Nový slovenský hovorca Európskej komisie Peter Stano: Nikto za mňa neloboval Peter Stano ako pozorovateľ na voľbách v Libanóne Foto: MZV

Nový slovenský hovorca Európskej komisie Peter Stano: Nikto za mňa neloboval

01.12.2019 15:47 | Tlač | mk

Bývalý novinár a diplomat Peter Stano sa v nedeľu po nástupe novej Európskej komisie stal hlavným hovorcom pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Európskej únie.

Ako ste sa k novej pozícii dostali. Oslovili vás?

Ponuka prišla zo strany prípravného tímu novej Európskej komisie. Nejakým spôsobom sa dostali k môjmu životopisu, koncom októbra mi zazvonil telefón, či by som chcel byť súčasťou nového hovorcovského tímu, porozprávali sme sa o ich predstavách a potrebách a o mojich skúsenostiach a názoroch na prácu s médiami, čo bola akási forma predbežného pohovoru. Ani nie po dvoch týždňoch sa mi ozvali znova, či akceptujem túto pozíciu. Bolo to pre mňa dosť prekvapujúce, lebo mali niekoľko sto záujemcov z celej EÚ, tak zvnútra európskych inštitúcií ako aj z členských krajín, predpokladám, že aj s príslušným lobingom, pričom za mňa neloboval nikto. V každom prípade je to veľká česť, ale aj veľká zodpovednosť a pre mňa dosiaľ najväčšia profesionálna výzva.

Podrobnosti: Hlavným hovorcom pre zahraničnú politiku EÚ sa stal bývalý slovenský novinár
 
Čo bude vašou hlavnou náplňou?

Spolupracovať s médiami z celého sveta pri komunikovaní tém týkajúcich sa zahraničnej a bezpečnostnej politiky EÚ, aktivít jej hlavného aktéra – vysokého predstaviteľa pre zahraničnú politiku Josepa Borrella, ktorý je zároveň podpredsedom Európskej komisie, a tiež aktivity Európskej služby pre vonkajšiu činnosť (EEAS), čo je de facto európska diplomatická služba, alebo ak chcete európska obdoba národného ministerstva zahraničných vecí. Smerom dovnútra to zase bude koordinácia mediálnych výstupov Európskej komisie vo veciach, ktoré sa nejakým spôsobom dotýkajú zahraničných vzťahov, t.j. rozširovania EÚ, susedskej politiky, rozvojovej pomoci, či humanitárnych aktivít.
 
Pohybujete sa už dlhšie skôr v zahraničnom prostredí, ako na Slovensku. V čom je pozícia hovorcu iná, ako na Slovensku?

Väčšinu svojej profesionálnej kariéry som strávil na Slovensku – najmä ako novinár. Ako hovorca Ministerstva zahraničných vecí som si odkrútil dokopy takmer štyri roky a rovnaký čas som bol aj hovorcom Európskej komisie (2011-2014). V tom čase fungovali hovorcovia podobne ako vo vláde na Slovensku – každý eurokomisár mal svojho hovorcu. Potom sa ale zaviedol systém, že komisári už nemali svojich hovorcov, ale zbor hovorcov Európskej komisie mal rozdelené tematické oblasti podľa jednotlivých politík, ktoré spadali spravidla do portfólia dvoch eurokomisárov, no komunikoval ich jeden hovorca. Podobný model zatiaľ ostáva aj v novej EK. V princípe sa práca hovorcu v EK nelíši od práce hovorcu na národnej úrovni – komunikuje s médiami a vysvetľuje prácu „svojej“ inštitúcie a jej najvyšších predstaviteľov. V prípade mediálneho servisu EK je však podstatne väčšia otvorenosť a transparentnosť.

V čom?

Médiá dostávajú veľmi dobrý servis – obrazový, zvukový a informačný: každý pracovný deň na poludnie je v EK veľká tlačová konferencia (midday briefing), kde sa akékoľvek médiá môžu pýtať na čokoľvek – a vždy dostanú odpoveď. Popri tom sa vydávajú rôzne súhrny, backgroundové materiály, robia sa technické brífingy off the record k dôležitým témam, aby spravodajcovia akreditovaní v Bruseli mali prístup aj k expertom EÚ na jednotlivé témy a politiky a dokázali ich tak zrozumiteľne vysvetľovať domácemu publiku. Výhodou Bruselu v porovnaní s národným prostredím je to, že je to viac faktografické a technokratické a menej politické.
 
Máte aj nejaké osobný výzvy, s ktorými sa chystáte do novej prace?

