Vrah Kuciaka dostal 23 rokov, sudkyňa sa pozastavila nad brutálnosťou vraždy Kušnírovej (AUDIO) Reprofoto TA3

Vrah Kuciaka dostal 23 rokov, sudkyňa sa pozastavila nad brutálnosťou vraždy Kušnírovej (AUDIO)

06.04.2020 18:23 | Tlač | ČTK, mk

Vraha novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej dnes súd odsúdil na 23 rokov väzenia.

 

Odsúdený Miroslav Marček sa na začiatku tohto roka priznal, že dvojicu vo februári 2018 zastrelil. Podľa prokuratúry Marček vraždil na objednávku kontroverzného podnikateľa Mariana Kočnera, ktorý svoju vinu v kauze odmietol.

Dnešného pojednávanie vrátane vyhlásení rozsudku sa Marček na vlastnú žiadosť nezúčastnil. Verdikt nie je právoplatný. Prokurátor, ktorý žiadal prísnejší trest, oznámil, že sa odvolá na najvyšší súd.

Pôvodne Marčekovi hrozilo 25 rokov väzenia alebo doživotie. Miernejší trest súd prvej inštancie zdôvodnil tým, že obžalovaný sa významnou mierou podieľal na objasnení trestnej činnosti. "Súd vyslal týmto trestom signál, že priznanie má význam. Pomáhať orgánom činným v trestnom konaní má zmysel, a to nielen pri týchto obzvlášť závažných násilných trestných činoch," povedala predsedníčka senátu Ružena Sabová.

"Zavraždil dvoch ľudí vo veku 27 rokov. Boli to ľudia hodnotní. Išlo o ľudí, ktorí mali život pred sebou," povedala sudkyňa.

"Súd videl brutálnosť, neľudskosť, chladnokrvnosť pri zavraždení Kušnírovej," konštatovala Sabová v zdôvodnení rozsudku pri vražde Kušnírovej, na ktorú Marček nedostal objednávku a podľa sudkyne neurobil nič, aby tomu zabránil - napríklad mohol zatajiť svoju identitu napríklad nasadením si kukly,

Súd Marčekovi okrem iného tiež prikázal zaplatiť nemajetkovú ujmu rodičom Kuciaka v celkovej výške 140.000 eur a matke Kušnírová vo výške 70.000 eur.

Vzhľadom k tomu, že Marček priznal vinu, súd jeho prípad vyčlenil na samostatné prejednanie a pojednávanie obmedzil najmä na dôkazy dôležité pre stanovenie výšky trestu. Marček sa na súde tento rok v januári priznal nielen k vraždám Kuciaka a Kušnírovej, ale aj k tomu, že v roku 2016 pri lúpeži zastrelil podnikateľa Petra Molnára v jeho dome. Táto vražda sa stala súčasťou obžaloby v Kuciakovom prípade.

Prokurátor, podľa ktorého by bez priznania obžalovaného nebola vyšetrená vražda Molnára, žiadal pre Marčeka väzenia vo výške 25 rokov. Obhajoba naopak navrhovala mimoriadne zníženie trestu. Právny zástupca matky Kušnírovej žiadal pre Marčeka doživotie.

Dnešné pojednávanie sa uskutočnilo aj kvôli pandémii koronavírusu za prísnych bezpečnostných opatrení. Predsedníčka senátu umožnila vstup do budovy súdu len zástupcom troch médií vrátane webu Aktuality.sk, ktorý priniesol priamy zvukový prenos z pojednávania.

Kuciakovu vraždu si podľa obžaloby objednal Kočner z pomsty za to, že novinár poukazoval na jeho rozsiahlu ekonomickú trestnú činnosť. Objednávku reportérovej vraždy podľa obžaloby Kočnerova známa a ďalšie obžalovaná Alena Zsuzsová odovzdala Andruskóovi, ktorý najal Szabóa, ktorý spolupracoval s Marčekom. Kočner, Szabó a Zsuzsová vinu odmietli, proces s nimi by mal pokračovať budúci týždeň.Matej Tóth vybavil deťom telesnú na doma (VIDEO)

Matej Tóth vybavil deťom telesnú na doma (VIDEO)

Počas pandémie sa na Slovensku zatvorili školy, prerušila činnosť športových klubov a zrušili sa športové podujatia. Táto situácia sa dotkla aj tréningov O2 Športovej akadémie Mateja Tótha, ktoré boli z bezpečnostných dôvodov zrušené do konca školského roka. V čase, kedy je dôležité zostať zdravý, ale zároveň v bezpečí domova, sa O2 spolu s O2 Športovou akadémiou Mateja Tótha rozhodli priniesť projekt „Telesná na doma“.

Formula 1 potvrdila začiatok odloženej sezóny, prinášame podrobný program

 

Nový ročník majstrovstiev sveta Formuly 1, ktorý bol odložený kvôli pandémiu koronavírusu, odštartuje za mesiac v Rakúsku. Dnes o tom informovalo vedenie šampionátu a súčasne zverejnilo kalendár úvodných ôsmich pretekov sezóny.

