Poľskí veriaci cez inzerát prosia pápeža o zásah v poľskej cirkvi Reprofoto youtube Vatikan News

Poľskí veriaci cez inzerát prosia pápeža o zásah v poľskej cirkvi

30.06.2020 10:19 | Tlač | ČTK

Skupina poľských katolíkov prostredníctvom celostránkového inzerátu v talianskom ľavicovom denníku La Repubblica vyzvala pápeža Františka k zásahu voči hlbokému mlčaniu poľských biskupov ku škandálom so sexuálnym zneužívaním detí. Denník vychádza v polmiliónovom náklade. Vatikán podľa agentúry AP uviedol, že pápež František o výzve vie.

 

"Naprav našu cirkev! Prosíme Ťa!" hovorí sa vo výzve Františkovi, o ktorej informovala tiež agentúra AFP, poľská televízia Polsat či denník Gazeta Wyborcza. Ten pripomenul, že na sviatok apoštolov Petra a Pavla sa do Vatikánu zišli biskupi z Talianska a ďalších krajín.

"Budú mať príležitosť zoznámiť sa s výzvou k svätému otcovi," povedala denníku iniciátorka akcie Justyna Zornová, katolíčka z Gdynia a matka troch detí, ktorá zorganizovala dve demonštrácie pred sídlom Gdanskeho arcibiskupa a sídlom pápežského nuncia v Poľsku. Navrhla tiež list pápežovi, pod ktorý sa podpísali viac ako dve tisícky veriacich. Vytlačenie výzvy cez celú tlačovú stránku stálo podľa denníka 7500 eur, na ktoré sa na internete zložilo 638 veriacich.

Výzva nabáda pápeža, aby sa zaoberal situáciou v poľskej cirkvi, "kde boli potvrdené prípady pedofílie, ale lojalita voči inštitúcii je slepá a hluchá, dôležitejšia ako blaho obetí".

"Chýbajúca rozhodná reakcia cirkevnej hierarchie voči oznámeniam o trestuhodnom správaní, pripisovaný niektorým biskupom, je príčinou verejného pohoršenia a škodí cirkvi. Rozbíja jej jednotu, pretože nás delia na tých, ktorí majú starosť o povesť inštitúcie, a tých, ktorým na srdci leží blaho obetí . Prosíme o zásah Vatikánu. Vyzývame ťa, svätý otče, zahojí rany! Dosť bolo krívd, "hovoria vo výzve" veriaci cirkvi v Poľsku".

"Počítam s tým, že po uverejnení výzvy pápežovi Františkovi v talianskej tlači príde do Poľska pápežská komisia, skladajúca sa z duchovných a laikov, ktorá na mieste preverí, čo sa deje v poľskej cirkvi," povedala Justyna Zornová.

Veriaci, ktorí sa obrátili na pápeža Františka, na svojich webových stránkach zdôrazňujú, že kritika katolíckej cirkvi je v Poľsku naďalej tabu: "Pokusy o vyvolanie znepokojenia a odporu voči zlu v cirkvi sú považované za útok na cirkev a tých, kto sa odvážia prehovoriť, za nepriateľov cirkvi. "

Výzva pápežovi prišla medzi dvoma kolesami poľských prezidentských volieb, v ktorých vládna strana, podporujúca súčasného prezidenta Andrzeja Dudu, čelia kritike, že škandály v cirkvi pominú.

Hovorca Vatikánu Matteo Bruni uviedol, že pápež je o výzve informovaný a modlí sa za tých, ktorí mu ju adresovali. "Cirkev musí urobiť všetko, aby kánonické normy boli uplatnené, prípady zneužitia objasnené a vinníci zločinov potrestaní," zdôraznil.

Pápež vlani novelizoval cirkevné predpisy, aby trestali biskupov za ochranu násilníkov, zatiaľ čo predtým Vatikán po desiatky rokov zatváral oči nad miestnymi prelátmi, ktorí nedokázali ochrániť svojich veriacich pred predátormi, pripomenula AP. Normy teraz obsahujú podrobné kroky pre vyšetrovanie nedbanlivosti biskupov, ale aj ustanovenia, ktoré majú chrániť tých, kto na neprístojnosti upozornia. Zatiaľ sa však vie len o hŕstke biskupov, ktorých počínanie Vatikán takto vyšetruje.