Myslím si, že až na mieste a za pochodu uvidím skutočný rozsah výzvy, ktorú predstavuje táto práca. Je to taký európsky diplomatický Olymp. Viem, že si bude vyžadovať nesmierne nasadenie, a otestuje človeka po všetkých stránkach. Idem do toho s maximálnym rešpektom, jednak preto, aby som nesklamal ľudí, ktorí do mňa vložili svoju dôveru a ponúkli mi túto prácu a jednak preto, aby som vhodným spôsobom reprezentoval Slovensko – o to viac, že v zbore hovorcov EK nie sú a doteraz okrem mňa ani neboli žiadni Slováci. Lebo hoci v európskych inštitúciách sa nekope za národné farby, v konečnom dôsledku ľudia aj tak vnímajú odkiaľ ste – najmä ak ste neustále verejne na očiach - a cez vašu prácu a vystupovanie si potom formujú názor aj na vašu krajinu. Šéfredaktor Denníka N zverejnil ospravedlnenie prezidentke, premiérovi aj čitateľom

Šéfredaktor Denníka N zverejnil ospravedlnenie prezidentke, premiérovi aj čitateľom

Denník N a šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný zverejnili ospravedlnenie.

Čaputová a Matovič si cez facebook posielajú odkazy

Čaputová a Matovič si cez facebook posielajú odkazy

To, že vláda chce plošne testovať na koronavírus celú populáciu pomocou armády, sa prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá je veliteľkou Ozbrojených síl SR, dozvedela až z médií.

RTVS mení program, odvysiela mimoriadnu reláciu (VIDEO)

RTVS mení program, odvysiela mimoriadnu reláciu (VIDEO)

RTVS v súvislosti s aktuálnou pandemickou situáciou na Slovensku odvysiela dnes o 20.30 na Jednotke špeciálnu spravodajskú reláciu Druhá vlna venovanú zdravotníctvu.

Alarmujúci prieskum: Až 31% učiteľov II. stupňa ZŠ si myslí, že očkovanie proti korone je prípravou na čipovanie ľudí

Alarmujúci prieskum: Až 31% učiteľov II. stupňa ZŠ si myslí, že očkovanie proti korone je prípravou na čipovanie ľudí

Hoci odborníkmi overená očkovacia látka ešte nie je na trhu, hoaxoch o očkovaní, pôvode či existencii koronavírusu je neúrekom a to žiaľ, aj medzi ľuľmi, u ktorých sa predpokladá istá úroveň poznania a kritického myslenia.

Asistent poslanca Žigu kritizuje správanie premiéra v zákulisí diskusie na Markíze

Asistent poslanca Žigu kritizuje správanie premiéra v zákulisí diskusie na Markíze

V nedeľu bol hosťom televíznej diskusie Na telo aj premiér Igor Matovič.

Dezinfo scéna zneužila fotku z protestov Za slušné Slovensko

Dezinfo scéna zneužila fotku z protestov Za slušné Slovensko

V sobotu bol v Bratislave nepovoleného protest, počas ktorého fanúšikovia Ultras Slovan a prívrženci Kotlebovcov pred Úradom vlády skandovali hanlivé heslá a vzduchom lietali dymovnice, kamene aj dlažobné kocky a zasahovali policajní ťažkoodenci.

Tip ako ušetriť: 4ka odmení zákazníkov za platbu kartou

Tip ako ušetriť: 4ka odmení zákazníkov za platbu kartou

Ak sa zákazník rozhodne platiť za svoj paušál SLOBODA ∞+ automatickou platbou zo svojej karty, dostane ho každý mesiac len za 20 eur, namiesto pôvodných 22.

V Plus 7 dní skončila redaktorka Nina Košecká

V Plus 7 dní skončila redaktorka Nina Košecká

V Plus 7 dní skončila redaktorka Nina Košecká. O svojom odchode informovala statusom na facebooku.

Poslanec Čekovský podal trestné oznámenie pre podozrenie z prelievania štátnych peňazí z TASR do súkromných rúk

Poslanec Čekovský podal trestné oznámenie pre podozrenie z prelievania štátnych peňazí z TASR do súkromných rúk

Poslanec NR SR Kristián Čekovský (OĽANO) dnes na Generálnu prokuratúru doručil trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za činnosť vo verejnoprávnej TASR a spriaznených spoločnostiach od roku 2013, keď bol šéfom TASR terajší riaditeĽ RTVS Jaroslav Rezník, až doteraz.

V Prahe a Brne začne vychádzať bezplatný týždenník Náš region

V Prahe a Brne začne vychádzať bezplatný týždenník Náš region

V Praze a v Brně začnou od příštího týdne vycházet lokální mutace bezplatného týdeníku Náš region. Předpokládá se náklad kolem 150.000 kusů. Oznámilo to dnes vydavatelství A 11.

Najčítanejšie