Majstrovstvá, ktoré mali pôvodne odštartovať v marci, začnú 5. júla Veľkou cenou Rakúska. Týždeň nato sa na okruhu vo Spielbergu pôjde znova, potom sa formula presunie do Maďarska. Nasledovať budú dva preteky v Silverstone a Veľké ceny Španielska, Belgicka a Talianska, kde by sa malo ísť 6. septembra.

Podľa vyhlásenia na webe Formuly 1 sa zatiaľ všetky preteky pôjdu bez divákov a za prísnych hygienických opatrení. Konečný program seriálu by mal byť zverejnený v najbližších týždňoch. Uskutočniť sa má 15 až 19 závodov a majstrovstvá by malo skončiť v decembri.

"V posledných týždňoch sme neustále rokovali so všetkými partnermi vrátane stajní a Medzinárodnej automobilovej federácie, aby sme pripravili úvodnú časť kalendára pre sezónu 2020 a mohli za čo najbezpečnejších podmienok začať pretekať," uviedol na webe šéf seriálu Chase Carey.

"Sezóna síce odštartuje bez divákov na pretekoch, ale veríme, že v najbližších mesiacoch bude situácia už natoľko bezpečná, že ich budeme môcť znova privítať späť. Sme presvedčení, že návrat Formuly 1 urobí radosť športovým fanúšikom na celom svete," dodal.

Zatiaľ známy program sezóny Formuly 1:

5. júla: Veľká cena Rakúska (Red Bull Ring, Spielberg),
12. júla: Veľká cena Štajerska (Red Bull Ring, Spielberg),
19. júla: Veľká cena Maďarska (Hungaroring, Budapešť),
2. augusta: Veľká cena Británia (Silverstone),
9. augusta: Jubilejný Veľká cena k výročiu 70 rokov F1 (Silverstone),
16. augusta: Veľká cena Španielska (Circuit de Catalunya, Barcelona),
30. augusta: Veľká cena Belgicka (Spa-Francorchamps),
6. septembra: Veľká cena Talianska (Monza).

Počítačová hra s Hitlerom v Moskve rozhnevala Kremeľ (VIDEO)

Počítačová hra s Hitlerom v Moskve rozhnevala Kremeľ (VIDEO)

Kremeľ dnes obvinil ukrajinskú firmu vyvíjajúcu počítačové hry z glorifikácie nacizmu.

RTVS odvysiela prejav Zuzany Čaputovej a mimoriadne štúdio (VIDEO)

RTVS odvysiela prejav Zuzany Čaputovej a mimoriadne štúdio (VIDEO)

Prezidentka SR Zuzana Čaputová predstúpi v piatok 5. júna o 9:00 pred parlament so správou o stave republiky, prvou od svojho nástupu do funkcie.

12 slovenských médií získalo podporu z krízového fondu Google

12 slovenských médií získalo podporu z krízového fondu Google

Pandémia rapídne zasiahla mediálne odvetvie po celom svete a niektoré lokálne vydavateľstvá museli v posledných týždňoch pristúpiť k prepúšťaniu zamestnancov, ku škrtaniu rozpočtov a v niektorých prípadoch aj k ukončeniu činnosti.

UPC zaraďuje balíček s 8 ruskými TV stanicami

UPC zaraďuje balíček s 8 ruskými TV stanicami

Spoločnosť UPC okrem rôznych žánrových balíčkov ponúka tiež Nemecký, Maďarský a po novom aj Ruský balíček

Železnice majú novú hovorkyňu

Železnice majú novú hovorkyňu

Od 1. júna majú Železnice Slovenskej republiky novú hovorkyňu.

EÚ ponúka obciam možnosť získať verejné Wi-Fi zadarmo

EÚ ponúka obciam možnosť získať verejné Wi-Fi zadarmo

V stredu 3. júna komisia vyhlási štvrtú výzvu na predkladanie žiadostí do iniciatívy WiFi4EU.

Minister školstva sa na Markíze stretne zoči-voči riaditeľom škôl (VIDEO)

Minister školstva sa na Markíze stretne zoči-voči riaditeľom škôl (VIDEO)

Dnes večer, v utorok 2. júna, televízia Markíza sa bude v mimoriadnej relácii venovať návratu detí do škôl.

Slovenská sporiteľňa otvorila svoju prvú bezhotovostnú pobočku (FOTO)

Slovenská sporiteľňa otvorila svoju prvú bezhotovostnú pobočku (FOTO)

V turbulentnom období pandémie koronavírusu sa Slovenská sporiteľňa rozhodla otvoriť svoju prvú bezhotovostnú pobočku s modernou samoobslužnou zónou, ktorá bude klientom k dispozícií 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

Najčítanejšie