Hovorkyňa Bieleho domu sa ľahko zranila pri potýčke sa Severokórejčanmi Ilustr.foto: FB D.Trump

Hovorkyňa Bieleho domu sa ľahko zranila pri potýčke sa Severokórejčanmi

30.06.2019 14:53 | Tlač | ČTK

Nová tlačová hovorkyňa Bieleho domu Stephanie Grishamová dnes utrpela pomliaždeniny pri potýčke s členmi sprievodu severokórejského vodcu Kim Čong-una pri jeho stretnutí s americkým prezidentom Donaldom Trumpom v demilitarizovanej zóne medzi Severnou a Južnou Kóreou.

 

 

Chaotické scény sa odohrali vo chvíli, keď sa americkí a severokórejskí novinári ponáhľali do budovy na juhokórejskej strane hranice, kam sa Trump s Kimom odobrali na rokovania.

Podľa zdroja spravodajskej televízie CNN sa Grishamová zaplietla do potýčky so Severokórejčanmi "s nasadením všetkých síl" a utrpela drobné pomliaždeniny. O niečo neskôr už hovorkyňa Bieleho domu komunikovala s novinármi pred Domom slobody, v ktorom rokovali Trump s Kimom.

Celá dnešná schôdzka bola zjavne narýchlo zorganizovaná. Tak sa ju snaží aspoň prezentovať predovšetkým Trump, ktorý vyzval Kima na stretnutie tento týždeň na twitteri.

Keď vodcovia USA a KĽDR po privítaní a pred vlastnými rozhovormi prekračovali tam a späť medzikorejskou hranicu, mali neustále v pätách niekoľko fotoreportérov a pokrikujúcich novinárov. Všeobecne sa ich tretie osobné stretnutie tešilo mimoriadnemu mediálnemu záujmu, hoci Trump dopredu avizoval, že pôjde len o dvojminútovú schôdzku, na ktorej chce Kima pozdraviť.

Obaja politici spolu nakoniec hovorili približne 50 minút a Trump po stretnutí slávnostne oznámil, že sa dohodli na obnovenie rozhovorov o severokórejskom jadrovom programe na úrovni pracovných skupín do dvoch až troch týždňov. USA sa usilujú o úplné jadrové odzbrojenie KĽDR.

Na dnešnej schôdzke, ktorú Trump aj Kim označili za historickú, nechýbali ani Trumpova dcéra Ivanka a jej manžel Jared Kushner, ktorí zároveň pôsobia ako poradcovia Bieleho domu.

Schôdzky sa zúčastnil aj juhokórejský prezident Mun Če-in. Jeho osobitný poradca dnes CNN povedal, že pre neho bolo prekvapením aj to, že Trump Kim Čong-ina pozval na rokovanie na juhokórejskom území. Bolo "celkom nezvyčajné a prekvapivé" vidieť Trumpa s Kimom v Dome slobody, ktorý je na juhokórejskom území.

Medzikorejskú demilitarizovanú zónu navštívili všetci americkí prezidenti od Ronalda Reagana s výnimkou George Busha staršieho. Historická však bola dnešná Trumpova návšteva už preto, že ako vôbec prvý prezident USA vkročil na severokórejskú pôdu.

Trump aj po stretnutí s Kimom prezentoval dnešné udalosti ako čiastočnú improvizáciu. Prezradil, že sa svojho náprotivku spýtal, či by chcel, aby prekročil hranicu. Kim údajne odpovedal, že by bol poctený. Trump tvrdí, že netušil, ako Kim odpovie. Obaja politici potom skutočne bok po boku urobili 20 krokov do KĽDR a potom sa vrátili a odobrali sa k rozhovoru v dome na juhokórejskej strane hranice.

Americké médiá hovoria o "romanci" dvoch rozdielnych politikov, ktorí aj dnes zdôrazňovali veľmi dobré vzájomné osobné vzťahy. Trump dnes dokonca potvrdil, že Kima krátko po svojom kratučkom pobyte v KĽDR pozval do Spojených štátov. "Jedného dňa sa to uskutoční," uisťoval americký prezident, ktorý medzitým z demilitarizovaného pásma odletel vrtuľníkom na leteckú základňu južne od Soulu, kde pozdravil amerických vojakov a potom odletel späť do USA.

Kim predtým podľa agentúry AP prostredníctvom tlmočníka povedal, že by pre neho bolo cťou pozvať Trumpa "v pravý čas" do Pchjongjangu.

pošli na vybrali.sme.sk


Ten chlapec jej môže zničiť život!

1. Ten chlapec jej môže zničiť život!

Občas sa ocitnete v situácii, ktorá môže radikálne zmeniť váš život. Nielen týždne a mesiace, ktoré prídu. Ale celý váš život...

Začal sa súd s Ruskom a Kočnerom za falšovanie zmeniek televízie Markíza

2. Začal sa súd s Ruskom a Kočnerom za falšovanie zmeniek televízie Markíza

Dnes začalo súdne pojednávanie s exministrom hospodárstva a bývalým riaditeľom televízie Markíza Pavlom Ruskom a kontroverzným podnikateľom Marianom Kočnerom v kauze falšovania štyroch zmeniek vystavených na sumu v celkovej výške takmer 69 miliónov eur, ktorých preplatenie vymáhala aj od Markízy jedna z Kočnerových firiem.

Najlepšie zarábajúcim filmom všetkých čias sa stal Avengers: Endgame (VIDEO)

3. Najlepšie zarábajúcim filmom všetkých čias sa stal Avengers: Endgame (VIDEO)

Pozrite si aktuálny rebríček najlepšie zarábajúcich filmov v histórii.

Novým stratégom Mayer/McCann Erickson sa stal Martin Kozár

4. Novým stratégom Mayer/McCann Erickson sa stal Martin Kozár

O júla tohto roku pôsobí na pozícii Head of Strategy reklamnej agentúry Mayer/McCann Erickson Martin Kozár.

Ministerka kultúry vymenovala nových členov Rady Slovenského filmového ústavu

5. Ministerka kultúry vymenovala nových členov Rady Slovenského filmového ústavu

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie. Ministerka kultúry Ľubica Laššáková vymenovala štyroch nových členov.

Fico: Hlavnú vinu na stave slovenskej spoločnosti nesú slovenské médiá

6. Fico: Hlavnú vinu na stave slovenskej spoločnosti nesú slovenské médiá

Predseda Smeru-SD dnes pobúril článok Nového Času, na facebooku opäť kritizuje slovenské médiá.

Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

7. Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes navrhol výmenu novinára Kyryla Vyšynského väzneného v Kyjeve za režiséra Oleho Sencova odsúdeného v Rusku na dvadsať rokov.

Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

9. Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

Na komunikačnom oddelení spoločnosti Tesco Slovensko došlo k viacerým zmenám.

Zomrel spisovateľ a bývalý šéfredaktor Dotykov a rádia Devín

10. Zomrel spisovateľ a bývalý šéfredaktor Dotykov a rádia Devín

V stredu vo veku 58 rokov zomrel spisovateľ, básnik, textár, publicista a dlhoročný rozhlasový spolupracovník Maroš M. Bančej.

Najčítanejšie