Kvôli vražde novinárky pravdepodobne padne maltský premiér Foto: FB DG

Kvôli vražde novinárky pravdepodobne padne maltský premiér

29.11.2019 16:03 | Tlač | ČTK

Maltský premiér Joseph Muscat sa chystá ešte dnes podať demisiu, tvrdí miestna tlač s odvolaním sa na zdroje z jeho okolia. Premiér čelil v posledných dňoch čoraz silnejším výzvam k odstúpeniu kvôli novým informáciám vo vyšetrovaní vraždy novinárky Daphne Caruanaovej Galiziovej z roku 2017.

 

Kvôli kauze odstúpili tento týždeň už dvaja ministri jeho vlády a dlhoročný šéf úradu vlády Keith Schembri, ktorý bol tento týždeň aj zatknutý a potom prepustený na kauciu.

Dnes maltské úrady prepustili na kauciu z väzby aj miestneho podnikateľa Yorgena Fenecha, ktorý je hlavným podozrivým z objednania novinárkynej vraždy. Bude však ďalej sledovaný políciou, aby neutiekol zo zeme, ako sa o to už pokúsil minulý týždeň. Fenech zatiaľ nebol obžalovaný a vo väzbe môže byť najviac 48 hodín, od minulého týždňa tak bol už niekoľkokrát prepustený a opäť zatknutý.

Fenech, ktorý pochádza z bohatej rodiny maltských prominentných podnikateľov, tento týždeň pri výsluchoch obvinil Schembriho, že sa na objednanie vraždy podieľal, čo sa ale zatiaľ nepotvrdilo. Fenech tiež tento týždeň požiadal o milosť výmenou za sľub, že bude spolupracovať s vyšetrovaľmi. Milosť mu však bola zamietnutá.

Joseph Muscat stojí na čele vlády od marca 2013 a teraz čelí podľa miestnych médií najväčšej politickej kríze. Od štvrtkového večera zasadala mimoriadne niekoľko hodín vláda, dnes dopoludnia Muscat navštívil prezidenta Georgea Vella. Podrobnosti o čom rokovali sa zatiaľ k maltským médiám nedostali.

Pred úradom vlády aj vo štvrtok večer demonštrovali ľudia za premiérovo odstúpenie. Bol medzi nimi aj syn zavraždenej novinárky Caruanovej Galiziovej Matthew. Jeho matka, ktorá písala aj o korupcii a praní špinavých peňazí vo vysokej politike, zomrela v októbri 2017 ako 53 ročná pri výbuchu bomby. Tú do jej auta nastražila zrejme trojica mužov - bratia Alfred a George Degiorgiovi a Vincent Muscat. Zatknutí boli už v decembri 2017 a čelia obvineniu z vraždy.

Pred súdom mal dnes vypovedať Melvin Theuma, ktorý vraždu zrejme sprostredkoval. Právnici Degiorgiových ale dnešné súdne konanie zablokovali. Theuma bol zatknutý pred dvoma týždňami kvôli praniu špinavých peňazí a tento týždeň mu bola sľúbená prezidentská milosť, keď bude spolupracovať s vyšetrovateľmi a pomôže kauzu objasniť.

pošli na vybrali.sme.sk


Fico zverejnil video, v ktorom sa zastal Danka a zaútočil na médiá  (VIDEO)

Fico zverejnil video, v ktorom sa zastal Danka a zaútočil na médiá (VIDEO)

V utorok neskoro večer predseda Smeru Robert Fico zverejnil video, v ktorom sa zastal predsedu parlamentu Andreja Danka, po tom, ako médiá zverejnili telefonáty predsedu parlamentu s Alenou Zsuzsovou, ktoré sa našli u Mariana Kočnera. Zároveň zaútočil na médiá.

RTVS pripravila špeciálne vysielanie k okrúhlemu výročiu Milana Lasicu (VIDEO)

RTVS pripravila špeciálne vysielanie k okrúhlemu výročiu Milana Lasicu (VIDEO)

Humorista, dramatik, prozaik, herec Milan Lasica o pár dní oslávi okrúhle výročie. Pri tejto príležitosti pripravila RTVS špeciálne vysielanie.

