Kvôli vražde novinárky pravdepodobne padne maltský premiér Foto: FB DG

Kvôli vražde novinárky pravdepodobne padne maltský premiér

29.11.2019 16:03 | Tlač | ČTK

Maltský premiér Joseph Muscat sa chystá ešte dnes podať demisiu, tvrdí miestna tlač s odvolaním sa na zdroje z jeho okolia. Premiér čelil v posledných dňoch čoraz silnejším výzvam k odstúpeniu kvôli novým informáciám vo vyšetrovaní vraždy novinárky Daphne Caruanaovej Galiziovej z roku 2017.

 

Kvôli kauze odstúpili tento týždeň už dvaja ministri jeho vlády a dlhoročný šéf úradu vlády Keith Schembri, ktorý bol tento týždeň aj zatknutý a potom prepustený na kauciu.

Dnes maltské úrady prepustili na kauciu z väzby aj miestneho podnikateľa Yorgena Fenecha, ktorý je hlavným podozrivým z objednania novinárkynej vraždy. Bude však ďalej sledovaný políciou, aby neutiekol zo zeme, ako sa o to už pokúsil minulý týždeň. Fenech zatiaľ nebol obžalovaný a vo väzbe môže byť najviac 48 hodín, od minulého týždňa tak bol už niekoľkokrát prepustený a opäť zatknutý.

Fenech, ktorý pochádza z bohatej rodiny maltských prominentných podnikateľov, tento týždeň pri výsluchoch obvinil Schembriho, že sa na objednanie vraždy podieľal, čo sa ale zatiaľ nepotvrdilo. Fenech tiež tento týždeň požiadal o milosť výmenou za sľub, že bude spolupracovať s vyšetrovaľmi. Milosť mu však bola zamietnutá.

Joseph Muscat stojí na čele vlády od marca 2013 a teraz čelí podľa miestnych médií najväčšej politickej kríze. Od štvrtkového večera zasadala mimoriadne niekoľko hodín vláda, dnes dopoludnia Muscat navštívil prezidenta Georgea Vella. Podrobnosti o čom rokovali sa zatiaľ k maltským médiám nedostali.

Pred úradom vlády aj vo štvrtok večer demonštrovali ľudia za premiérovo odstúpenie. Bol medzi nimi aj syn zavraždenej novinárky Caruanovej Galiziovej Matthew. Jeho matka, ktorá písala aj o korupcii a praní špinavých peňazí vo vysokej politike, zomrela v októbri 2017 ako 53 ročná pri výbuchu bomby. Tú do jej auta nastražila zrejme trojica mužov - bratia Alfred a George Degiorgiovi a Vincent Muscat. Zatknutí boli už v decembri 2017 a čelia obvineniu z vraždy.

Pred súdom mal dnes vypovedať Melvin Theuma, ktorý vraždu zrejme sprostredkoval. Právnici Degiorgiových ale dnešné súdne konanie zablokovali. Theuma bol zatknutý pred dvoma týždňami kvôli praniu špinavých peňazí a tento týždeň mu bola sľúbená prezidentská milosť, keď bude spolupracovať s vyšetrovateľmi a pomôže kauzu objasniť.BBC prepustí 450 ľudí z britských televíznych kanálov a rádií

BBC prepustí 450 ľudí z britských televíznych kanálov a rádií

Britská vysielacia spoločnosť BBC prepustí 450 ľudí z regionálnych televíznych kanálov, rozhlasových staníc i z radov tých, ktorí vytvárajú spravodajský obsah na internete.

Kampaň Nebuď pirát so Sajfom od O2 získala ocenenie v celosvetovej PR súťaži (VIDEO)

Kampaň Nebuď pirát so Sajfom od O2 získala ocenenie v celosvetovej PR súťaži (VIDEO)

Na celosvetovej súťaži PR projektov SABRE Awards získala spoločnosť O2 Slovakia ocenenie v kategórii Telekomunikácie za kampaň Nebuď pirát, v rámci ktorej operátor poukazuje na nebezpečenstvo používania mobilných telefónov za volantom a mladých vodičov zároveň motivuje k ich zodpovednému využívaniu.

Súd začal riešiť požiadavku Agrofertu na ospravedlnenie od Českej televízie

Súd začal riešiť požiadavku Agrofertu na ospravedlnenie od Českej televízie

Soud se dnes začal zabývat žalobou, kterou se koncern Agrofert domáhá omluvy od České televize (ČT). Koncern tvrdí, že ČT poškodila jeho pověst, když ho ve dvou reportážích spojila s odvoláním ředitele příbramského finančního úřadu. Televize to odmítá. Trvá na tom, že reportáže byly pravdivé a vyvážené a že nebyly objektivně způsobilé k tomu, aby pověst Agrofertu poškodily.

Vo vedení VÚB banky majú posilu

Vo vedení VÚB banky majú posilu

Vrchný riaditeľ Antonio Bergalio, ktorý bol zodpovedný za úsek Financie, plánovanie a kontroling, sa po 6 rokoch vo VÚB banke, stane novým CFO v chorvátskej banke PRIVREDNA BANKA ZAGREB.

Do ČR sa vracajú zahraniční filmári, tých amerických pozýva aj minister

Do ČR sa vracajú zahraniční filmári, tých amerických pozýva aj minister

Do Česka se ve velké míře vracejí zahraniční filmové štáby.

Súd vyniesol rozsudok smrti nad novinárom kvôli protestom

V Iráne odsúdili na trest smrti novinára obvineného z podielu na rozpútanie protestov v roku 2017.

Záchrana pre všetky ženy vylúčené zo spoločnosti

Záchrana pre všetky ženy vylúčené zo spoločnosti

Príbeh o žene, ktorá vyhorela. Sebavedomá, svedomitá perfekcionistka, ktorá vie, čo chce dosiahnuť v živote a za svoje úsilie aj niečo očakáva. Jedného dňa však vyhorí a upadne do hlbokej depresie.

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie aj predsedu

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie aj predsedu

Rada Slovenského filmového ústavu (SFÚ) od 8. júna 2020 pracuje v novom zložení, jej dvoch nových členov vymenovala ministerka kultúry SR Natália Milanová.

Novým vedúcim Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku je bývalý novinár

Novým vedúcim Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku je bývalý novinár

Od 1.júla má Kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku nového vedúceho. Stal sa ním dlhoročný zamestnanec EP a bývalý novinár Robert Sermek.

Spoločnosť Xerox má nového šéfa pre Slovensko a ČR

Spoločnosť Xerox má nového šéfa pre Slovensko a ČR

Spoločnosť Xerox menovala nového generálneho riaditeľa pre Českú republiku a Slovensko. Od 1. júla je ním Peter Halmo, ktorý predtým pôsobil na pozícii riaditeľa slovenského pobočky a priameho predaja v Českej republike a na Slovensku.

Najčítanejšie