Novinár a karikaturista napísal knihu o potulkách Afrikou (FOTO) Foto: Archív M. Sliacky

Novinár a karikaturista napísal knihu o potulkách Afrikou (FOTO)

23.08.2020 13:09 | Tlač | Komerčný článok

Korytnačky na Kapverdských ostrovoch. Červené opice na Zanzibare. Pygmejovia z Ugandy. Či Omo, srdce divokej Afriky. Vydajte sa na potulky africkou divočinou so slovenským cestopisom Pekelný raj.

Jeho autorom je skúsený novinár, karikaturista a cestovateľ Mikuláš Sliacky. V jeho cestovateľských príbehoch cítiť skúseného a vypísaného autora, ktorý zaujímavo popisuje krásy a jedinečnosť jedenástich afrických krajín.

„Som rád, že som niečo stihol, že sa mi podarilo prejsť za poznaním a dobrodružstvom všetky kontinenty okrem Antarktídy. Ale jeden kontinent milujem nadovšetko a stále sa tam vraciam. Je to Afrika. O nej som napísal a nafotil túto knihu,“ píše M.Sliacky.
V knihe nájdete 11 afrických krajín od Etiópie a Džibutska, cez Rwandu, Keňu, Tanzániu, Namíbiu, Zanzibar až po Ugandu, Botswanu a Zambiu.

Ku každej krajine krátke príbehy, úžasné zážitky ako najväčšie putovanie štvornožcov na svete, Masajovia, bečuánske slony a ich ochranársky cit pre rodinu, najväčší sopečný kráter na svete, alebo ak máte radi skupinu Queen, na Zanzibare je vyhľadávaná štýlová reštaurácia Fredieho Mercuryho.

Pozrite si video – M.Sliacky o knihe Pekelný raj:


Sliacky píše o Afrike, najmä čiernej, na juh od Sahary. O jej stále ešte nespútanej prírode a živloch, o divo a slobodne žijúcich zvieratách, o obdivuhodných, krásnych ľuďoch a ich spôsobe života, ktorý sa snažia uchovať.

• O starobylých kultúrach Krovákov a Pygmejov, o ktorých vieme máločo, o prastarom kresťanstve etiópskych Amharov.
• O rastafariánoch s dredmi, o nevrlých kočovných Afaroch, ktorých psy vedia v nekonečnej púšti nájsť vodu.
• O vymierajúcich horských gorilách na úbočí sopky, ku ktorým pocítite príbuzenský vzťah.
• O slonoch v delte Okawango, čo utvoria okolo spiaceho sloníčaťa nepreniknuteľnú hradbu.
• O hyenách, levoch a ich vzájomnej nenávisti.
• O kmeňoch na rieke Omo, kde chlapi a ženy žijú oddelene, mladí muži behajú po chrbtoch býkov, pasú ovce nahí, namiesto odevu majú na pleci samopal a ideálom ženskej krásy je tanier v ústach.

Kniha Pekelný raj z vydavateľstva Ikar má malý formát a je plnofarebná, pretože obsahuje množstvo nádherných fotografií. Ku každej krajine je na začiatku malý infoblok, z ktorého sa dozviete zaujímavé fakty alebo pikošky.

Prečítajte si krátky úryvok z knihy Pekelný raj:

Zem divých včiel a krásnych ľudí

Plavíme sa v člne po jazere Chamo. Jazero je zároveň národným parkom. Na pobrežných stromoch sedia orliaky jasnohlasé s bielou hlavou, na hladine sa hojdajú kŕdle pelikánov, vo vode po pás sa brodia rybári a naťahujú siete. Dianie sledujú z brehu nehybné šesťmetrové krokodíly. ,,Aha, hippo,“ ukazuje Fkadu, kormidelník nášho člna na široké chrbty skupiny hrochov pred nami. A zakeruje k nim.
Kým sa človek dostane z metropoly Addis Abeba k jazeru Chamo neďaleko mesta Arba Minch na juhu Etiópie, musí toho veľa preskákať. Sprvoti si povie – no veľký strach, päťsto kilometrov dobrým terénnym autom nemôže byť problém. Keď pôjdeme päťdesiatkou, za dákych desať-dvanásť hodín sme tam, nech sú cesty akékoľvek.
Ono sa to zdá, veď cesta je väčšinou asfaltka. Lenže asfalt trvá vždy tak kilometer-dva a potom príde dvesto metrov tankodrómu, kde sa dá jazdiť iba krokom. Ak teda nechcete uviaznuť v jame neznámej hĺbky, naplnenej nočným lejakom. Za jamami sa zjaví znova asfalt a nádej, ale po kilometri príde pre zmenu potok, zarezaný hlboko do podložia. Vedú cezeň štyri mosty vedľa seba, ale zjazdný je len jeden, aj to s najväčšou opatrnosťou. Potom znova asfalt. Ale len čo sa rozbehnete, po celej šírke cesty sa tmolí a postáva stádo kôz, oviec a kráv. Pastier sedí v tieni pod stromom, veselo vám kýva a dvíha nad hlavu zviazaného kohúta, že či si ho nechcete kúpiť na obed. Môžete sa na neho hnevať?
,,David, máš božiu trpezlivosť,“ hovorím etiópskemu vodičovi nášho džípu, keď pomaly a opatrne kľučkuje pomedzi ten zverinec alebo ho radšej obchádza cez priekopu. ,,Nuž, za zabité jahňa zaplatíš 2 000 birrov, to je 70 dolárov, žiadna maličkosť,“ odvetí mi chlapík s dredovým účesom à la Lenny Kravitz. ,,Utiecť niet kam, vidia ťa, bolo by zle-nedobre...“
O čom David vraví, plne pochopím až neskôr, v divokejších pomeroch údolia Omo, kde nahí pastieri nosia na pleci samopaly kalašnikov... Tí civilizovanejší majú síce iba palice a mačety, ale zahrávať sa s nimi neradno.