Danko si telefonoval so Zsuzsovou. Ich flirtujúce rozhovory sa našli u Kočnera

Danko si telefonoval so Zsuzsovou. Ich flirtujúce rozhovory sa našli u Kočnera

Predseda parlamentu Andrej Danko dlhodobo komunikoval s Alenou Zsuzsovou, ktorá je jedna z obžalovaných v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka, žiadal od nej fotografie a chcel sa s ňou stretnúť.

V roku 2019 narástlo O2 o takmer 121 tis. zákazníkov

V roku 2019 narástlo O2 o takmer 121 tis. zákazníkov

O2 malo koncom minulého roka už takmer 2,15 mil. zákazníkov, čo je o 6% viac ako pred rokom. Výnosy operátora medziročne vzrástli o takmer 2% na 295 mil. eur. Jednou z najrastovejších zložiek sú dátové výnosy, ktoré sa medziročne zvýšili o takmer 27%. Zisk O2 pred úrokmi a zdanením (EBITDA) medziročne stúpol o 16% na 121 mil. eur.

Keď mafia čulo spolupracuje so štátnymi orgánmi...

Keď mafia čulo spolupracuje so štátnymi orgánmi...

„Nejaký prokurátor sa s nejakým fízlom a s nejakým sudcom dohodnú, že jej byt proste počká. Teba noviny už raz osrali, a veľmi rýchlo. S tebou nebude žiadna extra námaha, stačí z teba urobiť kokota. A to si na dobrej ceste.“

Angelina Jolie pripravuje v BBC reláciu aj o manipuláciách (VIDEO)

Angelina Jolie pripravuje v BBC reláciu aj o manipuláciách (VIDEO)

Britská vysielacia spoločnosť BBC pripravuje v spolupráci s americkou herečkou Angelinou Jolie reláciu, ktorý má pomôcť dospievajúcim deťom s orientáciou vo svetovom dianí a s rozlišovaním dôveryhodných informácií od manipulácií.

Ceny Trilobit sú rozdané, ocenenia získali aj tvorcovia zo Slovenska

Ceny Trilobit sú rozdané, ocenenia získali aj tvorcovia zo Slovenska

Český filmový a televizní svaz FITES udělil Hlavní cenu Trilobit 2020 hercům Jiřímu Schmitzerovi a Ladislavu Mrkvičkovi za jejich role ve filmu Staříci.

Markíza bude mať špeciálne Na telo so Zuzanou Čaputovou (VIDEO)

Markíza bude mať špeciálne Na telo so Zuzanou Čaputovou (VIDEO)

Televízia Markíza v nedeľu o 13:00 odvysiela v relácii Na telo rozhovor s prezidentkou Zuzanu Čaputovou.

Registrácia na Digital PIE 2020 je spustená, známe je už aj zloženie poroty

Registrácia na Digital PIE 2020 je spustená, známe je už aj zloženie poroty

Asociácia digitálnych marketingových agentúr (ADMA) a organizátor RULEZZ konferencií – TheMarketers.biz tento týždeň spustili 4. ročník súťaže v digitálnom marketingu na Slovensku - Digital PIE 2020. Aj v tomto roku je partnerom združenie pre internetovú reklamu IAB Slovakia, ktoré odovzdá špeciálne ocenenie DIGITAL MEDIA SOLUTION.

Časopis Vatikánu: Za poklesom počtu mníšok je aj zneužívanie

Časopis Vatikánu: Za poklesom počtu mníšok je aj zneužívanie

Vatikánsky dámsky časopis pripísal dramatický pokles počtu rádových sestier na svete veľmi náročným pracovným podmienkam, sexuálnemu zneužívaniu a zneužívaniu moci zo strany ich nadriadených a duchovných.

Najčítanejšie