Nezmeškajte výstavu najkrajších ilustrácií detských kníh z celého sveta Foto: BIB

Nezmeškajte výstavu najkrajších ilustrácií detských kníh z celého sveta

26.10.2019 20:18 | Tlač | PR

Tie najkrajšie ilustrácie detskej literatúry z celého sveta nájdete od dnešného dňa, 25. októbra 2019, až do 5. januára 2020 na Bratislavskom hrade, na 2. poschodí obrazárne hradu. Aj vďaka podpore Poštovej banky, generálneho partnera Bienále ilustrácií Bratislava, ich môžete obdivovať na 27. ročníku BIB, medzinárodnej súťažnej prehliadke originálov ilustrácií kníh pre deti.

 

„Je nám cťou, že sme sa spojili s tak výnimočným podujatím, ktoré cez nádherné ilustrácie podporuje kreativitu a fantáziu mladých ľudí už od útleho veku, buduje základy ich estetického cítenia a dobrého vkusu. Vďaka tým najuznávanejším ilustrátorom a ilustráciám ich môžeme učiť rozlišovať čo je skutočne krásne a čo iba povrchné, čo má hodnotu a čo sa hodnotne iba tvári. Dnešná generácia detí a mladých ľudí to potrebuje, pretože je silno ovplyvnená modernou dobou, ktorá ich skôr deformuje ako formuje,“ hovorí o hlavných dôvodoch partnerstva Poštovej banky s BIB jej generálny riaditeľ Andrej Zaťko.

Aj v rámci tohto ročníka mala Poštová banka možnosť udeliť jednu z cien - Cenu Poštovej banky za originálny a mimoriadny prínos do ilustračnej tvorby pre deti a mládež na Slovensku. „Na základe rozhodnutia odbornej poroty sme ju odovzdali ilustrátorovi, grafikovi, maliarovi a sochárovi Miroslavovi Cipárovi, ktorý Ilustroval niekoľko stovák kníh pre deti a mládež, napríklad hravé príbehy Márie Ďuríčkovej, ale aj mnohé detské časopisy. Je naozaj originálnym umelcom mnohých tvárí a žánrov,“ uvádza Lýdia Žáčková, hovorkyňa Poštovej banky.

Miroslav Cipár je autorom viac ako tristo logotypov, napríklad aj loga BIB - Bienále ilustrácií Bratislava, ktoré sa používa už viac ako 50 rokov, a ktoré poznajú vo vyše 100 štátoch všetkých kontinentov. „Veľmi si vážime, že pri príležitosti BIB 2019 vytvoril špeciálne logo aj pre Poštovú banku, ako generálneho partnera Bienále,“ dodáva L. Žáčková.

Pri príležitosti udelenia Ceny Poštovej banky pánovi Miroslavovi Cipárovi sa v rámci cyklu Ikony slovenskej ilustrácie uskutoční výstava jeho diel, a to v Literárnom múzeu Slovenskej národnej knižnice v Martine, od 5. novembra do 1. Decembra 2019.
Inšpiruj sa Miroslavom Cipárom a staň sa aj ty ilustrátorom!

To je výzva pre všetkých malých/mladých návštevníkov BIB 2019 na hrade. Na výstave, v oddychovej zóne, môžu dotvoriť logo Poštovej banky. Je len na nich, na ich fantázii a šikovnosti čím ho spestria, čo z neho v konečnom dôsledku vytvoria. O dva roky sa jeden z najvydarenejších návrhov, ktorý vyberie Miroslav Cipár osobne, stane logom Poštovej banky počas BIB 2021. Deti si môžu vyskúšať svoje ilustrátorské schopnosti a zapojiť sa do súťaže „Staň sa aj ty ilustrátorom“ počas celého trvania výstavy.

Súťažnú časť výstavy BIB 2019 tvorí viac ako 3000 ilustrácií od 416 ilustrátorov zo 47 krajín sveta a takmer 600 kníh. V rámci nesúťažnej časti BIB 2019 návštevníci uvidia diela držiteľov Ceny H. Ch. Andersena 2018 a originály ilustrácií niekoľkých ďalších zahraničných, aj slovenských ilustrátorov. Jedným z nich je Dušan Kállay, držiteľ Ceny Poštovej banky 2017 za mimoriadny prínos do ilustračnej tvorby.

Návštevníci sa môžu tešiť aj na interaktívne sprievody výstavou, tvorivé dielne, besedy s tvorcami, ilustrátormi a spisovateľmi, filmové, divadelné predstavenia, inscenované čítania pre najmenšie deti od 3 rokov, ale aj na workshop s laureátom Ceny Poštovej banky Miroslavom Cipárom, na ktorom mladým návštevníkom porozpráva o svojej tvorivej práci a pomôže im pri ich pokusoch o vlastné ilustrácie. Na hrade je k dispozícii aj knižnica s dielami, z ktorých pochádzajú vystavené ilustrácie. Návštevníci si v nich môžu zalistovať a oddýchnuť si počas dňa plného umeleckých zážitkov, ktoré ponúka BIB 2019 na Bratislavskom hrade.

pošli na vybrali.sme.sk


4ka zahusťuje svoju sieť a pridáva nové lokality

4ka zahusťuje svoju sieť a pridáva nové lokality

Mobilný operátor 4ka pokračuje vo výstavbe vlastnej siete, od začiatku jesene pokryl viacero lokalít, napríklad obce Bystré, Gabčíkovo, Ihľany, Istebné, Lenartovce, Markušovce, Oslany, Rudňany, Svrčinovec či Zborov nad Bystricou. Ich obyvatelia tak môžu využívať už aj modernú LTE sieť operátora.

