omedich.com

V Maďarsku schválili kontroverzný zákon, ktorým sa obmedzujú demokratické slobody

V Maďarsku schválili kontroverzný zákon, ktorým sa obmedzujú demokratické slobody Foto: Omediach.com

Maďarský parlament dnes schválil kontroverzný zákon, ktorý vláde umožňuje riadiť krajinu v čase núdzového stavu pomocou dekrétov a dáva jej väčšiu kontrolu nad novinármi.

 

Maďarský parlament dnes hlasmi 137 poslancov proti 53 potvrdil zákon, ktorý dáva kabinetu premiéra Viktora Orbána mimoriadne právomoci. Nutnosť prijatia opatrení, ktoré kontroverzný normatívny akt obsahuje, vláda zdôvodňuje nutnosťou operatívne čeliť pandémii koronavírusu.

Kritici už od zverejnenia návrhu poukazovali na nebezpečenstvo časovej neobmedzenosti mimoriadnych právomocí. Zneužiteľná je podľa nich tiež možnosť uväzniť novinárov až na päť rokov za údajné zámerné šírenie nepravdivých alebo poplašných správ o koronavíruse.

Orbánova vláda je dlhodobo kritizovaná za potláčanie kritiky a plurality a zákon by mohol poskytnúť priestor pre umlčanie nepohodlných novinárov. Európska komisia už minulý týždeň oznámila, že bude vývoj monitorovať a znepokojenie nad maďarskými plánmi dala najavo aj výboru pre občianske slobody Európskeho parlamentu.

"Nemôžete dať vláde úplne neobmedzený mandát," upozornila napríklad podľa denníka The Guardian spolupredsedníčka maďarského helsinského výboru Márta Pardaviová. "Zákon by vytvoril časovo neohraničený a nekontrolovateľný núdzový stav a poskytol vláde Viktora Orbána priestor pre obmedzovanie ľudských práv," povedal David Vig z organizácie Amnesty International denníka The Guardian.

Počet ľudí nakazených koronavírusom v Maďarsku vzrástol na 447, 15 z nich nákaze podľahlo. Na základe dát vládneho portálu o tom informovala agentúra MTI.

Americký miliardár a filantrop maďarsko-židovského pôvodu George Soros dnes oznámil, že jeho Open Society Foundations (OSF) venuje milión eur na boj s koronavírusom v Maďarsku, informovala agentúra Reuters.