne pojednávanie s exministrom hospodárstva a bývalým riaditeľom televízie Markíza Pavlom Ruskom a kontroverzným podnikateľom Marianom Kočnerom v kauze falšovania štyroch zmeniek vystavených na sumu v celkovej výške takmer 69 miliónov eur, ktorých preplatenie vymáhala aj od Markízy jedna z Kočnerových firiem.

Najlepšie zarábajúcim filmom všetkých čias sa stal Avengers: Endgame (VIDEO)

3. Najlepšie zarábajúcim filmom všetkých čias sa stal Avengers: Endgame (VIDEO)

Pozrite si aktuálny rebríček najlepšie zarábajúcich filmov v histórii.

Novým stratégom Mayer/McCann Erickson sa stal Martin Kozár

4. Novým stratégom Mayer/McCann Erickson sa stal Martin Kozár

O júla tohto roku pôsobí na pozícii Head of Strategy reklamnej agentúry Mayer/McCann Erickson Martin Kozár.

Ministerka kultúry vymenovala nových členov Rady Slovenského filmového ústavu

5. Ministerka kultúry vymenovala nových členov Rady Slovenského filmového ústavu

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie. Ministerka kultúry Ľubica Laššáková vymenovala štyroch nových členov.

Fico: Hlavnú vinu na stave slovenskej spoločnosti nesú slovenské médiá

6. Fico: Hlavnú vinu na stave slovenskej spoločnosti nesú slovenské médiá

Predseda Smeru-SD dnes pobúril článok Nového Času, na facebooku opäť kritizuje slovenské médiá.

Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

7. Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes navrhol výmenu novinára Kyryla Vyšynského väzneného v Kyjeve za režiséra Oleho Sencova odsúdeného v Rusku na dvadsať rokov.

Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

9. Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

Na komunikačnom oddelení spoločnosti Tesco Slovensko došlo k viacerým zmenám.

Zomrel spisovateľ a bývalý šéfredaktor Dotykov a rádia Devín

10. Zomrel spisovateľ a bývalý šéfredaktor Dotykov a rádia Devín

V stredu vo veku 58 rokov zomrel spisovateľ, básnik, textár, publicista a dlhoročný rozhlasový spolupracovník Maroš M. Bančej.

Najčítanejšie