RTVS odvysiela špeciálne diskusie (VIDEO)

RTVS odvysiela špeciálne diskusie (VIDEO)

Pád totalitných režimov v bývalých krajinách sovietskeho bloku aj dôvody, ktoré k tomu viedli, rozoberie moderátor Peter Turčík v špeciálnej diskusii Pamäť na hojdačke, ktorú RTVS pripravila k 30. výročiu Nežnej revolúcie.

O2: Slovensko pred rokom 89 je krajina, kam sa nechceme nikdy vrátiť

O2: Slovensko pred rokom 89 je krajina, kam sa nechceme nikdy vrátiť

Spoločnosť O2 si pripomína 30. výročie Nežnej revolúcie a pri tejto príležitosti podporila projekty, ktoré mladým ľuďom približujú, prečo sa pred 30 rokmi ľudia postavili za slobodu a demokraciu a prečo sa za tieto hodnoty oplatí bojovať aj dnes.

Biele vrany 2019 pripomínajú dôležitosť a aktuálnosť hodnôt Nežnej revolúcie

Biele vrany 2019 pripomínajú dôležitosť a aktuálnosť hodnôt Nežnej revolúcie

Organizátori dnes už po dvanásty raz slávnostne odovzdali ocenenia Biela vrana za občiansku odvahu a obhajobu verejného dobra. V čase 30-teho výročia Nežnej revolúcie nám príbehy ocenených pripomínajú obrovskú hodnotu slobody, ale aj to, aké dôležité je neustále sa o ňu starať. Zároveň upozorňujú na to, že ani 30 rokov po prevrate nežijeme v spoločnosti, kde sú právo a spravodlivosť rovnako dostupné pre všetkých. Ocenenie preto získali štyria laureáti, ktorí tieto odkazy stelesňujú.

Vznikol portál Defence News. Šéfuje mu novinár, ktorý musel odísť kvôli článku o Paškovi

Vznikol portál Defence News. Šéfuje mu novinár, ktorý musel odísť kvôli článku o Paškovi

Dnes 17. novembra, symbolicky na 30. výročie od Nežnej revolúcie, odštartoval nový portál s názvom Defence News.

30 rokov od Nežnej revolúcie: Sú pre mladých ľudí dôležitejšie peniaze alebo sloboda?

30 rokov od Nežnej revolúcie: Sú pre mladých ľudí dôležitejšie peniaze alebo sloboda?

Čo znamená pre mladých Slovákov sloboda? Vedia niečo o Nežnej revolúcii a živote pred rokom 1989? A aký je podľa nich vzťah medzi slobodou a peniazmi? Odpovede aj na tieto otázky dal exkluzívny prieskum, ktorý pre Slovenskú sporiteľňu pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie pripravili spoločnosti Insight Diver a G82.

CNN: Trump osobne riadil kampaň proti Bidenovi na Ukrajine

CNN: Trump osobne riadil kampaň proti Bidenovi na Ukrajine

Donald Trump sa vlani v decembri osobne stretol s dvomi podnikateľmi z bývalého ZSSR a poveril ich "tajnou misiou" na Ukrajine, ktorá mala poškodiť povesť prezidentovho volebného soka Joea Bidena.

SodaStream ďakuje za 30 rokov slobody emotívnym videom a špeciálnymi fľašami (VIDEO)

SodaStream ďakuje za 30 rokov slobody emotívnym videom a špeciálnymi fľašami (VIDEO)

Výrobca prístrojov na domácu perlivú vodu SodaStream si 30. výročie Nežnej revolúcie pripomína limitovanou edíciou fliaš so symbolmi Novembra 1989 pripravenou špeciálne pre slovenský a český trh.

Aký skutočne bol Ernest Hemingway?

Aký skutočne bol Ernest Hemingway?

Pre mnohých ľudí predstavuje Ernest Hemingway skôr mýtus než človeka z mäsa a kostí. Vie sa o ňom, že bol vojakom, športovcom, vášnivým milencom, emigrantom s, samozrejme, vynikajúcim spisovateľom.

Zomrel režisér trezorového filmu Všetci dobrí rodáci (VIDEO)

Zomrel režisér trezorového filmu Všetci dobrí rodáci (VIDEO)

Vo veku 93 rokov zomrel režisér, scenárista i odbojár Vojtěch Jasný, autor trezorového filmu Všetci dobrí rodáci. ČTK to z poverenia rodiny oznámil Vítězslav Tichý. Potvrdil to tiež hovorca Slováckeho divadla Josef Kubáník. Uherskohradišťske divadlo to tiež uviedlo na svojom facebooku.

Najčítanejšie