František minulý týždeň vymenoval nového správcu jednej diecézy v Poľsku, kde miestny biskup čelí obvineniam, že chránil kňaza, o ktorom vedel, že sexuálne zneužíva deti. Rozhodnutie nasledovalo po tom, čo sa vedenie poľskej katolíckej cirkvi rozhodlo odovzdať prípad biskupa Edwarda Janiaka Vatikánu.RTVS prinesie seriálový hit Babylon Berlín (VIDEO)

RTVS prinesie seriálový hit Babylon Berlín (VIDEO)

Od pondelka 6. júla sa na obrazovky RTVS vráti populárny výpravný seriálový hit z dielne HBO - Babylon Berlín. RTVS odvysiela vždy dva diely za sebou každý pondelok o 22:00 na Dvojke.

Kníhkupecká sieť Panta Rhei má nového šéfa

Kníhkupecká sieť Panta Rhei má nového šéfa

Od 1. júla 2020 došlo k zmene vo vedení v spoločnosti Panta Rhei.

Automatické hlášky nahradili asistenti a asistentky, ohlasuje O2 v reklame (VIDEO)

Automatické hlášky nahradili asistenti a asistentky, ohlasuje O2 v reklame (VIDEO)

O2 sa rozhodla zmeniť komunikáciu so zákazníkmi.

Irán nevylúčil, že za požiarom v Natanze bol kybernetický útok

Irán nevylúčil, že za požiarom v Natanze bol kybernetický útok

Irán podnikne odvetu proti ktorejkoľvek krajine, ktorá spácha kybernetický útok na jeho jadrové zariadenia. Po štvrtkovom požiari v blízkosti továrne na obohacovanie uránu v Natanze to vyhlásil šéf iránskej civilnej obrany.

Bývalý redaktor Trendu sa vyjadruje za ministerstvo školstva

Bývalý redaktor Trendu sa vyjadruje za ministerstvo školstva

Tomáš Nejedlý, ktorý patril medzi skupinu redaktorov, s ktorými vydavateľstvo News and Media Holding počas pandémie koronavírusu ukončilo spoluprácu, už pracuje na ministerstve školstva.

RTVS si uctí osobnosť Ennia Morriconeho v televíznom vysielaní (VIDEO)

RTVS si uctí osobnosť Ennia Morriconeho v televíznom vysielaní (VIDEO)

Vo veku 91 rokov zomrel v Ríme taliansky hudobný skladateľ Ennio Morricone, ktorý vytvoril stovky filmových melódií. Jeho osobnosť si RTVS pripomenie dnes o 20:30 na Jednotke filmom Vtedy na Západe a o 23:30 na Dvojke v relácii Anjeli strážni Ennia Morriconeho.

Trump pod pamätníkom exprezidentov kritizoval médiá i ničenie sôch

Trump pod pamätníkom exprezidentov kritizoval médiá i ničenie sôch

Veľa oslavných výrokov o minulosti a kultúre Spojených štátov, ale aj bojovne ladené pasáže o "ľavicovej kultúrnej revolúcii" či údajných snahách "vymazať históriu" obsahoval prejav amerického prezidenta Donalda Trumpa v predvečer Dňa nezávislosti.

Čína informovala o koronavíruse až po dvoch žiadostiach od WHO

Čína informovala o koronavíruse až po dvoch žiadostiach od WHO

Čína informovala o výskyte pľúcnej choroby vo Wu-chan až po dvoch žiadostiach vznesených Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO).

BBC prepustí 450 ľudí z britských televíznych kanálov a rádií

BBC prepustí 450 ľudí z britských televíznych kanálov a rádií

Britská vysielacia spoločnosť BBC prepustí 450 ľudí z regionálnych televíznych kanálov, rozhlasových staníc i z radov tých, ktorí vytvárajú spravodajský obsah na internete.

Kampaň Nebuď pirát so Sajfom od O2 získala ocenenie v celosvetovej PR súťaži (VIDEO)

Kampaň Nebuď pirát so Sajfom od O2 získala ocenenie v celosvetovej PR súťaži (VIDEO)

Na celosvetovej súťaži PR projektov SABRE Awards získala spoločnosť O2 Slovakia ocenenie v kategórii Telekomunikácie za kampaň Nebuď pirát, v rámci ktorej operátor poukazuje na nebezpečenstvo používania mobilných telefónov za volantom a mladých vodičov zároveň motivuje k ich zodpovednému využívaniu.

Najčítanejšie