Začína sa memoriál Stopami ukrývaných detí (VIDEO) Foto: Post Bellum

Začína sa memoriál Stopami ukrývaných detí (VIDEO)

23.08.2020 14:07 | Tlač | TS

Po stopách malých hrdinov, ktorí sa skrývali pred transportom do koncentráku až do Čierneho Balogu pripomenúť si vypuknutie Slovenského národného povstania.

Inšpirovaní známym memoriálom Vrba - Wetzler sa v občianskom združení Post Bellum rozhodli pripraviť týždňový memoriál s názvom „Stopami ukrývaných detí“. Založený je na skutočnom životnom príbehu pamätníka, vtedy 12 ročného Pavla Eliho Vaga, jeho staršej sestry Ester a ďalšej rodiny, ktorí počas 2. svetovej vojny prežili len vďaka ľuďom, ktorí sami riskovali svoje životy, aby ich zachránili.

Od 24. do 30. augusta prejdú účastníci a účastníčky memoriálu viac ako 100 kilometrov miestami, kadiaľ putovali súrodenci od chvíle, keď opustili svoj domov vo Vrútkach až do dňa, keď sa znovu mohli v osade Sihla slobodne pohybovať. Väčšina trasy povedie krásnymi miestami Podpoľania, kde Eli ako dieťa prežil to, čo si dnes slovenská verejnosť nevie ani predstaviť. Dnes, už deväťdesiatročný Eli, ktorý žije v Izraeli, sa mal podujatia zúčastniť aj osobne. Cestovné obmedzenia kvôli pandémii COVID-19 však spôsobili, že sa s účastníkmi memoriálu spojí online a spolu budú môcť prežiť jeho strastiplný príbeh a cestu v úplne novej, ale najmä pozitívnej verzii.

„Memoriálom si môžeme spoločne pripomenúť osudy ľudí, ktorým sa nepodarilo prežiť vďaka hŕstke tých, ktorí sa zachránili a o tragických udalostiach sú schopní a ochotní rozprávať,“ hovorí riaditeľka Post Bellum Sandra Polovková. „Vojna a nenávisť nerozlišuje svoje obete. Sú medzi nimi ženy, muži, mladí, starí aj deti. Našou, dúfam že nie neskromnou ambíciou, je vytvoriť tradíciu a komunitu, ktorá sa bude stretávať na memoriáli každoročne a pripomínať si obete, na ktorých príbehy nesmieme zabudnúť. Veľmi si vážime, že nezabúdajú ani dôležité osobnosti. Prvý ročník memoriálu sa svojou aktívnou účasťou rozhodla podporiť aj pani veľvyslankyňa Spojených štátov amerických na Slovensku Bridget Brink, ktorá s nami bude kráčať v piatok, 28. augusta, v oblasti Kamenistej doliny, z Chaty Tri vody k horárni Hrončok.“

Memoriál vyvrcholí 29. augusta 2020, symbolicky, v deň, keď si celé Slovensko pripomína vypuknutie Slovenského národného povstania. Pri tejto príležitosti Post Bellum organizuje spomienkové podujatie, ktoré sa uskutoční od 18.00 hodiny v kultúrnom dome v Čiernom Balogu. „Nesmierne nás teší, že účasť prisľúbil aj podpredseda Národnej rady SR Juraj Šeliga a Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová. Vnímame to ako jasný signál, že dokumentovaniu príbehov 20. storočia patrí významné miesto aj v našej novodobej histórii,“ dodáva Sandra Polovková.

„Deportácie a rasová nenávisť, ktorá na našom území panovala v rokoch 1939 - 1945 sú najtemnejšou súčasťou našej histórie. Je našou povinnosťou si pripomínať tých, ktorí boli zavraždení a rovnako tých, ktorí utekali a museli sa ukrývať. Je to dlh k našim predkom a rovnako dlh budúcim generáciám, aby sme nikdy nezabudli, a aby sa nikdy neopakovala história. Preto je mi cťou zúčastniť sa tohto podujatia,“ zdôrazňuje podpredseda Národnej rady SR Juraj Šeliga.

Podujatím účastníkov prevedie Michael Szatmary a vystúpi hudobná skupina Mojše Band. Vstup na podujatie je voľný.

Program memoriálu:
23. 8. – príchod do Vrútok (registrácia, zoznámenie, inštrukcie, ubytovanie)
24. 8. – Vrútky – Martin – Šaľa (pešo 14 km)
25. 8. – Šaľa – Sereď, Múzeum holokaustu – Nitra – Šaľa (pešo 30 km)
26. 8. – Nitra – Zvolen – Radvaň – Banská Bystrica – okolie Ľubietová (pešo 5 km)
27. 8. – okolie Ľubietová – okolie Chata pod Hrbom (pešo 25 km)
28. 8. – Chata pod Hrbom – sedlo Jasenová – Hrončok horáreň, Kamenistá dolina (pešo 14 km)
29. 8. – Kamenistá dolina – Sihla – Čierny Balog (pešo 25 km)
30. 8. – Čierny Balog – Banská Bystrica (autobusom)

Jednotlivé zástavky trasy sú znázornené aj na priloženej mape.Do kín prichádza film krajina ve stínu (VIDEO)

Do kín prichádza film krajina ve stínu (VIDEO)

Čiernobiela snímka, nakrútená na klasický pás, zaznamenáva skutočný príbeh z obdobia 30. až 50. rokov minulého storočia. Je kronikou toho, ako sa pokojné medziľudské vzťahy v malej obci v pohraničí premenia, keď okolo prejde veľká história.

