Expert: Kim Čong-un je možno v kóme, jeho ukážky vystúpení na verejnosti sú sfalšované

25.08.2020 23:07 | Tlač | ČTK

Nové špekulácie o zlom zdravotnom stave, či dokonca smrti severokórejského diktátora Kim Čong-una sa v posledných dňoch objavili v niektorých britských bulvárnych denníkoch a ďalších svetových médiách. Denník Daily Mail citoval juhokórejského experta Čang Song-mina, podľa ktorého je Kim už od apríla v kóme a všetky záznamy o jeho vystúpeniach na verejnosti od tej doby boli sfalšované.

Čang Song-min, ktorý pôsobil ako poradca juhokórejského exprezidenta Kim Te-džunga, sa domnieva, že vedenie krajiny od Kima teraz postupne preberá jeho mladšia sestra Kim Jo-Čong. Juhokórejská rozviedka minulý týždeň uviedla, že Kimova sestra získala väčšie právomoci a je teraz "de facto druhou najvyššie postavenou predstaviteľkou krajiny". Kim Jo-Čong má vraj teraz na starosti okrem iného vzťahy KĽDR so Spojenými štátmi a s Južnou Kóreou.

Podľa Čang je takýto krok v histórii KĽDR bezprecedentný a môže znamenať len dve veci: buď je diktátor ťažko chorý, alebo došlo v krajine k prevratu. "Ja sa domnievam, že je Kim v kóme, ale jeho život ešte neskončil," napísal Čang na facebooku.

"Ešte nebola vytvorená nástupnícka štruktúra, takže do popredia sa dostala Kim Jo-Čong, pretože mocenské vákuum nemôže byť udržiavané veľmi dlho," dodal Čang, podľa ktorého sú videonahrávky a fotografie s Kimom z poslednej doby falošné. Naposledy sa Kim údajne objavil na zasadnutí vládnucej Kórejskej strany práce minulý týždeň.

 

Viacero pozorovateľov, ktorí sa dlhodobo zaoberajú situáciou v KĽDR, ale Čangove komentáre považuje za absurdné. Juhokórejský server Sinmunko uviedol, že Čang hovoril o vážnych zdravotných problémoch Kima už v prvej polovici tohto roka a teraz sa snaží potvrdiť pravdivosť svojich predchádzajúcich výrokov. Ďalší experti na Severnú Kóreu pripomenuli, že aj rôzne špekulácie pochádzajúce od juhokórejských tajných služieb sa v minulosti ukázali byť mylné.

Podobný názor ako Čang Song-min naopak vyjadril Roy Calley, ktorého britský bulvárny denník Daily Express označuje za experta na KĽDR a ktorý túto krajinu opakovane navštívil. "Ak je stále ešte nažive, slabne. Myslím si, že v blízkej budúcnosti môžeme očakávať zmenu vedenia KĽDR," vyhlásil podľa Daily Expressu Calley.

Keby bol severokórejský vodca v poriadku, potom by podľa neho bolo spomínané odovzdanie časti právomocí nemysliteľné. "Kim Čong-un sa nikdy netešil dobrému zdraviu a ja si neviem predstaviť, že by prirodzene dovolil, aby sa niečo také stalo," citoval Calleyho denník Daily Express.

Kim Čong-un, ktorý má okolo 36 rokov, sa tento rok na verejnosti objavil len niekoľkokrát. V apríli sa rozšírili správy, že podstúpil neúspešnú operáciu srdca, po ktorej zostal v kritickom stave.

Podstatne častejšie je naopak v poslednej dobe vidieť jeho sestru Kim Jo-Čong, ktorá napríklad v júni vydala rozkaz, aby bol vyhodený do povetria styčný úrad oboch kórejských štátov. Kim Jo-Čong tiež pohrozila Južnej Kórei bližšie nešpecifikovanú vojenskou akciou; neskôr KĽDR túto vyhrážku odvolala.

Podľa niektorých analytikov sa ale diktátor Kim prevedením časti zodpovednosti na svoju sestru a niekoľko ďalších blízkych poradcov snaží len zabrániť tomu, aby na neho bola zvaľovaná vina v prípade politických nezdarov.

Ďalší politológovia podľa denníka Daily Mail si myslia, že Kim a jeho sestra hrajú "dobrého a zlého policajta", čo chcú využiť pri rokovaní so zahraničnými mocnosťami po kolapse jadrových rozhovorov Kima s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.Do kín prichádza film krajina ve stínu (VIDEO)

Do kín prichádza film krajina ve stínu (VIDEO)

Čiernobiela snímka, nakrútená na klasický pás, zaznamenáva skutočný príbeh z obdobia 30. až 50. rokov minulého storočia. Je kronikou toho, ako sa pokojné medziľudské vzťahy v malej obci v pohraničí premenia, keď okolo prejde veľká história.

