Nový slovenský hovorca Európskej komisie Peter Stano: Nikto za mňa neloboval Peter Stano ako pozorovateľ na voľbách v Libanóne Foto: MZV

Nový slovenský hovorca Európskej komisie Peter Stano: Nikto za mňa neloboval

01.12.2019 15:47 | Tlač | mk

Bývalý novinár a diplomat Peter Stano sa v nedeľu po nástupe novej Európskej komisie stal hlavným hovorcom pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Európskej únie.

Ako ste sa k novej pozícii dostali. Oslovili vás?

Ponuka prišla zo strany prípravného tímu novej Európskej komisie. Nejakým spôsobom sa dostali k môjmu životopisu, koncom októbra mi zazvonil telefón, či by som chcel byť súčasťou nového hovorcovského tímu, porozprávali sme sa o ich predstavách a potrebách a o mojich skúsenostiach a názoroch na prácu s médiami, čo bola akási forma predbežného pohovoru. Ani nie po dvoch týždňoch sa mi ozvali znova, či akceptujem túto pozíciu. Bolo to pre mňa dosť prekvapujúce, lebo mali niekoľko sto záujemcov z celej EÚ, tak zvnútra európskych inštitúcií ako aj z členských krajín, predpokladám, že aj s príslušným lobingom, pričom za mňa neloboval nikto. V každom prípade je to veľká česť, ale aj veľká zodpovednosť a pre mňa dosiaľ najväčšia profesionálna výzva.

Podrobnosti: Hlavným hovorcom pre zahraničnú politiku EÚ sa stal bývalý slovenský novinár
 
Čo bude vašou hlavnou náplňou?

Spolupracovať s médiami z celého sveta pri komunikovaní tém týkajúcich sa zahraničnej a bezpečnostnej politiky EÚ, aktivít jej hlavného aktéra – vysokého predstaviteľa pre zahraničnú politiku Josepa Borrella, ktorý je zároveň podpredsedom Európskej komisie, a tiež aktivity Európskej služby pre vonkajšiu činnosť (EEAS), čo je de facto európska diplomatická služba, alebo ak chcete európska obdoba národného ministerstva zahraničných vecí. Smerom dovnútra to zase bude koordinácia mediálnych výstupov Európskej komisie vo veciach, ktoré sa nejakým spôsobom dotýkajú zahraničných vzťahov, t.j. rozširovania EÚ, susedskej politiky, rozvojovej pomoci, či humanitárnych aktivít.
 
Pohybujete sa už dlhšie skôr v zahraničnom prostredí, ako na Slovensku. V čom je pozícia hovorcu iná, ako na Slovensku?

Väčšinu svojej profesionálnej kariéry som strávil na Slovensku – najmä ako novinár. Ako hovorca Ministerstva zahraničných vecí som si odkrútil dokopy takmer štyri roky a rovnaký čas som bol aj hovorcom Európskej komisie (2011-2014). V tom čase fungovali hovorcovia podobne ako vo vláde na Slovensku – každý eurokomisár mal svojho hovorcu. Potom sa ale zaviedol systém, že komisári už nemali svojich hovorcov, ale zbor hovorcov Európskej komisie mal rozdelené tematické oblasti podľa jednotlivých politík, ktoré spadali spravidla do portfólia dvoch eurokomisárov, no komunikoval ich jeden hovorca. Podobný model zatiaľ ostáva aj v novej EK. V princípe sa práca hovorcu v EK nelíši od práce hovorcu na národnej úrovni – komunikuje s médiami a vysvetľuje prácu „svojej“ inštitúcie a jej najvyšších predstaviteľov. V prípade mediálneho servisu EK je však podstatne väčšia otvorenosť a transparentnosť.

V čom?

Médiá dostávajú veľmi dobrý servis – obrazový, zvukový a informačný: každý pracovný deň na poludnie je v EK veľká tlačová konferencia (midday briefing), kde sa akékoľvek médiá môžu pýtať na čokoľvek – a vždy dostanú odpoveď. Popri tom sa vydávajú rôzne súhrny, backgroundové materiály, robia sa technické brífingy off the record k dôležitým témam, aby spravodajcovia akreditovaní v Bruseli mali prístup aj k expertom EÚ na jednotlivé témy a politiky a dokázali ich tak zrozumiteľne vysvetľovať domácemu publiku. Výhodou Bruselu v porovnaní s národným prostredím je to, že je to viac faktografické a technokratické a menej politické.
 
Máte aj nejaké osobný výzvy, s ktorými sa chystáte do novej prace?