AFP: Piatkový útok v Paríži asi súvisel s karikatúrami Mohameda

AFP: Piatkový útok v Paríži asi súvisel s karikatúrami Mohameda

Piatkový útok v Paríži, pri ktorom útočník posekal dvoch ľudí neďaleko niekdajšieho sídla redakcie satirického časopisu Charlie Hebdo, mohol súvisieť s karikatúrami proroka Mohameda, ktoré predtým zverejnil Charlie Hebdo.

V Paríži došlo k útoku pri časopise Charlies Hebdo, prípad rieši protiteroristický úrad (VIDEO)

V Paríži došlo k útoku pri časopise Charlies Hebdo, prípad rieši protiteroristický úrad (VIDEO)

Muž a žena dnes boli zranení v Paríži pri útoku, ktorého vyšetrovanie prevzal protiteroristický úrad prokuratúry. Útočník vyzbrojený pravdepodobne sečnou alebo bodnou zbraňou oboch ľudí vážne zranil na ulici pred ich pracoviskom.

Signál 4ky sa opäť rozšíril do ďalších kútov Slovenska

Signál 4ky sa opäť rozšíril do ďalších kútov Slovenska

Signál najmladšieho operátora 4ka sa šíri aj z nových vysielačov, ktoré v ostatnom kvartáli pribudli v  mnohých mestách. Plný komfort modernej 4G siete je tak dostupný pre tisícky nových zákazníkov ako zo západného, tak aj stredného či východného Slovenska.

Našli nezvestného blogera, ktorý v januári zverejňoval kritické videá o novej nákaze vo Wu-chan (VIDEO)

Našli nezvestného blogera, ktorý v januári zverejňoval kritické videá o novej nákaze vo Wu-chan (VIDEO)

Po siedmich mesiacoch sa zrejme našiel čínsky právnik, aktivista a bloger Čchen Čchiou-š'. Nezvestný bol od chvíle, keď na prelome januára a februára kriticky informoval o situácii vo Wu-chan, ťažko zasiahnutom epidémiou choroby covid-19.

Začína nový seriál Pumpa s Heribanom a Kubovčíkom, bude aj o Smere či Matovičovi (VIDEO)

Začína nový seriál Pumpa s Heribanom a Kubovčíkom, bude aj o Smere či Matovičovi (VIDEO)

""Je úplne jedno, čo Matovič nosí, či nenosí… Keď dôjde sem, tak bude mať rúško! A keď nebude mať, tak mu na papulu natiahnem tie jeho tramky!“ hovorí herec Michal Kubovčík Danovi Heribanovi v novom komediálnom skeč seriáli Pumpa, ktorý prichádza na obrazovky Jednotky.

Česká miniseria o kyberšikane, ktorá sa vysiela aj na Slovensku, má nomináciu na Emmy (VIDEO)

Česká miniseria o kyberšikane, ktorá sa vysiela aj na Slovensku, má nomináciu na Emmy (VIDEO)

Český seriálový thriller #martyisdead, ktorý môžu vidieť aj slovenskí diváci na Mall.tv, dnes získal nomináciu na medzinárodnú televíznu cenu Emmy.

Fun rádio má novú moderátorku (FOTO)

Fun rádio má novú moderátorku (FOTO)

Do vysielania Fun rádia pribudol tento týždeň nový moderátorský hlas. Informuje rádio v tlačovej správe.

Séria Životy slávnych: aká bola Mona Lisa?

Séria Životy slávnych: aká bola Mona Lisa?

Séria Životy slávnych z vydavateľstva Slovenský spisovateľ pokračuje. Úžasná edícia, ktorá približuje osudy slávnych umelcov, ako boli Picasso (Žila som s Picassom), Dalí (Tajný život Salvadora Dalího), van Gogh (Smäd po živote), či životopis Grécky poklad od Irvinga Stona – príbeh priekopníka modernej archeológie Heinricha Schliemanna.

O2 spustila kampaň aj web pre nového digitálneho operátora Radosť (VIDEO)

O2 spustila kampaň aj web pre nového digitálneho operátora Radosť (VIDEO)

Spoločnosť O2 dnes sprístupnila web radost.digital aj s možnosťou objednávok novej služby Radosť, o ktorom informovala začiatkom septembra.

Najčítanejšie