Milan Buno, knižný publicistaDo kín prichádza film krajina ve stínu (VIDEO)

Do kín prichádza film krajina ve stínu (VIDEO)

Čiernobiela snímka, nakrútená na klasický pás, zaznamenáva skutočný príbeh z obdobia 30. až 50. rokov minulého storočia. Je kronikou toho, ako sa pokojné medziľudské vzťahy v malej obci v pohraničí premenia, keď okolo prejde veľká história.

AFP: Piatkový útok v Paríži asi súvisel s karikatúrami Mohameda

AFP: Piatkový útok v Paríži asi súvisel s karikatúrami Mohameda

Piatkový útok v Paríži, pri ktorom útočník posekal dvoch ľudí neďaleko niekdajšieho sídla redakcie satirického časopisu Charlie Hebdo, mohol súvisieť s karikatúrami proroka Mohameda, ktoré predtým zverejnil Charlie Hebdo.

V Paríži došlo k útoku pri časopise Charlies Hebdo, prípad rieši protiteroristický úrad (VIDEO)

V Paríži došlo k útoku pri časopise Charlies Hebdo, prípad rieši protiteroristický úrad (VIDEO)

Muž a žena dnes boli zranení v Paríži pri útoku, ktorého vyšetrovanie prevzal protiteroristický úrad prokuratúry. Útočník vyzbrojený pravdepodobne sečnou alebo bodnou zbraňou oboch ľudí vážne zranil na ulici pred ich pracoviskom.

Signál 4ky sa opäť rozšíril do ďalších kútov Slovenska

Signál 4ky sa opäť rozšíril do ďalších kútov Slovenska

Signál najmladšieho operátora 4ka sa šíri aj z nových vysielačov, ktoré v ostatnom kvartáli pribudli v  mnohých mestách. Plný komfort modernej 4G siete je tak dostupný pre tisícky nových zákazníkov ako zo západného, tak aj stredného či východného Slovenska.

Našli nezvestného blogera, ktorý v januári zverejňoval kritické videá o novej nákaze vo Wu-chan (VIDEO)

Našli nezvestného blogera, ktorý v januári zverejňoval kritické videá o novej nákaze vo Wu-chan (VIDEO)

Po siedmich mesiacoch sa zrejme našiel čínsky právnik, aktivista a bloger Čchen Čchiou-š'. Nezvestný bol od chvíle, keď na prelome januára a februára kriticky informoval o situácii vo Wu-chan, ťažko zasiahnutom epidémiou choroby covid-19.

Začína nový seriál Pumpa s Heribanom a Kubovčíkom, bude aj o Smere či Matovičovi (VIDEO)

Začína nový seriál Pumpa s Heribanom a Kubovčíkom, bude aj o Smere či Matovičovi (VIDEO)

""Je úplne jedno, čo Matovič nosí, či nenosí… Keď dôjde sem, tak bude mať rúško! A keď nebude mať, tak mu na papulu natiahnem tie jeho tramky!“ hovorí herec Michal Kubovčík Danovi Heribanovi v novom komediálnom skeč seriáli Pumpa, ktorý prichádza na obrazovky Jednotky.

Česká miniseria o kyberšikane, ktorá sa vysiela aj na Slovensku, má nomináciu na Emmy (VIDEO)

Česká miniseria o kyberšikane, ktorá sa vysiela aj na Slovensku, má nomináciu na Emmy (VIDEO)

Český seriálový thriller #martyisdead, ktorý môžu vidieť aj slovenskí diváci na Mall.tv, dnes získal nomináciu na medzinárodnú televíznu cenu Emmy.

Fun rádio má novú moderátorku (FOTO)

Fun rádio má novú moderátorku (FOTO)

Do vysielania Fun rádia pribudol tento týždeň nový moderátorský hlas. Informuje rádio v tlačovej správe.

Séria Životy slávnych: aká bola Mona Lisa?

Séria Životy slávnych: aká bola Mona Lisa?

Séria Životy slávnych z vydavateľstva Slovenský spisovateľ pokračuje. Úžasná edícia, ktorá približuje osudy slávnych umelcov, ako boli Picasso (Žila som s Picassom), Dalí (Tajný život Salvadora Dalího), van Gogh (Smäd po živote), či životopis Grécky poklad od Irvinga Stona – príbeh priekopníka modernej archeológie Heinricha Schliemanna.

O2 spustila kampaň aj web pre nového digitálneho operátora Radosť (VIDEO)

O2 spustila kampaň aj web pre nového digitálneho operátora Radosť (VIDEO)

Spoločnosť O2 dnes sprístupnila web radost.digital aj s možnosťou objednávok novej služby Radosť, o ktorom informovala začiatkom septembra.

Najčítanejšie