Myslím si, že až na mieste a za pochodu uvidím skutočný rozsah výzvy, ktorú predstavuje táto práca. Je to taký európsky diplomatický Olymp. Viem, že si bude vyžadovať nesmierne nasadenie, a otestuje človeka po všetkých stránkach. Idem do toho s maximálnym rešpektom, jednak preto, aby som nesklamal ľudí, ktorí do mňa vložili svoju dôveru a ponúkli mi túto prácu a jednak preto, aby som vhodným spôsobom reprezentoval Slovensko – o to viac, že v zbore hovorcov EK nie sú a doteraz okrem mňa ani neboli žiadni Slováci. Lebo hoci v európskych inštitúciách sa nekope za národné farby, v konečnom dôsledku ľudia aj tak vnímajú odkiaľ ste – najmä ak ste neustále verejne na očiach - a cez vašu prácu a vystupovanie si potom formujú názor aj na vašu krajinu. 

pošli na vybrali.sme.sk


Fico zverejnil video, v ktorom sa zastal Danka a zaútočil na médiá  (VIDEO)

Fico zverejnil video, v ktorom sa zastal Danka a zaútočil na médiá (VIDEO)

V utorok neskoro večer predseda Smeru Robert Fico zverejnil video, v ktorom sa zastal predsedu parlamentu Andreja Danka, po tom, ako médiá zverejnili telefonáty predsedu parlamentu s Alenou Zsuzsovou, ktoré sa našli u Mariana Kočnera. Zároveň zaútočil na médiá.

RTVS pripravila špeciálne vysielanie k okrúhlemu výročiu Milana Lasicu (VIDEO)

RTVS pripravila špeciálne vysielanie k okrúhlemu výročiu Milana Lasicu (VIDEO)

Humorista, dramatik, prozaik, herec Milan Lasica o pár dní oslávi okrúhle výročie. Pri tejto príležitosti pripravila RTVS špeciálne vysielanie.

Danko si telefonoval so Zsuzsovou. Ich flirtujúce rozhovory sa našli u Kočnera

Danko si telefonoval so Zsuzsovou. Ich flirtujúce rozhovory sa našli u Kočnera

Predseda parlamentu Andrej Danko dlhodobo komunikoval s Alenou Zsuzsovou, ktorá je jedna z obžalovaných v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka, žiadal od nej fotografie a chcel sa s ňou stretnúť.

V roku 2019 narástlo O2 o takmer 121 tis. zákazníkov

V roku 2019 narástlo O2 o takmer 121 tis. zákazníkov

O2 malo koncom minulého roka už takmer 2,15 mil. zákazníkov, čo je o 6% viac ako pred rokom. Výnosy operátora medziročne vzrástli o takmer 2% na 295 mil. eur. Jednou z najrastovejších zložiek sú dátové výnosy, ktoré sa medziročne zvýšili o takmer 27%. Zisk O2 pred úrokmi a zdanením (EBITDA) medziročne stúpol o 16% na 121 mil. eur.

Keď mafia čulo spolupracuje so štátnymi orgánmi...

Keď mafia čulo spolupracuje so štátnymi orgánmi...

„Nejaký prokurátor sa s nejakým fízlom a s nejakým sudcom dohodnú, že jej byt proste počká. Teba noviny už raz osrali, a veľmi rýchlo. S tebou nebude žiadna extra námaha, stačí z teba urobiť kokota. A to si na dobrej ceste.“

Angelina Jolie pripravuje v BBC reláciu aj o manipuláciách (VIDEO)

Angelina Jolie pripravuje v BBC reláciu aj o manipuláciách (VIDEO)

Britská vysielacia spoločnosť BBC pripravuje v spolupráci s americkou herečkou Angelinou Jolie reláciu, ktorý má pomôcť dospievajúcim deťom s orientáciou vo svetovom dianí a s rozlišovaním dôveryhodných informácií od manipulácií.

Ceny Trilobit sú rozdané, ocenenia získali aj tvorcovia zo Slovenska

Ceny Trilobit sú rozdané, ocenenia získali aj tvorcovia zo Slovenska

Český filmový a televizní svaz FITES udělil Hlavní cenu Trilobit 2020 hercům Jiřímu Schmitzerovi a Ladislavu Mrkvičkovi za jejich role ve filmu Staříci.

Markíza bude mať špeciálne Na telo so Zuzanou Čaputovou (VIDEO)

Markíza bude mať špeciálne Na telo so Zuzanou Čaputovou (VIDEO)

Televízia Markíza v nedeľu o 13:00 odvysiela v relácii Na telo rozhovor s prezidentkou Zuzanu Čaputovou.

Registrácia na Digital PIE 2020 je spustená, známe je už aj zloženie poroty

Registrácia na Digital PIE 2020 je spustená, známe je už aj zloženie poroty

Asociácia digitálnych marketingových agentúr (ADMA) a organizátor RULEZZ konferencií – TheMarketers.biz tento týždeň spustili 4. ročník súťaže v digitálnom marketingu na Slovensku - Digital PIE 2020. Aj v tomto roku je partnerom združenie pre internetovú reklamu IAB Slovakia, ktoré odovzdá špeciálne ocenenie DIGITAL MEDIA SOLUTION.

Časopis Vatikánu: Za poklesom počtu mníšok je aj zneužívanie

Časopis Vatikánu: Za poklesom počtu mníšok je aj zneužívanie

Vatikánsky dámsky časopis pripísal dramatický pokles počtu rádových sestier na svete veľmi náročným pracovným podmienkam, sexuálnemu zneužívaniu a zneužívaniu moci zo strany ich nadriadených a duchovných.

Najčítanejšie