AFP: Piatkový útok v Paríži asi súvisel s karikatúrami Mohameda

AFP: Piatkový útok v Paríži asi súvisel s karikatúrami Mohameda

Piatkový útok v Paríži, pri ktorom útočník posekal dvoch ľudí neďaleko niekdajšieho sídla redakcie satirického časopisu Charlie Hebdo, mohol súvisieť s karikatúrami proroka Mohameda, ktoré predtým zverejnil Charlie Hebdo.

V Paríži došlo k útoku pri časopise Charlies Hebdo, prípad rieši protiteroristický úrad (VIDEO)

V Paríži došlo k útoku pri časopise Charlies Hebdo, prípad rieši protiteroristický úrad (VIDEO)

Muž a žena dnes boli zranení v Paríži pri útoku, ktorého vyšetrovanie prevzal protiteroristický úrad prokuratúry. Útočník vyzbrojený pravdepodobne sečnou alebo bodnou zbraňou oboch ľudí vážne zranil na ulici pred ich pracoviskom.

Signál 4ky sa opäť rozšíril do ďalších kútov Slovenska

Signál 4ky sa opäť rozšíril do ďalších kútov Slovenska

Signál najmladšieho operátora 4ka sa šíri aj z nových vysielačov, ktoré v ostatnom kvartáli pribudli v  mnohých mestách. Plný komfort modernej 4G siete je tak dostupný pre tisícky nových zákazníkov ako zo západného, tak aj stredného či východného Slovenska.

Našli nezvestného blogera, ktorý v januári zverejňoval kritické videá o novej nákaze vo Wu-chan (VIDEO)

Našli nezvestného blogera, ktorý v januári zverejňoval kritické videá o novej nákaze vo Wu-chan (VIDEO)

Po siedmich mesiacoch sa zrejme našiel čínsky právnik, aktivista a bloger Čchen Čchiou-š'. Nezvestný bol od chvíle, keď na prelome januára a februára kriticky informoval o situácii vo Wu-chan, ťažko zasiahnutom epidémiou choroby covid-19.

Začína nový seriál Pumpa s Heribanom a Kubovčíkom, bude aj o Smere či Matovičovi (VIDEO)

Začína nový seriál Pumpa s Heribanom a Kubovčíkom, bude aj o Smere či Matovičovi (VIDEO)

""Je úplne jedno, čo Matovič nosí, či nenosí… Keď dôjde sem, tak bude mať rúško! A keď nebude mať, tak mu na papulu natiahnem tie jeho tramky!“ hovorí herec Michal Kubovčík Danovi Heribanovi v novom komediálnom skeč seriáli Pumpa, ktorý prichádza na obrazovky Jednotky.

Česká miniseria o kyberšikane, ktorá sa vysiela aj na Slovensku, má nomináciu na Emmy (VIDEO)

Česká miniseria o kyberšikane, ktorá sa vysiela aj na Slovensku, má nomináciu na Emmy (VIDEO)

Český seriálový thriller #martyisdead, ktorý môžu vidieť aj slovenskí diváci na Mall.tv, dnes získal nomináciu na medzinárodnú televíznu cenu Emmy.

Fun rádio má novú moderátorku (FOTO)

Fun rádio má novú moderátorku (FOTO)

Do vysielania Fun rádia pribudol tento týždeň nový moderátorský hlas. Informuje rádio v tlačovej správe.

Séria Životy slávnych: aká bola Mona Lisa?

Séria Životy slávnych: aká bola Mona Lisa?

Séria Životy slávnych z vydavateľstva Slovenský spisovateľ pokračuje. Úžasná edícia, ktorá približuje osudy slávnych umelcov, ako boli Picasso (Žila som s Picassom), Dalí (Tajný život Salvadora Dalího), van Gogh (Smäd po živote), či životopis Grécky poklad od Irvinga Stona – príbeh priekopníka modernej archeológie Heinricha Schliemanna.

O2 spustila kampaň aj web pre nového digitálneho operátora Radosť (VIDEO)

O2 spustila kampaň aj web pre nového digitálneho operátora Radosť (VIDEO)

Spoločnosť O2 dnes sprístupnila web radost.digital aj s možnosťou objednávok novej služby Radosť, o ktorom informovala začiatkom septembra.

Najčítanejšie